دیگر اخبار | بایگانی
پنجمین شماره نشریه علمی «علوم قرآن و تفسیر معارج» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مدیریت نشریات علمی پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، شماره پنجم «دوفصلنامه تخصصی علوم قرآن و تفسیر معارج» آماده انتشارشد.
دانش و پژوهش دینی
اشتياق به حيات دائم و نيز سلامت مستمر، در نهان همگان نهادينه شده است؛ نه كسي فاقد آن است و نه كسي را مي توان بر آن ملامت كرد، زيرا مطلب فطري فراگير است و از آسيبِ قدح مصون.
کوثر معرفت در کلام اسوه عصمت
براي بندگان مخلص و پاکي هم چون فاطمه (س) مقاماتي است كه ديگران را به آن راهي نيست؛ به گونه اي که از گزند وسوسه اهرمن و فريب شيطان مصون اند: ﴿لاُزَيِّنَنَّ لَهُم فِى الاَرضِ و لاُغوِيَنَّهُم اَجمَعين* اِلّا عِبادَكَ مِنهُمُ المُخلَصين﴾ و از حضور در...
فقه جعفري سازنده تمدن شیعی
تبيينِ منزلت والاي مظاهر اسماي حسناي الهي كه حضرت امام صادق (عليه‌السلام)، از بارزترين مصاديق آن است، ميسور اَحَدي در گستره زمان و پهنه زمين و به هيچ زباني نبوده و نيست.
گزارش تفصیلی؛
گزارشی از برگزاری مراسم بزرگداشت آیت الله العظمی جوادی آملی در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی
مراسم بزرگداشت حضرت آیت‌الله‌ العظمی جوادی آملی با حضور علما، استادان، فرهیختگان و دوستداران علم و دانش روز چهارشنبه 17 بهمن‌ماه 1397 در محل انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.
به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج؛
شماره 29 نشریه علمی پژوهشی حکمت اسرا آماده چاپ شد
به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج وابسته به بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء، شماره بیست و نهم «دو فصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» منتشر شد.
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
«عقلانیت وحیانی»، منهج و روش معرفتی آیت الله العظمی جوادی آملی
نشست علمی «تبیین ویژگی های منظومه فکری حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی» با حضور جمعی از اندیشمندان و اساتید دانشگاه های کشور تونس و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی در محل سالن کنفرانس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد.
تازه های نشر؛
جلد 47 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 47 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
پنجمین نشست هم‌اندیشی علم دینی با موضوع «روش شناسی علم دینی و دلالت های آن در علوم انسانی»
پنجمین نشست هم‌اندیشی علم دینی با حضور استاد حجت الاسلام حمید پارسانیا (زید عزه) و با موضوع «روش شناسی علم دینی و دلالت های آن در علوم انسانی» در روز پنج شنبه، 4 بهمن ماه 1397 در سالن همایش های غدیر شهر قم برگزار گردید.
آیت الله العظمی جوادی آملی:
متن سخنرانی آیت الله العظمی جوادی آملی در آیین رونمایی از کتاب تحریر الاصول
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: آئین رونمایی از کتاب گرانسنگ «تحریر الاصول» (تقریر درس خارج اصول حضرت امام خمینی(ره) توسط مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی)، روز پنجشنبه 6 دی ماه 1397 در سالن همایش های بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار...
ـــ ـــکتاب «معاد» از سلسله کتاب‎های آموزشی که بر اساس اندیشه حضرت آیت الله جوادی آملی تدوین می‎شود، توسط مرکز تدوین کتاب‎های آموزشی، وابسته به پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، آماده انتشار شد.

بحث معاد، علی رغم اهمیتی که دارد در متون آموزشی، کمتر مورد توجه قرار گرفته است، از همین رو ضرورت داشت که کتابی در این موضوع با رویکرد آموزشی برای سطوح عالی حوزه و دانشگاه تدوین شود. بر اساس همین ضرورت، مرکز تدوین کتابهای آموزشیِ پژوهشگاه معارج بر آن شد تا این خلاء را به وجهی نیکو و بر مبنای اندیشههای حضرت آیت الله جوادی آملی برطرف نماید.

اهمیت بحث مسئله معاد و حیات جاوید اخروی، به این دلیل است که این مسئله پس از توحید، از مهم‌ترین عقاید دینی و در صدر تعالیم انبیای الهی قرار گرفته است. زیرا معارف بلند، اطلاعات دقیق و جامعی كه انبیای الهی (ع) درباره عالم پس از مرگ به‌دست داده‌اند از هیچ دانش، فلسفه و معرفت بشری به دست نمی‌آید. نه علوم و دانش‌های تجربی میتوانند در این عرصه، به بشر کمک کنند و نه فلسفه‌ورزی و ژرف‌اندیشی‌های عقلی به‌تنهایی توان قعرپیمایی و رازگشایی از این حقیقت متعالی و پررمز و راز را دارد. از همین ‌رو بزرگترین فیلسوفان و اندیشمندان الهی، همواره در مسائل فرجام‌شناختی، چشم به تعالیم دینی دوخته‌اند و به خضوع، خشوع، انقیاد و تسلیم در برابر رهآورد انبیا توصیه و تأکید کرده‌اند.

