دیگر اخبار | بایگانی
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
جدیدترین اثر آیت الله العظمی جوادی آملی؛
جلد دوم کتاب «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» به زیور طبع آراسته شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد دوم کتاب ارزشمند« سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» تالیف آیت الله العظمی جوادی آملی که دربردارنده شرح و تحریر خطبه های 16 تا 32 نهج البلاغه می باشد، در 582 صفحه به زیور طبع آراسته گردیده است.
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
همزمان با هفته پژوهش برگزار می گردد؛
رونمایی از کتاب «سلونی قبل ان تفقدونی» تالیف آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با هفته پژوهش، مراسم رونمایی از کتاب گرانسنگ «سلونی قبل ان تفقدونی» تحریر نهج البلاغه؛ تالیف حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می گردد.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی بیان داشت:
رسالت های مهم تفسیر تسنیم: «حفظ و صیانت از وحی» و پاسداری از آن/ «احیاء عقل» بر اساس آیات قرآن/ مواجهه علمی با قرآن/ تبیین نسبت بین قرآن با عترت و روایات
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی ریاست بنیاد بین المللی علوم حیانی، با حضور در نخستین همایش ملی «بررسی آراء و اندیشه های تفسیری آیت الله العظمی جوادی آملی» که امروز 14 آذر ماه در تالار خیام دانشگاه حضرت ولیعصر...
دیدار اعضای هیئت تحریریه نشریه اخلاق وحیانی با آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلسه علمی اعضای هیئت تحریریه «نشریه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» در محضر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با موضوع بررسی پرسش های مطرح شده حول محور مقاله «فلسفه اخلاق از دیدگاه استاد جوادی آملی» که در چهاردهمین شماره این نشریه،...
تازه های نشر؛
جلد 48 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 48 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 49 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 49 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مجلدات 13 تا 16 تفسیر گرانسنگ تسنیم و کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات از مجموعه تالیفات آیت الله العظمی جوادی آملی به زبان عربی ترجمه شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مرکز بین المللی نشر اسراء مجلدات 13 تا 16 تفسیر گرانسنگ تسنیم و کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات از مجموعه تالیفات حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به زبان عربی ترجمه و به زیور طبع آراسته شد.
طرح ملی «درجات» با محوریت آثار آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار می گردد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: طرح ملی «درجات» با محوریت آثار گرانسنگ حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار می گردد.
ـــ ـــراز و رمز جاودانگي دين در همتايي قرآن و اهل‌بيت(عليهم‌السلام) و کفو يک‌ديگر بودن اين دو در همهٴ مراتب وجود است؛ يعني همان‌گونه که قرآن از مرتبهٴ «لدن» نازل گشت و تا سطح طبيعت پايين آمد، اهل‌بيت(عليهم‌السلام) نيز همهٴ اين مراتب را از «قاب قوسين» يا «ادني» آغازيده و تا درجهٴ طبيعت هبوط کرده‌اند و در تمامي مراحل و مراتب مياني با هم برابري دارند.

  کمال يک مکتب و جمال يک آيين، به اصول و قواعد پايدار آن از يک سو و انعطاف و همخواني آن با شرايط گوناگون و اوضاع متغير از سوي ديگر وابسته است. اين دو اصل اساسي و کارآمد، در همهٴ اديان الهي به ويژه دين مبين اسلام، به زيبايي تمام به نمايش درآمده است. قرآن کريم که کتاب هدايت بشر معرفي شده است، اين هردو ويژگي را در درون خود نهادينه کرده و از اين هردو امکان به خوبي برخوردار است؛ ليکن فهم جهات ثابت و ابعاد متغير آن, تنها براي مخاطبان اصلي و حقيقي قرآن، يعني اهل‌بيت معصوم(عليهم‌السلام) امکان‌پذير است؛ به عبارت ديگر، کساني که قدرت استنطاق کتاب الهي و فهم همه‌جانبه و کامل وحي را دارند، اين دو بعد قرآن را به درستي ارائه مي‌نمايند.
