دیگر اخبار | بایگانی
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
جدیدترین اثر آیت الله العظمی جوادی آملی؛
جلد دوم کتاب «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» به زیور طبع آراسته شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد دوم کتاب ارزشمند« سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» تالیف آیت الله العظمی جوادی آملی که دربردارنده شرح و تحریر خطبه های 16 تا 32 نهج البلاغه می باشد، در 582 صفحه به زیور طبع آراسته گردیده است.
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
همزمان با هفته پژوهش برگزار می گردد؛
رونمایی از کتاب «سلونی قبل ان تفقدونی» تالیف آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با هفته پژوهش، مراسم رونمایی از کتاب گرانسنگ «سلونی قبل ان تفقدونی» تحریر نهج البلاغه؛ تالیف حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می گردد.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی بیان داشت:
رسالت های مهم تفسیر تسنیم: «حفظ و صیانت از وحی» و پاسداری از آن/ «احیاء عقل» بر اساس آیات قرآن/ مواجهه علمی با قرآن/ تبیین نسبت بین قرآن با عترت و روایات
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی ریاست بنیاد بین المللی علوم حیانی، با حضور در نخستین همایش ملی «بررسی آراء و اندیشه های تفسیری آیت الله العظمی جوادی آملی» که امروز 14 آذر ماه در تالار خیام دانشگاه حضرت ولیعصر...
دیدار اعضای هیئت تحریریه نشریه اخلاق وحیانی با آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلسه علمی اعضای هیئت تحریریه «نشریه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» در محضر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با موضوع بررسی پرسش های مطرح شده حول محور مقاله «فلسفه اخلاق از دیدگاه استاد جوادی آملی» که در چهاردهمین شماره این نشریه،...
تازه های نشر؛
جلد 48 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 48 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 49 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 49 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مجلدات 13 تا 16 تفسیر گرانسنگ تسنیم و کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات از مجموعه تالیفات آیت الله العظمی جوادی آملی به زبان عربی ترجمه شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مرکز بین المللی نشر اسراء مجلدات 13 تا 16 تفسیر گرانسنگ تسنیم و کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات از مجموعه تالیفات حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به زبان عربی ترجمه و به زیور طبع آراسته شد.
طرح ملی «درجات» با محوریت آثار آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار می گردد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: طرح ملی «درجات» با محوریت آثار گرانسنگ حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار می گردد.
ـــ ـــبا توجه به خاستگاه قلبي همه انسان‌ها خصوصاً جوانان به حقايق عرفاني و حالات معنوي و برون‌رفت از هياهوي مادّي و دغدغه‌هاي دنيايي رهيافتي برتر و والاتر از عرفان وجود ندارد

  با توجه به خاستگاه قلبي همه انسان‌ها خصوصاً جوانان به حقايق عرفاني و حالات معنوي و برون‌رفت از هياهوي مادّي و دغدغه‌هاي دنيايي رهيافتي برتر و والاتر از عرفان وجود ندارد و از سوي ديگر اقبال جوانان به مسئله عرفان و سير و سلوك بر اين نياز دروني و خواسته ذاتي آنان دميده و امروزه آن را مشتعل ساخته، آثار و كتاب‌هاي بسياري در اين زمينه عرضه بازار شده كه هرچند تعداد قابل توجهي از اين كتاب‌ها توسط فضلاي حوزوي و دانشگاهي نوشته شده اما در اين كتاب‌ها كمتر از اعتدال و عقلانيت لازم بهره برده، بلكه در اكثر كتب موجود مطالب عرفاني و سلوكي با افراط و تفريط و آميخته با خيال‌بافي‌ها و مستند به خواب و امثال آن بيان شده؛ بديهي است كه در اين صورت هم ضرر به اصل اين تعاليم وارد شده و هم بسياري از طالبان اين مسير شريف را سردرگم كرده يا به بيراهه كشانده است از اين جهت ايده كتاب «عمل عرفاني در پرتو علم وحياني» مطرح شد تا مسائل و اعمالي كه به طور عموم براي سالكان و جوانان مشتاق مطرح است از رهگذر رهيافت‌هاي عمده وحياني كه از زبان انبياي الهي و اولياي ربوبي ارائه شده بهره گيرد و با عنايت به عقلانيت بلندي كه در انديشه حضرت آيت الله جوادي آملي(مُدّظلّه) مطرح است و با توجه خاص ايشان به قرآن كريم و سنت نبوي و ولوي، به دور از هرگونه افراط و تفريط مطرح شود بسيار شايسته و مناسب است كه هر شخص مشتاق بتواند با رجوع به اين كتاب بسيار آسان و راحت به لب نظرات حضرت استاد و باريك‌بيني‌هاي ايشان در مورد مسائل سلوكي دست پيدا كند.

