دیگر اخبار | بایگانی
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
هدف دین رهایی جامعه از جهل است / فرهنگ تقریب نیاز دارد به اینکه یک اندیشه‌ی متعالی در صحنه باشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی بیان می دارد: دین آن هدفی که دارد این است که جامعه و مخاطب خودش را از جهل برهاند، و از جهالت نجات بدهد. یعنی انسان‌ها نه مبتلا به ظلوم بودن بشوند و نه مبتلا به جهالت. "انه کان ظلوما...
پیام به مسلمانان آمریکا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به کنگره مسلمانان آمریکا
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: کنگره مسلمانان آمريکا با موضوع «بصيرت دينی» با پيام حضرت آيت الله العظمی جوادی آملی در آمريکا برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی:
علم بدون هستی شناسی فاقد کارایی است/ تحول علوم انسانی سیاسی نیست
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی، رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بیان می دارد: باید جهان بینی و هستی شناسی به کمک علم بیاید تا علوم حاصله بتواند آثار وجودی برای هستی و کمال انسان داشته باشد.
تازه های نشر؛
جلد 54 «تفسیر تسنیم» آماده منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 54 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، منتشر شد
همزمان با 1 خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا (صدرالمتالهین)+ ترجمه انگلیسی و عربی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت اول خرداد، روز بزرگداشت ملا صدرا (صدرالمتالهین)، پیامی به همین مناسبت صادر فرمودند.
تازه هاي نشر
جلد سی و دوم کتاب «رحیق مختوم» منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد 32 کتاب ارزشمند «رحیق مختوم» شرح حکمت متعالیه، اثر گرانقدر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین المللی نشر اسراء، منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 51 «تفسیر تسنیم» آماده انتشار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 51 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا، آماده انتشار شد.
تازه های نشر؛
جلد 52 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 52 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مقاله علمی پژوهشی؛
بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی مقاله ای با عنوان «بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، آماده چاپ شد.
ـــ ـــ


با توجه به خاستگاه قلبي همه انسان‌ها خصوصاً جوانان به حقايق عرفاني و حالات معنوي و برون‌رفت از هياهوي مادّي و دغدغه‌هاي دنيايي رهيافتي برتر و والاتر از عرفان وجود ندارد

  با توجه به خاستگاه قلبي همه انسان‌ها خصوصاً جوانان به حقايق عرفاني و حالات معنوي و برون‌رفت از هياهوي مادّي و دغدغه‌هاي دنيايي رهيافتي برتر و والاتر از عرفان وجود ندارد و از سوي ديگر اقبال جوانان به مسئله عرفان و سير و سلوك بر اين نياز دروني و خواسته ذاتي آنان دميده و امروزه آن را مشتعل ساخته، آثار و كتاب‌هاي بسياري در اين زمينه عرضه بازار شده كه هرچند تعداد قابل توجهي از اين كتاب‌ها توسط فضلاي حوزوي و دانشگاهي نوشته شده اما در اين كتاب‌ها كمتر از اعتدال و عقلانيت لازم بهره برده، بلكه در اكثر كتب موجود مطالب عرفاني و سلوكي با افراط و تفريط و آميخته با خيال‌بافي‌ها و مستند به خواب و امثال آن بيان شده؛ بديهي است كه در اين صورت هم ضرر به اصل اين تعاليم وارد شده و هم بسياري از طالبان اين مسير شريف را سردرگم كرده يا به بيراهه كشانده است از اين جهت ايده كتاب «عمل عرفاني در پرتو علم وحياني» مطرح شد تا مسائل و اعمالي كه به طور عموم براي سالكان و جوانان مشتاق مطرح است از رهگذر رهيافت‌هاي عمده وحياني كه از زبان انبياي الهي و اولياي ربوبي ارائه شده بهره گيرد و با عنايت به عقلانيت بلندي كه در انديشه حضرت آيت الله جوادي آملي(مُدّظلّه) مطرح است و با توجه خاص ايشان به قرآن كريم و سنت نبوي و ولوي، به دور از هرگونه افراط و تفريط مطرح شود بسيار شايسته و مناسب است كه هر شخص مشتاق بتواند با رجوع به اين كتاب بسيار آسان و راحت به لب نظرات حضرت استاد و باريك‌بيني‌هاي ايشان در مورد مسائل سلوكي دست پيدا كند.

