دیگر اخبار | بایگانی
دیدار اعضای هیئت تحریریه نشریه اخلاق وحیانی با آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلسه علمی اعضای هیئت تحریریه «نشریه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» در محضر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با موضوع بررسی پرسش های مطرح شده حول محور مقاله «فلسفه اخلاق از دیدگاه استاد جوادی آملی» که در چهاردهمین شماره این نشریه،...
تازه های نشر؛
جلد 48 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 48 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 49 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 49 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مجلدات 13 تا 16 تفسیر گرانسنگ تسنیم و کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات از مجموعه تالیفات آیت الله العظمی جوادی آملی به زبان عربی ترجمه شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مرکز بین المللی نشر اسراء مجلدات 13 تا 16 تفسیر گرانسنگ تسنیم و کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات از مجموعه تالیفات حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به زبان عربی ترجمه و به زیور طبع آراسته شد.
طرح ملی «درجات» با محوریت آثار آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار می گردد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: طرح ملی «درجات» با محوریت آثار گرانسنگ حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار می گردد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی:
«مرجع»، استنباط شخصی ندارد و یک منبع وحیانی مبدأ فتاوای اوست
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی در پاسخ به اینکه آیا آثار سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مصلحت سنجی حکم مرجع متوجه مرجع نیست؟ گفت: مرجع به تنها منبعی که از جایگاه آن منبع بایستی این احکام را استنباط کند، رجوع و تمسک...
حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در دیدار وزیر علوم؛
باید در دانشگاه ها، دانشی داشته باشیم که با ابدیت ما هماهنگ و سازگار باشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که امروز به شهر مقدس قم سفر کرده است، با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت‌الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفت‌وگو کرد
منتشر شد؛
مجموعه ارزشمند «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: کتاب ارزشمند «سَلُونِی قَبْلَ أَن ْتَفْقِدُونِی، تحریر نهج البلاغه» به قلم حکیم متأله آیت الله العظمی جوادی آملی، به زیور طبع آراسته شد.
مقاله پژوهشی؛
تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌ الله جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسراء مقاله ای با عنوان « تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌الله جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد.
ـــ ـــعالم, تجلّي ذات اقدس الهي است, ليكن همهٴ جلوه‌هاي ربّاني در سطح واحد و مستواي يگانه نيستند; بلكه هر موجودي به اندازهٴ ظرفيت وجودي‌اش از فيض و ظهور رب بهره‌مند است. در ميان موجودات, آن‌كه به تجلّي اعظم نام گرفته و نورالانوار و ظهور المظاهر است, همانا قرآن حكيم كريم است.

  عالم, تجلّي ذات اقدس الهي است, ليكن همهٴ جلوه‌هاي ربّاني در سطح واحد و مستواي يگانه نيستند; بلكه هر موجودي به اندازهٴ ظرفيت وجودي‌اش از فيض و ظهور رب بهره‌مند است.
  در ميان موجودات, آن‌كه به تجلّي اعظم نام گرفته و نورالانوار و ظهور المظاهر است, همانا قرآن حكيم كريم است. فروغي كه آفاق و انفس به وجودش روشن, و جهان‌ها در لَمعانِ آن مصباح در درخشش است و مشعلي كه زبانه‌هاي ظهورش در اسرار دل‌ها و اعلان بدن‌ها پرتو افكنده است, كلام دلرباي فرقان مي‌باشد.
  در عالم اعلي و جهان بالا, ستارگان و اختران تابناكي در حال اِشاعه و اِشراق نورند, اما تنها روشنايي و شعاع قرآن  است كه به اقتضاي ﴿إنّه لدينا لعليٌّ حكيم﴾ تمام اقطار عالَم اقطابِ هستي را فرا گرفته و بر مبناي ﴿تبيانٌ لكلّ شيء﴾ به هر موجودي معنا و وجود بخشيده است.
  امروزه, جوامع انساني كه در لُجَجِ غامره و مضالِّ هالكه سير مي‌كنند, تنها در سفينهٴ نجات قرآن و با مصباح هدايت كلام الهي, اميد وصالِ به صاحب مقصود را دارند; اما از آن‌جا كه عالَم دهشت‌زاي طبيعت و جهان ظلمت‌فزاي ماديت, همه چيز را وارونه و دگرگون جلوه مي‌دهد ـ گاهي حق را در لباس باطل و زماني باطل را در كِسوت حق آشكار مي‌سازد و با تزيين و تسويل, زشتي را مشاطه‌گري مي‌كند و با فريب و نيرنگ در چشم‌ها تصرّف ساحرانه كرده و سحرِ جاودگران را معجزهٴ بزرگ, و گوساله سامري را اله بني‌اسراييل مي‌شناساند ـ بايد قرآن صامت را فرقاني ناطق همراهي كند تا همواره جلاي قرآني را از دست زنگار شيطاني مصون دارد و پيوسته اين «نور الله» را از اطفا, و آن «وجه الله» را از اهلاك محفوظ دارد; و اين حقيقت ناطق, جز امام حق ـ كه عِدل قرآن و برابر با جان آن پاك سرشت الهي است ـ نيست.
  از اين رهگذر, كلام اميرالمؤمنين(عليه السلام) ـ كه امير كلام و بيان است ـ از بهترين و كامل‌ترين مظاهري است كه مي‌تواند نقش اساسي و تأثيرگذار در انتشار شعاع قرآني در گسترهٴ زمين و اوج آسمان داشته باشد.
  اين مهم, بهره‌اي است از بيان و بنان آشناي به حقيقت قرآني و دل‌دادهٴ به حقيقت علوي, و برگرفته‌اي است از آثار استاد كه با نام «قرآن در كلام علي(عليه السلام)» به شيفتگان وحي و ولايت تقديم مي‌گردد.
  فصول پنج‌گانهٴ اين كتاب عبارتند از: علم انسان كامل, علي بن ابي طالب(عليه السلام) معرّف قرآن كريم, بررسي نظام فاعلي قرآن, بررسي نظام داخلي قرآن و بررسي نظام غايي قرآن.
  در اين‌جا شايسته مي‌دانيم از جناب حجةالاسلام, آقاي سعيد بندعلي كه در تنظيم وگردآوري اين اثر ارزشمند اهتمام كردند, تقدير نماييم.
   شايان ذكر است, مركز نشر اسراء افتخار يافت در دو سالي كه از سوي مقام معظم رهبري, حضرت آيت الله خامنه‌اي(دام ظله) به سال اميرالمؤمنين و سال رفتار علوي نام‌گذاري شد, ده جلد كتاب را در ميزاني موجز و رسا تقديم دارد كه نام‌هاي آن‌ها عبارتند از: عيد ولايت, ولايت در قرآن, ولايت علوي, تجلي ولايت در آيه تطهير, ظهور ولايت در صحنه غدير, حكمت علوي, دنياشناسي و دنياگرايي در نهج‌البلاغه, علي(عليه السلام) مظهر اسماي حسناي الهي, وحدت جوامع در نهج‌البلاغه, قرآن در كلام علي(عليه السلام), كه به ياري خداوند در آينده به صورت يك كتاب, عرضه خواهد شد.
  اميد است در پرتو قرآن و ولايت, كشور عزيز ايران و نظام جمهوري اسلامي و رهبري معظم انقلاب, قرين سلامت و عزت و پايداري بوده و ارواح طبيهٴ شهدا و روح متعالي امام خميني(رحمه الله عليه) در جوار رحمت خاصه الهي جاي گيرند.