دیگر اخبار | بایگانی
دیدار اعضای هیئت تحریریه نشریه اخلاق وحیانی با آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلسه علمی اعضای هیئت تحریریه «نشریه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» در محضر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با موضوع بررسی پرسش های مطرح شده حول محور مقاله «فلسفه اخلاق از دیدگاه استاد جوادی آملی» که در چهاردهمین شماره این نشریه،...
تازه های نشر؛
جلد 48 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 48 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 49 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 49 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مجلدات 13 تا 16 تفسیر گرانسنگ تسنیم و کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات از مجموعه تالیفات آیت الله العظمی جوادی آملی به زبان عربی ترجمه شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مرکز بین المللی نشر اسراء مجلدات 13 تا 16 تفسیر گرانسنگ تسنیم و کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات از مجموعه تالیفات حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به زبان عربی ترجمه و به زیور طبع آراسته شد.
طرح ملی «درجات» با محوریت آثار آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار می گردد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: طرح ملی «درجات» با محوریت آثار گرانسنگ حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار می گردد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی:
«مرجع»، استنباط شخصی ندارد و یک منبع وحیانی مبدأ فتاوای اوست
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی در پاسخ به اینکه آیا آثار سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مصلحت سنجی حکم مرجع متوجه مرجع نیست؟ گفت: مرجع به تنها منبعی که از جایگاه آن منبع بایستی این احکام را استنباط کند، رجوع و تمسک...
حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در دیدار وزیر علوم؛
باید در دانشگاه ها، دانشی داشته باشیم که با ابدیت ما هماهنگ و سازگار باشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که امروز به شهر مقدس قم سفر کرده است، با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت‌الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفت‌وگو کرد
منتشر شد؛
مجموعه ارزشمند «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: کتاب ارزشمند «سَلُونِی قَبْلَ أَن ْتَفْقِدُونِی، تحریر نهج البلاغه» به قلم حکیم متأله آیت الله العظمی جوادی آملی، به زیور طبع آراسته شد.
مقاله پژوهشی؛
تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌ الله جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسراء مقاله ای با عنوان « تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌الله جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد.
ـــ ـــامروزه كساني كه بعضاً حتي به قرآن اعتقاد هم ندارند, ادّعاي تحريف قرآن را به عالمان اسلامي, خصوصاً علماي تشيّع اسناد مي‌دهند و اقوال شاذّ و نادر و متشابه عدّه‌اي را ملاك سخن قرار داده, با اين اتّهام بزرگ به دنبال ايجاد تفرقه در عالم اسلام بوده, اراده دارند تا اصيل‌ترين محور اسلام, يعني قرآ‌ن عزيز را از جايگاه و نقش يگانه‌اش بيرون كشند; در حالي كه ﴿يريدون ليطفؤا نور الله بأفواههم و الله متمّ نوره ولو كره الكافرون﴾ .

  قرآن اصيل‌ترين و شناخته‌ترين كتاب در بين مُلكيان و ملكوتيان است و خداوند متعال كه متكلم به اين كلام عالي است, خود متعهّد بر تحفّظ آن از آفات بوده و هست; ﴿إنّا نحن نزّلنا الذكر وإنّا له لحافظون﴾ . اين كتاب آسماني همواره دشمن‌ترين دشمنان را از شياطين و انسانها داشته و دارد; ﴿وجعلناها رجوماً للشياطين و أعتدنا لهم عذاب السّعير﴾ . اتفاقا دشمنان قرآن كساني هستند كه گرد ضلالت و غبار جهالت تمام صحنهٴ قلب ايشان را پوشانده و همانند سنگي سخت از آيات الهي كه به منزلهٴ آب حيات است, بهره ندارند; ﴿إنّ من الحجارة لما يتفجّر منه الأنهار﴾ . بلكه جز خسارت, ثمري بر شجرهٴ خبيثهٴ وجود آنان مترتب نيست; ﴿ولا يزيد الظالمين إلاّ خساراً﴾ .
