17 03 2021 305624 شناسه:
image

بمناسبت ولادت با سعادت قمر بنی هاشم(ع) و روز جانباز/ پاداش های غیبی، ظهور و بروز روح بندگی است

پایگاه اطلاع رسانی اسراء-سرویس دین و اندیشه: وجود مبارک حضرت امیر(سلام الله علیه) در نامه‌ای که به برخی از مفاخر خانوادگی‌شان مرقوم داشته بودندفرمودند:خیلی‌ها می‌روند جبهه جنگ و جانباز می‌شوند و اعضا و جوارحشان را از دست می‌دهند اما اگر کسی از خاندان ما رفت و در جبهه دستش را از دست داد خدای سبحان...

در بیان و بنان حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی،جایگاه جانبازان و ایثارگران دفاع مقدس مورد توجه خاصی قرار گرفته است تا آنجا که این حکیم متأله با استناد به آیات و روایات اسلامی، جایگزینی اعضاء مُلکی با مَلکوتی را مطرح فرموده که بمناسبت زاد روز فرخندۀ حضرت قمر بنی هاشم(ع) تقدیم شما خوبان می گردد:
 
این حکیم متأله بیان داشتند:

وجود مبارک حضرت امیر(سلام الله علیه) در نامه‌ای که به برخی از مفاخر خانوادگی‌شان مرقوم داشته بودند،فرمودند:خیلی‌ها می‌روند جبهه جنگ و جانباز می‌شوند و اعضا و جوارحشان را از دست می‌دهند اما اگر کسی از خاندان ما رفت و در جبهه دستش را از دست داد خدای سبحان به او بالی مرحمت می‌کند که جعفر طیّار می‌شود:«الطیّار فی الجنّة»؛ وی با آن دو بال به همراه فرشتگان در بهشت، مشغول پرواز است ﴿أُوْلِی أَجْنِحَةٍ مَّثْنَی وَثُلاَثَ وَرُبَاعَ﴾.

ایشان خاطر نشان کردند: فضیلت حشر با فرشتگان، که هیچ لذتی بالاتر از آن نیست، در روایات برای بنده صالح خدا،حضرت ابوالفضل العباس(سلام‏اللهعلیه) نیز گفته شده و این گونه پاداش های غیبی، ظهور راز عبادت و اطاعت و بروز روح بندگی است.

معظم له در یکی از جلسات درس تفسیر خود نیز به بیان مقام بلند جانبازان پرداخته و بیان داشتند:
بالأخره انسان یک وقت دستش را در تصادفی از دست می‌دهد این جا دارد که غمگین باشد، برای اینکه عضوی را از دست داد و ناقص شد اما یک وقت است که در راه اعلای کلمه حق دست را داد، خب اگر ذات اقدس الهی فرمود: ﴿مَنْ جاءَ بِالْحَسَنَةِ فَلَهُ خَیْرٌ مِنْها﴾  اینکه مخصوص به مسئله مال نیست؛ بلکه فرمود: هر کس کار خیری انجام داد ما بهتر از آن را به او می‌دهیم، خب بهتر از این دست مُلکی، دست ملکوتی است . جعفر طیار این‌چنین بود این را دست داد اما الآن دیگر هم پرواز فرشته‌هاست و ذات اقدس الهی در قبال این دو دست،  به او بالی داد که «یطیر بهما مع الملائکة فی الجنة» .


حساب خانواده‌های معظم شاهد یا عزیزان جانباز یا آزادگان یا خانواده معظم مفقود الجسدها،این باشد که فقط با خدا دارند معامله می‌کنند. ما هنوز در اوایل راه هستیم به اواسط نرسیدیم. هر کار خیری که در این کشور یا کشورهای دیگر انجام بگیرد، اولین ثواب را امام و شهدا و مفقودین و جانبازان و آزادگان و خانواده‌های اینها می‌برند.

------------------------------------------------
منبع:جلسۀ درس تفسیر سوره نساء و جلسه درس اخلاق معظم له