دیگر اخبار | بایگانی
مقاله پژوهشی؛
تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌ الله جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسراء مقاله ای با عنوان « تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌الله جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد.
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی ‌جوادی آملی:
بزرگی و عظمت ملاصدرا به بزرگی اندیشه اوست/صدرالمتألهین هیچ محدوده ای برای علم قائل نشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به مناسبت اول خرداد ماه روز بزرگداشت ملاصدرا مراسم بزرگداشتی از سوی مجمع عالی حکمت شعبه شیراز در این شهر برگزار شد. حجت الاسلام و المسلین دکتر مرتضی جوادی آملی در این همایش در سخنانی به تبیین ابعاد مختلف شخصیت علمی...
گزارش تصویری؛ آئین بزرگداشت ملاصدرا در شیراز برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با اول خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا، آئین بزرگداشت بنیانگذار حکمت متعالیه، حکیم صدر المتالهین، فیلسوف شهیر قرن دهم هجری قمری، با حضور گسترده اصحاب اندیشه و فلسفه‌دانان، متولیان فرهنگی و هنرمندان، در زادگاهش شهر شیراز ...
به همت پژوهشگاه معارج؛
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» برگزار شد
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» به همت پژوهشگاه معارج، با حضور جمعی از محققین و پژوهشگران، در سالن جلسات بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بر گزار شد.
به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج؛
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» برگزار شد
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ و جمعی از پژوهشگران پژوهشگاه علوم وحیانی معارج در سالن کنفرانس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار...
در پی عقد تفاهم نامه همکاری های علمی پژوهشی، صورت گرفت:
ارتباط اینترنتی کتابخانه آستان قدس رضوی و بنیاد بین المللی اسراء
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در پی امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک علمی و پژوهشی بين «بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی» و «بنياد بین المللی علوم وحیانی اسراء»، ارتباط اینترنتی کتابخانه پژوهشگاه معارج وابسته به بنیاد اسراء و کتابخانه آستان قدس...
تجلیل از حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جمعی از شاگردان حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم، پیش از شروع درس خارج فقه معظم له در مسجد اعظم قم، از مقام علمی استاد خود تجلیل به عمل آوردند.
به زودی منتشر می شود؛
مجموعه ارزشمند «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد نخست از مجموعه ارزشمند و گرانسنگ «سَلُونِی قَبْلَ أَن ْتَفْقِدُونِی؛ شرح و تحریر نهج البلاغه» حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی (دام عزه) آماده چاپ و به زودی منتشر خواهد شد.
مقاله پژوهشی؛
«فلسفۀ اخلاقِ آیت الله العظمی جوادی آملی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جدیدترین شماره از دوفصلنلمه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج آماده انتشار شد. در این شماره از این فصلنامه علمی پژوهشی مقاله ای با عنوان «فلسفۀ اخلاق استاد جوادی آملی» به قلم دکتر محسن...
ـــ ـــعالم, تجلّي ذات اقدس الهي است, ليكن همهٴ جلوه‌هاي ربّاني در سطح واحد و مستواي يگانه نيستند; بلكه هر موجودي به اندازهٴ ظرفيت وجودي‌اش از فيض و ظهور رب بهره‌مند است. در ميان موجودات, آن‌كه به تجلّي اعظم نام گرفته و نورالانوار و ظهور المظاهر است, همانا قرآن حكيم كريم است.

  عالم, تجلّي ذات اقدس الهي است, ليكن همهٴ جلوه‌هاي ربّاني در سطح واحد و مستواي يگانه نيستند; بلكه هر موجودي به اندازهٴ ظرفيت وجودي‌اش از فيض و ظهور رب بهره‌مند است.
  در ميان موجودات, آن‌كه به تجلّي اعظم نام گرفته و نورالانوار و ظهور المظاهر است, همانا قرآن حكيم كريم است. فروغي كه آفاق و انفس به وجودش روشن, و جهان‌ها در لَمعانِ آن مصباح در درخشش است و مشعلي كه زبانه‌هاي ظهورش در اسرار دل‌ها و اعلان بدن‌ها پرتو افكنده است, كلام دلرباي فرقان مي‌باشد.
