دیگر اخبار | بایگانی
مقاله پژوهشی؛
تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌ الله جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسراء مقاله ای با عنوان « تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌الله جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد.
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی ‌جوادی آملی:
بزرگی و عظمت ملاصدرا به بزرگی اندیشه اوست/صدرالمتألهین هیچ محدوده ای برای علم قائل نشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به مناسبت اول خرداد ماه روز بزرگداشت ملاصدرا مراسم بزرگداشتی از سوی مجمع عالی حکمت شعبه شیراز در این شهر برگزار شد. حجت الاسلام و المسلین دکتر مرتضی جوادی آملی در این همایش در سخنانی به تبیین ابعاد مختلف شخصیت علمی...
گزارش تصویری؛ آئین بزرگداشت ملاصدرا در شیراز برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با اول خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا، آئین بزرگداشت بنیانگذار حکمت متعالیه، حکیم صدر المتالهین، فیلسوف شهیر قرن دهم هجری قمری، با حضور گسترده اصحاب اندیشه و فلسفه‌دانان، متولیان فرهنگی و هنرمندان، در زادگاهش شهر شیراز ...
به همت پژوهشگاه معارج؛
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» برگزار شد
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» به همت پژوهشگاه معارج، با حضور جمعی از محققین و پژوهشگران، در سالن جلسات بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بر گزار شد.
به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج؛
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» برگزار شد
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ و جمعی از پژوهشگران پژوهشگاه علوم وحیانی معارج در سالن کنفرانس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار...
در پی عقد تفاهم نامه همکاری های علمی پژوهشی، صورت گرفت:
ارتباط اینترنتی کتابخانه آستان قدس رضوی و بنیاد بین المللی اسراء
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در پی امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک علمی و پژوهشی بين «بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی» و «بنياد بین المللی علوم وحیانی اسراء»، ارتباط اینترنتی کتابخانه پژوهشگاه معارج وابسته به بنیاد اسراء و کتابخانه آستان قدس...
تجلیل از حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جمعی از شاگردان حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم، پیش از شروع درس خارج فقه معظم له در مسجد اعظم قم، از مقام علمی استاد خود تجلیل به عمل آوردند.
به زودی منتشر می شود؛
مجموعه ارزشمند «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد نخست از مجموعه ارزشمند و گرانسنگ «سَلُونِی قَبْلَ أَن ْتَفْقِدُونِی؛ شرح و تحریر نهج البلاغه» حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی (دام عزه) آماده چاپ و به زودی منتشر خواهد شد.
مقاله پژوهشی؛
«فلسفۀ اخلاقِ آیت الله العظمی جوادی آملی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جدیدترین شماره از دوفصلنلمه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج آماده انتشار شد. در این شماره از این فصلنامه علمی پژوهشی مقاله ای با عنوان «فلسفۀ اخلاق استاد جوادی آملی» به قلم دکتر محسن...
ـــ ـــيكي از عمده‌ترين اركان دين و مؤثرترين اصول مستحكم اعتقادي اسلام همانا جريان نبوّت و هدايت مستمر رسالت است حقيقتي كه از يك سو جاهلان و از سوي ديگر مغرضان همواره با آن به ستيز برخاسته و براي براندازي آن تلاش كرده‌اند گرچه سنّت خلل‌ناپذيري الهي باقي و ناموس تشريع ربوبي جاري و مستمر است و بر اساس اين سنّت خداوندي انبيا كه سفيران الهي و پيام‌آوران آسماني هستند با در دست داشتن مشعل هدايت و نشانه‌هاي سعادت راهنما بلكه راهبر جامعه بشري بوده و هم اكنون نيز اين هدايتگري در عالم بشري به عهده عالماني كه وارثان همان انبيا هستند محقق است «العلماء ورثه الأنبياء».

  يكي از عمده‌ترين اركان دين و مؤثرترين اصول مستحكم اعتقادي اسلام همانا جريان نبوّت و هدايت مستمر رسالت است حقيقتي كه از يك سو جاهلان و از سوي ديگر مغرضان همواره با آن به ستيز برخاسته و براي براندازي آن تلاش كرده‌اند گرچه سنّت خلل‌ناپذيري الهي باقي و ناموس تشريع ربوبي جاري و مستمر است و بر اساس اين سنّت خداوندي انبيا كه سفيران الهي و پيام‌آوران آسماني هستند با در دست داشتن مشعل هدايت و نشانه‌هاي سعادت راهنما بلكه راهبر جامعه بشري بوده و هم اكنون نيز اين هدايتگري در عالم بشري به عهده عالماني كه وارثان همان انبيا هستند محقق است «العلماء ورثه الأنبياء». 

