08 10 2022 731782 شناسه:
image

کتاب ارزشمند ترجمه ثبوت الهلال منتشر شد

به گزارش پژوهشکده فقه و اصول ،  کتاب ارزشمند  ترجمه ثبوت الهلال منتشر شد 

 کتاب ارزشمند  ترجمه ثبوت الهلال منتشر شد 

ثبوت هِلال که به مشخص شدن اول ماه قمری گفته می‌شود هنگامی است که هِلال رؤیت شود یا رؤیت‌پذیر باشد و این هم به عوامل و شرایط مختلف نجومی، جوّی و مبانی فقهی وابسته است. این موضوع در آموزه های اسلام اهمیت دارد و اهمیت آن تنها برای برخی از ماه ها مانند ماه مبارک رمضان نیست؛ بلکه بسیاری از احکام اسلامی از قبیل حجّ، حرمت قتال ابتدایی در ماه‌های حرام، حرمت روزهٴ عید فطر و عید قربان، استحباب روزه در سه روز سیزدهم، چهاردهم و پانزدهم ماه که ایام البیض نامیده می‌شود، و استحباب روزه در مبعث و مانند آن، مترتب بر ماه های قمری و ثبوت آن است.

به لحاظ اینکه شروع ماه قمری با رؤیت‌پذیری هِلال آغاز می‌شود، از صدر اسلام تاکنون این مسئله در فقه و نجوم مورد بحث قرار گرفته و بخشی از دو علم را به خود اختصاص داده است. فقیهان بزرگی در این مسئله تفقه کرده و بسیاری از دانشمندان نجوم و هیئت نیز، برای دست یابی به قاعده‌هایی در پیش‌بینی زمانِ آغاز ماه‌های قمری تلاش‌هایی داشته‌اند. حضرت آیت الله جوادی آملی (دام ظله العالی) یکی از این فقیهان و عالمان هیئت­ شناس است که در این موضوع کاوش علمی داشته است.

کتاب حاضر که حاصل تلاش معظم له در این موضوع است مستخرج از بخشی از درس‌های معظم له در حوزهٴ علمیهٴ قم با شیوهٴ فقهی استدلالی است. البته بنا به مناسبت‌هایی که پیش آمده، در جاهای مختلف آن در حد ضرورت از مبانی نجومی و عوامل اثرگذار جوّی در ثبوت هلال نیز، بحث به میان آمده است. این کتاب به همّت برخی از محققان پژوهشکدۀ فقه و اصولِ پژهشگاه معارج؛ حجج اسلام آقایان: مهدی سهرابی، یدالله مقدسی و حسین آزادی در یک مقدمه و سه بخش به سامان آمد:

در مقدمه کلیاتی به بیان مفاهیمی مانند هلال، استهلال، ثبوت هلال، عوامل اثرگذار بر ثبوت هلال شامل پدیده‌های نجومی، جوّی و مبانی فقهی و نیز اهمیت و ضرورت و پیشینهٴ بحث پرداخته شده است. بخش نخست کتاب در سه فصل به راه‌های ثبوت هلال می‌پردازد. فصل اول آن به راه‌های پذیرفته‌شده از سوی فقها برای ثبوت هلال اختصاص دارد و دربارهٴ ثبوت اول ماه شش راه (رؤیت خود مكلّف، تواتر، شیاع مفید علم، گذشتن سی روز یا سی شب از اوّل ماه، بيّنهٴ شرعيّه و حکم حاکم) مطرح است که در اینجا درباره آنها با استفاده از منابع و مبانی فقه بحث شده است. بررسی اعتبار رسانه‌های گروهی نیز، در این فصل گنجانده شده است. در فصل دوم راه‌های مورد تأمل در ثبوت هلال مورد بررسی قرار گرفته است که چنین اند: قول منجمان، غروب ماه پس از شفق، رؤیت هلال در روز سی‌ام ماه، عدّ یا عدد، تطوّق و افزودن پنج روز. در فصل سوم، ماه‌های مغموم و ابری مورد بررسی قرار گرفته ‌است.

بخش دوم کتاب سه فصل دارد و در آن از مسئلهٴ افق در ثبوت هلال بحث می‌شود. در فصل اول به مقدار اعتبار رؤیت در یک نقطه برای نقاط دیگر زمین پرداخته شده است. در فصل دوم محدودهٴ آفاق و اتّحاد و اختلاف آن‌ها مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل سوم با نگاهی موضوعی، رؤیت هلال و افق شهرها مورد بحث قرار گرفته است.

بخش سوم در دو فصل تنظیم شده که به برخی مسائل مرتبط با ثبوت هلال اختصاص دارد. در فصل نخست حكم ماه رمضان برای اسیر و محبوس و... که به صورت عادی تشخیص اول ماه برای آنان ممکن نیست، بحث شده است. در فصل دوم نماز و روزة مکان‌ها و شرایط غیر متعارف زمین ـ نواحی قطبی زمین که پدیده‌های مربوط به اوقات شرعی و رؤیت هلال در آن‌جا نسبت به مناطق دیگر غیر عادی است ـ بررسی شده است.

این کتاب که به عربی نیز ترجمه شده است در بهار سال 1401 خورشیدی هم به فارسی و هم به عربی در نشر اسرا چاپ شده است.

جهت تهیه و اطلاعات بیشتر به سایت مرکز بین المللی نشر اسراء به آدرس  www.nashresra.ir مراجعه نمایید.

پژوهشگاه علوم وحیانی معارج

 پژوهشکده فقه و اصول


دیدگاه شما درباره این مطلب
افزودن نظرات