  در عالم اعلي و جهان بالا, ستارگان و اختران تابناكي در حال اِشاعه و اِشراق نورند, اما تنها روشنايي و شعاع قرآن  است كه به اقتضاي ﴿إنّه لدينا لعليٌّ حكيم﴾ تمام اقطار عالَم اقطابِ هستي را فرا گرفته و بر مبناي ﴿تبيانٌ لكلّ شيء﴾ به هر موجودي معنا و وجود بخشيده است.
  امروزه, جوامع انساني كه در لُجَجِ غامره و مضالِّ هالكه سير مي‌كنند, تنها در سفينهٴ نجات قرآن و با مصباح هدايت كلام الهي, اميد وصالِ به صاحب مقصود را دارند; اما از آن‌جا كه عالَم دهشت‌زاي طبيعت و جهان ظلمت‌فزاي ماديت, همه چيز را وارونه و دگرگون جلوه مي‌دهد ـ گاهي حق را در لباس باطل و زماني باطل را در كِسوت حق آشكار مي‌سازد و با تزيين و تسويل, زشتي را مشاطه‌گري مي‌كند و با فريب و نيرنگ در چشم‌ها تصرّف ساحرانه كرده و سحرِ جاودگران را معجزهٴ بزرگ, و گوساله سامري را اله بني‌اسراييل مي‌شناساند ـ بايد قرآن صامت را فرقاني ناطق همراهي كند تا همواره جلاي قرآني را از دست زنگار شيطاني مصون دارد و پيوسته اين «نور الله» را از اطفا, و آن «وجه الله» را از اهلاك محفوظ دارد; و اين حقيقت ناطق, جز امام حق ـ كه عِدل قرآن و برابر با جان آن پاك سرشت الهي است ـ نيست.
  از اين رهگذر, كلام اميرالمؤمنين(عليه السلام) ـ كه امير كلام و بيان است ـ از بهترين و كامل‌ترين مظاهري است كه مي‌تواند نقش اساسي و تأثيرگذار در انتشار شعاع قرآني در گسترهٴ زمين و اوج آسمان داشته باشد.
  اين مهم, بهره‌اي است از بيان و بنان آشناي به حقيقت قرآني و دل‌دادهٴ به حقيقت علوي, و برگرفته‌اي است از آثار استاد كه با نام «قرآن در كلام علي(عليه السلام)» به شيفتگان وحي و ولايت تقديم مي‌گردد.
  فصول پنج‌گانهٴ اين كتاب عبارتند از: علم انسان كامل, علي بن ابي طالب(عليه السلام) معرّف قرآن كريم, بررسي نظام فاعلي قرآن, بررسي نظام داخلي قرآن و بررسي نظام غايي قرآن.
  در اين‌جا شايسته مي‌دانيم از جناب حجةالاسلام, آقاي سعيد بندعلي كه در تنظيم وگردآوري اين اثر ارزشمند اهتمام كردند, تقدير نماييم.
   شايان ذكر است, مركز نشر اسراء افتخار يافت در دو سالي كه از سوي مقام معظم رهبري, حضرت آيت الله خامنه‌اي(دام ظله) به سال اميرالمؤمنين و سال رفتار علوي نام‌گذاري شد, ده جلد كتاب را در ميزاني موجز و رسا تقديم دارد كه نام‌هاي آن‌ها عبارتند از: عيد ولايت, ولايت در قرآن, ولايت علوي, تجلي ولايت در آيه تطهير, ظهور ولايت در صحنه غدير, حكمت علوي, دنياشناسي و دنياگرايي در نهج‌البلاغه, علي(عليه السلام) مظهر اسماي حسناي الهي, وحدت جوامع در نهج‌البلاغه, قرآن در كلام علي(عليه السلام), كه به ياري خداوند در آينده به صورت يك كتاب, عرضه خواهد شد.
  اميد است در پرتو قرآن و ولايت, كشور عزيز ايران و نظام جمهوري اسلامي و رهبري معظم انقلاب, قرين سلامت و عزت و پايداري بوده و ارواح طبيهٴ شهدا و روح متعالي امام خميني(رحمه الله عليه) در جوار رحمت خاصه الهي جاي گيرند.