دیگر اخبار | بایگانی
دیدار اعضای هیئت تحریریه نشریه اخلاق وحیانی با آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلسه علمی اعضای هیئت تحریریه «نشریه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» در محضر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با موضوع بررسی پرسش های مطرح شده حول محور مقاله «فلسفه اخلاق از دیدگاه استاد جوادی آملی» که در چهاردهمین شماره این نشریه،...
تازه های نشر؛
جلد 48 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 48 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 49 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 49 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مجلدات 13 تا 16 تفسیر گرانسنگ تسنیم و کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات از مجموعه تالیفات آیت الله العظمی جوادی آملی به زبان عربی ترجمه شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مرکز بین المللی نشر اسراء مجلدات 13 تا 16 تفسیر گرانسنگ تسنیم و کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات از مجموعه تالیفات حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به زبان عربی ترجمه و به زیور طبع آراسته شد.
طرح ملی «درجات» با محوریت آثار آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار می گردد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: طرح ملی «درجات» با محوریت آثار گرانسنگ حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار می گردد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی:
«مرجع»، استنباط شخصی ندارد و یک منبع وحیانی مبدأ فتاوای اوست
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی در پاسخ به اینکه آیا آثار سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مصلحت سنجی حکم مرجع متوجه مرجع نیست؟ گفت: مرجع به تنها منبعی که از جایگاه آن منبع بایستی این احکام را استنباط کند، رجوع و تمسک...
حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در دیدار وزیر علوم؛
باید در دانشگاه ها، دانشی داشته باشیم که با ابدیت ما هماهنگ و سازگار باشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که امروز به شهر مقدس قم سفر کرده است، با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت‌الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفت‌وگو کرد
منتشر شد؛
مجموعه ارزشمند «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: کتاب ارزشمند «سَلُونِی قَبْلَ أَن ْتَفْقِدُونِی، تحریر نهج البلاغه» به قلم حکیم متأله آیت الله العظمی جوادی آملی، به زیور طبع آراسته شد.
مقاله پژوهشی؛
تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌ الله جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسراء مقاله ای با عنوان « تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌الله جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد.
ـــ ـــيكي از عمده‌ترين اركان دين و مؤثرترين اصول مستحكم اعتقادي اسلام همانا جريان نبوّت و هدايت مستمر رسالت است حقيقتي كه از يك سو جاهلان و از سوي ديگر مغرضان همواره با آن به ستيز برخاسته و براي براندازي آن تلاش كرده‌اند گرچه سنّت خلل‌ناپذيري الهي باقي و ناموس تشريع ربوبي جاري و مستمر است و بر اساس اين سنّت خداوندي انبيا كه سفيران الهي و پيام‌آوران آسماني هستند با در دست داشتن مشعل هدايت و نشانه‌هاي سعادت راهنما بلكه راهبر جامعه بشري بوده و هم اكنون نيز اين هدايتگري در عالم بشري به عهده عالماني كه وارثان همان انبيا هستند محقق است «العلماء ورثه الأنبياء».

  يكي از عمده‌ترين اركان دين و مؤثرترين اصول مستحكم اعتقادي اسلام همانا جريان نبوّت و هدايت مستمر رسالت است حقيقتي كه از يك سو جاهلان و از سوي ديگر مغرضان همواره با آن به ستيز برخاسته و براي براندازي آن تلاش كرده‌اند گرچه سنّت خلل‌ناپذيري الهي باقي و ناموس تشريع ربوبي جاري و مستمر است و بر اساس اين سنّت خداوندي انبيا كه سفيران الهي و پيام‌آوران آسماني هستند با در دست داشتن مشعل هدايت و نشانه‌هاي سعادت راهنما بلكه راهبر جامعه بشري بوده و هم اكنون نيز اين هدايتگري در عالم بشري به عهده عالماني كه وارثان همان انبيا هستند محقق است «العلماء ورثه الأنبياء». 

  يكي از جلوه‌هاي اصلي و باطني رسالت حقيقت وحي است. حقيقتي كه خداوند متعال با آن انبيا را مسلح به سلاح هدايت و مجهّز به جهاز روشنگري و نورانيّت مي‌نمايد، وحي خود مظاهر متعددي دارد و در بهترين جلوه‌اش به صورت قرآني تنزّل يافته همواره مورد تعدّي و تجاوز فكري و

   

  نظري عدّه‌اي بوده و جاهلانه و يا مغرضانه بر آن تافته‌اند عدّه‌اي آن را رأساً نفي كرده و عدّه‌اي در چگونگي آن تشكيك كرده و عدّه‌اي نيز بعد از آنكه مورد قبول و پذيرش واقع شد در آن تحريف روا داشته‌اند.