  از آنجا كه در گردآوري اين اثر قصد ارائه «عرفان عملي» به معنايي كه در كتب مبسوط عرفا چون منازل السائرين و غيره وجود دارد نبود بلكه صرفاً بيان اعمالي بوده كه هر انسان سالكي در ابتداي سلوك ملزم به اجراي آن است، در نام اين كتاب «عمل عرفاني» اخذ شده يعني آنچه مد نظر است خود اعمال و اجراي آن است نه فقط عالم به «عرفان عملي» شدن. از سوي ديگر چون هر علم و عملي تنها در پرتو عصمت وحي قابل اعتنا و توجه است سعي شده بر اساس انديشهٴ وحياني حضرت استاد(دام‌ظلّه) اين عمل عرفاني در شعاع آن علم وحياني صورت يابد كه هم مصونيت يابد و هم با حقيقت وحي آميخته گردد. و از اين‌رو عنوان «عمل عرفاني در پرتو علم وحياني» را براي آن انتخاب نموديم. در اين كتاب موجز اما پرمحتوا، با توجه به توصيه حضرت استاد در باب صيانت از روش عرفاني و لزوم انجام رياضت مشروع كه در كتب اصيل عرفاني  مطرح شده و همچنين نامه سلوكي سالكان و عارفان كه از سرچشمه وحي سيراب گشته‌اند  و حضرت استاد در آثارشان آن را بسيار مورد توجه قرار داده‌اند و همچنين در منابع اولين و اصيل عرفاني  كه به نوعي تفسير و تفصيل دستورات پرداخته شده و از آن جمله به توضيح يازده عمل سلوكي كه پنج تاي آن اعمال ظاهري 1. مداومت به ذكر خدا همراه با مراقبه 2. صمت 3. جوع 4. عزلت 5. سهر و شش تاي آن اعمال باطني 1. صدق 2. توكّل 3. صبر 4. يقين 5. اخلاص 6. عزم است پرداخته شده.

  البته در اين اثر قبل از بيان اعمال، مقدمه‌اي در مورد تعريف عرفان و تقسيم و برخي از مباحث ضروري... به عنوان بخش نخست و كليات آمده و فصل اول آن عهده‌دار بيان مبادي و مفاهيم كليه آن است؛ ضمناً از آنجا كه اين اعمال سلوكي نوعي رياضت براي سالك است با توجه به انديشه‌هاي حضرت استاد(دام‌ظلّه) به بحث رياضت و لوازم آن به طور تفصيلي پرداخته شده تا حقيقت رياضت به معناي صحيح آن و مطابق با كتاب و سنت به مشتاقان ارائه شود.

  و چون يكي از دغدغه‌هاي جدي مشتاقان طريق عرفاني، مسئله استادِ راه است اين مسئله در فصل اول از بخش دوم مطرح شده تا با توجه به توصيه‌ها و تحليل‌هاي حضرت استاد(دام‌ظلّه) راه بر بازيگران اين صحنه كه خواسته يا ناخواسته به فريب جوانان مشتاق مي‌پردازند بسته شود.

  البته پيش از ورود به اعمال يازده‌گانه مسئله توبه كه شرط هر عمل عرفاني است به تفصيل بيان شده است.

  در اينجا نشر اسراء بر خود لازم مي‌داند ضمن سپاس از مسئولان مركز مطالعات فرهنگي از شخص حجة ‌الاسلام آقاي محمود قلي‌پور كه با توجه به مباحث فرهنگي روز و نگراني‌هاي فراواني كه براي اقشار مختلف خصوصاً جوانان بالأخص دانشگاهيان و حوزويان و علاقه‌مندان به اين‌گونه مسائل وجود دارد سعي فراواني به منظور توليد اين اثر داشته تقدير و سپاس خود را اعلام نمايد.