در سایر رسانه ها | بایگانی
به گزارش خبرگزاری شفقنا
حضرت آیت الله جوادی آملی: ملتی که امضای خودش را نمی‌شناسد چطور می‌توانید با او زندگی کنید؟
این مرجع تقلید در جلسه درس تفسیر امروز خود با تاکید بر حفظ قدرت کشور اظهار داشت: کافر حربی مادامی که در حرب است اموالش غارت می‌شود اما این زمان جنگ است، ولی در زمان صلح مادامی که آنها اهل غارت نیستند، به ما گفته اند شما هم اهل غنیمت نباشید.
به گزارش خبرگزاری حوزه
شناخت دنیا صرف تحصیل در حوزه و دانشگاه به دست نمی آید
حوزه/ حضرت آیت الله جوادی آملی گفتند شناخت دنیا صرف تحصیل در حوزه و دانشگاه به دست نمی آید، بلکه این شناخت با نماز شب و به برکت دیگر عبادات به دست می‌آید لذا اگر کسی می خواهد دنیا را بشناسد و گرفتار آن نشود راهش همین نماز شب و امثال ذلك است.
به گزارش خبرگزاری رسا
دانشگاهیان و حوزویان ظرف علم و چراغ هدایت باشند
حضرت آ‌یت الله جوادی ‌آملی گفت: مهم‌ترین وظیفه حوزوی و دانشگاهی خصوصاً و توده مردم عموماً، عمل به وصیت امام مجتبی(ع) است. ایشان فرمود «ظرف دانش باشید و چراغ هدایت»؛ وقتی ظرف علم شدید از بنان و بیان شما علم نشأت می‌گیرد.
به گزارش خبرگزاری شفقنا
حضرت آیت الله جوادی آملی: ما حق نداریم اسلامی حرف بزنیم ولی قارونی فکر کنیم
شفقنا- حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی گفت: آنچه در مسئله توحید مشکل ماست یا قارونی فکر کردن است یا فرعونی فکر کردن، مشکل ما همین دو غُدّه است؛ یا ما هر کار خیری که انجام دادیم خودمان را می‌بینیم و آن مبدأ خلاّق و فیاض را نمی‌بینیم!
به گزارش خبرنگار خبرگزاری«حوزه»
ای کاش جناب پاپ متوجه می شد که مهدی(عج) کیست/تفسیر و نهج البلاغه مهجور هستند
فرشتگان نه توان شاگردی بلاواسطه را دارند و نه حد وجودی را دارند که در حد علم، قدرت فراگیری داشته باشند
به گزارش خبرنگار معارف ایرنا
آیت الله جوادی آملی: معرفت گوهر اصلی انسان است
آیت الله عبدالله جوادی آملی، گوهر اصلی انسان را معرفت برشمرد و گفت که برخی علوم میهمان انسان هستند که باید با صاحبخانه هماهنگ شود.
به گزارش ایرنا
دیدگاهمان را در معرفت به اهل بیت (ع) جهانی کنیم
رئیس بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء گفت: نباید اهل بیت (ع) را در شیعه خلاصه کنیم بلکه باید آنها را برای همه انسان ها بخواهیم و دیدگاهمان را در معرفت نسبت به آنها جهانی کنیم.
به گزارش خبرگزاری شبستان
انتظار بدون مجاهده خیالی باطل است
خبرگزاری شبستان: آنکه به انتظاری تهی از رزم آوری و مجاهده، دل خوش می دارد و گمان می کند بی آمادگی برای جهاد و شهادت می توان منتظر موعود موجود بود، خیالی باطل دارد و کار انتظارش به سامان نخواهد رسید.
دکتر مرتضی جوادی آملی در مصاحبه با ماهنامه خیمه
نسبت اخلاق و احکام و ملزومات دین داری در جامعه مدرن
حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی در مصاحبه با ماهنامه خیمه، از نسبت اخلاق و احکام و ملزومات دین داری درجامعه مدرن می گوید و تاکید می کند جامعه با دینی که ناروا و نادرست تعریف و خوانش می شود و به ناروایی هم تحمیل می شود، در تعارض است.
خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)
«تحریر رسالةالولایه»؛ نگرشی محققانه در حوزه عرفان اسلامی
«تحریر رسالةالولایه» اثر آیت‌الله العظمی جوادی آملی که برگزیده سی‌وچهارمین دوره جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی
ـــ ـــکتاب «فطرت» بر اساس منظومه فکری آیت الله جوادی آملی آماده انتشار شد. این کتاب با تلاش مرکز تدوین کتب آموزشی پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و با همکاری سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه‎ها (سمت)، تدوین شده است.

