پربازدیدترین اخبار | بایگانی
نشست علمي «بررسي ظرفيت هاي تعاملي دنياي اسلام و مسيحيت
نشست تخصصی «بررسی ظرفیت های تعاملی دنیای اسلام و مسیحیت» با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین «ابوالقاسم عليدوست» مسئول انجمن فقه و حقوق اسلامی حوزه علميه، و با حضور رياست محترم بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء و نيز پژوهشگران و محققان پژوهشگاه علوم...
جلد 42 تفسیر «تسنیم» منتشر شد
جلد 42 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسراء منتشر شد.
چهاردهمین همایش اساتید تفسیر حوزه علمیه قم که به مناسب سالگرد ارتحال...
علامه طباطبایی از مسائلی که در عالم اتفاق می افتاد در خدمت قرآن بهره برد
خداوند قرآن را همانند باران نازل نکرده است، خداوند باران را به زمین انداخت اما قرآن را به زمین آویخت و فرمود یک طرف آن به دست من است. هرچه انسان بخواهد در قرآن وجود دارد، این وظیفه همه ماست که نیازهای خود را به قرآن کریم عرضه کنیم.
شماره 25 نشریه علمی پژوهشی حکمت اسرا آماده چاپ شد
به حول و قوه الهی شماره بیست و پنجم «فصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» پژوهشگاه علوم وحیانی معارج وابسته به بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسرا، در قالب ویژه نامه، آماده چاپ شد.
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به همایش نوآوری های فلسفی، کلامی علامه طباطبایی
همایش «نوآوری های فلسفی ، کلامی علامه طباطبایی» به مناسبت سی و پنجمین سالگرد ارتحال این علامه فقید از سوی مجمع عالی حکمت اسلامی مشهد با همکاری دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی، با پیام حضرت ایت الله العظمی جوادی آملی به این همایش در سالن همایش دفتر...
به گزارش خبرگزاری شبستان
انتظار بدون مجاهده خیالی باطل است
خبرگزاری شبستان: آنکه به انتظاری تهی از رزم آوری و مجاهده، دل خوش می دارد و گمان می کند بی آمادگی برای جهاد و شهادت می توان منتظر موعود موجود بود، خیالی باطل دارد و کار انتظارش به سامان نخواهد رسید.
به گزارش ایرنا
دیدگاهمان را در معرفت به اهل بیت (ع) جهانی کنیم
رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء گفت: نباید اهل بیت (ع) را در شیعه خلاصه کنیم بلکه باید آنها را برای همه انسان ها بخواهیم و دیدگاهمان را در معرفت نسبت به آنها جهانی کنیم.
«تبیین جهات پیدا و پنهان صلح حدیبیه»
صلح حدیبیّه جهات فراوان و گوناگونى دارد که در این نوشتار به اختصار تنها به ده جهت اساسى آن اشاره مى شود. قبل از ورود به بیان جهات دهگانه، لازم است مفهوم فتح و تفاوت آن با واژه هایى همانند نصر و ظفر دانسته شود و همچنین راجع به دو مفهوم جنگ و صلح کوتاه...
ویژه هفته پژوهش؛ معرفی برنامه ها و تبيين چشم اندازهاي پژوهشي پژوهشگاه معارج
حجت الاسلام علي روح الهي معاون پژوهشي پژوهشگاه علوم وحياني معارج به تشريح برنامه هاي پژوهشگاه معارج در هفته پژوهش و تبيين چشم اندازهاي پژوهشي پژوهشگاه معارج در حوزه هاي مختلف پرداخت
شماره 11 نشریه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی آماده چاپ شد
به حول و قوه الهی و به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، شماره یازددهم «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» آماده چاپ شد.
نشست علمي جايگاه سنت در تفسير قرآن با قرآن از منظر علامه طباطبايي (ره)
نشست علمی «جایگاه سنت در تفسیر قرآن با قرآن از منظر علامه طباطبایی (ره)»، با هدف بزرگداشت شخصیت علمی مفسر كبیر قرآن كریم علامه طباطبایی (ره) به همت دبیرخانه طرح ملی ملكوت، با سخنرانی حضرت حجت الاسلام و المسلیمن دكتر علی اسلامی و با حضور پژوهشگران و...
نشست علمی «مباني و اصول فقهي حاكم بر سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران»
فقیه با قواعد فقهی که در دست دارد و نیز با تکیه بر شیوه اجتهادی و نگرش فقاهتی اش، تمام تلاشش را می کند که خود را به این منبع نزدیک کند، تا از رهگذر آن بتواند احکام سیاسی، فرهنگی، اجتماعی و ... را استخراج کند.
معرفی کتاب «تحریر رساله الولایه» به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران
وصول به آخرین کمال انسان سالک، که مقام شامخ ولایت الهی باشد نیازمند معرفتِ صائب و یک راهنمای مُصیب است که حضرت علامه به خوبی این امر مهم را به سرانجام رسانده است.
