دیگر اخبار | بایگانی
همزمان با 1 خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا (صدرالمتالهین)+ ترجمه انگلیسی و عربی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت اول خرداد، روز بزرگداشت ملا صدرا (صدرالمتالهین)، پیامی به همین مناسبت صادر فرمودند.
تازه هاي نشر
جلد سی و دوم کتاب «رحیق مختوم» منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد 32 کتاب ارزشمند «رحیق مختوم» شرح حکمت متعالیه، اثر گرانقدر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین المللی نشر اسراء، منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 51 «تفسیر تسنیم» آماده انتشار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 51 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا، آماده انتشار شد.
تازه های نشر؛
جلد 52 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 52 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مقاله علمی پژوهشی؛
بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی مقاله ای با عنوان «بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، آماده چاپ شد.
تازه های نشر؛
جلد 50 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 50 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
جدیدترین اثر آیت الله العظمی جوادی آملی؛
جلد دوم کتاب «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» به زیور طبع آراسته شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد دوم کتاب ارزشمند« سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» تالیف آیت الله العظمی جوادی آملی که دربردارنده شرح و تحریر خطبه های 16 تا 32 نهج البلاغه می باشد، در 582 صفحه به زیور طبع آراسته گردیده است.
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
ـــ ـــ


شريعت كه تنها طريقت حقيقت، يكّه گذر هدايت و يگانه سبيل انسانيّت است؛ از معبر سفارت الهي گذر كرده و به دست برگزيدگان پروردگاري براي همه انسانها و در تمامي دوران نهاده شده است: ﴿هدي للنّاس﴾ . اين خطّ ممتدّ سابقه‌اي به امتداد حيات بشري و لاحقه‌اي به درازاي عمر انسانها داشته و خواهد داشت، «الحجّة قبل‏الخلق ومع الخلق وبعد الخلق» .

  شريعت كه تنها طريقت حقيقت، يكّه گذر هدايت و يگانه سبيل انسانيّت است؛ از معبر سفارت الهي گذر كرده و به دست برگزيدگان پروردگاري براي همه انسانها و در تمامي دوران نهاده شده است: ﴿هدي للنّاس﴾ . اين خطّ ممتدّ سابقه‌اي به امتداد حيات بشري و لاحقه‌اي به درازاي عمر انسانها داشته و خواهد داشت، «الحجّة قبل‏الخلق ومع الخلق وبعد الخلق» . ليكن بديهي است كه گرچه وجود شريعت براي آن مقصد اقصي يك ضرورت اجتناب ناپذير است، امّا هرگز شرط كافي نبوده بلكه همواره معرفت و شناخت بدان لازم بوده به گونه‌اي كه بدون آن تحقّق هدف فوق ناممكن خواهد بود. گرچه خود معرفت نيز تا به باور و ايمان مبدّل نشود و ثمره شيرين اعتقاد بر شاخسار شجره معرفت ننشيند حركت رو به كمال انساني عقيم خواهد ماند. ﴿إنّ الإنسان لفي خسر٭ إلاّ الذين امنوا وعملوا الصالحات﴾ .
  امروزه معرفت شناساني كه انديشه مادّيت و انحصار هستي در مادّه بر آنها حاكم است يا كساني كه نه موجود را منحصر در مادّه و مادّي مي‏دانند و نه شناخت را امر مادي تلقّي مي‏نمايند ليكنْ هم سويي فكري با اين جناح فكري دارند چون تنها شيوه شناخت و علم به پديده ها را تجربه مي دانند با اعتراف به عجز و ناتواني آن مي خواهند همين شيوه را نيز براي هر نوع معرفت حتي معرفت به حقايق ماوراء مادّي كه از جمله آنها [دين] است سرايت بدهند و حقايق علوي ديني را با محك سفلي دنيا ارزيابي كنند و آنگاه آن را به كار گيرند و از اين رهگذر تمامي مؤلّفه هاي اين شيوه را با خود يدك بكشند كه از جمله آن كليّت قبض و بسط در هر نوع معرفت و هر گونه شناختي است.
  اين كتاب ضمن اينكه راه معرفت صحيح نسبت به شريعت را تصحيح و اثبات مي كند تحليلي است عميق بر نظريه قبض و بسط در معرفت شريعت و به نقدكشي و آشكار كردن ويراني بنيان و اساس اين تفكّر كه هم از نظر ماهيّت، اين انديشه موهوم و پنداري است و هم از نظر شكل و ساختار به كژراهه مي رود.
  مجموعه گفتارهايي كه حضرت استاد آية الله جوادي آملي پيرامون اين نظريه ايراد فرمودند توسّط يكي از فضلا و محقّقين درس حجة الاسلام آقاي حميد پارسانيا (أيّده الله تعالي) به رشته تنظيم و تدوين درآمده كه با ارجاع آن به محضر استاد با نظر دقّي و متأمّلانه، تمامي كتاب مورد ملاحظه مجدّد استاد فرزانه قرار گرفته و بر همين اساس به قلم خود مقدّمه اي مبسوط بدان افزوده كه باعث غنا و تعالي مستوي مطالب كتاب شده است.
  لازم به تذكر است كه اوّل بار، نشر محترم رجا به چاپ و نشر آن در سال 1372 اقدام و در چاپ دوم نيز اين كتاب را با همان ساختار اوّلي منتشر ساخت.
  اينك كه مركز نشر اسراء عهده دار تنظيم و نشر كليّه آثار حضرت استاد آية الله جوادي آملي (دام ظلّه) مي باشد براي انتشار مجدّد آن با نظر به گذر زمان و گذار دوران و همچنين دفع، بلكه رفعِ برخي از شبهات مطروح يا قابل طرح و نيز روشن و هويدا ساختن برخي از مطالب كتاب كه تعرّضاتي به نظرات، كتب و مقالات نوشته شده در زمينه قبض و بسط [كه عمدتاً ناظر به كتاب قبض و بسط تئوريك شريعت مي باشد] دارد، از فاضل گرامي جناب آقاي پارسانيا(وفّقه الله) خواسته شد تا با به نگارش درآوردن مطلعي بر اين كتاب ضمن تحقّق اهداف فوق، راه وصول به انديشه و معرفت شريعت را هموارتر سازد لذا آنچه در پي با عنوان(مطلع) مي آيد نوشتار آقاي پارسانيا(دام‏مجده) بوده كه همين‏جا مركز نشر اسراء ضمن تقدير مجدّد از آن برادر گرامي و فاضل براي سعادت و توفيق روز افزون ايشان از وليّ سبحان آرزوي عنايت و لطف خاص ربوبي را دارد.