دیگر اخبار | بایگانی
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
جدیدترین اثر آیت الله العظمی جوادی آملی؛
جلد دوم کتاب «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» به زیور طبع آراسته شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد دوم کتاب ارزشمند« سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» تالیف آیت الله العظمی جوادی آملی که دربردارنده شرح و تحریر خطبه های 16 تا 32 نهج البلاغه می باشد، در 582 صفحه به زیور طبع آراسته گردیده است.
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
همزمان با هفته پژوهش برگزار می گردد؛
رونمایی از کتاب «سلونی قبل ان تفقدونی» تالیف آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با هفته پژوهش، مراسم رونمایی از کتاب گرانسنگ «سلونی قبل ان تفقدونی» تحریر نهج البلاغه؛ تالیف حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می گردد.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی بیان داشت:
رسالت های مهم تفسیر تسنیم: «حفظ و صیانت از وحی» و پاسداری از آن/ «احیاء عقل» بر اساس آیات قرآن/ مواجهه علمی با قرآن/ تبیین نسبت بین قرآن با عترت و روایات
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی ریاست بنیاد بین المللی علوم حیانی، با حضور در نخستین همایش ملی «بررسی آراء و اندیشه های تفسیری آیت الله العظمی جوادی آملی» که امروز 14 آذر ماه در تالار خیام دانشگاه حضرت ولیعصر...
دیدار اعضای هیئت تحریریه نشریه اخلاق وحیانی با آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلسه علمی اعضای هیئت تحریریه «نشریه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» در محضر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با موضوع بررسی پرسش های مطرح شده حول محور مقاله «فلسفه اخلاق از دیدگاه استاد جوادی آملی» که در چهاردهمین شماره این نشریه،...
تازه های نشر؛
جلد 48 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 48 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 49 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 49 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مجلدات 13 تا 16 تفسیر گرانسنگ تسنیم و کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات از مجموعه تالیفات آیت الله العظمی جوادی آملی به زبان عربی ترجمه شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مرکز بین المللی نشر اسراء مجلدات 13 تا 16 تفسیر گرانسنگ تسنیم و کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات از مجموعه تالیفات حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به زبان عربی ترجمه و به زیور طبع آراسته شد.
طرح ملی «درجات» با محوریت آثار آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار می گردد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: طرح ملی «درجات» با محوریت آثار گرانسنگ حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار می گردد.
ـــ ـــ

رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ:


حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد در نشست «بررسی آخرین تحولات فکری و فرهنگی در غرب» گفت: با وجود اینکه دولتمردان غربی به ویژه در دو دهه گذشته سعی در ارائه چهره ای خشن و گل آلود از اسلام داشتند با این حال غرب به لحاظ پذیرش اندیشه حق بسیار بکر و آماده است.

  نشست «بررسی آخرین تحولات فکری و فرهنگی در غرب» با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ پیش از ظهر امروز در سالن کنفرانس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد.

  حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد در این نشست با اشاره به ضرورت شناخت صحیح غرب به منظور ایجاد تعامل سازنده با آن، بیان داشت: باید قبل از هرگونه قضاوت و موضع گیری فکری و فرهنگی ،غرب را بشناسیم؛ غرب شناسی به ما کمک می کند بتوانیم خود را مبتنی بر واقعیت های موجود در غرب برای گفتگو و ارائه یک مدل فکری و فرهنگی به آنان اماده کنیم.

  وی خاطرنشان کرد: یکی از تفکراتی که به صورت غیر رسمی در حوزه های علمیه و سایر نهادهای فکری و فرهنگی ما جاری است، تفکر بی نیازی به دیگران و احساس بهتر بودن و کامل بودن نسبت به دیگران است و اینکه دیگران باید خود را با ما هماهنگ کنند و ما نیازی به اندیشه دیگران نداریم در حالی که حتی برای هدایت دیگران و همسو کردن دیگران با خود لازم است که دیگران را به درستی بشناسیم.

  رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ تاکید داشت: امروزه مبنای برخی رشته های فلسفه در غرب مانند رشته فلسفه میان فرهنگی، مبتنی بر همین تفکر است که حقیقت در انحصار یک عده خاص نیست بلکه حقیقت یک پدیده منتشر است.

  وی با نقد تفکر مدرنیسم در خصوص انسان ابراز داشت: یکی از نقاط ضعف جدی تفکر مدرنیسم نوع نگاه این مکتب به حقیقت انسانی بود؛ مدرنیسم  انسان را یک موجود زمینی و مادی صرف تعریف می کرد و تمام توانمندی های خود را به خدمت گرفت تا این انسان زمینی را بتواند از نظر مادی به صورت کامل تامین کند اما پس از تامین نیازهای مادی انسان غربی با بالاترین سطح تکنولوژی، حقیقت این است که انسان غربی انسان آرام، خشنود و خوشبخت نیست و احساس خلاء بسیاری می کند.

  حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد ادامه داد: این عدم احساس رضایت، توجه انسان غربی را به سوی دیگر فرهنگها و سبکهای زندگی جلب کرد تا شاید بتواند این سعادت را از منبع دیگری برای خود تامین کند که اگر ما به عنوان مروجان تفکر اسلامی از این فرصت به نحو احسن استفاده می کردیم و آمادگی این تعامل را داشتیم می توانستیم بهترین جایگزین برای تفکر مدرنیسم را به انسان غربی ارائه کنیم.

  وی با بیان این مطلب که غرب آماده پذیرش تفکر اصیل اسلامی است ابراز داشت: با وجود اینکه دولتمردان غربی به ویژه در دو دهه گذشته سعی در ارائه چهره ای خشن و گل آلود از اسلام داشتند  با این حال غرب به لحاظ پذیرش اندیشه حق بسیار بکر و آماده است.

  رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ با آسیب شناسی شیوه های تبلیغی نهادهای فرهنگی کشور در حوزه بین الملل اظهار داشت: آنچه به عنوان یک نقیصه در مجموعه های فکری، فرهنگی و علمی ما وجود دارد این است که ما در زمانه ای که دوران حرف گذشته است در حال تولید حرف هستیم؛ انسان غربی دیگر به گوش خود اعتماد ندارد بلکه چشم خود را باور دارد، می خواهد به جای شنیدن حرف خوب، خوب را ببیند، اگر ما می خواهیم تفکری را به انسان غربی به عنوان جایگزین معرفی کنیم باید خروجی این تفکر، محاسن و خوبی های آن را به صورت عینی به او نشان دهیم و عرضه کنیم.

  وی تاکید داشت: باید علوم وحیانی و آسمانی ترجمه عملگرایانه زمینی شوند و به صورت خروجی های عینی در آیند، که ما اگر بتوانیم این کار را انجام دهیم تا حد زیادی به آنچه انسان غربی برای الگو گیری از ما به آن نیازدارد نزدیک خواهیم شد.