  يكي از جلوه‌هاي اصلي و باطني رسالت حقيقت وحي است. حقيقتي كه خداوند متعال با آن انبيا را مسلح به سلاح هدايت و مجهّز به جهاز روشنگري و نورانيّت مي‌نمايد، وحي خود مظاهر متعددي دارد و در بهترين جلوه‌اش به صورت قرآني تنزّل يافته همواره مورد تعدّي و تجاوز فكري و

   

  نظري عدّه‌اي بوده و جاهلانه و يا مغرضانه بر آن تافته‌اند عدّه‌اي آن را رأساً نفي كرده و عدّه‌اي در چگونگي آن تشكيك كرده و عدّه‌اي نيز بعد از آنكه مورد قبول و پذيرش واقع شد در آن تحريف روا داشته‌اند.

  در روزگار ما كه جهان‌بيني مادي از يك سو، دنياگرايي از سوي ديگر، عقل‌گرايي بشري از سوي سوّم وخصوصاً نفي قداست و به همه چيز رنگ مادي بخشيدن نيز از مظاهر تمدّن علمي امروزي محسوب مي‌شود عدّه‌اي با اين گرايشات فكري و اعتقادي به گونه‌اي ديگر در حريم وحي ترديد كرده و با ادّعاي پذيرش اصل وحي، به بشري بودن بشير آن فتوا داده و در نظر دارند قرآن آسماني و الهي را زميني و بشري معرّفي كنند. اين انحراف بزرگ و اعوجاج خطرناك كه براي دين و هويّت اسلام تهديدي جدّي محسوب مي‌شود پس از بشري كردن وحي به خطا و خطيئه در آن نظر داده و وحي را از اشتباهات عصري و مصري نبوي مصون ندانستند و اين چيزي جز پيرايگي دين و آلودگي جهل و خطا در حريم دين نخواهد بود. گرچه اين مدل تفكّر در جهان علم و انديشه سابقه طولاني دارد و از دوره رنسانس متولّد شده امّا در اين دوره حساس تاريخي اين تفكّر افراطي و بعضاً الحادي تولّدي نو يافته و اگر در گذشته در برابر مسيحيّت كليسايي قد علم كرده بود اكنون در مواجهه با اسلام قرار گرفته است بديهي است گرچه دين محمّدي و آيين آسماني او بسي استوار و بسيار پايدار است ليكن سخنان سست و دعاوي بي‌برهان براي افرادي كه مبناي مستحكم علمي در

   

  خود ايجاد نكرده و از مغزاي عبارات زيبا و ظواهر فريبنده كلمات آگاهي چنداني ندارند طبعاً متأثر شده و وادادگي معرفتي و اعتقادي اتّفاق مي‌افتد. كتاب شريف الوحي و النبوه كه به قلم حضرت استاد علامه آيت ‌الله ‌جوادي ‌آملي(دام‌ظله) نگارش شده و به عنوان مقدمه موسوعه كلمات الرسول الاعظم(صلّي الله عليه وآله وسلّم) فراهم آمده ضمن تبيين مباني نبوّت و رسالت و نيز جايگاه نبيّ و يا رسول ژرفاي حقيقت وحي را واكاوي نموده و جستارگري ويژه به عمل آورد تا ضمن روشن‌تر شدن مواضع عامّه وحي حقيقت كامل‌تر آن كه قرآن كريم است در تمامي مراحل قوس نزول از منطقه عليٌّ حكيم تا قلمرو عربيٌّ مبين توضيح داده شود و به شبهات و پرسشهاي تازه به ميدان آمده پاسخ شايسته داده و با دو قوه عقل و نقل به نزاع و اختلاف در فهم درست پايان دهد.

  از آنجا که اين کتاب ارزشمند به زبان عربي نگاشته شده و تنها مخاطبان عرب‌زبان مي‌توانستند از آن بهره گيرند ترجمه اين کتاب توسط حجت‌ الاسلام والمسلمين مرتضي جوادي تحت اشراف و تصحيح کامل استاد معظم و مؤلف معزز انجام پذيرفته تا پارسي‌زبانان نيز امکان استفاده از آن را داشته باشند. همين‌جا از ويراستار محترم جناب حجت ‌الاسلام محمد نقويان سپاس خود را اظهار مي‌نمايد.

  مطالعه و تحقيق پيرامون اين كتاب انيق كه تازه‌ترين و عميق‌ترين درك فلسفي، عرفاني و قرآني از حقيقت وحي و خصوصاً قرآن مجيد است را به

   

  اساتيد و نخبگان حوزه علوم انساني ديني در حوزه و دانشگاه توصيه كرده تا ضمن فهم راستين و استوار و ايمان صحيح و پايدار، شبهات و اشكالاتي كه بر مبناي اعوجاج فكري و انحراف ذهني رخ مي‌دهد و زمينه لغزش معرفتي و سستي عقيدتي را به همراه دارد، برطرف گردد.

  نشر اِسراء در ارتباط با اين اثر عميق كه در حوزه معرفت ديني تدوين شده بر خود مي‌بالد و با افتخار به محضر عالمان و وارستگان تقديم مي‌دارد.