06 10 2023 1942001 شناسه:
image

رونمایی از دانشنامه فقه اهل بیت علیهم السلام

مراسم رونمایی از دانشنامه فقه اهل بیت (ع) به همت مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم برگزار شد.

مراسم رونمایی از دانشنامه فقه اهل بیت (ع) به همت مجمع نمایندگان طلاب و فضلای حوزه علمیه قم برگزار شد.

حجت الاسلام والمسلمین عمادی معاون پژوهشی بنیاد بین المللی اسرا همچنین رییس کمیسیون تحقیقات علمی مجمع نمایندگان حوزه علمیه قم  در این مراسم به روایتی از امام کاظم علیه السلام اشاره کرد و گفت: امام علیه السلام فرمودند: «تَفقَّهُوا فی دِینِ اللّه فإنَّ الفِقهَ مِفتاحُ البَصیرَةِ ، و تَمامُ العِبادَةِ ، و السَّببُ إلَی المَنازِلِ الرَّفیعَةِ و الرُّتَبِ الجَلیلَةِ فی الدِّینِ و الدنیا ، و فَضلُ الفَقیهِ علَی العابِدِ کَفَضلِ الشَّمسِ علَی الکواکِبِ ،... »(بحار الانوار ج ۱۰ ص ۲۴۷) در دین خدا فقیه و دانا شوید؛ زیرا فقه کلید بصیرت است و مایه کمال عبادت و وسیله رسیدن به مقامات بلند و مراتب عالی دینی و دنیایی. برتری فقیه بر عابد، همچون برتری خورشید است بر ستارگان و ..‌‌». این روایت به خوبی و صراحت کامل جایگاه خطیر فقه و فقاهت بیان می فرماید.


وی ضمن تقدیر از زحمات حجت الاسلام والمسلمین راشدی خوانساری، نویسنده کتاب دانشنامه فقه اهل بیت(ع)، ابراز داشت: آغاز دین شریف اسلام با تکریم از علم است و خداوند در اولین آیات نازل شده سوره علق که « اقرأ بسم ربک الذی خلق » فرمان به قرائت داده است، همچنین خدای متعال در قرآن کریم (سوره طه، آیه 114) به پیامبرش که اشرف همه انبیاء علیهم السلام است و از نظر گستره دانش، بر علوم همه آنان احاطه دارد فرموده است: (وَ قُلْ رَبِّ زِدْنِی عِلْمًا) و بگو: «پروردگارا! علم مرا افزون کن!»یعنی پیامبر اکرم صلوات الله علیه و آله با آن عظمت علمی باز باید از خدای منان خواستار فزونی علم خود باشد.

 

وی بیان داشت: علامه جوادی آملی دامت برکاته که در چهار رشته علوم حوزوی فقه و تفسیر و فلسفه و عرفان سر آمد همه اساتید معاصر هستند در این مقام نکته ای زیبا و قابل تامل دارد و می فرماید کسانی که با سعی و کوشش به مقام اجتهاد رسیدند تازه اول طلبگی آنان است، تازه صلاحیت تحقیق و تحصیل پیدا کرده، مباد بگوید بس است!

 

این استاد حوزه خاطرنشان ساخت: بنده با وقت اندکی که داشتم موفق شدم تورقی از کتاب دانشنامه فقه اهل بیت (ع) جناب استاد راشدی داشتم و با مطالعه و مقایسه برخی واژه های این کتاب با کتب مشابه، شاهد عمق مطلب و گستردگی آن در این کتاب شده ام در عین حال با قلمی شیوا و رسا نگارش یافته که جای تشکر دارد.

 

ایشان در پایان با توجه به سابقه جبهه و جهاد جناب استاد راشدی گفت: آنچه اکنون از توفیقات گسترده در محور پژوهش و تحقیق  در حوزه شاهد هستیم حاصل خون بهترین جوانان این ملت در انقلاب و دفاع مقدس است که تحت زعامت یک فقیه سترگ و مرجع عالی شیعه حضرت امام خمینی رضوان الله تعالی علیه با نثار جان خود این نظام و کشور را حفظ کردند یک عالم دینی اگر نسبت به فرهنگ جهاد و شهادت بی تفاوت باشد نمی توان از او انتظار حراست از دین داشته باشیم.

 


دیدگاه شما درباره این مطلب
افزودن نظرات