دیگر اخبار | بایگانی
همزمان با 1 خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا (صدرالمتالهین)+ ترجمه انگلیسی و عربی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت اول خرداد، روز بزرگداشت ملا صدرا (صدرالمتالهین)، پیامی به همین مناسبت صادر فرمودند.
تازه هاي نشر
جلد سی و دوم کتاب «رحیق مختوم» منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد 32 کتاب ارزشمند «رحیق مختوم» شرح حکمت متعالیه، اثر گرانقدر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین المللی نشر اسراء، منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 51 «تفسیر تسنیم» آماده انتشار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 51 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا، آماده انتشار شد.
تازه های نشر؛
جلد 52 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 52 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مقاله علمی پژوهشی؛
بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی مقاله ای با عنوان «بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، آماده چاپ شد.
تازه های نشر؛
جلد 50 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 50 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
جدیدترین اثر آیت الله العظمی جوادی آملی؛
جلد دوم کتاب «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» به زیور طبع آراسته شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد دوم کتاب ارزشمند« سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» تالیف آیت الله العظمی جوادی آملی که دربردارنده شرح و تحریر خطبه های 16 تا 32 نهج البلاغه می باشد، در 582 صفحه به زیور طبع آراسته گردیده است.
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
ـــ ـــگر چه علوم و معارف بشري همواره در حال تعميق و توسعه است، ليکن تا علوم آسماني و معارف وحياني از مجراي پرفيض ولايت جاري نشود و در دشت قلوب و صحراي نفوس، دفينه هاي عقول را شکوفا نسازد، نه ساماني براي آن علوم مي توان تصور کرد و نه امنيت علمي و ثبات عملي براي آن معارف مي توان اميد داشت؛ همان طور که نقش امام و ولي در جامعه، ضمن هدايت و حمايت، موجب اطمينان و آرامش و مايه نجات از هر نوع اضطراب و نگراني است، چهره و وجه علمي امام و ولي آسماني نيز در جهت ثبات و امنيت معرفتي نقش مؤثر، بلکه تعيين کننده دارد.

  گر چه علوم و معارف بشري همواره در حال تعميق و توسعه است، ليکن تا علوم آسماني و معارف وحياني از مجراي پرفيض ولايت جاري نشود و در دشت قلوب و صحراي نفوس، دفينه هاي عقول را شکوفا نسازد، نه ساماني براي آن علوم مي توان تصور کرد و نه امنيت علمي و ثبات عملي براي آن معارف مي توان اميد داشت؛ همان طور که نقش امام و ولي در جامعه، ضمن هدايت و حمايت، موجب اطمينان و آرامش و مايه نجات از هر نوع اضطراب و نگراني است، چهره و وجه علمي امام و ولي آسماني نيز در جهت ثبات و امنيت معرفتي نقش مؤثر، بلکه تعيين کننده دارد.

  حضرت علي بن موسي الرضا (ع) که نامش تلألؤآفرين است، در مدت کوتاه زماني، به اندازه تمام تاريخ فضا را روشن کرده، هم جهالت گذشتگان را برملا نمود و هم ضلالت آيندگان را نمودار ساخت؛ اکنون فرمايشات آن حضرت سند زنده علوم مختلف از جمله فلسفه و کلام است.

  در ايامي که کنگره بزرگداشت آن خاطر آسماني وآن نسيم رحماني در مشهد مقدس برگزار مي شد (در سالهاي1361-1360 هـ. ش)، آيت الله جوادي آملي با غور عميق و ژرف خود در وادي عرفان، فلسفه و کلام، به همراه غوص در درياي ولايت علوي و رضوي، در جهت سامان بخشي به تفکر اصيل فلسفه اسلامي و امنيت و آرامش اعتقادي و کلامي، بلکه وحدت و يگانگي اين دو گرايش عقلي و نقلي، جهشي بلند ايجاد کرده، اين اثر پر ارزش را به آسمان انديشه بشري اهدا نمودند. مسيري که شخصيت هاي علمي حوزوي و دانشگاهي بايد به درستي بشناسند و با دقت بپيمايند.

  معرفي اجمالي "کتاب علي بن موسي الرضا و الفلسفة الالهية"

  کتاب حاضر خلاصه اي است در موضوع فلسفه الهي از ديدگاه سيد و مولايمان، امام هشتم حضرت علي بن موسي الرضا (ع)، پيشوايي که خداي متعالي حکمت و فصل الخطاب به او ارزاني داشت.