البته به رغم عقلی نبودن این مباحث، برای تدوین آنها، در این کتاب صرفا به نصوص دینی اکتفا نشده است، زیرا یکی از تعالیم انبیا، انگیزش خرد بشری و جهت‌دهی و راهنمایی آن به اندیشه‌ورزی در زوایای مختلف این مسئله است. از سوی دیگر، فهم عمیق رهآورد وحی بی‌نیاز از تأملات عقلی و فلسفی نیست.

مباحثی که در این کتاب سعی شده است به صورت منظم و مستدل ارائه شود به بیان زیر است؛

1. ترسیم دقیقی از چگونگی جهان آخرت و مراحل، مراتب، منازل، قواعد و قوانین حاكم بر آن؛

2. بیان نیازهای اخروی بشر، امور مؤثر در نیک و بدِ حیات اخروی و ارائه رهنمودهای جامع و كامل در جهت رسیدن به بهترین خیر و سعادت پایدار و جاودان؛

3. یادآوری پیاپی جهان آخرت و ایجاد انگیزش لازم در جهت حركت به سوی صلاح آخرت و ارائه هشدارهای لازم نسبت به كجروی‌ها و تباهی‌های سعادت‌سوز؛

4. بیان موانع راه سعادت و چگونگی مواجهه با آنها؛

5. ارائه راهکارهایی برای برنامه ریزی و تنظیم امور این جهان به گونه‌ای كه افزون بر خیر و صلاح این جهان، ناظر به خیر و سعادت جاودان آخرت هم باشد.

اما مهم‌ترین خصیصه معادشناختی که بر اساس اندیشه حضرت استاد در این کتاب تبیین شده است، تبیین جامع نص‌بنیاد و خردپذیر حیات اخروی است. زیرا ایشان همچون دیگر اصحاب حکمت متعالیه، بر معاد جسمانی و نفی ماده به معنای فلسفی آن در سرای جاوید آخرت تأکید نموده است و با دلایلی بدیع بر آن استدلال کرده است. سپس به این نتیجه رسیدهاند که مادی‌انگاری معاد، نه با دلایل عقلی سازگار است و نه با فهم قویم و دقیق متون دینی، بلکه برداشتی خام و ساده‌انگارانه از پاره‌ای متون است و در واقع ناشی از عدم درک صحیح معنای ماده فلسفی و لوازم و توابع آن است. افزون بر این، ایشان در جای‌جای مباحث در استدلال بر معاد، تبیین حقایق آن مانند چیستی و چگونگی حشر، محاسبه اعمال، میزان عمل، زمان قیامت و زمان در قیامت، صراط، اعراف و... و به‌ویژه در اثبات و توجیه عذاب جاودانه و حل شبهات آن، اندیشه‌های نوینی را فراروی معادپژوهان قرار داده که متناسب با اهداف مجموعه حاضر از آنها بهره‌برداری شده است.

کتاب پیش‌رو، درسنامه‌ای در حوزه معادشناسی است که برای تدریس در سطوح مختلف دانشگاهی و حوزی مناسب بوده و برای سایر پژوهشگران نیز قابل استفاده است. چنانچه گفته شد، آنچه این اثر را از آثار مشابه متمایز می‌کند، تکیه آن بر آثار و آراء مفسر، فیلسوف، فقیه، عارف و اندیشمند برجسته حضرت آیت‌الله جوادی آملی (مدظله العالی) است. تقریب به هفتاد درصد اثر حاضر، فراهم‌آمده از آثار گران‌سنگ ایشان و بقیه آن، مستفاد از اندیشههای دیگر عالمان و اندیشمندان است.

اهم اموری که در تدوین این مجموعه مد نظر بوده است عبارتند از:

1. تنظیم مجموعه‌ای نسبتاً جامع درباره مهم‌ترین مسائل معادشناختی به صورت موجز و فشرده؛

2. ارائه شماری از بنیادهای معرفتی و بینشی در خلال مباحث که تصویری نسبتاً ژرف، عقلانی و بالاتر از فهم عمومی از حیات اخروی پدید آورده است؛ به‌گونه‌ای که دانشجو بتواند در پرتو آن، پاسخ پاره‌ای اشکالات فرارو را بازیابد و به حل مسائل پدیدآینده بپردازد؛

3. توجه به اهم پرسش‌ها و شبهات، به‌ویژه آنچه به نظر می‌رسد در فضای دانشگاهی مطرح است و بحث و گفتگو درباره آن، دغدغه بسیاری از دانشجویان حقیقت‌جو میباشد؛

4. روان‌سازی مطالب دشوار، به‌ویژه براهین پیچیده فلسفی در حد امکان.

این اثر ارزشمند با تلاش آقایان حجت الاسلام قاسم جعفرزاده مدير مرکز تدوين متون بنياد بين المللی علوم وحيانی اسراء و دكتر حميدرضا خادمی مدير دفتر قم سازمان سمت، و با نظارت و ارزیابی دقیق آقايان حجج اسلام دکتر احمد احمدی و محمدرضا مصطفی‌پور، آماده انتشار شده است. لذا از همه ایشان و دیگر کسانی که در مراحل آماده سازی و انتشار این کتاب تلاش نمودهاند قدردانی میشود.