دیگر اخبار | بایگانی
مقاله پژوهشی؛
تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌ الله جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسراء مقاله ای با عنوان « تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌الله جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد.
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی ‌جوادی آملی:
بزرگی و عظمت ملاصدرا به بزرگی اندیشه اوست/صدرالمتألهین هیچ محدوده ای برای علم قائل نشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به مناسبت اول خرداد ماه روز بزرگداشت ملاصدرا مراسم بزرگداشتی از سوی مجمع عالی حکمت شعبه شیراز در این شهر برگزار شد. حجت الاسلام و المسلین دکتر مرتضی جوادی آملی در این همایش در سخنانی به تبیین ابعاد مختلف شخصیت علمی...
گزارش تصویری؛ آئین بزرگداشت ملاصدرا در شیراز برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با اول خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا، آئین بزرگداشت بنیانگذار حکمت متعالیه، حکیم صدر المتالهین، فیلسوف شهیر قرن دهم هجری قمری، با حضور گسترده اصحاب اندیشه و فلسفه‌دانان، متولیان فرهنگی و هنرمندان، در زادگاهش شهر شیراز ...
به همت پژوهشگاه معارج؛
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» برگزار شد
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» به همت پژوهشگاه معارج، با حضور جمعی از محققین و پژوهشگران، در سالن جلسات بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بر گزار شد.
به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج؛
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» برگزار شد
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ و جمعی از پژوهشگران پژوهشگاه علوم وحیانی معارج در سالن کنفرانس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار...
در پی عقد تفاهم نامه همکاری های علمی پژوهشی، صورت گرفت:
ارتباط اینترنتی کتابخانه آستان قدس رضوی و بنیاد بین المللی اسراء
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در پی امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک علمی و پژوهشی بين «بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی» و «بنياد بین المللی علوم وحیانی اسراء»، ارتباط اینترنتی کتابخانه پژوهشگاه معارج وابسته به بنیاد اسراء و کتابخانه آستان قدس...
تجلیل از حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جمعی از شاگردان حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم، پیش از شروع درس خارج فقه معظم له در مسجد اعظم قم، از مقام علمی استاد خود تجلیل به عمل آوردند.
به زودی منتشر می شود؛
مجموعه ارزشمند «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد نخست از مجموعه ارزشمند و گرانسنگ «سَلُونِی قَبْلَ أَن ْتَفْقِدُونِی؛ شرح و تحریر نهج البلاغه» حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی (دام عزه) آماده چاپ و به زودی منتشر خواهد شد.
مقاله پژوهشی؛
«فلسفۀ اخلاقِ آیت الله العظمی جوادی آملی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جدیدترین شماره از دوفصلنلمه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج آماده انتشار شد. در این شماره از این فصلنامه علمی پژوهشی مقاله ای با عنوان «فلسفۀ اخلاق استاد جوادی آملی» به قلم دکتر محسن...
ـــ ـــامروزه كساني كه بعضاً حتي به قرآن اعتقاد هم ندارند, ادّعاي تحريف قرآن را به عالمان اسلامي, خصوصاً علماي تشيّع اسناد مي‌دهند و اقوال شاذّ و نادر و متشابه عدّه‌اي را ملاك سخن قرار داده, با اين اتّهام بزرگ به دنبال ايجاد تفرقه در عالم اسلام بوده, اراده دارند تا اصيل‌ترين محور اسلام, يعني قرآ‌ن عزيز را از جايگاه و نقش يگانه‌اش بيرون كشند; در حالي كه ﴿يريدون ليطفؤا نور الله بأفواههم و الله متمّ نوره ولو كره الكافرون﴾ .

  قرآن اصيل‌ترين و شناخته‌ترين كتاب در بين مُلكيان و ملكوتيان است و خداوند متعال كه متكلم به اين كلام عالي است, خود متعهّد بر تحفّظ آن از آفات بوده و هست; ﴿إنّا نحن نزّلنا الذكر وإنّا له لحافظون﴾ . اين كتاب آسماني همواره دشمن‌ترين دشمنان را از شياطين و انسانها داشته و دارد; ﴿وجعلناها رجوماً للشياطين و أعتدنا لهم عذاب السّعير﴾ . اتفاقا دشمنان قرآن كساني هستند كه گرد ضلالت و غبار جهالت تمام صحنهٴ قلب ايشان را پوشانده و همانند سنگي سخت از آيات الهي كه به منزلهٴ آب حيات است, بهره ندارند; ﴿إنّ من الحجارة لما يتفجّر منه الأنهار﴾ . بلكه جز خسارت, ثمري بر شجرهٴ خبيثهٴ وجود آنان مترتب نيست; ﴿ولا يزيد الظالمين إلاّ خساراً﴾ .
