مقالات علمی

نکاتی پیرامون نهضت حسینی (برگرفته از سخنرانی شب عاشورای حضرت آیت الله جوادی آملی)

 •     نکاتی پیرامون نهضت حسینی (برگرفته از سخنرانی شب عاشورای حضرت آیت الله جوادی آملی)
  نویسنده: آیه الله جوادی آملی
  زيارت «جامعه» براي خواص از اولياء و علماي الهي پيام رسمي دارد، اما براي اوحدي از علما پيام أخص دارد، در این زيارت عرض مي‌کنيم: «مُحْتَمِلٌ لِعِلْمِكُمْ» چنانچه به صورت مکرر گفته شده است، آنچه در زیارت‎نامه‎ها یا دعاها آمده، گرچه به صورت خبری وارد شده است اما به داعي انشاء القا شده است. بنابراین؛ اين سخنان گزارش نيست، بلکه نيايش و درخواست است.

عظمت رحلت رسول خدا (ص) و شهادت فرزندش حسین (ع)

 •     عظمت رحلت رسول خدا (ص) و شهادت فرزندش حسین (ع)
  نویسنده: آیه الله جوادی آملی
  در جریان مبعث حضرت رسول (ص) دعای معروفی را بزرگان نقل کرده‌اند و در آن دعا به خدا سوگند داده شده که: «إِنِّي أَسْأَلُكَ بِالتَّجَلِّي الْأَعْظَمِ فِي هَذِهِ اللَّيْلَة» ؛ در شب مبعث، سخن از تجلی اعظم ذات اقدس اله است؛ زیرا کسی که مظهر اسم اعظم است، به بعثت رسیده است.

موعود شناسی

 •     موعود شناسی
  نویسنده: آیه الله جوادی آملی
  چیزی بالاتر از قرآن کریم در جهان خلقت به صورت کتاب در نیامده است. گرچه انسان کامل، رسول گرامی (صلى الله عليه وآله و سلم) در مقام نورانیت با سایر اهل بیت (علیهم السلام) یک نورند، اما او کسی است که قرآن همراه با او نازل شده است.

علی، خلیفه خدا و جان پیغمبر (ص)

 •     علی، خلیفه خدا و جان پیغمبر (ص)
  نویسنده: آیه الله جوادی آملی
  آن مقداری که بشر از کمال چیزی می فهمد، در دعای امام باقر (ع) در دعای سحر جلوه کرده است. صدر و ساقه این دعای سحر، اوصاف کلی و جزئی خداست. از بهاء و کمال و جمال گرفته تا به جبروت ختم شده است.