دیگر اخبار | بایگانی
مقاله پژوهشی؛
تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌ الله جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسراء مقاله ای با عنوان « تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌الله جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد.
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی ‌جوادی آملی:
بزرگی و عظمت ملاصدرا به بزرگی اندیشه اوست/صدرالمتألهین هیچ محدوده ای برای علم قائل نشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به مناسبت اول خرداد ماه روز بزرگداشت ملاصدرا مراسم بزرگداشتی از سوی مجمع عالی حکمت شعبه شیراز در این شهر برگزار شد. حجت الاسلام و المسلین دکتر مرتضی جوادی آملی در این همایش در سخنانی به تبیین ابعاد مختلف شخصیت علمی...
گزارش تصویری؛ آئین بزرگداشت ملاصدرا در شیراز برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با اول خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا، آئین بزرگداشت بنیانگذار حکمت متعالیه، حکیم صدر المتالهین، فیلسوف شهیر قرن دهم هجری قمری، با حضور گسترده اصحاب اندیشه و فلسفه‌دانان، متولیان فرهنگی و هنرمندان، در زادگاهش شهر شیراز ...
به همت پژوهشگاه معارج؛
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» برگزار شد
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» به همت پژوهشگاه معارج، با حضور جمعی از محققین و پژوهشگران، در سالن جلسات بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بر گزار شد.
به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج؛
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» برگزار شد
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ و جمعی از پژوهشگران پژوهشگاه علوم وحیانی معارج در سالن کنفرانس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار...
در پی عقد تفاهم نامه همکاری های علمی پژوهشی، صورت گرفت:
ارتباط اینترنتی کتابخانه آستان قدس رضوی و بنیاد بین المللی اسراء
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در پی امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک علمی و پژوهشی بين «بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی» و «بنياد بین المللی علوم وحیانی اسراء»، ارتباط اینترنتی کتابخانه پژوهشگاه معارج وابسته به بنیاد اسراء و کتابخانه آستان قدس...
تجلیل از حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جمعی از شاگردان حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم، پیش از شروع درس خارج فقه معظم له در مسجد اعظم قم، از مقام علمی استاد خود تجلیل به عمل آوردند.
به زودی منتشر می شود؛
مجموعه ارزشمند «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد نخست از مجموعه ارزشمند و گرانسنگ «سَلُونِی قَبْلَ أَن ْتَفْقِدُونِی؛ شرح و تحریر نهج البلاغه» حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی (دام عزه) آماده چاپ و به زودی منتشر خواهد شد.
مقاله پژوهشی؛
«فلسفۀ اخلاقِ آیت الله العظمی جوادی آملی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جدیدترین شماره از دوفصلنلمه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج آماده انتشار شد. در این شماره از این فصلنامه علمی پژوهشی مقاله ای با عنوان «فلسفۀ اخلاق استاد جوادی آملی» به قلم دکتر محسن...
ـــ ـــدين، که برترين موهبت الهي به ساحت انساني است، از دير زمان حرکت خود را آغاز کرده، در طول تاريخ با فراز و نشيب هاي فراوان، گذرگاه هاي سنگين و سهمگين را پشت سر گذاشته است. تازيانه هاي تحريف و بدعت، بدن ظريف و پيکر نحيف دين را آزار مي داد و دين آسيب ديده و بيمار، ياراي رفع کسالت از خويش و هدايت ديگران را نداشت. مظلوم ترين حقيقت در طي قرون و اعصار، دين عزيز بود که هماره با تمام لطافت و مهرباني، نداي صلاح و بانگ فلاح بر مي آورد، ليکن افتان و خيزان راه مي برد تا اين که سرانجام به وادي امن ولي الله بار يافت و در آغوش او آرميد...

  دين، که برترين موهبت الهي به ساحت انساني است، از دير زمان حرکت خود را آغاز کرده، در طول تاريخ با فراز و نشيب هاي فراوان، گذرگاه هاي سنگين و سهمگين را پشت سر گذاشته است.

