دیگر اخبار | بایگانی
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
هدف دین رهایی جامعه از جهل است / فرهنگ تقریب نیاز دارد به اینکه یک اندیشه‌ی متعالی در صحنه باشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی بیان می دارد: دین آن هدفی که دارد این است که جامعه و مخاطب خودش را از جهل برهاند، و از جهالت نجات بدهد. یعنی انسان‌ها نه مبتلا به ظلوم بودن بشوند و نه مبتلا به جهالت. "انه کان ظلوما...
پیام به مسلمانان آمریکا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به کنگره مسلمانان آمریکا
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: کنگره مسلمانان آمريکا با موضوع «بصيرت دينی» با پيام حضرت آيت الله العظمی جوادی آملی در آمريکا برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی:
علم بدون هستی شناسی فاقد کارایی است/ تحول علوم انسانی سیاسی نیست
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی، رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بیان می دارد: باید جهان بینی و هستی شناسی به کمک علم بیاید تا علوم حاصله بتواند آثار وجودی برای هستی و کمال انسان داشته باشد.
تازه های نشر؛
جلد 54 «تفسیر تسنیم» آماده منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 54 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، منتشر شد
همزمان با 1 خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا (صدرالمتالهین)+ ترجمه انگلیسی و عربی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت اول خرداد، روز بزرگداشت ملا صدرا (صدرالمتالهین)، پیامی به همین مناسبت صادر فرمودند.
تازه هاي نشر
جلد سی و دوم کتاب «رحیق مختوم» منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد 32 کتاب ارزشمند «رحیق مختوم» شرح حکمت متعالیه، اثر گرانقدر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین المللی نشر اسراء، منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 51 «تفسیر تسنیم» آماده انتشار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 51 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا، آماده انتشار شد.
تازه های نشر؛
جلد 52 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 52 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مقاله علمی پژوهشی؛
بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی مقاله ای با عنوان «بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، آماده چاپ شد.
ـــ ـــامروزه كساني كه بعضاً حتي به قرآن اعتقاد هم ندارند, ادّعاي تحريف قرآن را به عالمان اسلامي, خصوصاً علماي تشيّع اسناد مي‌دهند و اقوال شاذّ و نادر و متشابه عدّه‌اي را ملاك سخن قرار داده, با اين اتّهام بزرگ به دنبال ايجاد تفرقه در عالم اسلام بوده, اراده دارند تا اصيل‌ترين محور اسلام, يعني قرآ‌ن عزيز را از جايگاه و نقش يگانه‌اش بيرون كشند; در حالي كه ﴿يريدون ليطفؤا نور الله بأفواههم و الله متمّ نوره ولو كره الكافرون﴾ .

  قرآن اصيل‌ترين و شناخته‌ترين كتاب در بين مُلكيان و ملكوتيان است و خداوند متعال كه متكلم به اين كلام عالي است, خود متعهّد بر تحفّظ آن از آفات بوده و هست; ﴿إنّا نحن نزّلنا الذكر وإنّا له لحافظون﴾ . اين كتاب آسماني همواره دشمن‌ترين دشمنان را از شياطين و انسانها داشته و دارد; ﴿وجعلناها رجوماً للشياطين و أعتدنا لهم عذاب السّعير﴾ . اتفاقا دشمنان قرآن كساني هستند كه گرد ضلالت و غبار جهالت تمام صحنهٴ قلب ايشان را پوشانده و همانند سنگي سخت از آيات الهي كه به منزلهٴ آب حيات است, بهره ندارند; ﴿إنّ من الحجارة لما يتفجّر منه الأنهار﴾ . بلكه جز خسارت, ثمري بر شجرهٴ خبيثهٴ وجود آنان مترتب نيست; ﴿ولا يزيد الظالمين إلاّ خساراً﴾ .
