دیگر اخبار | بایگانی
به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج؛
کتاب ارزشمند «کوثر اربعین» اثر آیت‌الله العظمی جوادی آملی به زیور طبع آراسته شد
آگاهی بخشی و راهبریِ عملی؛ دو ويژگي كه در متن رسالت پيامبر اكرم (ص) مشهود است، در برنامه معلّم اوّلِ شهادت و شهامت و سلحشوري و قيام بر ضد طاغيان متمرّد تاريخ؛ يعني حضرت سيّدالشّهداء (ع) مي‏درخشد. چنان‏كه در زيارت اربعينِ آن حضرت، كه از مختصّات...
به همت پژوهشگاه معارج؛
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» برگزار شد
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» به همت پژوهشگاه معارج، با حضور جمعی از محققین و پژوهشگران، در سالن جلسات بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بر گزار شد.
نشست ها و کرسی های آزاد اندیشی
هم اندیشی با مرکز کمیته اعطای مجوزهای کرسی های حوزوی
اولین جلسه از جلسات مدیریت امور پژوهشی درباره نشست ها و کرسی های علمی در تاریخ یک شنبه مورخ 18/6/97 در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضور نمایندگان دبیرخانه کرسی های آزاد اندیشی حوزه های علمیه در محل جلسات بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء...
به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج؛
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» برگزار شد
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ و جمعی از پژوهشگران پژوهشگاه علوم وحیانی معارج در سالن کنفرانس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار...
برگزاری جلسه مشترك بين پژوهشگاه معارج و دبير كنگره جهاني علوم انساني اسلامي
جلسه مشترک مسئولان پژوهشگاه علوم وحیانی معارج با دکتر عطاء الله رفیعی آتانی دبیر علمی کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی، با هدف هم اندیشی برای همكاری مشترك در زمینه تولید علوم انسانی اسلامی مبتنی بر اندیشه اصیل اسلامی، پنج‌شنبه ۱۴ تیرماه در محل این...
برگزاری نشست مشترك پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی
نشست مشترك اعضای پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و نمایندگان بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد.
مقاله؛
واکاوی مفهوم «دین» و«دینی» در نظریه علم دینی آیت‌الله جوادی آملی
این مقاله در پی تبیین برخی مفاهیم پایه در دیدگاه صاحب کتاب منزلت عقل در هندسۀ معرفت دینی است و پاسخ دادن به این پرسش که آیا دو مفهوم «دین» و «دینی» با یکدیگر تفاوت دارند؟ این مقاله ضمن پرداختن به این پرسش بیان تازه‌ای از نظریۀ علم دینی آیت الله...
مقاله؛
مبانی و اهداف تربیت زیست محیطی با تاکید بر اندیشه آیت الله العظمی جوادی آملی
محیط‌زیست و مشکلاتش زندگی انسان را تهدید می‌کند؛ ازاین‌رو تربیت زیست‌محیطی از موضوعات مهم دوران معاصر است. تربیت زیست‌محیطیْ رشد و پرورش دانش‌ها، گرایش‌ها و رفتارهای لازم برای حفظ و آبادانی محیط‌زیست است. هدف این تحقیق، بررسی مبانی و اهداف تربیت...
شکرگزاری، عبادت پرهیزکاران
خدای سبحان، انسان را آفرید تا به کمال شایسته خود نائل شود. انسان برای رسیدن به کمال شایسته خویش، نیازمند راهنمایی است تا از رهگذر این راهنمایی، به هدف خود برسد.
آشنایی با جلد چهارم کتاب ارزشمند رجال تفسیری
جلد چهارم کتاب ارزشمند رجال تفسیری اثر مفسر بزرگ قرآن کریم حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج تدوین، منتشر و روانه بازار گردیده است.
ـــ ـــکتاب «فطرت» بر اساس منظومه فکری آیت الله جوادی آملی آماده انتشار شد. این کتاب با تلاش مرکز تدوین کتب آموزشی پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و با همکاری سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‎ها (سمت)، تدوین شده است.

