دیگر اخبار | بایگانی
همزمان با 1 خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا (صدرالمتالهین)+ ترجمه انگلیسی و عربی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت اول خرداد، روز بزرگداشت ملا صدرا (صدرالمتالهین)، پیامی به همین مناسبت صادر فرمودند.
تازه هاي نشر
جلد سی و دوم کتاب «رحیق مختوم» منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد 32 کتاب ارزشمند «رحیق مختوم» شرح حکمت متعالیه، اثر گرانقدر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین المللی نشر اسراء، منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 51 «تفسیر تسنیم» آماده انتشار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 51 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا، آماده انتشار شد.
تازه های نشر؛
جلد 52 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 52 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مقاله علمی پژوهشی؛
بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی مقاله ای با عنوان «بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، آماده چاپ شد.
تازه های نشر؛
جلد 50 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 50 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
جدیدترین اثر آیت الله العظمی جوادی آملی؛
جلد دوم کتاب «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» به زیور طبع آراسته شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد دوم کتاب ارزشمند« سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» تالیف آیت الله العظمی جوادی آملی که دربردارنده شرح و تحریر خطبه های 16 تا 32 نهج البلاغه می باشد، در 582 صفحه به زیور طبع آراسته گردیده است.
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
ـــ ـــيكي از عمده‌ترين اركان دين و مؤثرترين اصول مستحكم اعتقادي اسلام همانا جريان نبوّت و هدايت مستمر رسالت است حقيقتي كه از يك سو جاهلان و از سوي ديگر مغرضان همواره با آن به ستيز برخاسته و براي براندازي آن تلاش كرده‌اند گرچه سنّت خلل‌ناپذيري الهي باقي و ناموس تشريع ربوبي جاري و مستمر است و بر اساس اين سنّت خداوندي انبيا كه سفيران الهي و پيام‌آوران آسماني هستند با در دست داشتن مشعل هدايت و نشانه‌هاي سعادت راهنما بلكه راهبر جامعه بشري بوده و هم اكنون نيز اين هدايتگري در عالم بشري به عهده عالماني كه وارثان همان انبيا هستند محقق است «العلماء ورثه الأنبياء».

  يكي از عمده‌ترين اركان دين و مؤثرترين اصول مستحكم اعتقادي اسلام همانا جريان نبوّت و هدايت مستمر رسالت است حقيقتي كه از يك سو جاهلان و از سوي ديگر مغرضان همواره با آن به ستيز برخاسته و براي براندازي آن تلاش كرده‌اند گرچه سنّت خلل‌ناپذيري الهي باقي و ناموس تشريع ربوبي جاري و مستمر است و بر اساس اين سنّت خداوندي انبيا كه سفيران الهي و پيام‌آوران آسماني هستند با در دست داشتن مشعل هدايت و نشانه‌هاي سعادت راهنما بلكه راهبر جامعه بشري بوده و هم اكنون نيز اين هدايتگري در عالم بشري به عهده عالماني كه وارثان همان انبيا هستند محقق است «العلماء ورثه الأنبياء». 

  يكي از جلوه‌هاي اصلي و باطني رسالت حقيقت وحي است. حقيقتي كه خداوند متعال با آن انبيا را مسلح به سلاح هدايت و مجهّز به جهاز روشنگري و نورانيّت مي‌نمايد، وحي خود مظاهر متعددي دارد و در بهترين جلوه‌اش به صورت قرآني تنزّل يافته همواره مورد تعدّي و تجاوز فكري و

   

  نظري عدّه‌اي بوده و جاهلانه و يا مغرضانه بر آن تافته‌اند عدّه‌اي آن را رأساً نفي كرده و عدّه‌اي در چگونگي آن تشكيك كرده و عدّه‌اي نيز بعد از آنكه مورد قبول و پذيرش واقع شد در آن تحريف روا داشته‌اند.