  داعيهٴ تحريف و نادرستي اصل قرآن, قدمي طولاني دارد; صرف‌نظر از علميت و ارزشمندي ذاتي اين بحث, بعضي بر اساس جهالت و بعضي بر اساس ضلالت, اين ادّعا را به زبان جاري كرده يا به قلم نشانده‌اند و افراد سودجو و مغرض نيز فتنه‌گرانه به دنبال متشابهات رفته و زيغ قلبشان را از اين جهت نماياندند, ليكن عالمان ديني, خصوصاً حافظان حقيقت قرآني, همواره بر اين اصل اساسي تكيه كرده‌اند و اصرار وزيده‌اند, بر نزاهت و پيراستگي آن از تحريف استوار ماندند و شبهات داحضهٴ تحريف را ابطال نمودند.
  امروزه كساني كه بعضاً حتي به قرآن اعتقاد هم ندارند, ادّعاي تحريف قرآن را به عالمان اسلامي, خصوصاً علماي تشيّع اسناد مي‌دهند و اقوال شاذّ و نادر و متشابه عدّه‌اي را ملاك سخن قرار داده, با اين اتّهام بزرگ به دنبال ايجاد تفرقه در عالم اسلام بوده, اراده دارند تا اصيل‌ترين محور اسلام, يعني قرآ‌ن عزيز را از جايگاه و نقش يگانه‌اش بيرون كشند; در حالي كه ﴿يريدون ليطفؤا نور الله بأفواههم و الله متمّ نوره ولو كره الكافرون﴾ .
  استاد حكيم و مفسر قرآن حضرت آية الله جوادي آملي, در اين اثر وزين, از منظرهاي مختلف, هم بر نفوذناپذيري و تحريف‌ناشدني بودن قرآ‌ن سخن راسخ و قلم استوار راندند و هم در مقام جواب شبهات و پاسخ از سؤالات برآمده, از باب ﴿رجوماً للشياطين﴾, شبهات باطله و نظرات داحضه آنان را دفع كردند.
  تذكر اين نكته لازم است كه اين اثر از مجموعهٴ آثار بياني و قلمي‌اي است كه استاد قبل از تدريس و تدوين تفسير ترتيبي تسنيم, بدان همّت گمارده و دو دهه قبل در جمع طلاب و اساتيد حوزهٴ علميهٴ قم آن را تدريس فرموده‌اند و به همراه مقاله‌اي كه در اين رابطه به قلم وزين ايشان تنظيم شده بود, با تحقيق و تنظيم فاضل و محقق گرامي جناب حجةالاسلام آقاي نصيري ـ كه سعي ايشان مشكور باد ـ اين‌گونه استوار گرديد. استاد در بازبيني نهايي به صورت مكرر ملاحظه فرموده و از ابتدا تا انتهاي آن را با نظرات اصلاحي و نهايي خود آراستند.
  اين اثر پايدار و ماندگار در چهار فصل تنظيم شده است; در فصل اول كه كليّات است, به مفاهيم و مباحث كلي اين بحث پرداخته; در فصل دوم ادلّهٴ عقلي و نقلي, اعمّ از قرآن و سنت مورد بررسي قرار گرفته ، نظرات اساتيد و شخصيت های عالم اسلام در طي قرون گذشته را مورد بررسي و احياناً نقد قرار داده; در فصل سوّم به شواهد تاريخي و اهتمام ائمه(عليهم السلام) به نزاهت قرآن از تحريف پرداخته و فصل پاياني بررسي و نقد شبهات مدعيان تحريف را موضوع خود قرار داده است.
  مركز نشر اسراء كه با افتخار تمام خود را از خادمان قرآ‌ن عزيز مي‌شمارد, خاضعانه سپاسگزار درگاه حق در توفيق نشر اين اثر است و از همهٴ محققين گروه تفسير, خصوصاً استاد فاضل جناب حجةالاسلام الهي‌زاده كه نظارت بر تنظيم و تحرير و از فاضل گرامي جناب حجةالاسلام آقاي بندعلي كه اين اثر را ويراستاري كردند, تقدير و سپاس داشته, حشر با قرآن را براي همهٴ ره‌پويان اين كلام الهي و كتاب ربوبي آرزو داشته و شهيدان بزرگوار و امام شهيدان خميني كبير(قدس سرّه) را سالكان كوي حقيقي قرآن دانسته و بر حفظ و بقاي نظام اسلامي و مقام معظم رهبري حضرت آيةالله خامنه‌اي تحت عنايات خاصهٴ حضرت ولي عصر آرزومند است.