دیگر اخبار | بایگانی
پنجمین شماره نشریه علمی «علوم قرآن و تفسیر معارج» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مدیریت نشریات علمی پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، شماره پنجم «دوفصلنامه تخصصی علوم قرآن و تفسیر معارج» آماده انتشارشد.
دانش و پژوهش دینی
اشتياق به حيات دائم و نيز سلامت مستمر، در نهان همگان نهادينه شده است؛ نه كسي فاقد آن است و نه كسي را مي توان بر آن ملامت كرد، زيرا مطلب فطري فراگير است و از آسيبِ قدح مصون.
کوثر معرفت در کلام اسوه عصمت
براي بندگان مخلص و پاکي هم چون فاطمه (س) مقاماتي است كه ديگران را به آن راهي نيست؛ به گونه اي که از گزند وسوسه اهرمن و فريب شيطان مصون اند: ﴿لاُزَيِّنَنَّ لَهُم فِى الاَرضِ و لاُغوِيَنَّهُم اَجمَعين* اِلّا عِبادَكَ مِنهُمُ المُخلَصين﴾ و از حضور در...
فقه جعفري سازنده تمدن شیعی
تبيينِ منزلت والاي مظاهر اسماي حسناي الهي كه حضرت امام صادق (عليه‌السلام)، از بارزترين مصاديق آن است، ميسور اَحَدي در گستره زمان و پهنه زمين و به هيچ زباني نبوده و نيست.
گزارش تفصیلی؛
گزارشی از برگزاری مراسم بزرگداشت آیت الله العظمی جوادی آملی در انجمن آثار و مفاخر فرهنگی
مراسم بزرگداشت حضرت آیت‌الله‌ العظمی جوادی آملی با حضور علما، استادان، فرهیختگان و دوستداران علم و دانش روز چهارشنبه 17 بهمن‌ماه 1397 در محل انجمن آثار و مفاخر فرهنگی برگزار شد.
به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج؛
شماره 29 نشریه علمی پژوهشی حکمت اسرا آماده چاپ شد
به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج وابسته به بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء، شماره بیست و نهم «دو فصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» منتشر شد.
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
«عقلانیت وحیانی»، منهج و روش معرفتی آیت الله العظمی جوادی آملی
نشست علمی «تبیین ویژگی های منظومه فکری حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی» با حضور جمعی از اندیشمندان و اساتید دانشگاه های کشور تونس و سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی در محل سالن کنفرانس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد.
تازه های نشر؛
جلد 47 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 47 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
پنجمین نشست هم‌اندیشی علم دینی با موضوع «روش شناسی علم دینی و دلالت های آن در علوم انسانی»
پنجمین نشست هم‌اندیشی علم دینی با حضور استاد حجت الاسلام حمید پارسانیا (زید عزه) و با موضوع «روش شناسی علم دینی و دلالت های آن در علوم انسانی» در روز پنج شنبه، 4 بهمن ماه 1397 در سالن همایش های غدیر شهر قم برگزار گردید.
آیت الله العظمی جوادی آملی:
متن سخنرانی آیت الله العظمی جوادی آملی در آیین رونمایی از کتاب تحریر الاصول
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: آئین رونمایی از کتاب گرانسنگ «تحریر الاصول» (تقریر درس خارج اصول حضرت امام خمینی(ره) توسط مرجع عالیقدر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی)، روز پنجشنبه 6 دی ماه 1397 در سالن همایش های بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار...
ـــ ـــکتاب «فطرت» بر اساس منظومه فکری آیت الله جوادی آملی آماده انتشار شد. این کتاب با تلاش مرکز تدوین کتب آموزشی پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و با همکاری سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‎ها (سمت)، تدوین شده است.

اهمیت بحث از این موضوع از آن جهت است که موضوع «فطرت» از منظرهای مختلف، اعمّ از عقلی و نقلی قابل بررسی است. زیرا در بسیاری شاخه‌های مختلف علمی، مانند منطق، فلسفه، کلام، عرفان و تفسير مطرح شده است. البته در عموم متون و منابع عقلی، اعمّ از کتب فلسفی و کلامی، آن‏گونه که شايسته است، به اين مسئله پرداخته نشده است؛ و جز مطالبی که در منطق درباره فطريّات مطرح شده، يا راه فطرت که در برخی متون فلسفی در بحث اثبات وجود خداوند يا در برخی مباحث مرتبط با فطرت در عرفان نظری از آن سخن رفته است، مطالب دیگری راجع به این مبحث وجود ندارد.

