دیگر اخبار | بایگانی
مقاله پژوهشی؛
تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌ الله جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسراء مقاله ای با عنوان « تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌الله جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد.
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی ‌جوادی آملی:
بزرگی و عظمت ملاصدرا به بزرگی اندیشه اوست/صدرالمتألهین هیچ محدوده ای برای علم قائل نشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به مناسبت اول خرداد ماه روز بزرگداشت ملاصدرا مراسم بزرگداشتی از سوی مجمع عالی حکمت شعبه شیراز در این شهر برگزار شد. حجت الاسلام و المسلین دکتر مرتضی جوادی آملی در این همایش در سخنانی به تبیین ابعاد مختلف شخصیت علمی...
گزارش تصویری؛ آئین بزرگداشت ملاصدرا در شیراز برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با اول خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا، آئین بزرگداشت بنیانگذار حکمت متعالیه، حکیم صدر المتالهین، فیلسوف شهیر قرن دهم هجری قمری، با حضور گسترده اصحاب اندیشه و فلسفه‌دانان، متولیان فرهنگی و هنرمندان، در زادگاهش شهر شیراز ...
به همت پژوهشگاه معارج؛
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» برگزار شد
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» به همت پژوهشگاه معارج، با حضور جمعی از محققین و پژوهشگران، در سالن جلسات بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بر گزار شد.
به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج؛
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» برگزار شد
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ و جمعی از پژوهشگران پژوهشگاه علوم وحیانی معارج در سالن کنفرانس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار...
در پی عقد تفاهم نامه همکاری های علمی پژوهشی، صورت گرفت:
ارتباط اینترنتی کتابخانه آستان قدس رضوی و بنیاد بین المللی اسراء
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در پی امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک علمی و پژوهشی بين «بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی» و «بنياد بین المللی علوم وحیانی اسراء»، ارتباط اینترنتی کتابخانه پژوهشگاه معارج وابسته به بنیاد اسراء و کتابخانه آستان قدس...
تجلیل از حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جمعی از شاگردان حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم، پیش از شروع درس خارج فقه معظم له در مسجد اعظم قم، از مقام علمی استاد خود تجلیل به عمل آوردند.
به زودی منتشر می شود؛
مجموعه ارزشمند «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد نخست از مجموعه ارزشمند و گرانسنگ «سَلُونِی قَبْلَ أَن ْتَفْقِدُونِی؛ شرح و تحریر نهج البلاغه» حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی (دام عزه) آماده چاپ و به زودی منتشر خواهد شد.
مقاله پژوهشی؛
«فلسفۀ اخلاقِ آیت الله العظمی جوادی آملی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جدیدترین شماره از دوفصلنلمه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج آماده انتشار شد. در این شماره از این فصلنامه علمی پژوهشی مقاله ای با عنوان «فلسفۀ اخلاق استاد جوادی آملی» به قلم دکتر محسن...
ـــ ـــراز و رمز جاودانگي دين در همتايي قرآن و اهل‌بيت(عليهم‌السلام) و کفو يک‌ديگر بودن اين دو در همهٴ مراتب وجود است؛ يعني همان‌گونه که قرآن از مرتبهٴ «لدن» نازل گشت و تا سطح طبيعت پايين آمد، اهل‌بيت(عليهم‌السلام) نيز همهٴ اين مراتب را از «قاب قوسين» يا «ادني» آغازيده و تا درجهٴ طبيعت هبوط کرده‌اند و در تمامي مراحل و مراتب مياني با هم برابري دارند.

  کمال يک مکتب و جمال يک آيين، به اصول و قواعد پايدار آن از يک سو و انعطاف و همخواني آن با شرايط گوناگون و اوضاع متغير از سوي ديگر وابسته است. اين دو اصل اساسي و کارآمد، در همهٴ اديان الهي به ويژه دين مبين اسلام، به زيبايي تمام به نمايش درآمده است. قرآن کريم که کتاب هدايت بشر معرفي شده است، اين هردو ويژگي را در درون خود نهادينه کرده و از اين هردو امکان به خوبي برخوردار است؛ ليکن فهم جهات ثابت و ابعاد متغير آن, تنها براي مخاطبان اصلي و حقيقي قرآن، يعني اهل‌بيت معصوم(عليهم‌السلام) امکان‌پذير است؛ به عبارت ديگر، کساني که قدرت استنطاق کتاب الهي و فهم همه‌جانبه و کامل وحي را دارند، اين دو بعد قرآن را به درستي ارائه مي‌نمايند.
