در سایر رسانه ها | بایگانی
به گزارش خبرگزاری شفقنا
حضرت آیت الله جوادی آملی: ملتی که امضای خودش را نمی‌شناسد چطور می‌توانید با او زندگی کنید؟
این مرجع تقلید در جلسه درس تفسیر امروز خود با تاکید بر حفظ قدرت کشور اظهار داشت: کافر حربی مادامی که در حرب است اموالش غارت می‌شود اما این زمان جنگ است، ولی در زمان صلح مادامی که آنها اهل غارت نیستند، به ما گفته اند شما هم اهل غنیمت نباشید.
به گزارش خبرگزاری حوزه
شناخت دنیا صرف تحصیل در حوزه و دانشگاه به دست نمی آید
حوزه/ حضرت آیت الله جوادی آملی گفتند شناخت دنیا صرف تحصیل در حوزه و دانشگاه به دست نمی آید، بلکه این شناخت با نماز شب و به برکت دیگر عبادات به دست می‌آید لذا اگر کسی می خواهد دنیا را بشناسد و گرفتار آن نشود راهش همین نماز شب و امثال ذلك است.
به گزارش خبرگزاری رسا
دانشگاهیان و حوزویان ظرف علم و چراغ هدایت باشند
حضرت آ‌یت الله جوادی ‌آملی گفت: مهم‌ترین وظیفه حوزوی و دانشگاهی خصوصاً و توده مردم عموماً، عمل به وصیت امام مجتبی(ع) است. ایشان فرمود «ظرف دانش باشید و چراغ هدایت»؛ وقتی ظرف علم شدید از بنان و بیان شما علم نشأت می‌گیرد.
به گزارش خبرگزاری شفقنا
حضرت آیت الله جوادی آملی: ما حق نداریم اسلامی حرف بزنیم ولی قارونی فکر کنیم
شفقنا- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفت: آنچه در مسئله توحید مشکل ماست یا قارونی فکر کردن است یا فرعونی فکر کردن، مشکل ما همین دو غُدّه است؛ یا ما هر کار خیری که انجام دادیم خودمان را می‌بینیم و آن مبدأ خلاّق و فیاض را نمی‌بینیم!
به گزارش خبرنگار خبرگزاری«حوزه»
ای کاش جناب پاپ متوجه می شد که مهدی(عج) کیست/تفسیر و نهج البلاغه مهجور هستند
فرشتگان نه توان شاگردی بلاواسطه را دارند و نه حد وجودی را دارند که در حد علم، قدرت فراگیری داشته باشند
به گزارش خبرنگار معارف ایرنا
آیت الله جوادی آملی: معرفت گوهر اصلی انسان است
آیت الله عبدالله جوادی آملی، گوهر اصلی انسان را معرفت برشمرد و گفت که برخی علوم میهمان انسان هستند که باید با صاحبخانه هماهنگ شود.
به گزارش ایرنا
دیدگاهمان را در معرفت به اهل بیت (ع) جهانی کنیم
رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء گفت: نباید اهل بیت (ع) را در شیعه خلاصه کنیم بلکه باید آنها را برای همه انسان ها بخواهیم و دیدگاهمان را در معرفت نسبت به آنها جهانی کنیم.
به گزارش خبرگزاری شبستان
انتظار بدون مجاهده خیالی باطل است
خبرگزاری شبستان: آنکه به انتظاری تهی از رزم آوری و مجاهده، دل خوش می دارد و گمان می کند بی آمادگی برای جهاد و شهادت می توان منتظر موعود موجود بود، خیالی باطل دارد و کار انتظارش به سامان نخواهد رسید.
دکتر مرتضی جوادی آملی در مصاحبه با ماهنامه خیمه
نسبت اخلاق و احکام و ملزومات دین داری در جامعه مدرن
حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی در مصاحبه با ماهنامه خیمه، از نسبت اخلاق و احکام و ملزومات دین داری درجامعه مدرن می گوید و تاکید می کند جامعه با دینی که ناروا و نادرست تعریف و خوانش می شود و به ناروایی هم تحمیل می شود، در تعارض است.
خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)
«تحریر رسالةالولایه»؛ نگرشی محققانه در حوزه عرفان اسلامی
«تحریر رسالةالولایه» اثر آیت‌الله العظمی جوادی آملی که برگزیده سی‌وچهارمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی
ـــ ـــکتاب «معاد» از سلسله کتاب‎های آموزشی که بر اساس اندیشه حضرت آیت الله جوادی آملی تدوین می‎شود، توسط مرکز تدوین کتاب‎های آموزشی، وابسته به پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، آماده انتشار شد.

بحث معاد، علی رغم اهمیتی که دارد در متون آموزشی، کمتر مورد توجه قرار گرفته است، از همین رو ضرورت داشت که کتابی در این موضوع با رویکرد آموزشی برای سطوح عالی حوزه و دانشگاه تدوین شود. بر اساس همین ضرورت، مرکز تدوین کتابهای آموزشیِ پژوهشگاه معارج بر آن شد تا این خلاء را به وجهی نیکو و بر مبنای اندیشههای حضرت آیت الله جوادی آملی برطرف نماید.

اهمیت بحث مسئله معاد و حیات جاوید اخروی، به این دلیل است که این مسئله پس از توحید، از مهم‌ترین عقاید دینی و در صدر تعالیم انبیای الهی قرار گرفته است. زیرا معارف بلند، اطلاعات دقیق و جامعی كه انبیای الهی (ع) درباره عالم پس از مرگ به‌دست داده‌اند از هیچ دانش، فلسفه و معرفت بشری به دست نمی‌آید. نه علوم و دانش‌های تجربی میتوانند در این عرصه، به بشر کمک کنند و نه فلسفه‌ورزی و ژرف‌اندیشی‌های عقلی به‌تنهایی توان قعرپیمایی و رازگشایی از این حقیقت متعالی و پررمز و راز را دارد. از همین ‌رو بزرگترین فیلسوفان و اندیشمندان الهی، همواره در مسائل فرجام‌شناختی، چشم به تعالیم دینی دوخته‌اند و به خضوع، خشوع، انقیاد و تسلیم در برابر رهآورد انبیا توصیه و تأکید کرده‌اند.