اهمیت بحث از این موضوع از آن جهت است که موضوع «فطرت» از منظرهای مختلف، اعمّ از عقلی و نقلی قابل بررسی است. زیرا در بسیاری شاخه‌های مختلف علمی، مانند منطق، فلسفه، کلام، عرفان و تفسير مطرح شده است. البته در عموم متون و منابع عقلی، اعمّ از کتب فلسفی و کلامی، آن‏گونه که شايسته است، به اين مسئله پرداخته نشده است؛ و جز مطالبی که در منطق درباره فطريّات مطرح شده، يا راه فطرت که در برخی متون فلسفی در بحث اثبات وجود خداوند يا در برخی مباحث مرتبط با فطرت در عرفان نظری از آن سخن رفته است، مطالب دیگری راجع به این مبحث وجود ندارد.

به نظر می‌رسد با تمرکز بر بحث فطرت و واکاوی آن می‌توان از بسياری از مباحث و مسائلی که در منطق، فلسفه و عرفان مطرح شده است و به گونه‏ای به بحث فطرت مربوط مى‏شود، ابهام‌زدايى کرد.

در اين نوشتار تلاش شده است تا مسئله فطرت از منظر قرآن کريم، بر اساس انديشه‏ها و آرای حضرت آيت الله جوادی آملی (دامت برکاته) تبیین و بررسی شود. بر اين اساس، نخست پاره‌ای از مطالب کلی و مقدماتی درباره فطرت مطرح میشود، سپس به بحث بينش و گرايش فطری میپردازد. در بحث «بينش فطری» ابعاد مختلف این موضوع مطرح میشود و در بخش بعدی، «گرايش فطری» و جنبه‏های گوناگون آن تبیین و تحلیل میشود. در ادامه به موضوع «شکوفايى فطرت» پرداخته شده که در ضمن آن به بررسی عوامل و زمينه‌های شکوفايى آن، و نیز برخی از موانع فعليّت يافتن فطرت نيز بررسی شده است. در فصل پنجم و ششم با تمرکز بر آيات قرآن کريم، به تفصيل به ابعاد مختلف فطرت از منظر این کتاب آسمانی پرداخته شده است. محور فصل هفتم، دلالت‌ها و لوازم امور فطری در قلمروهای مختلف علمی و عملی است. در ضمن این مباحث به برخی از نظريه‌هاى مرتبط با فطرت پرداخته شده و به نقد و ارزيابی ديدگاه‌های رقيب پرداخته شده است.

نقطه قوت این اثر ارزشمند، بررسی فطرت از منظر قرآن کریم است. اگر بخواهيم از منظری قرآنی به مسئله بنگريم، بسياری از آيات قرآن کريم، ناظر به توصيف ابعاد مختلف وجود انسانی است که مضمون و محتوای اين آيات، مباحث مهمی را پیرامون فطرت مطرح کرده است. همچنین از آنجا که رسالت خاتم الانبياء (ص) بر پايه آيات قرآن کريم، رسالتی جهانی نسبت به همه افراد بشر در همه ادوار و زمان‌هاست، در میان روایات نیز مباحث فاخری راجع به این موضوع یافت میشود که در جای جای این کتاب مطرح شده است.

برای تحکیم و تثبیت مباحث این کتاب نفیس، جلسات علمی بسیاری با هدف طرح برخی شبهات و سوالات پیش آمده در مراحل تدوین این اثر با حضور آیت الله دکتر احمد احمدی، حجج اسلام جعفر زاده و مصطفی پور به عنوان ناظرین علمی و حجت الاسلام دکتر حسن عبدی به عنوان محقق پروژه در محضر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار گردید که ماحصل این جلسات علمی نیز ضمن انعکاس در خلال مباحث این کتاب، در قالب مقالات علمی به علاقمندان عرضه میشود.

از همین رو پژوهشگاه معارج، از آقايان حجج اسلام دکتر احمد احمدى و محمدرضا مصطفى‌پور که کتاب حاضر را با دقت تمام مورد ارزيابى و نظارت علمى قرار دادند، و نیز آقایان حجت الاسلام قاسم جعفرزاده مدير مرکز تدوين متون بنياد بين المللى علوم وحيانى اسراء و دکتر حمید رضا خادمی مدیر دفتر قم سازمان سمت که با ارزيابى علمى و مديريت اجرایی در آماده سازی این کتاب تلاش نمودند، و همچنين جناب آقاى دکتر غلامحسين جوادپور که اين اثر را ويرايش کردند، قدر شناسی مینماید.

امید است اثر مذکور مورد توجه جوامع علمی و دانشگاهی قرار گرفته و در راستای غنی سازی و اسلامی سازی علوم انسانی مورد استفاده قرار گیرد.