دیگر اخبار | بایگانی
مقاله پژوهشی؛
تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌ الله جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسراء مقاله ای با عنوان « تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌الله جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد.
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی ‌جوادی آملی:
بزرگی و عظمت ملاصدرا به بزرگی اندیشه اوست/صدرالمتألهین هیچ محدوده ای برای علم قائل نشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به مناسبت اول خرداد ماه روز بزرگداشت ملاصدرا مراسم بزرگداشتی از سوی مجمع عالی حکمت شعبه شیراز در این شهر برگزار شد. حجت الاسلام و المسلین دکتر مرتضی جوادی آملی در این همایش در سخنانی به تبیین ابعاد مختلف شخصیت علمی...
گزارش تصویری؛ آئین بزرگداشت ملاصدرا در شیراز برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با اول خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا، آئین بزرگداشت بنیانگذار حکمت متعالیه، حکیم صدر المتالهین، فیلسوف شهیر قرن دهم هجری قمری، با حضور گسترده اصحاب اندیشه و فلسفه‌دانان، متولیان فرهنگی و هنرمندان، در زادگاهش شهر شیراز ...
به همت پژوهشگاه معارج؛
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» برگزار شد
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» به همت پژوهشگاه معارج، با حضور جمعی از محققین و پژوهشگران، در سالن جلسات بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بر گزار شد.
به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج؛
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» برگزار شد
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ و جمعی از پژوهشگران پژوهشگاه علوم وحیانی معارج در سالن کنفرانس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار...
در پی عقد تفاهم نامه همکاری های علمی پژوهشی، صورت گرفت:
ارتباط اینترنتی کتابخانه آستان قدس رضوی و بنیاد بین المللی اسراء
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در پی امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک علمی و پژوهشی بين «بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی» و «بنياد بین المللی علوم وحیانی اسراء»، ارتباط اینترنتی کتابخانه پژوهشگاه معارج وابسته به بنیاد اسراء و کتابخانه آستان قدس...
تجلیل از حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جمعی از شاگردان حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم، پیش از شروع درس خارج فقه معظم له در مسجد اعظم قم، از مقام علمی استاد خود تجلیل به عمل آوردند.
به زودی منتشر می شود؛
مجموعه ارزشمند «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد نخست از مجموعه ارزشمند و گرانسنگ «سَلُونِی قَبْلَ أَن ْتَفْقِدُونِی؛ شرح و تحریر نهج البلاغه» حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی (دام عزه) آماده چاپ و به زودی منتشر خواهد شد.
مقاله پژوهشی؛
«فلسفۀ اخلاقِ آیت الله العظمی جوادی آملی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جدیدترین شماره از دوفصلنلمه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج آماده انتشار شد. در این شماره از این فصلنامه علمی پژوهشی مقاله ای با عنوان «فلسفۀ اخلاق استاد جوادی آملی» به قلم دکتر محسن...
ـــ ـــبا توجه به خاستگاه قلبي همه انسان‌ها خصوصاً جوانان به حقايق عرفاني و حالات معنوي و برون‌رفت از هياهوي مادّي و دغدغه‌هاي دنيايي رهيافتي برتر و والاتر از عرفان وجود ندارد

  با توجه به خاستگاه قلبي همه انسان‌ها خصوصاً جوانان به حقايق عرفاني و حالات معنوي و برون‌رفت از هياهوي مادّي و دغدغه‌هاي دنيايي رهيافتي برتر و والاتر از عرفان وجود ندارد و از سوي ديگر اقبال جوانان به مسئله عرفان و سير و سلوك بر اين نياز دروني و خواسته ذاتي آنان دميده و امروزه آن را مشتعل ساخته، آثار و كتاب‌هاي بسياري در اين زمينه عرضه بازار شده كه هرچند تعداد قابل توجهي از اين كتاب‌ها توسط فضلاي حوزوي و دانشگاهي نوشته شده اما در اين كتاب‌ها كمتر از اعتدال و عقلانيت لازم بهره برده، بلكه در اكثر كتب موجود مطالب عرفاني و سلوكي با افراط و تفريط و آميخته با خيال‌بافي‌ها و مستند به خواب و امثال آن بيان شده؛ بديهي است كه در اين صورت هم ضرر به اصل اين تعاليم وارد شده و هم بسياري از طالبان اين مسير شريف را سردرگم كرده يا به بيراهه كشانده است از اين جهت ايده كتاب «عمل عرفاني در پرتو علم وحياني» مطرح شد تا مسائل و اعمالي كه به طور عموم براي سالكان و جوانان مشتاق مطرح است از رهگذر رهيافت‌هاي عمده وحياني كه از زبان انبياي الهي و اولياي ربوبي ارائه شده بهره گيرد و با عنايت به عقلانيت بلندي كه در انديشه حضرت آيت الله جوادي آملي(مُدّظلّه) مطرح است و با توجه خاص ايشان به قرآن كريم و سنت نبوي و ولوي، به دور از هرگونه افراط و تفريط مطرح شود بسيار شايسته و مناسب است كه هر شخص مشتاق بتواند با رجوع به اين كتاب بسيار آسان و راحت به لب نظرات حضرت استاد و باريك‌بيني‌هاي ايشان در مورد مسائل سلوكي دست پيدا كند.