به نظر می‌رسد با تمرکز بر بحث فطرت و واکاوی آن می‌توان از بسياری از مباحث و مسائلی که در منطق، فلسفه و عرفان مطرح شده است و به گونه‏ای به بحث فطرت مربوط مى‏شود، ابهام‌زدايى کرد.

در اين نوشتار تلاش شده است تا مسئله فطرت از منظر قرآن کريم، بر اساس انديشه‏ها و آرای حضرت آيت الله جوادی آملی (دامت برکاته) تبیین و بررسی شود. بر اين اساس، نخست پاره‌ای از مطالب کلی و مقدماتی درباره فطرت مطرح میشود، سپس به بحث بينش و گرايش فطری میپردازد. در بحث «بينش فطری» ابعاد مختلف این موضوع مطرح میشود و در بخش بعدی، «گرايش فطری» و جنبه‏های گوناگون آن تبیین و تحلیل میشود. در ادامه به موضوع «شکوفايى فطرت» پرداخته شده که در ضمن آن به بررسی عوامل و زمينه‌های شکوفايى آن، و نیز برخی از موانع فعليّت يافتن فطرت نيز بررسی شده است. در فصل پنجم و ششم با تمرکز بر آيات قرآن کريم، به تفصيل به ابعاد مختلف فطرت از منظر این کتاب آسمانی پرداخته شده است. محور فصل هفتم، دلالت‌ها و لوازم امور فطری در قلمروهای مختلف علمی و عملی است. در ضمن این مباحث به برخی از نظريه‌هاى مرتبط با فطرت پرداخته شده و به نقد و ارزيابی ديدگاه‌های رقيب پرداخته شده است.

نقطه قوت این اثر ارزشمند، بررسی فطرت از منظر قرآن کریم است. اگر بخواهيم از منظری قرآنی به مسئله بنگريم، بسياری از آيات قرآن کريم، ناظر به توصيف ابعاد مختلف وجود انسانی است که مضمون و محتوای اين آيات، مباحث مهمی را پیرامون فطرت مطرح کرده است. همچنین از آنجا که رسالت خاتم الانبياء (ص) بر پايه آيات قرآن کريم، رسالتی جهانی نسبت به همه افراد بشر در همه ادوار و زمان‌هاست، در میان روایات نیز مباحث فاخری راجع به این موضوع یافت میشود که در جای جای این کتاب مطرح شده است.

برای تحکیم و تثبیت مباحث این کتاب نفیس، جلسات علمی بسیاری با هدف طرح برخی شبهات و سوالات پیش آمده در مراحل تدوین این اثر با حضور آیت الله دکتر احمد احمدی، حجج اسلام جعفر زاده و مصطفی پور به عنوان ناظرین علمی و حجت الاسلام دکتر حسن عبدی به عنوان محقق پروژه در محضر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار گردید که ماحصل این جلسات علمی نیز ضمن انعکاس در خلال مباحث این کتاب، در قالب مقالات علمی به علاقمندان عرضه میشود.

از همین رو پژوهشگاه معارج، از آقايان حجج اسلام دکتر احمد احمدى و محمدرضا مصطفى‌پور که کتاب حاضر را با دقت تمام مورد ارزيابى و نظارت علمى قرار دادند، و نیز آقایان حجت الاسلام قاسم جعفرزاده مدير مرکز تدوين متون بنياد بين المللى علوم وحيانى اسراء و دکتر حمید رضا خادمی مدیر دفتر قم سازمان سمت که با ارزيابى علمى و مديريت اجرایی در آماده سازی این کتاب تلاش نمودند، و همچنين جناب آقاى دکتر غلامحسين جوادپور که اين اثر را ويرايش کردند، قدر شناسی مینماید.

امید است اثر مذکور مورد توجه جوامع علمی و دانشگاهی قرار گرفته و در راستای غنی سازی و اسلامی سازی علوم انسانی مورد استفاده قرار گیرد.