دیگر اخبار | بایگانی
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
هدف دین رهایی جامعه از جهل است / فرهنگ تقریب نیاز دارد به اینکه یک اندیشه‌ی متعالی در صحنه باشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی بیان می دارد: دین آن هدفی که دارد این است که جامعه و مخاطب خودش را از جهل برهاند، و از جهالت نجات بدهد. یعنی انسان‌ها نه مبتلا به ظلوم بودن بشوند و نه مبتلا به جهالت. "انه کان ظلوما...
پیام به مسلمانان آمریکا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به کنگره مسلمانان آمریکا
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: کنگره مسلمانان آمريکا با موضوع «بصيرت دينی» با پيام حضرت آيت الله العظمی جوادی آملی در آمريکا برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی:
علم بدون هستی شناسی فاقد کارایی است/ تحول علوم انسانی سیاسی نیست
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی، رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بیان می دارد: باید جهان بینی و هستی شناسی به کمک علم بیاید تا علوم حاصله بتواند آثار وجودی برای هستی و کمال انسان داشته باشد.
تازه های نشر؛
جلد 54 «تفسیر تسنیم» آماده منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 54 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، منتشر شد
همزمان با 1 خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا (صدرالمتالهین)+ ترجمه انگلیسی و عربی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت اول خرداد، روز بزرگداشت ملا صدرا (صدرالمتالهین)، پیامی به همین مناسبت صادر فرمودند.
تازه هاي نشر
جلد سی و دوم کتاب «رحیق مختوم» منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد 32 کتاب ارزشمند «رحیق مختوم» شرح حکمت متعالیه، اثر گرانقدر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین المللی نشر اسراء، منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 51 «تفسیر تسنیم» آماده انتشار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 51 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا، آماده انتشار شد.
تازه های نشر؛
جلد 52 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 52 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مقاله علمی پژوهشی؛
بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی مقاله ای با عنوان «بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، آماده چاپ شد.
ـــ ـــراز و رمز جاودانگي دين در همتايي قرآن و اهل‌بيت(عليهم‌السلام) و کفو يک‌ديگر بودن اين دو در همهٴ مراتب وجود است؛ يعني همان‌گونه که قرآن از مرتبهٴ «لدن» نازل گشت و تا سطح طبيعت پايين آمد، اهل‌بيت(عليهم‌السلام) نيز همهٴ اين مراتب را از «قاب قوسين» يا «ادني» آغازيده و تا درجهٴ طبيعت هبوط کرده‌اند و در تمامي مراحل و مراتب مياني با هم برابري دارند.

  کمال يک مکتب و جمال يک آيين، به اصول و قواعد پايدار آن از يک سو و انعطاف و همخواني آن با شرايط گوناگون و اوضاع متغير از سوي ديگر وابسته است. اين دو اصل اساسي و کارآمد، در همهٴ اديان الهي به ويژه دين مبين اسلام، به زيبايي تمام به نمايش درآمده است. قرآن کريم که کتاب هدايت بشر معرفي شده است، اين هردو ويژگي را در درون خود نهادينه کرده و از اين هردو امکان به خوبي برخوردار است؛ ليکن فهم جهات ثابت و ابعاد متغير آن, تنها براي مخاطبان اصلي و حقيقي قرآن، يعني اهل‌بيت معصوم(عليهم‌السلام) امکان‌پذير است؛ به عبارت ديگر، کساني که قدرت استنطاق کتاب الهي و فهم همه‌جانبه و کامل وحي را دارند، اين دو بعد قرآن را به درستي ارائه مي‌نمايند.
  بر اين اساس راز و رمز جاودانگي دين در همتايي قرآن و اهل‌بيت(عليهم‌السلام) و کفو يک‌ديگر بودن اين دو در همهٴ مراتب وجود است؛ يعني همان‌گونه که قرآن از مرتبهٴ «لدن» نازل گشت و تا سطح طبيعت پايين آمد، اهل‌بيت(عليهم‌السلام) نيز همهٴ اين مراتب را از «قاب قوسين» يا «ادني» آغازيده و تا درجهٴ طبيعت هبوط کرده‌اند و در تمامي مراحل و مراتب مياني با هم برابري دارند.