اهمیت بحث از این موضوع از آن جهت است که موضوع «فطرت» از منظرهای مختلف، اعمّ از عقلی و نقلی قابل بررسی است. زیرا در بسیاری شاخه‌های مختلف علمی، مانند منطق، فلسفه، کلام، عرفان و تفسير مطرح شده است. البته در عموم متون و منابع عقلی، اعمّ از کتب فلسفی و کلامی، آن‏گونه که شايسته است، به اين مسئله پرداخته نشده است؛ و جز مطالبی که در منطق درباره فطريّات مطرح شده، يا راه فطرت که در برخی متون فلسفی در بحث اثبات وجود خداوند يا در برخی مباحث مرتبط با فطرت در عرفان نظری از آن سخن رفته است، مطالب دیگری راجع به این مبحث وجود ندارد.

به نظر می‌رسد با تمرکز بر بحث فطرت و واکاوی آن می‌توان از بسياری از مباحث و مسائلی که در منطق، فلسفه و عرفان مطرح شده است و به گونه‏ای به بحث فطرت مربوط مى‏شود، ابهام‌زدايى کرد.

در اين نوشتار تلاش شده است تا مسئله فطرت از منظر قرآن کريم، بر اساس انديشه‏ها و آرای حضرت آيت الله جوادی آملی (دامت برکاته) تبیین و بررسی شود. بر اين اساس، نخست پاره‌ای از مطالب کلی و مقدماتی درباره فطرت مطرح میشود، سپس به بحث بينش و گرايش فطری میپردازد. در بحث «بينش فطری» ابعاد مختلف این موضوع مطرح میشود و در بخش بعدی، «گرايش فطری» و جنبه‏های گوناگون آن تبیین و تحلیل میشود. در ادامه به موضوع «شکوفايى فطرت» پرداخته شده که در ضمن آن به بررسی عوامل و زمينه‌های شکوفايى آن، و نیز برخی از موانع فعليّت يافتن فطرت نيز بررسی شده است. در فصل پنجم و ششم با تمرکز بر آيات قرآن کريم، به تفصيل به ابعاد مختلف فطرت از منظر این کتاب آسمانی پرداخته شده است. محور فصل هفتم، دلالت‌ها و لوازم امور فطری در قلمروهای مختلف علمی و عملی است. در ضمن این مباحث به برخی از نظريه‌هاى مرتبط با فطرت پرداخته شده و به نقد و ارزيابی ديدگاه‌های رقيب پرداخته شده است.

نقطه قوت این اثر ارزشمند، بررسی فطرت از منظر قرآن کریم است. اگر بخواهيم از منظری قرآنی به مسئله بنگريم، بسياری از آيات قرآن کريم، ناظر به توصيف ابعاد مختلف وجود انسانی است که مضمون و محتوای اين آيات، مباحث مهمی را پیرامون فطرت مطرح کرده است. همچنین از آنجا که رسالت خاتم الانبياء (ص) بر پايه آيات قرآن کريم، رسالتی جهانی نسبت به همه افراد بشر در همه ادوار و زمان‌هاست، در میان روایات نیز مباحث فاخری راجع به این موضوع یافت میشود که در جای جای این کتاب مطرح شده است.

برای تحکیم و تثبیت مباحث این کتاب نفیس، جلسات علمی بسیاری با هدف طرح برخی شبهات و سوالات پیش آمده در مراحل تدوین این اثر با حضور آیت الله دکتر احمد احمدی، حجج اسلام جعفر زاده و مصطفی پور به عنوان ناظرین علمی و حجت الاسلام دکتر حسن عبدی به عنوان محقق پروژه در محضر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار گردید که ماحصل این جلسات علمی نیز ضمن انعکاس در خلال مباحث این کتاب، در قالب مقالات علمی به علاقمندان عرضه میشود.

از همین رو پژوهشگاه معارج، از آقايان حجج اسلام دکتر احمد احمدى و محمدرضا مصطفى‌پور که کتاب حاضر را با دقت تمام مورد ارزيابى و نظارت علمى قرار دادند، و نیز آقایان حجت الاسلام قاسم جعفرزاده مدير مرکز تدوين متون بنياد بين المللى علوم وحيانى اسراء و دکتر حمید رضا خادمی مدیر دفتر قم سازمان سمت که با ارزيابى علمى و مديريت اجرایی در آماده سازی این کتاب تلاش نمودند، و همچنين جناب آقاى دکتر غلامحسين جوادپور که اين اثر را ويرايش کردند، قدر شناسی مینماید.

امید است اثر مذکور مورد توجه جوامع علمی و دانشگاهی قرار گرفته و در راستای غنی سازی و اسلامی سازی علوم انسانی مورد استفاده قرار گیرد.