  بر اين اساس راز و رمز جاودانگي دين در همتايي قرآن و اهل‌بيت(عليهم‌السلام) و کفو يک‌ديگر بودن اين دو در همهٴ مراتب وجود است؛ يعني همان‌گونه که قرآن از مرتبهٴ «لدن» نازل گشت و تا سطح طبيعت پايين آمد، اهل‌بيت(عليهم‌السلام) نيز همهٴ اين مراتب را از «قاب قوسين» يا «ادني» آغازيده و تا درجهٴ طبيعت هبوط کرده‌اند و در تمامي مراحل و مراتب مياني با هم برابري دارند.
  افزون بر اينکه چون هردو از ناحيهٴ الهي صادر شده‌اند، آهنگ و قصدي واحد داشته، در همهٴ مراتب وجودي نيز آهنگي يکسان و يکنواخت دارند و هرگز معنا ندارد که از خدايي که بسيط محض است و وحدت حقه دارد، امور مختلف صادر شود.
  بايد توجه داشت که در معناي همتايي و هماهنگي يک جهت اثباتي و يک جهت سلبي وجود دارد؛ در جهت اثباتي، با هم بودن و سخن واحد داشتن اهميت دارد؛ ليکن در جهت سلبي، امر مهم‌تر و درک آن عميق‌تر است؛ يعني معناي همتايي يا حتي هماهنگي اين نيست که هر يک به گونهٴ مستقل پيامي دارند که ديگري نيز همان پيام را دارد، بلکه به اين معناست که اساساً يکي بدون ديگري پيامي نداشته، ساکت است، بلکه رجوع به يکي بدون ديگري، موجب مضلّت و گمراهي است و هدايت تنها و تنها زماني امکان‌پذير است که هم به قرآن و هم به عترت و هم در همتايي و هماهنگي اين دو توجه و دقّت شود.
  آنچه امروزه جامعه اسلامي را در حيرت و گمراهي فروبرده، عدم توجه به همتايي و همسويي اين دو ثقل عظيم الهي است. ممکن است عده‌اي به قرآن يا گروهي به اهل‌بيت(عليهم‌السلام) رجوع کنند يا حتي به هر دو به صورت مجموع توجه کرده باشند؛ اما از همگرايي و همآوايي اين دو که با بيان شريف نبوي(صلّي الله عليه وآله وسلّم) کاملا روشن شده است، غافل باشند: «إِنِّي تَارِكٌ فِيكُمُ الثَّقَلَيْنِ مَا إِنْ تَمَسَّكْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا كِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِي أَهْلَ بَيْتِي وَ إِنَّهُمَا لَنْ يَفْتَرِقَا حَتَّي يَرِدَا عَلَيَّ الْحَوْضَ» .
  تبيين همتايي اين دو وزنهٴ وزين الهي و هماهنگي اين دو حقيقت ربوبي که ميراث ماندگار رسول نبوي(صلّي الله عليه وآله وسلّم) و نيز راز بقاي دين و رمز جاودانگي هدايت و سعادت مجتمع انساني است، با بيان رسا و قلم شيواي حکيم فرزانه آيت‌الله جوادي آملي در آثار مختلف به گويش يا نگارش در آمده‌است.
  مجموعهٴ پيش رو گفته‌ها و نوشته‌هاي اين حکيم فرزانه است که همسو با هدف بيان شده، از آثار گونه‌گون ايشان گردآمده و با چينشي نو، تنظيم و نگارش يافته است. اميد است که انتشار اين اثر، در جهت روشن‌تر ساختن مواضع اصيل دين به کار آيد و جامعه را با ابعاد عميق‌تر و تازه‌تر دين آشنا سازد.
  اين کتاب در سه بخش قرآن، اهل‌بيت(عليهم‌السلام) و همتايي قرآن و اهل‌بيت(عليهم‌السلام)، نخست به‌صورتي جداگانه، به شناخت و ويژگي‌هاي قرآن و اهل‌بيت(عليهم‌السلام) توجه مي‌کند و درنهايت در بخش پاياني وجوه همتايي و همآوايي قرآن واهل‌بيت(عليهم‌السلام) را برمي‌شمارد.
  در پايان از حجةالاسلام جناب آقاي سيد محمود صادقي که تنظيم و گردآوري اين اثر را عهده داشته‌اند، سپاس‌گزاري مي‌شود.