  افزون بر اينکه چون هردو از ناحيهٴ الهي صادر شده‌اند، آهنگ و قصدي واحد داشته، در همهٴ مراتب وجودي نيز آهنگي يکسان و يکنواخت دارند و هرگز معنا ندارد که از خدايي که بسيط محض است و وحدت حقه دارد، امور مختلف صادر شود.
  بايد توجه داشت که در معناي همتايي و هماهنگي يک جهت اثباتي و يک جهت سلبي وجود دارد؛ در جهت اثباتي، با هم بودن و سخن واحد داشتن اهميت دارد؛ ليکن در جهت سلبي، امر مهم‌تر و درک آن عميق‌تر است؛ يعني معناي همتايي يا حتي هماهنگي اين نيست که هر يک به گونهٴ مستقل پيامي دارند که ديگري نيز همان پيام را دارد، بلکه به اين معناست که اساساً يکي بدون ديگري پيامي نداشته، ساکت است، بلکه رجوع به يکي بدون ديگري، موجب مضلّت و گمراهي است و هدايت تنها و تنها زماني امکان‌پذير است که هم به قرآن و هم به عترت و هم در همتايي و هماهنگي اين دو توجه و دقّت شود.
  آنچه امروزه جامعه اسلامي را در حيرت و گمراهي فروبرده، عدم توجه به همتايي و همسويي اين دو ثقل عظيم الهي است. ممکن است عده‌اي به قرآن يا گروهي به اهل‌بيت(عليهم‌السلام) رجوع کنند يا حتي به هر دو به صورت مجموع توجه کرده باشند؛ اما از همگرايي و همآوايي اين دو که با بيان شريف نبوي(صلّي الله عليه وآله وسلّم) کاملا روشن شده است، غافل باشند: «إِنِّي تَارِكٌ فِيكُمُ الثَّقَلَيْنِ مَا إِنْ تَمَسَّكْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا كِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِي أَهْلَ بَيْتِي وَ إِنَّهُمَا لَنْ يَفْتَرِقَا حَتَّي يَرِدَا عَلَيَّ الْحَوْضَ» .
  تبيين همتايي اين دو وزنهٴ وزين الهي و هماهنگي اين دو حقيقت ربوبي که ميراث ماندگار رسول نبوي(صلّي الله عليه وآله وسلّم) و نيز راز بقاي دين و رمز جاودانگي هدايت و سعادت مجتمع انساني است، با بيان رسا و قلم شيواي حکيم فرزانه آيت‌الله جوادي آملي در آثار مختلف به گويش يا نگارش در آمده‌است.
  مجموعهٴ پيش رو گفته‌ها و نوشته‌هاي اين حکيم فرزانه است که همسو با هدف بيان شده، از آثار گونه‌گون ايشان گردآمده و با چينشي نو، تنظيم و نگارش يافته است. اميد است که انتشار اين اثر، در جهت روشن‌تر ساختن مواضع اصيل دين به کار آيد و جامعه را با ابعاد عميق‌تر و تازه‌تر دين آشنا سازد.
  اين کتاب در سه بخش قرآن، اهل‌بيت(عليهم‌السلام) و همتايي قرآن و اهل‌بيت(عليهم‌السلام)، نخست به‌صورتي جداگانه، به شناخت و ويژگي‌هاي قرآن و اهل‌بيت(عليهم‌السلام) توجه مي‌کند و درنهايت در بخش پاياني وجوه همتايي و همآوايي قرآن واهل‌بيت(عليهم‌السلام) را برمي‌شمارد.
  در پايان از حجةالاسلام جناب آقاي سيد محمود صادقي که تنظيم و گردآوري اين اثر را عهده داشته‌اند، سپاس‌گزاري مي‌شود.