کلیپ؛ روح حج

27 05 2024 1617030 شناسه:
دانلود فایل صوتی

روح حج

🔸 در دهه ذی حجه مهم ترین حادثه ای كه رخ داد نزول سوره «برائت» است و ابلاغ برائت و تبری به دست امیر تبری یعنی علی ‌بن ‌ابی ‌طالب (علیه آلاف التحیة و الثناء) است. همان وحی ای كه تبرّی را آورد دستور ابلاغش را هم صادر كرد كه «لاَ یؤَدِّیهَا إِلاَّ أَنْتَ أَوْ رَجُلٌ مِنْكَ»؛ این تبرّی را انسانی كه #مظهر_تولی_و_تبری است باید ابلاغ كند و آن یا توی پیغمبر هستی یا كسی كه جای تو باشد، لذا وجود مبارك امیرالمؤمنین علی ‌بن ‌ابی ‌طالب (علیه آلاف التحیة و الثناء) كه #نفس_رسول_اكرم است، عهده‌ دار تبلیغ سوره تبرّی از مشركین شد.
اگر حج فقط جنبه عبادی می‌ داشت، تقرب بود و اطراف احجار گشتن بود، این در جاهلیت هم بود و با تفاوت كوتاهی در اسلام ظهور كرد؛ ولی اساس حج و #روح_حج چیز دیگری است.

🔸 امام باقر كه مظهر علم ذات اقدس الهی است و #باقر_علوم_الاولین_و_الآخرین است (علیه آلاف التحیة و الثناء)، وقتی به مكه مشرف شد دید مردم كنار كعبه می ‌گردند و طواف می‌ كنند فرمود: «هَكَذَا كَانُوا یطُوفُونَ‏ فِی‏ الْجَاهِلِیةِ»؛ در جاهلیت هم همچنین اشواط سبعه داشتند و دور این كعبه می ‌گشتند، اسلام نیامده است تا همان سنت جاهلی را ادامه بدهد بلکه «إِنَّمَا أُمِرُوا أَنْ یطُوفُوا بِهَا ثُمَّ ینْفِرُوا إِلَینَا فَیعْلِمُونَا وَلَایتَهُمْ وَ مَوَدَّتَهُمْ وَ یعْرِضُوا عَلَینَا نُصْرَتَهُمْ ثُمَّ قَرَأَ هَذِهِ الْآیةَ ﴿فَاجْعَلْ أَفْئِدَةً مِنَ النّاسِ تَهْوی إِلَیهِمْ﴾»؛ فرمود دور این سنگ ها گشتن در جاهلیت هم بود.
این تعبیر كه احجار كعبه سود و زیانی نمی ‌رسانند، در بیانات اهل بیت آمده است، تا زائران كعبه بدانند كه در كنار كعبه گِل، آن #كعبه_دل كه #اصل_ولایت و رهبری است محفوظ است.
امام باقر فرمود اینها موظف ‌اند كه اطراف این سنگ ها بگردند اما بعد از طواف، #به_بارگاه_ولایی ما بار یابند و مودتشان و نصرتشان و آمادگی شان و «حُضورُ الحاضر وَ قِیامُ الحجة بِوُجودِ النّاصر» را بر ما #عرضه_كنند، بعد این كریمه را قرائت كرد كه ﴿فَاجْعَلْ أَفْئِدَةً مِنَ النّاسِ تَهْوی إِلَیهِمْ﴾.


#آیت_الله_العظمی_جوادی_آملی
#ذی_الحجه
#کلیپ

📚 سخنرانی در کنگره حج - امام احیاگرحج ابراهیمی
تاریخ: 1370/02/31

🌐 https://esra.ir
🆔 @a_javadiamoli_esra


دیدگاه شما درباره این مطلب
افزودن نظرات