  از آنجا كه در گردآوري اين اثر قصد ارائه «عرفان عملي» به معنايي كه در كتب مبسوط عرفا چون منازل السائرين و غيره وجود دارد نبود بلكه صرفاً بيان اعمالي بوده كه هر انسان سالكي در ابتداي سلوك ملزم به اجراي آن است، در نام اين كتاب «عمل عرفاني» اخذ شده يعني آنچه مد نظر است خود اعمال و اجراي آن است نه فقط عالم به «عرفان عملي» شدن. از سوي ديگر چون هر علم و عملي تنها در پرتو عصمت وحي قابل اعتنا و توجه است سعي شده بر اساس انديشهٴ وحياني حضرت استاد(دام‌ظلّه) اين عمل عرفاني در شعاع آن علم وحياني صورت يابد كه هم مصونيت يابد و هم با حقيقت وحي آميخته گردد. و از اين‌رو عنوان «عمل عرفاني در پرتو علم وحياني» را براي آن انتخاب نموديم. در اين كتاب موجز اما پرمحتوا، با توجه به توصيه حضرت استاد در باب صيانت از روش عرفاني و لزوم انجام رياضت مشروع كه در كتب اصيل عرفاني  مطرح شده و همچنين نامه سلوكي سالكان و عارفان كه از سرچشمه وحي سيراب گشته‌اند  و حضرت استاد در آثارشان آن را بسيار مورد توجه قرار داده‌اند و همچنين در منابع اولين و اصيل عرفاني  كه به نوعي تفسير و تفصيل دستورات پرداخته شده و از آن جمله به توضيح يازده عمل سلوكي كه پنج تاي آن اعمال ظاهري 1. مداومت به ذكر خدا همراه با مراقبه 2. صمت 3. جوع 4. عزلت 5. سهر و شش تاي آن اعمال باطني 1. صدق 2. توكّل 3. صبر 4. يقين 5. اخلاص 6. عزم است پرداخته شده.

  البته در اين اثر قبل از بيان اعمال، مقدمه‌اي در مورد تعريف عرفان و تقسيم و برخي از مباحث ضروري... به عنوان بخش نخست و كليات آمده و فصل اول آن عهده‌دار بيان مبادي و مفاهيم كليه آن است؛ ضمناً از آنجا كه اين اعمال سلوكي نوعي رياضت براي سالك است با توجه به انديشه‌هاي حضرت استاد(دام‌ظلّه) به بحث رياضت و لوازم آن به طور تفصيلي پرداخته شده تا حقيقت رياضت به معناي صحيح آن و مطابق با كتاب و سنت به مشتاقان ارائه شود.

  و چون يكي از دغدغه‌هاي جدي مشتاقان طريق عرفاني، مسئله استادِ راه است اين مسئله در فصل اول از بخش دوم مطرح شده تا با توجه به توصيه‌ها و تحليل‌هاي حضرت استاد(دام‌ظلّه) راه بر بازيگران اين صحنه كه خواسته يا ناخواسته به فريب جوانان مشتاق مي‌پردازند بسته شود.

  البته پيش از ورود به اعمال يازده‌گانه مسئله توبه كه شرط هر عمل عرفاني است به تفصيل بيان شده است.

  در اينجا نشر اسراء بر خود لازم مي‌داند ضمن سپاس از مسئولان مركز مطالعات فرهنگي از شخص حجة ‌الاسلام آقاي محمود قلي‌پور كه با توجه به مباحث فرهنگي روز و نگراني‌هاي فراواني كه براي اقشار مختلف خصوصاً جوانان بالأخص دانشگاهيان و حوزويان و علاقه‌مندان به اين‌گونه مسائل وجود دارد سعي فراواني به منظور توليد اين اثر داشته تقدير و سپاس خود را اعلام نمايد.