  در روزگار ما كه جهان‌بيني مادي از يك سو، دنياگرايي از سوي ديگر، عقل‌گرايي بشري از سوي سوّم وخصوصاً نفي قداست و به همه چيز رنگ مادي بخشيدن نيز از مظاهر تمدّن علمي امروزي محسوب مي‌شود عدّه‌اي با اين گرايشات فكري و اعتقادي به گونه‌اي ديگر در حريم وحي ترديد كرده و با ادّعاي پذيرش اصل وحي، به بشري بودن بشير آن فتوا داده و در نظر دارند قرآن آسماني و الهي را زميني و بشري معرّفي كنند. اين انحراف بزرگ و اعوجاج خطرناك كه براي دين و هويّت اسلام تهديدي جدّي محسوب مي‌شود پس از بشري كردن وحي به خطا و خطيئه در آن نظر داده و وحي را از اشتباهات عصري و مصري نبوي مصون ندانستند و اين چيزي جز پيرايگي دين و آلودگي جهل و خطا در حريم دين نخواهد بود. گرچه اين مدل تفكّر در جهان علم و انديشه سابقه طولاني دارد و از دوره رنسانس متولّد شده امّا در اين دوره حساس تاريخي اين تفكّر افراطي و بعضاً الحادي تولّدي نو يافته و اگر در گذشته در برابر مسيحيّت كليسايي قد علم كرده بود اكنون در مواجهه با اسلام قرار گرفته است بديهي است گرچه دين محمّدي و آيين آسماني او بسي استوار و بسيار پايدار است ليكن سخنان سست و دعاوي بي‌برهان براي افرادي كه مبناي مستحكم علمي در

   

  خود ايجاد نكرده و از مغزاي عبارات زيبا و ظواهر فريبنده كلمات آگاهي چنداني ندارند طبعاً متأثر شده و وادادگي معرفتي و اعتقادي اتّفاق مي‌افتد. كتاب شريف الوحي و النبوه كه به قلم حضرت استاد علامه آيت ‌الله ‌جوادي ‌آملي(دام‌ظله) نگارش شده و به عنوان مقدمه موسوعه كلمات الرسول الاعظم(صلّي الله عليه وآله وسلّم) فراهم آمده ضمن تبيين مباني نبوّت و رسالت و نيز جايگاه نبيّ و يا رسول ژرفاي حقيقت وحي را واكاوي نموده و جستارگري ويژه به عمل آورد تا ضمن روشن‌تر شدن مواضع عامّه وحي حقيقت كامل‌تر آن كه قرآن كريم است در تمامي مراحل قوس نزول از منطقه عليٌّ حكيم تا قلمرو عربيٌّ مبين توضيح داده شود و به شبهات و پرسشهاي تازه به ميدان آمده پاسخ شايسته داده و با دو قوه عقل و نقل به نزاع و اختلاف در فهم درست پايان دهد.

  از آنجا که اين کتاب ارزشمند به زبان عربي نگاشته شده و تنها مخاطبان عرب‌زبان مي‌توانستند از آن بهره گيرند ترجمه اين کتاب توسط حجت‌ الاسلام والمسلمين مرتضي جوادي تحت اشراف و تصحيح کامل استاد معظم و مؤلف معزز انجام پذيرفته تا پارسي‌زبانان نيز امکان استفاده از آن را داشته باشند. همين‌جا از ويراستار محترم جناب حجت ‌الاسلام محمد نقويان سپاس خود را اظهار مي‌نمايد.

  مطالعه و تحقيق پيرامون اين كتاب انيق كه تازه‌ترين و عميق‌ترين درك فلسفي، عرفاني و قرآني از حقيقت وحي و خصوصاً قرآن مجيد است را به

   

  اساتيد و نخبگان حوزه علوم انساني ديني در حوزه و دانشگاه توصيه كرده تا ضمن فهم راستين و استوار و ايمان صحيح و پايدار، شبهات و اشكالاتي كه بر مبناي اعوجاج فكري و انحراف ذهني رخ مي‌دهد و زمينه لغزش معرفتي و سستي عقيدتي را به همراه دارد، برطرف گردد.

  نشر اِسراء در ارتباط با اين اثر عميق كه در حوزه معرفت ديني تدوين شده بر خود مي‌بالد و با افتخار به محضر عالمان و وارستگان تقديم مي‌دارد.