19 01 2023 960109 شناسه:
image
تازه های نشر

کتاب قاعده الشرط الفقهیه منتشر گردید

یکی از آثار ارزشمند فقهی گسترده و عمیق حضرت آیت الله العظمی علامه جوادی آملی دامت برکاته است که حاصل تدریس ایشان در باره این قاعده مهم فقهی است که در سال 1391 از اردیبهشت تا اسفند طی 93 جلسه تدریس فرمودند.

«کتاب قاعدة الشرط الفقهیة» که در باره یک «قاعده فقهی» است که بر گرفته از روایات خصوصاً روایت شریف نبوی ص است که فرمود«الْمُؤْمِنُونَ عِنْدَ شُرُوطِهِمْ».[1] و ریشه در ایات قرآنی دارد مانند و یکی از آثار ارزشمند فقهی گسترده و عمیق حضرت آیت الله العظمی علامه جوادی آملی دامت برکاته است که حاصل تدریس ایشان در باره این قاعده مهم فقهی است که در سال 1391 از اردیبهشت تا اسفند طی 93 جلسه تدریس فرمودند اگرچه این کتاب در اصل شرح و تحریر کتاب خیارات مرحوم شیخ انصاری(ره) است لکن به دلیل گستردگی واهمیت آن به صورت جداگانه چاپ شده است اما در چاپ مجدد آثار فقهی حضرت علامه به صورت موسوعه در ادامه کتاب خیارات خواهد بود.

 

آغاز دروس تفسیر و خارج فقه حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی - خبرگزاری اسراء

 

این کتاب به تحقیق و تقریر دو تن از محققان   پژوهشکده فقه و اصول وابسته به پژوهشگاه معارج   جناب حجت الاسلام و المسلمین   مهدی معلمی و حجت الاسلام والمسلمین سید محمد معلمی در سه فصل، قریب 550 صفحه تدوین شده است  سپس توسط  حجت الاسلام والمسلمین محمد روحانی به عربی ترجمه شد و توسط حجت الاسلام والمسلمین محمد تبریزی ویرایش گردید و همچنین قبل از تعریب و ویرایش و بعد از آن، وبعد از مشاهده و ملاحظات نهایی حضرت علامه جوادی دام ظله العالی، اصلاحات لازم و تنظیم نهایی توسط جناب استاد حجت الاسلام والمسلمین سیدکمال الدین عمادی صورت گرفت.

اهمیت و ضرورت این کتاب به نفس قاعده بر میگردد که تنها در مسائل متداوله فردی و اجتماعی جریان ندارد بلکه در سراسر فقه معاملی وفقه سیاسی ظهور و بروز دارد لذا بر تمام مسائل سیاسی  اجتماعی از قبیل قوانین اداری و ملی و بین المللی و هر چیزی که مرتبط با رابطه حکومت اسلامی با شهروندان مسلمان و غیر مسلمان می­شود را سایه افکنده است .

 

علاقه ‌مندان به تهیه آثار آیت‌الله العظمی جوادی آملی می ‌توانند به سایت www.nashresra.ir مراجعه کنند.

 

 

[1] . وسائل الشيعة، ج‌21، كتاب النكاح، ابواب المهور، باب 20، حدیث 4، ص 276.یعنی مومنان باید به عهد و پیمان خود وفادار باشند


دیدگاه شما درباره این مطلب
افزودن نظرات