10 05 2023 1440348 شناسه:
image
اخبار نشر

جلد نهم کتاب ارزشمند رجال تفسیری منتشر شد

 جلد نهم  کتاب ارزشمند رجال تفسیری اثر مفسر بزرگ قرآن کریم حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج تدوین، منتشر و روانه بازار گردیده است. ر

  جلد نهم  کتاب ارزشمند رجال تفسیری اثر مفسر بزرگ قرآن کریم حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج تدوین، منتشر و روانه بازار گردیده است.

روش تحقيق و بررسي در جلد نه رجال تفسیری همچون هشت جلد پیشین با نگاه فراگیر در همه منابع حدیثی ، رجالی ، تفسیری ، و تاریخی چه شیعه و چه سنی انجام پذیرفته است . از این رو، این پژوهش و کوشش تحقیقی را می توان «هویة الراوی» نامید که با رویکرد معرفی گزارشگران روایات تفسیری به بررسی زوایای کاربردی آنها مانند نام راوی و پسوندهای دیگر آن، طبقه سندی راوی،  مذهب و جایگاه حدیثی راوی پرداخته است.


در کنار برشماری معیارهای کهن در شناخت جایگاه راویان، بکارگیری شیوه های جدید و به روز در ارزشگذاری راویان احادیث تفسیری و بهره جستن از ویژگیهای پنهان ولی کارا در شناخت بیشتر جایگاه آنها از نوآوریهای این پژوهش است. در این جلد به شرح حال و بررسی ویژگیهای گوناگون بیش از پنجاه گزارشگر حدیث و روایت پرداخته شده، که در میان آنها نام راویان سرشناس و پرگزارشی مانند «حسین بن سعید اهوازی»، «حسین بن علی بن یقطین»، «حسین بن حسن اشقر»، و «حسین بن حکم حبری» دیده می شود.

نکته ای که سزاوار بیشنگریست بکار بردن عبارتهای فارسی به جای عبارتهای عربی است، بی آنکه که اصول ثابت رجالی و اصطلاح های آن آسیب دیده، دچار دگرگونی گردد. این گونه نگارش سبب می گردد زبان فارسی جای خود را در گفتگوهای رجالی باز کرده و زمینه پدیدار شدن رجال فارسی – با حفظ اصول - را فرهم آورد.

امید است این تلاش علمی، پاسخگوی دانشوران و پژوهندگان علوم رجالی، تفسیری، و حدیثی باشد.       

 

علاقمندان برای تهیه آثار آیت الله العظمی جوادی آملی می توانند به سایت مرکز بین المللی نشر اسراء به آدرس www.nashresra.ir مراجعه نمایند.         


دیدگاه شما درباره این مطلب
افزودن نظرات