  تازيانه هاي تحريف و بدعت، بدن ظريف و پيکر نحيف دين را آزار مي داد و دين آسيب ديده و بيمار، ياراي رفع کسالت از خويش و هدايت ديگران را نداشت. مظلوم ترين حقيقت در طي قرون و اعصار، دين عزيز بود که هماره با تمام لطافت و مهرباني، نداي صلاح و بانگ فلاح بر مي آورد، ليکن افتان و خيزان راه مي برد تا اين که سرانجام به وادي امن ولي الله بار يافت و در آغوش او آرميد.

  اکنون دين قبل از هر چيز و هر کس، خرسند و شادمان است و بانگ ظفر را از ماذنه ولايت سر مي دهد که: (اليوم الذين کفرو من دينکم فلا تخشوهم واخشون اليوم اکملت لکم دينکم واتممت عليکم نعمتي و رضيت لکم الاسلام دينا) شادماني و خرسندي دين از آن رو است که در کنار سرو قامت امامت مأوي گزيد و بر ساحل نجات ولايت پهلو گرفت تا نقش هدايت و آزادي انسانها را بهتر انجام دهد.

  در عرصه غدير، که ميعاد آسمانيان و ميثاق زمينيان است، وعده وقوع دو فراز آسماني تحقق يافت:

  نخست در گامي بلند، ظرفيت و امکان فوق العاده اي همزمان با آخرين لحظات حيات رسالت حضرت نبوي عليه السلام به دين داده شد و حقيقت ولايت در متن دين تعبيه گرديد. دين واقعي و حقيقي، آن ديني است که تبيين و تفسير، تعليل و تاويل آن را صاحبان مقام ولايت، بر عهده گيرند. دين بدون چنين والياني، اساسا دين نيست، بلکه ماهيتا مغاير و جداي از آن است.

  در گام دوم، آن کسي که از حريم دين دفاع کرده و اجازه تعدي و تاخت و تاز در عرصه دين را نمي دهد ولي الله است. او که با خداي خويش عهدي بسته و با خون خود آن را امضا و تاييد کرده است، اجازه ظلم به حدود، معارف، حکم آيين الهي را نمي دهد و شمشير عدالت او براي تثبيت اين ميثاق آسماني و پاسداري از آن، پيوسته مبارز مي طلبد.

  در اين مختصر - که حاوي نگاه دقيق تفسيري استاد فرزانه، حضرت آيه الله جوادي آملي (مد ظله العالي) به آيه شريفه اکمال است - تلاشي در راستاي تثبيت ارکان اعتقادي در بخش امامت و ولايت صورت گرفته تا پايه هاي اعتقادي را استوار و پايدار سازد.

  اين کتاب در سه بخش تنظيم شده است:

  در بخش يکم، تلاش شده با بررسي واژه هاي آيه و حقايق تاريخي، تفسيري روشن از آيه و محتويات آن ارائه شود.

  در بخش دوم، برخي از رواياتي که در جوامع روايي، پيرامون حماسه غدير وارد شده همراه با شرحي مختصر ذکر گرديده است.

  در بخش سوم، برخي نکات و اشکالات پيرامون آيه همراه با جواب آن آمده است.

  در پايان از فاضل گرامي جناب حجه الاسلام آقاي محمد صفايي که براي انتزاع چنين مجموعه اي از آثار حضرت استاد آيه الله جوادي آملي (مد ظله العالي) اقدام بي شائبه و تلاش خالصانه داشتند و نيز از زحمات مجدانه جناب حجه الاسلام آقاي حسين شفيعي که ويرايش آن را بر عهده گرفتند، کمال تشکر و سپاسگزاري را داريم.

  اميد است اين اثر، در هرچه نزديک کردن ذهن ها و دلها به مولاي دين، دنيا و آخرت حضرت امير المومنين عليه السلام که - سال 1380 (ه - ش) نيز همانند سال قبل، به ابتکار مقام معظم رهبري، حضرت آيه الله خامنه اي (مد ظله العالي) به نام مقدس آن بزرگوار مزين است - گامي رسا بر دارد.