  بر اين اساس راز و رمز جاودانگي دين در همتايي قرآن و اهل‌بيت(عليهم‌السلام) و کفو يک‌ديگر بودن اين دو در همهٴ مراتب وجود است؛ يعني همان‌گونه که قرآن از مرتبهٴ «لدن» نازل گشت و تا سطح طبيعت پايين آمد، اهل‌بيت(عليهم‌السلام) نيز همهٴ اين مراتب را از «قاب قوسين» يا «ادني» آغازيده و تا درجهٴ طبيعت هبوط کرده‌اند و در تمامي مراحل و مراتب مياني با هم برابري دارند.
  افزون بر اينکه چون هردو از ناحيهٴ الهي صادر شده‌اند، آهنگ و قصدي واحد داشته، در همهٴ مراتب وجودي نيز آهنگي يکسان و يکنواخت دارند و هرگز معنا ندارد که از خدايي که بسيط محض است و وحدت حقه دارد، امور مختلف صادر شود.
  بايد توجه داشت که در معناي همتايي و هماهنگي يک جهت اثباتي و يک جهت سلبي وجود دارد؛ در جهت اثباتي، با هم بودن و سخن واحد داشتن اهميت دارد؛ ليکن در جهت سلبي، امر مهم‌تر و درک آن عميق‌تر است؛ يعني معناي همتايي يا حتي هماهنگي اين نيست که هر يک به گونهٴ مستقل پيامي دارند که ديگري نيز همان پيام را دارد، بلکه به اين معناست که اساساً يکي بدون ديگري پيامي نداشته، ساکت است، بلکه رجوع به يکي بدون ديگري، موجب مضلّت و گمراهي است و هدايت تنها و تنها زماني امکان‌پذير است که هم به قرآن و هم به عترت و هم در همتايي و هماهنگي اين دو توجه و دقّت شود.
  آنچه امروزه جامعه اسلامي را در حيرت و گمراهي فروبرده، عدم توجه به همتايي و همسويي اين دو ثقل عظيم الهي است. ممکن است عده‌اي به قرآن يا گروهي به اهل‌بيت(عليهم‌السلام) رجوع کنند يا حتي به هر دو به صورت مجموع توجه کرده باشند؛ اما از همگرايي و همآوايي اين دو که با بيان شريف نبوي(صلّي الله عليه وآله وسلّم) کاملا روشن شده است، غافل باشند: «إِنِّي تَارِكٌ فِيكُمُ الثَّقَلَيْنِ مَا إِنْ تَمَسَّكْتُمْ بِهِمَا لَنْ تَضِلُّوا كِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِي أَهْلَ بَيْتِي وَ إِنَّهُمَا لَنْ يَفْتَرِقَا حَتَّي يَرِدَا عَلَيَّ الْحَوْضَ» .
  تبيين همتايي اين دو وزنهٴ وزين الهي و هماهنگي اين دو حقيقت ربوبي که ميراث ماندگار رسول نبوي(صلّي الله عليه وآله وسلّم) و نيز راز بقاي دين و رمز جاودانگي هدايت و سعادت مجتمع انساني است، با بيان رسا و قلم شيواي حکيم فرزانه آيت‌الله جوادي آملي در آثار مختلف به گويش يا نگارش در آمده‌است.
  مجموعهٴ پيش رو گفته‌ها و نوشته‌هاي اين حکيم فرزانه است که همسو با هدف بيان شده، از آثار گونه‌گون ايشان گردآمده و با چينشي نو، تنظيم و نگارش يافته است. اميد است که انتشار اين اثر، در جهت روشن‌تر ساختن مواضع اصيل دين به کار آيد و جامعه را با ابعاد عميق‌تر و تازه‌تر دين آشنا سازد.
  اين کتاب در سه بخش قرآن، اهل‌بيت(عليهم‌السلام) و همتايي قرآن و اهل‌بيت(عليهم‌السلام)، نخست به‌صورتي جداگانه، به شناخت و ويژگي‌هاي قرآن و اهل‌بيت(عليهم‌السلام) توجه مي‌کند و درنهايت در بخش پاياني وجوه همتايي و همآوايي قرآن واهل‌بيت(عليهم‌السلام) را برمي‌شمارد.
  در پايان از حجةالاسلام جناب آقاي سيد محمود صادقي که تنظيم و گردآوري اين اثر را عهده داشته‌اند، سپاس‌گزاري مي‌شود.