دومین شماره «دوفصلنامه تخصصی علوم قرآن و تفسیر معارج» آماده چاپ شد
نشریه تخصصی علوم قرآن و تفسیر معارج در سایه سار وحی و اندیشه جاری زلال تسنیم آغاز مسیر نموده و سعی دارد به معرفی مبانی قرآن شناختی و منهج تفسیری مفسر گران قدرجهان اسلام حضرت آیت الله جوادی آملی (حفظه الله) بپردازد.
وضعیت رؤیت‌پذیری هلال ماه جمادی الثانی 1438
حجت الاسلام و المسلمین سهرابی رییس ستاد استهلال استان قم و عضو پژوهشگاه معارج، در یادداشتی به وضعیت رویت هلال ماه جمادی الثانی 1438 پرداخته است.
نیازمند گفتگوی اسلام با یهودیت و مسیحیت هستیم/ لزوم ارتقای سطح گفتگوها از نگاه اخلاقی به نگاه دینی
حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی ریاست بنیاد بین المللی علاوم وحیانی اسراء در گفتگوی اختصاصی با خبرگزاری حوزه به تشریح ابعاد مختلف و اهمیت نشست گفتگوهای دینی میان ایران و واتیکان پرداخت.
جلد 40تفسیر گرانسنگ تسنیم چاپ و منتشر شد
جلد 40 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر و به زودی در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت.
آرشیو شبهات
در آيه ﴿و اِن خِفتُم اَلاّ تُقسِطوا فِي اليَتمي فَانكِحوا ما طابَ لَكُم مِنَ النِّساءِ مَثني و ثُلاثَ و رُباعَ فَاِن خِفتُم اَلاَّ تَعدِلوا فَوحِدَة﴾[1] نوعي ناهماهنگي ميان شرط و جزا وجود دارد، آيا اين دليل بر تحريف نيست؟
شايد روشن‎ترين وجه را حضرت استاد علامه طباطبايي در الميزان[2] بيان كرده باشند. بر اساس گفته ايشان، سياق آيات سوره «نساء» تأكيد بر احترام گذاشتن به مال ايتام است.
اگر ممكن است، نظر خود را درباره اعتكاف و چلّه نشيني خانم‎ها بيان بفرماييد؟
در مورد «اربعين» و چلّه‎نشيني، رواياتي از اهل بيت (عليهم‌السلام) رسيده است: «مَنْ أخلص للّه أربعين صباحاً ظهرت ينابيع الحكمةِ من قلبهِ علي لسانهِ»[1]؛ كسي كه چهل روز مراقب اعمال خود باشد و جز حلال نخورد، نگويد و نيانديشد، و از حرام بپرهيزد و از دنيا...
بنابر روايات و آيات قرآن، چه افرادي مي‎توانند شفاعت كنند؟
از نظر قرآن و روايات اسلامي حق شفاعت درباره گروه‎ها، افراد، مكان‎ها، قرآن و... فراوان به چشم مي‎خورد كه به مجموع آن‎ها به اختصار اشاره مي‎شود:
آيا مي‎توان اسامي اهل بيت (عليهم‌السلام) را به صورت رمز از قرآن استنباط نمود؟
استنباط اسامي شريف اهل بيت (عليهم‌السلام) به صورت رمز از آيات قرآن يا خصوص حروف مقطّعه كه در آغاز برخي سوره‎هاي مبارك آمده است، عملي است، چنان كه بعضي مجموع حروف مقطعه را به صورت «علي صراط حقّ نمسكه»[1] جمع كرده‎اند.
آيا روايت «السعيد سعيد في بطن امّه و الشقي شقي في بطن امّه»، با مسئله اختيار انسان سازگار است؟
حديثي كه مرحوم صدوق در كتاب «من لا يحضره الفقيه» نقل كرده‎اند، چنين است: «الشَّقِي مَنْ شَقِي فِي بَطْنِ اُمِّهِ».
آيا مقام جانشيني خداوند، مخصوص انبياء (عليهم‌ السلام) است يا انسان‎هاي ديگر هم مي‎توانند به اين مقام برسند؟
همان‎گونه كه نبوت درجاتي دارد: ﴿ولَقَد فَضَّلنا بَعضَ النَّبِيّينَ عَلي بَعض﴾[1] و رسالت مراتبي: ﴿تِلكَ الرُّسُلُ فَضَّلنا بَعضَهُم عَلي بَعض﴾[2]، خلافت نيز از مراتب و درجاتي برخوردار است. همه انبيا، اوليا و مؤمنان صالح، خلفاي الهي‎اند؛ ليكن در درجات...
چرا بعضي انسان‎ها دچار احساس پوچي مي‎شوند؟
براي آنكه با هدف كار نمي‎كند. از معصومان رسيده است: «النّاسُ مَعادنُ كمعادنِ الذّهبِ و الفضّة»[1]؛
نمایش 1 - 10 از 49 نتیجه
آیتم در هر صفحه 10
از 5