البته به رغم عقلی نبودن این مباحث، برای تدوین آنها، در این کتاب صرفا به نصوص دینی اکتفا نشده است، زیرا یکی از تعالیم انبیا، انگیزش خرد بشری و جهت‌دهی و راهنمایی آن به اندیشه‌ورزی در زوایای مختلف این مسئله است. از سوی دیگر، فهم عمیق رهآورد وحی بی‌نیاز از تأملات عقلی و فلسفی نیست.

مباحثی که در این کتاب سعی شده است به صورت منظم و مستدل ارائه شود به بیان زیر است؛

1. ترسیم دقیقی از چگونگی جهان آخرت و مراحل، مراتب، منازل، قواعد و قوانین حاكم بر آن؛

2. بیان نیازهای اخروی بشر، امور مؤثر در نیک و بدِ حیات اخروی و ارائه رهنمودهای جامع و كامل در جهت رسیدن به بهترین خیر و سعادت پایدار و جاودان؛

3. یادآوری پیاپی جهان آخرت و ایجاد انگیزش لازم در جهت حركت به سوی صلاح آخرت و ارائه هشدارهای لازم نسبت به كجروی‌ها و تباهی‌های سعادت‌سوز؛

4. بیان موانع راه سعادت و چگونگی مواجهه با آنها؛

5. ارائه راهکارهایی برای برنامه ریزی و تنظیم امور این جهان به گونه‌ای كه افزون بر خیر و صلاح این جهان، ناظر به خیر و سعادت جاودان آخرت هم باشد.

اما مهم‌ترین خصیصه معادشناختی که بر اساس اندیشه حضرت استاد در این کتاب تبیین شده است، تبیین جامع نص‌بنیاد و خردپذیر حیات اخروی است. زیرا ایشان همچون دیگر اصحاب حکمت متعالیه، بر معاد جسمانی و نفی ماده به معنای فلسفی آن در سرای جاوید آخرت تأکید نموده است و با دلایلی بدیع بر آن استدلال کرده است. سپس به این نتیجه رسیدهاند که مادی‌انگاری معاد، نه با دلایل عقلی سازگار است و نه با فهم قویم و دقیق متون دینی، بلکه برداشتی خام و ساده‌انگارانه از پاره‌ای متون است و در واقع ناشی از عدم درک صحیح معنای ماده فلسفی و لوازم و توابع آن است. افزون بر این، ایشان در جای‌جای مباحث در استدلال بر معاد، تبیین حقایق آن مانند چیستی و چگونگی حشر، محاسبه اعمال، میزان عمل، زمان قیامت و زمان در قیامت، صراط، اعراف و... و به‌ویژه در اثبات و توجیه عذاب جاودانه و حل شبهات آن، اندیشه‌های نوینی را فراروی معادپژوهان قرار داده که متناسب با اهداف مجموعه حاضر از آنها بهره‌برداری شده است.

کتاب پیش‌رو، درسنامه‌ای در حوزه معادشناسی است که برای تدریس در سطوح مختلف دانشگاهی و حوزی مناسب بوده و برای سایر پژوهشگران نیز قابل استفاده است. چنانچه گفته شد، آنچه این اثر را از آثار مشابه متمایز می‌کند، تکیه آن بر آثار و آراء مفسر، فیلسوف، فقیه، عارف و اندیشمند برجسته حضرت آیت‌الله جوادی آملی (مدظله العالی) است. تقریب به هفتاد درصد اثر حاضر، فراهم‌آمده از آثار گران‌سنگ ایشان و بقیه آن، مستفاد از اندیشههای دیگر عالمان و اندیشمندان است.

اهم اموری که در تدوین این مجموعه مد نظر بوده است عبارتند از:

1. تنظیم مجموعه‌ای نسبتاً جامع درباره مهم‌ترین مسائل معادشناختی به صورت موجز و فشرده؛

2. ارائه شماری از بنیادهای معرفتی و بینشی در خلال مباحث که تصویری نسبتاً ژرف، عقلانی و بالاتر از فهم عمومی از حیات اخروی پدید آورده است؛ به‌گونه‌ای که دانشجو بتواند در پرتو آن، پاسخ پاره‌ای اشکالات فرارو را بازیابد و به حل مسائل پدیدآینده بپردازد؛

3. توجه به اهم پرسش‌ها و شبهات، به‌ویژه آنچه به نظر می‌رسد در فضای دانشگاهی مطرح است و بحث و گفتگو درباره آن، دغدغه بسیاری از دانشجویان حقیقت‌جو میباشد؛

4. روان‌سازی مطالب دشوار، به‌ویژه براهین پیچیده فلسفی در حد امکان.

این اثر ارزشمند با تلاش آقایان حجت الاسلام قاسم جعفرزاده مدير مرکز تدوين متون بنياد بين المللی علوم وحيانی اسراء و دكتر حميدرضا خادمی مدير دفتر قم سازمان سمت، و با نظارت و ارزیابی دقیق آقايان حجج اسلام دکتر احمد احمدی و محمدرضا مصطفی‌پور، آماده انتشار شده است. لذا از همه ایشان و دیگر کسانی که در مراحل آماده سازی و انتشار این کتاب تلاش نمودهاند قدردانی میشود.