  از آنجا كه در گردآوري اين اثر قصد ارائه «عرفان عملي» به معنايي كه در كتب مبسوط عرفا چون منازل السائرين و غيره وجود دارد نبود بلكه صرفاً بيان اعمالي بوده كه هر انسان سالكي در ابتداي سلوك ملزم به اجراي آن است، در نام اين كتاب «عمل عرفاني» اخذ شده يعني آنچه مد نظر است خود اعمال و اجراي آن است نه فقط عالم به «عرفان عملي» شدن. از سوي ديگر چون هر علم و عملي تنها در پرتو عصمت وحي قابل اعتنا و توجه است سعي شده بر اساس انديشهٴ وحياني حضرت استاد(دام‌ظلّه) اين عمل عرفاني در شعاع آن علم وحياني صورت يابد كه هم مصونيت يابد و هم با حقيقت وحي آميخته گردد. و از اين‌رو عنوان «عمل عرفاني در پرتو علم وحياني» را براي آن انتخاب نموديم. در اين كتاب موجز اما پرمحتوا، با توجه به توصيه حضرت استاد در باب صيانت از روش عرفاني و لزوم انجام رياضت مشروع كه در كتب اصيل عرفاني  مطرح شده و همچنين نامه سلوكي سالكان و عارفان كه از سرچشمه وحي سيراب گشته‌اند  و حضرت استاد در آثارشان آن را بسيار مورد توجه قرار داده‌اند و همچنين در منابع اولين و اصيل عرفاني  كه به نوعي تفسير و تفصيل دستورات پرداخته شده و از آن جمله به توضيح يازده عمل سلوكي كه پنج تاي آن اعمال ظاهري 1. مداومت به ذكر خدا همراه با مراقبه 2. صمت 3. جوع 4. عزلت 5. سهر و شش تاي آن اعمال باطني 1. صدق 2. توكّل 3. صبر 4. يقين 5. اخلاص 6. عزم است پرداخته شده.

  البته در اين اثر قبل از بيان اعمال، مقدمه‌اي در مورد تعريف عرفان و تقسيم و برخي از مباحث ضروري... به عنوان بخش نخست و كليات آمده و فصل اول آن عهده‌دار بيان مبادي و مفاهيم كليه آن است؛ ضمناً از آنجا كه اين اعمال سلوكي نوعي رياضت براي سالك است با توجه به انديشه‌هاي حضرت استاد(دام‌ظلّه) به بحث رياضت و لوازم آن به طور تفصيلي پرداخته شده تا حقيقت رياضت به معناي صحيح آن و مطابق با كتاب و سنت به مشتاقان ارائه شود.

  و چون يكي از دغدغه‌هاي جدي مشتاقان طريق عرفاني، مسئله استادِ راه است اين مسئله در فصل اول از بخش دوم مطرح شده تا با توجه به توصيه‌ها و تحليل‌هاي حضرت استاد(دام‌ظلّه) راه بر بازيگران اين صحنه كه خواسته يا ناخواسته به فريب جوانان مشتاق مي‌پردازند بسته شود.

  البته پيش از ورود به اعمال يازده‌گانه مسئله توبه كه شرط هر عمل عرفاني است به تفصيل بيان شده است.

  در اينجا نشر اسراء بر خود لازم مي‌داند ضمن سپاس از مسئولان مركز مطالعات فرهنگي از شخص حجة ‌الاسلام آقاي محمود قلي‌پور كه با توجه به مباحث فرهنگي روز و نگراني‌هاي فراواني كه براي اقشار مختلف خصوصاً جوانان بالأخص دانشگاهيان و حوزويان و علاقه‌مندان به اين‌گونه مسائل وجود دارد سعي فراواني به منظور توليد اين اثر داشته تقدير و سپاس خود را اعلام نمايد.