  در روزگار ما كه جهان‌بيني مادي از يك سو، دنياگرايي از سوي ديگر، عقل‌گرايي بشري از سوي سوّم وخصوصاً نفي قداست و به همه چيز رنگ مادي بخشيدن نيز از مظاهر تمدّن علمي امروزي محسوب مي‌شود عدّه‌اي با اين گرايشات فكري و اعتقادي به گونه‌اي ديگر در حريم وحي ترديد كرده و با ادّعاي پذيرش اصل وحي، به بشري بودن بشير آن فتوا داده و در نظر دارند قرآن آسماني و الهي را زميني و بشري معرّفي كنند. اين انحراف بزرگ و اعوجاج خطرناك كه براي دين و هويّت اسلام تهديدي جدّي محسوب مي‌شود پس از بشري كردن وحي به خطا و خطيئه در آن نظر داده و وحي را از اشتباهات عصري و مصري نبوي مصون ندانستند و اين چيزي جز پيرايگي دين و آلودگي جهل و خطا در حريم دين نخواهد بود. گرچه اين مدل تفكّر در جهان علم و انديشه سابقه طولاني دارد و از دوره رنسانس متولّد شده امّا در اين دوره حساس تاريخي اين تفكّر افراطي و بعضاً الحادي تولّدي نو يافته و اگر در گذشته در برابر مسيحيّت كليسايي قد علم كرده بود اكنون در مواجهه با اسلام قرار گرفته است بديهي است گرچه دين محمّدي و آيين آسماني او بسي استوار و بسيار پايدار است ليكن سخنان سست و دعاوي بي‌برهان براي افرادي كه مبناي مستحكم علمي در

   

  خود ايجاد نكرده و از مغزاي عبارات زيبا و ظواهر فريبنده كلمات آگاهي چنداني ندارند طبعاً متأثر شده و وادادگي معرفتي و اعتقادي اتّفاق مي‌افتد. كتاب شريف الوحي و النبوه كه به قلم حضرت استاد علامه آيت ‌الله ‌جوادي ‌آملي(دام‌ظله) نگارش شده و به عنوان مقدمه موسوعه كلمات الرسول الاعظم(صلّي الله عليه وآله وسلّم) فراهم آمده ضمن تبيين مباني نبوّت و رسالت و نيز جايگاه نبيّ و يا رسول ژرفاي حقيقت وحي را واكاوي نموده و جستارگري ويژه به عمل آورد تا ضمن روشن‌تر شدن مواضع عامّه وحي حقيقت كامل‌تر آن كه قرآن كريم است در تمامي مراحل قوس نزول از منطقه عليٌّ حكيم تا قلمرو عربيٌّ مبين توضيح داده شود و به شبهات و پرسشهاي تازه به ميدان آمده پاسخ شايسته داده و با دو قوه عقل و نقل به نزاع و اختلاف در فهم درست پايان دهد.

  از آنجا که اين کتاب ارزشمند به زبان عربي نگاشته شده و تنها مخاطبان عرب‌زبان مي‌توانستند از آن بهره گيرند ترجمه اين کتاب توسط حجت‌ الاسلام والمسلمين مرتضي جوادي تحت اشراف و تصحيح کامل استاد معظم و مؤلف معزز انجام پذيرفته تا پارسي‌زبانان نيز امکان استفاده از آن را داشته باشند. همين‌جا از ويراستار محترم جناب حجت ‌الاسلام محمد نقويان سپاس خود را اظهار مي‌نمايد.

  مطالعه و تحقيق پيرامون اين كتاب انيق كه تازه‌ترين و عميق‌ترين درك فلسفي، عرفاني و قرآني از حقيقت وحي و خصوصاً قرآن مجيد است را به

   

  اساتيد و نخبگان حوزه علوم انساني ديني در حوزه و دانشگاه توصيه كرده تا ضمن فهم راستين و استوار و ايمان صحيح و پايدار، شبهات و اشكالاتي كه بر مبناي اعوجاج فكري و انحراف ذهني رخ مي‌دهد و زمينه لغزش معرفتي و سستي عقيدتي را به همراه دارد، برطرف گردد.

  نشر اِسراء در ارتباط با اين اثر عميق كه در حوزه معرفت ديني تدوين شده بر خود مي‌بالد و با افتخار به محضر عالمان و وارستگان تقديم مي‌دارد.