  اين کتاب را در يک فصل به نام <بهشت> و چندين فصل ديگر به نام <بوستان> سامان داده شده است. در <بهشت> به بيان معناي فلسفه الهي و ضرورت يادگيري اين نوع فلسفه پرداخته مي شود و بوستانهاي متعدد به توضيح سخنان حضرت رضا (ع) مي پردازد.

  انگيزه تأليف کتاب

  مؤلف گرانقدر اين اثر را به مناسبت کنگره جهاني بزرگداشت ميلاد حضرت رضا (ع) در يازدهم ذي القعده سال 1404 نوشته است. محل برگزاري اين کنگره جوار مرقد منور ايشان بود. بارگاهي که شعبه اي از جنة اللقاء است و خداوند مردم را به زيارت مشتاقانه اين بارگاه فرمان داده است. زيرا حضرت رضا (ع) از تبار بهشت رضوان است به گونه اي که رضايت انسانها از يکديگر و نيز رضايت عبد از مولايش ورضايت مولا از عبدش و نيز رسيدن به مقام رضا، تنها در گرو برکت مقام بلند و نام راضي حضرت رضا (ع) است.

  خداوندا، به برکت مولايمان حضرت رضا (ع) از ما راضي و خشنود باش و ما را نيز به مقام رضاي خودت نائل گردان.

  ساختار کلي کتاب:

  اين کتاب در در يک فصل به نام <بهشت> و چهار بخش به نام <بوستان> هاي چهارگانه، بدين شرح سامان يافته است:

  بهشت: فلسفه الهي چيست؟

  بوستانها:

  1. سخنان امام رضا (ع) در ارزش عقل و دعوت به آن.

  2. سخنان امام رضا (ع) در استدلال به مبادي عقلي.

  3. سخنان امام رضا (ع) در بيان حقيقت توحيد (اين بخش داراي شش فصل است).

  4. سخنان امام رضا (ع) درباره نبوت (اين بخش داراي دو فصل است).

  محتواي کتاب

  همان گونه که اشاره شد اين کتاب در در يک فصل به نام <بهشت> و چهار بخش به نام <بوستان> هاي چهارگانه، بدين شرح سامان يافته است:

  بهشت: فلسفه الهي چيست؟

  بوستانها:

  بوستان اول: سخنان امام رضا (ع) در ارزش عقل و دعوت به آن.

  بوستان دوم: سخنان امام رضا (ع) در استدلال به مبادي عقلي.

  بوستان سوم: سخنان امام رضا (ع) در بيان حقيقت توحيد. اين بخش داراي شش فصل است که عبارتند از:

  فصل اول_ دلايل وجود خداوند سبحان و هستي بخشي او

  فصل دوم_ دليلي بر يگانگي خداوند سبحان و شريک نداشتن او

  فصل سوم_ دلايل يگانگي صفات خداوند با ذات او و عدم زيادت صفات بر ذات

  فصل چهارم_ دلايل خارج بودن صفات فعل از ذات خداوند

  فصل پنجم_ استدلال بر قضا و قدر و اينکه هر چيزي در عالم هستي

  فصل ششم_ جبر و تفويض و بيان ضرورت حد ميان جبر و تفويض.

  بوستان چهارم: سخنان امام رضا (ع) درباره ي نبوت. اين بخش داراي دو فصل است که عبارتند از:

  فصل اول_ ضرورت نبوت

  فصل دوم_ مدعيان پيامبري چگونه نبوت خويش را به ديگران ثابت مي کنند؟ مطالب اين فصل در دو امر تنظيم شده است:

  امر اول_ چگونه پيامبر درمي يابد که به مقام نبوت رسيده و پيامبر شده است؟

  امر دوم_ چگونه مردم پيامبر خود را مي شناسند؟ مطالب اين امر در دو جهت تنظيم شده است:

  جهت اول: ماهيت معجزه چيست؟

  جهت دوم: چگونگي تلازم عقلي معجزه و صحت ادعاي رسالت.

  نسخه چاپي کتاب

  اين کتاب با تحقيق آقاي محمد حسن شفيعيان توسط مؤسسه اسراء در 164 صفحه به چاپ رسيده است. اين کتاب براي بار سوم در سال 1427 قمري، اسفند 1385 شمسي در قم به چاپ رسيده است.

  ترجمه کتاب

  اين کتاب توسط خانم زينب کربلايي به فارسي ترجمه و با کوشش محققين مؤسسه تحقيقاتي اسراء و ويرايش حجه الاسلام آقاي مجيد حيدري فر، در سال1404 قمري، 1363 شمسي در 191 صفحه چاپ و در اختيار علاقه مندان قرار گرفته است.