  داعيهٴ تحريف و نادرستي اصل قرآن, قدمي طولاني دارد; صرف‌نظر از علميت و ارزشمندي ذاتي اين بحث, بعضي بر اساس جهالت و بعضي بر اساس ضلالت, اين ادّعا را به زبان جاري كرده يا به قلم نشانده‌اند و افراد سودجو و مغرض نيز فتنه‌گرانه به دنبال متشابهات رفته و زيغ قلبشان را از اين جهت نماياندند, ليكن عالمان ديني, خصوصاً حافظان حقيقت قرآني, همواره بر اين اصل اساسي تكيه كرده‌اند و اصرار وزيده‌اند, بر نزاهت و پيراستگي آن از تحريف استوار ماندند و شبهات داحضهٴ تحريف را ابطال نمودند.
  امروزه كساني كه بعضاً حتي به قرآن اعتقاد هم ندارند, ادّعاي تحريف قرآن را به عالمان اسلامي, خصوصاً علماي تشيّع اسناد مي‌دهند و اقوال شاذّ و نادر و متشابه عدّه‌اي را ملاك سخن قرار داده, با اين اتّهام بزرگ به دنبال ايجاد تفرقه در عالم اسلام بوده, اراده دارند تا اصيل‌ترين محور اسلام, يعني قرآ‌ن عزيز را از جايگاه و نقش يگانه‌اش بيرون كشند; در حالي كه ﴿يريدون ليطفؤا نور الله بأفواههم و الله متمّ نوره ولو كره الكافرون﴾ .
  استاد حكيم و مفسر قرآن حضرت آية الله جوادي آملي, در اين اثر وزين, از منظرهاي مختلف, هم بر نفوذناپذيري و تحريف‌ناشدني بودن قرآ‌ن سخن راسخ و قلم استوار راندند و هم در مقام جواب شبهات و پاسخ از سؤالات برآمده, از باب ﴿رجوماً للشياطين﴾, شبهات باطله و نظرات داحضه آنان را دفع كردند.
  تذكر اين نكته لازم است كه اين اثر از مجموعهٴ آثار بياني و قلمي‌اي است كه استاد قبل از تدريس و تدوين تفسير ترتيبي تسنيم, بدان همّت گمارده و دو دهه قبل در جمع طلاب و اساتيد حوزهٴ علميهٴ قم آن را تدريس فرموده‌اند و به همراه مقاله‌اي كه در اين رابطه به قلم وزين ايشان تنظيم شده بود, با تحقيق و تنظيم فاضل و محقق گرامي جناب حجةالاسلام آقاي نصيري ـ كه سعي ايشان مشكور باد ـ اين‌گونه استوار گرديد. استاد در بازبيني نهايي به صورت مكرر ملاحظه فرموده و از ابتدا تا انتهاي آن را با نظرات اصلاحي و نهايي خود آراستند.
  اين اثر پايدار و ماندگار در چهار فصل تنظيم شده است; در فصل اول كه كليّات است, به مفاهيم و مباحث كلي اين بحث پرداخته; در فصل دوم ادلّهٴ عقلي و نقلي, اعمّ از قرآن و سنت مورد بررسي قرار گرفته ، نظرات اساتيد و شخصيت های عالم اسلام در طي قرون گذشته را مورد بررسي و احياناً نقد قرار داده; در فصل سوّم به شواهد تاريخي و اهتمام ائمه(عليهم السلام) به نزاهت قرآن از تحريف پرداخته و فصل پاياني بررسي و نقد شبهات مدعيان تحريف را موضوع خود قرار داده است.
  مركز نشر اسراء كه با افتخار تمام خود را از خادمان قرآ‌ن عزيز مي‌شمارد, خاضعانه سپاسگزار درگاه حق در توفيق نشر اين اثر است و از همهٴ محققين گروه تفسير, خصوصاً استاد فاضل جناب حجةالاسلام الهي‌زاده كه نظارت بر تنظيم و تحرير و از فاضل گرامي جناب حجةالاسلام آقاي بندعلي كه اين اثر را ويراستاري كردند, تقدير و سپاس داشته, حشر با قرآن را براي همهٴ ره‌پويان اين كلام الهي و كتاب ربوبي آرزو داشته و شهيدان بزرگوار و امام شهيدان خميني كبير(قدس سرّه) را سالكان كوي حقيقي قرآن دانسته و بر حفظ و بقاي نظام اسلامي و مقام معظم رهبري حضرت آيةالله خامنه‌اي تحت عنايات خاصهٴ حضرت ولي عصر آرزومند است.