دیگر اخبار | بایگانی
همزمان با 1 خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا (صدرالمتالهین)+ ترجمه انگلیسی و عربی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت اول خرداد، روز بزرگداشت ملا صدرا (صدرالمتالهین)، پیامی به همین مناسبت صادر فرمودند.
تازه هاي نشر
جلد سی و دوم کتاب «رحیق مختوم» منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد 32 کتاب ارزشمند «رحیق مختوم» شرح حکمت متعالیه، اثر گرانقدر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین المللی نشر اسراء، منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 51 «تفسیر تسنیم» آماده انتشار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 51 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا، آماده انتشار شد.
تازه های نشر؛
جلد 52 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 52 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مقاله علمی پژوهشی؛
بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی مقاله ای با عنوان «بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، آماده چاپ شد.
تازه های نشر؛
جلد 50 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 50 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
جدیدترین اثر آیت الله العظمی جوادی آملی؛
جلد دوم کتاب «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» به زیور طبع آراسته شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد دوم کتاب ارزشمند« سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» تالیف آیت الله العظمی جوادی آملی که دربردارنده شرح و تحریر خطبه های 16 تا 32 نهج البلاغه می باشد، در 582 صفحه به زیور طبع آراسته گردیده است.
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
ـــ ـــعالم, تجلّي ذات اقدس الهي است, ليكن همهٴ جلوه‌هاي ربّاني در سطح واحد و مستواي يگانه نيستند; بلكه هر موجودي به اندازهٴ ظرفيت وجودي‌اش از فيض و ظهور رب بهره‌مند است. در ميان موجودات, آن‌كه به تجلّي اعظم نام گرفته و نورالانوار و ظهور المظاهر است, همانا قرآن حكيم كريم است.

  عالم, تجلّي ذات اقدس الهي است, ليكن همهٴ جلوه‌هاي ربّاني در سطح واحد و مستواي يگانه نيستند; بلكه هر موجودي به اندازهٴ ظرفيت وجودي‌اش از فيض و ظهور رب بهره‌مند است.
  در ميان موجودات, آن‌كه به تجلّي اعظم نام گرفته و نورالانوار و ظهور المظاهر است, همانا قرآن حكيم كريم است. فروغي كه آفاق و انفس به وجودش روشن, و جهان‌ها در لَمعانِ آن مصباح در درخشش است و مشعلي كه زبانه‌هاي ظهورش در اسرار دل‌ها و اعلان بدن‌ها پرتو افكنده است, كلام دلرباي فرقان مي‌باشد.
  در عالم اعلي و جهان بالا, ستارگان و اختران تابناكي در حال اِشاعه و اِشراق نورند, اما تنها روشنايي و شعاع قرآن  است كه به اقتضاي ﴿إنّه لدينا لعليٌّ حكيم﴾ تمام اقطار عالَم اقطابِ هستي را فرا گرفته و بر مبناي ﴿تبيانٌ لكلّ شيء﴾ به هر موجودي معنا و وجود بخشيده است.
  امروزه, جوامع انساني كه در لُجَجِ غامره و مضالِّ هالكه سير مي‌كنند, تنها در سفينهٴ نجات قرآن و با مصباح هدايت كلام الهي, اميد وصالِ به صاحب مقصود را دارند; اما از آن‌جا كه عالَم دهشت‌زاي طبيعت و جهان ظلمت‌فزاي ماديت, همه چيز را وارونه و دگرگون جلوه مي‌دهد ـ گاهي حق را در لباس باطل و زماني باطل را در كِسوت حق آشكار مي‌سازد و با تزيين و تسويل, زشتي را مشاطه‌گري مي‌كند و با فريب و نيرنگ در چشم‌ها تصرّف ساحرانه كرده و سحرِ جاودگران را معجزهٴ بزرگ, و گوساله سامري را اله بني‌اسراييل مي‌شناساند ـ بايد قرآن صامت را فرقاني ناطق همراهي كند تا همواره جلاي قرآني را از دست زنگار شيطاني مصون دارد و پيوسته اين «نور الله» را از اطفا, و آن «وجه الله» را از اهلاك محفوظ دارد; و اين حقيقت ناطق, جز امام حق ـ كه عِدل قرآن و برابر با جان آن پاك سرشت الهي است ـ نيست.
  از اين رهگذر, كلام اميرالمؤمنين(عليه السلام) ـ كه امير كلام و بيان است ـ از بهترين و كامل‌ترين مظاهري است كه مي‌تواند نقش اساسي و تأثيرگذار در انتشار شعاع قرآني در گسترهٴ زمين و اوج آسمان داشته باشد.
  اين مهم, بهره‌اي است از بيان و بنان آشناي به حقيقت قرآني و دل‌دادهٴ به حقيقت علوي, و برگرفته‌اي است از آثار استاد كه با نام «قرآن در كلام علي(عليه السلام)» به شيفتگان وحي و ولايت تقديم مي‌گردد.
  فصول پنج‌گانهٴ اين كتاب عبارتند از: علم انسان كامل, علي بن ابي طالب(عليه السلام) معرّف قرآن كريم, بررسي نظام فاعلي قرآن, بررسي نظام داخلي قرآن و بررسي نظام غايي قرآن.
  در اين‌جا شايسته مي‌دانيم از جناب حجةالاسلام, آقاي سعيد بندعلي كه در تنظيم وگردآوري اين اثر ارزشمند اهتمام كردند, تقدير نماييم.
   شايان ذكر است, مركز نشر اسراء افتخار يافت در دو سالي كه از سوي مقام معظم رهبري, حضرت آيت الله خامنه‌اي(دام ظله) به سال اميرالمؤمنين و سال رفتار علوي نام‌گذاري شد, ده جلد كتاب را در ميزاني موجز و رسا تقديم دارد كه نام‌هاي آن‌ها عبارتند از: عيد ولايت, ولايت در قرآن, ولايت علوي, تجلي ولايت در آيه تطهير, ظهور ولايت در صحنه غدير, حكمت علوي, دنياشناسي و دنياگرايي در نهج‌البلاغه, علي(عليه السلام) مظهر اسماي حسناي الهي, وحدت جوامع در نهج‌البلاغه, قرآن در كلام علي(عليه السلام), كه به ياري خداوند در آينده به صورت يك كتاب, عرضه خواهد شد.
  اميد است در پرتو قرآن و ولايت, كشور عزيز ايران و نظام جمهوري اسلامي و رهبري معظم انقلاب, قرين سلامت و عزت و پايداري بوده و ارواح طبيهٴ شهدا و روح متعالي امام خميني(رحمه الله عليه) در جوار رحمت خاصه الهي جاي گيرند.