دیگر اخبار | بایگانی
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
هدف دین رهایی جامعه از جهل است / فرهنگ تقریب نیاز دارد به اینکه یک اندیشه‌ی متعالی در صحنه باشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی بیان می دارد: دین آن هدفی که دارد این است که جامعه و مخاطب خودش را از جهل برهاند، و از جهالت نجات بدهد. یعنی انسان‌ها نه مبتلا به ظلوم بودن بشوند و نه مبتلا به جهالت. "انه کان ظلوما...
پیام به مسلمانان آمریکا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به کنگره مسلمانان آمریکا
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: کنگره مسلمانان آمريکا با موضوع «بصيرت دينی» با پيام حضرت آيت الله العظمی جوادی آملی در آمريکا برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی:
علم بدون هستی شناسی فاقد کارایی است/ تحول علوم انسانی سیاسی نیست
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی، رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بیان می دارد: باید جهان بینی و هستی شناسی به کمک علم بیاید تا علوم حاصله بتواند آثار وجودی برای هستی و کمال انسان داشته باشد.
تازه های نشر؛
جلد 54 «تفسیر تسنیم» آماده منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 54 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، منتشر شد
همزمان با 1 خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا (صدرالمتالهین)+ ترجمه انگلیسی و عربی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت اول خرداد، روز بزرگداشت ملا صدرا (صدرالمتالهین)، پیامی به همین مناسبت صادر فرمودند.
تازه هاي نشر
جلد سی و دوم کتاب «رحیق مختوم» منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد 32 کتاب ارزشمند «رحیق مختوم» شرح حکمت متعالیه، اثر گرانقدر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین المللی نشر اسراء، منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 51 «تفسیر تسنیم» آماده انتشار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 51 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا، آماده انتشار شد.
تازه های نشر؛
جلد 52 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 52 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مقاله علمی پژوهشی؛
بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی مقاله ای با عنوان «بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، آماده چاپ شد.
ـــ ـــ

رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ:


حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد در نشست «بررسی آخرین تحولات فکری و فرهنگی در غرب» گفت: با وجود اینکه دولتمردان غربی به ویژه در دو دهه گذشته سعی در ارائه چهره ای خشن و گل آلود از اسلام داشتند با این حال غرب به لحاظ پذیرش اندیشه حق بسیار بکر و آماده است.

  نشست «بررسی آخرین تحولات فکری و فرهنگی در غرب» با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ پیش از ظهر امروز در سالن کنفرانس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد.

  حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد در این نشست با اشاره به ضرورت شناخت صحیح غرب به منظور ایجاد تعامل سازنده با آن، بیان داشت: باید قبل از هرگونه قضاوت و موضع گیری فکری و فرهنگی ،غرب را بشناسیم؛ غرب شناسی به ما کمک می کند بتوانیم خود را مبتنی بر واقعیت های موجود در غرب برای گفتگو و ارائه یک مدل فکری و فرهنگی به آنان اماده کنیم.

  وی خاطرنشان کرد: یکی از تفکراتی که به صورت غیر رسمی در حوزه های علمیه و سایر نهادهای فکری و فرهنگی ما جاری است، تفکر بی نیازی به دیگران و احساس بهتر بودن و کامل بودن نسبت به دیگران است و اینکه دیگران باید خود را با ما هماهنگ کنند و ما نیازی به اندیشه دیگران نداریم در حالی که حتی برای هدایت دیگران و همسو کردن دیگران با خود لازم است که دیگران را به درستی بشناسیم.

  رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ تاکید داشت: امروزه مبنای برخی رشته های فلسفه در غرب مانند رشته فلسفه میان فرهنگی، مبتنی بر همین تفکر است که حقیقت در انحصار یک عده خاص نیست بلکه حقیقت یک پدیده منتشر است.

  وی با نقد تفکر مدرنیسم در خصوص انسان ابراز داشت: یکی از نقاط ضعف جدی تفکر مدرنیسم نوع نگاه این مکتب به حقیقت انسانی بود؛ مدرنیسم  انسان را یک موجود زمینی و مادی صرف تعریف می کرد و تمام توانمندی های خود را به خدمت گرفت تا این انسان زمینی را بتواند از نظر مادی به صورت کامل تامین کند اما پس از تامین نیازهای مادی انسان غربی با بالاترین سطح تکنولوژی، حقیقت این است که انسان غربی انسان آرام، خشنود و خوشبخت نیست و احساس خلاء بسیاری می کند.

  حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد ادامه داد: این عدم احساس رضایت، توجه انسان غربی را به سوی دیگر فرهنگها و سبکهای زندگی جلب کرد تا شاید بتواند این سعادت را از منبع دیگری برای خود تامین کند که اگر ما به عنوان مروجان تفکر اسلامی از این فرصت به نحو احسن استفاده می کردیم و آمادگی این تعامل را داشتیم می توانستیم بهترین جایگزین برای تفکر مدرنیسم را به انسان غربی ارائه کنیم.

  وی با بیان این مطلب که غرب آماده پذیرش تفکر اصیل اسلامی است ابراز داشت: با وجود اینکه دولتمردان غربی به ویژه در دو دهه گذشته سعی در ارائه چهره ای خشن و گل آلود از اسلام داشتند  با این حال غرب به لحاظ پذیرش اندیشه حق بسیار بکر و آماده است.

  رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ با آسیب شناسی شیوه های تبلیغی نهادهای فرهنگی کشور در حوزه بین الملل اظهار داشت: آنچه به عنوان یک نقیصه در مجموعه های فکری، فرهنگی و علمی ما وجود دارد این است که ما در زمانه ای که دوران حرف گذشته است در حال تولید حرف هستیم؛ انسان غربی دیگر به گوش خود اعتماد ندارد بلکه چشم خود را باور دارد، می خواهد به جای شنیدن حرف خوب، خوب را ببیند، اگر ما می خواهیم تفکری را به انسان غربی به عنوان جایگزین معرفی کنیم باید خروجی این تفکر، محاسن و خوبی های آن را به صورت عینی به او نشان دهیم و عرضه کنیم.

  وی تاکید داشت: باید علوم وحیانی و آسمانی ترجمه عملگرایانه زمینی شوند و به صورت خروجی های عینی در آیند، که ما اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم تا حد زیادی به آنچه انسان غربی برای الگو گیری از ما به آن نیازدارد نزدیک خواهیم شد.