  داعيهٴ تحريف و نادرستي اصل قرآن, قدمي طولاني دارد; صرف‌نظر از علميت و ارزشمندي ذاتي اين بحث, بعضي بر اساس جهالت و بعضي بر اساس ضلالت, اين ادّعا را به زبان جاري كرده يا به قلم نشانده‌اند و افراد سودجو و مغرض نيز فتنه‌گرانه به دنبال متشابهات رفته و زيغ قلبشان را از اين جهت نماياندند, ليكن عالمان ديني, خصوصاً حافظان حقيقت قرآني, همواره بر اين اصل اساسي تكيه كرده‌اند و اصرار وزيده‌اند, بر نزاهت و پيراستگي آن از تحريف استوار ماندند و شبهات داحضهٴ تحريف را ابطال نمودند.
  امروزه كساني كه بعضاً حتي به قرآن اعتقاد هم ندارند, ادّعاي تحريف قرآن را به عالمان اسلامي, خصوصاً علماي تشيّع اسناد مي‌دهند و اقوال شاذّ و نادر و متشابه عدّه‌اي را ملاك سخن قرار داده, با اين اتّهام بزرگ به دنبال ايجاد تفرقه در عالم اسلام بوده, اراده دارند تا اصيل‌ترين محور اسلام, يعني قرآ‌ن عزيز را از جايگاه و نقش يگانه‌اش بيرون كشند; در حالي كه ﴿يريدون ليطفؤا نور الله بأفواههم و الله متمّ نوره ولو كره الكافرون﴾ .
  استاد حكيم و مفسر قرآن حضرت آية الله جوادي آملي, در اين اثر وزين, از منظرهاي مختلف, هم بر نفوذناپذيري و تحريف‌ناشدني بودن قرآ‌ن سخن راسخ و قلم استوار راندند و هم در مقام جواب شبهات و پاسخ از سؤالات برآمده, از باب ﴿رجوماً للشياطين﴾, شبهات باطله و نظرات داحضه آنان را دفع كردند.
  تذكر اين نكته لازم است كه اين اثر از مجموعهٴ آثار بياني و قلمي‌اي است كه استاد قبل از تدريس و تدوين تفسير ترتيبي تسنيم, بدان همّت گمارده و دو دهه قبل در جمع طلاب و اساتيد حوزهٴ علميهٴ قم آن را تدريس فرموده‌اند و به همراه مقاله‌اي كه در اين رابطه به قلم وزين ايشان تنظيم شده بود, با تحقيق و تنظيم فاضل و محقق گرامي جناب حجةالاسلام آقاي نصيري ـ كه سعي ايشان مشكور باد ـ اين‌گونه استوار گرديد. استاد در بازبيني نهايي به صورت مكرر ملاحظه فرموده و از ابتدا تا انتهاي آن را با نظرات اصلاحي و نهايي خود آراستند.
  اين اثر پايدار و ماندگار در چهار فصل تنظيم شده است; در فصل اول كه كليّات است, به مفاهيم و مباحث كلي اين بحث پرداخته; در فصل دوم ادلّهٴ عقلي و نقلي, اعمّ از قرآن و سنت مورد بررسي قرار گرفته ، نظرات اساتيد و شخصيت های عالم اسلام در طي قرون گذشته را مورد بررسي و احياناً نقد قرار داده; در فصل سوّم به شواهد تاريخي و اهتمام ائمه(عليهم السلام) به نزاهت قرآن از تحريف پرداخته و فصل پاياني بررسي و نقد شبهات مدعيان تحريف را موضوع خود قرار داده است.
  مركز نشر اسراء كه با افتخار تمام خود را از خادمان قرآ‌ن عزيز مي‌شمارد, خاضعانه سپاسگزار درگاه حق در توفيق نشر اين اثر است و از همهٴ محققين گروه تفسير, خصوصاً استاد فاضل جناب حجةالاسلام الهي‌زاده كه نظارت بر تنظيم و تحرير و از فاضل گرامي جناب حجةالاسلام آقاي بندعلي كه اين اثر را ويراستاري كردند, تقدير و سپاس داشته, حشر با قرآن را براي همهٴ ره‌پويان اين كلام الهي و كتاب ربوبي آرزو داشته و شهيدان بزرگوار و امام شهيدان خميني كبير(قدس سرّه) را سالكان كوي حقيقي قرآن دانسته و بر حفظ و بقاي نظام اسلامي و مقام معظم رهبري حضرت آيةالله خامنه‌اي تحت عنايات خاصهٴ حضرت ولي عصر آرزومند است.