دیگر اخبار | بایگانی
دیدار اعضای هیئت تحریریه نشریه اخلاق وحیانی با آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلسه علمی اعضای هیئت تحریریه «نشریه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» در محضر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با موضوع بررسی پرسش های مطرح شده حول محور مقاله «فلسفه اخلاق از دیدگاه استاد جوادی آملی» که در چهاردهمین شماره این نشریه،...
تازه های نشر؛
جلد 48 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 48 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 49 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 49 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مجلدات 13 تا 16 تفسیر گرانسنگ تسنیم و کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات از مجموعه تالیفات آیت الله العظمی جوادی آملی به زبان عربی ترجمه شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مرکز بین المللی نشر اسراء مجلدات 13 تا 16 تفسیر گرانسنگ تسنیم و کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات از مجموعه تالیفات حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به زبان عربی ترجمه و به زیور طبع آراسته شد.
طرح ملی «درجات» با محوریت آثار آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار می گردد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: طرح ملی «درجات» با محوریت آثار گرانسنگ حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار می گردد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی:
«مرجع»، استنباط شخصی ندارد و یک منبع وحیانی مبدأ فتاوای اوست
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی در پاسخ به اینکه آیا آثار سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مصلحت سنجی حکم مرجع متوجه مرجع نیست؟ گفت: مرجع به تنها منبعی که از جایگاه آن منبع بایستی این احکام را استنباط کند، رجوع و تمسک...
حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در دیدار وزیر علوم؛
باید در دانشگاه ها، دانشی داشته باشیم که با ابدیت ما هماهنگ و سازگار باشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که امروز به شهر مقدس قم سفر کرده است، با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت‌الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفت‌وگو کرد
منتشر شد؛
مجموعه ارزشمند «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: کتاب ارزشمند «سَلُونِی قَبْلَ أَن ْتَفْقِدُونِی، تحریر نهج البلاغه» به قلم حکیم متأله آیت الله العظمی جوادی آملی، به زیور طبع آراسته شد.
مقاله پژوهشی؛
تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌ الله جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسراء مقاله ای با عنوان « تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌الله جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد.
ـــ ـــدين، که برترين موهبت الهي به ساحت انساني است، از دير زمان حرکت خود را آغاز کرده، در طول تاريخ با فراز و نشيب هاي فراوان، گذرگاه هاي سنگين و سهمگين را پشت سر گذاشته است. تازيانه هاي تحريف و بدعت، بدن ظريف و پيکر نحيف دين را آزار مي داد و دين آسيب ديده و بيمار، ياراي رفع کسالت از خويش و هدايت ديگران را نداشت. مظلوم ترين حقيقت در طي قرون و اعصار، دين عزيز بود که هماره با تمام لطافت و مهرباني، نداي صلاح و بانگ فلاح بر مي آورد، ليکن افتان و خيزان راه مي برد تا اين که سرانجام به وادي امن ولي الله بار يافت و در آغوش او آرميد...

  دين، که برترين موهبت الهي به ساحت انساني است، از دير زمان حرکت خود را آغاز کرده، در طول تاريخ با فراز و نشيب هاي فراوان، گذرگاه هاي سنگين و سهمگين را پشت سر گذاشته است.

  تازيانه هاي تحريف و بدعت، بدن ظريف و پيکر نحيف دين را آزار مي داد و دين آسيب ديده و بيمار، ياراي رفع کسالت از خويش و هدايت ديگران را نداشت. مظلوم ترين حقيقت در طي قرون و اعصار، دين عزيز بود که هماره با تمام لطافت و مهرباني، نداي صلاح و بانگ فلاح بر مي آورد، ليکن افتان و خيزان راه مي برد تا اين که سرانجام به وادي امن ولي الله بار يافت و در آغوش او آرميد.

  اکنون دين قبل از هر چيز و هر کس، خرسند و شادمان است و بانگ ظفر را از ماذنه ولايت سر مي دهد که: (اليوم الذين کفرو من دينکم فلا تخشوهم واخشون اليوم اکملت لکم دينکم واتممت عليکم نعمتي و رضيت لکم الاسلام دينا) شادماني و خرسندي دين از آن رو است که در کنار سرو قامت امامت مأوي گزيد و بر ساحل نجات ولايت پهلو گرفت تا نقش هدايت و آزادي انسانها را بهتر انجام دهد.

  در عرصه غدير، که ميعاد آسمانيان و ميثاق زمينيان است، وعده وقوع دو فراز آسماني تحقق يافت:

  نخست در گامي بلند، ظرفيت و امکان فوق العاده اي همزمان با آخرين لحظات حيات رسالت حضرت نبوي عليه السلام به دين داده شد و حقيقت ولايت در متن دين تعبيه گرديد. دين واقعي و حقيقي، آن ديني است که تبيين و تفسير، تعليل و تاويل آن را صاحبان مقام ولايت، بر عهده گيرند. دين بدون چنين والياني، اساسا دين نيست، بلکه ماهيتا مغاير و جداي از آن است.

  در گام دوم، آن کسي که از حريم دين دفاع کرده و اجازه تعدي و تاخت و تاز در عرصه دين را نمي دهد ولي الله است. او که با خداي خويش عهدي بسته و با خون خود آن را امضا و تاييد کرده است، اجازه ظلم به حدود، معارف، حکم آيين الهي را نمي دهد و شمشير عدالت او براي تثبيت اين ميثاق آسماني و پاسداري از آن، پيوسته مبارز مي طلبد.

  در اين مختصر - که حاوي نگاه دقيق تفسيري استاد فرزانه، حضرت آيه الله جوادي آملي (مد ظله العالي) به آيه شريفه اکمال است - تلاشي در راستاي تثبيت ارکان اعتقادي در بخش امامت و ولايت صورت گرفته تا پايه هاي اعتقادي را استوار و پايدار سازد.

  اين کتاب در سه بخش تنظيم شده است:

  در بخش يکم، تلاش شده با بررسي واژه هاي آيه و حقايق تاريخي، تفسيري روشن از آيه و محتويات آن ارائه شود.

  در بخش دوم، برخي از رواياتي که در جوامع روايي، پيرامون حماسه غدير وارد شده همراه با شرحي مختصر ذکر گرديده است.

  در بخش سوم، برخي نکات و اشکالات پيرامون آيه همراه با جواب آن آمده است.

  در پايان از فاضل گرامي جناب حجه الاسلام آقاي محمد صفايي که براي انتزاع چنين مجموعه اي از آثار حضرت استاد آيه الله جوادي آملي (مد ظله العالي) اقدام بي شائبه و تلاش خالصانه داشتند و نيز از زحمات مجدانه جناب حجه الاسلام آقاي حسين شفيعي که ويرايش آن را بر عهده گرفتند، کمال تشکر و سپاسگزاري را داريم.

  اميد است اين اثر، در هرچه نزديک کردن ذهن ها و دلها به مولاي دين، دنيا و آخرت حضرت امير المومنين عليه السلام که - سال 1380 (ه - ش) نيز همانند سال قبل، به ابتکار مقام معظم رهبري، حضرت آيه الله خامنه اي (مد ظله العالي) به نام مقدس آن بزرگوار مزين است - گامي رسا بر دارد.