دیگر اخبار | بایگانی
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
هدف دین رهایی جامعه از جهل است / فرهنگ تقریب نیاز دارد به اینکه یک اندیشه‌ی متعالی در صحنه باشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی بیان می دارد: دین آن هدفی که دارد این است که جامعه و مخاطب خودش را از جهل برهاند، و از جهالت نجات بدهد. یعنی انسان‌ها نه مبتلا به ظلوم بودن بشوند و نه مبتلا به جهالت. "انه کان ظلوما...
پیام به مسلمانان آمریکا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به کنگره مسلمانان آمریکا
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: کنگره مسلمانان آمريکا با موضوع «بصيرت دينی» با پيام حضرت آيت الله العظمی جوادی آملی در آمريکا برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی:
علم بدون هستی شناسی فاقد کارایی است/ تحول علوم انسانی سیاسی نیست
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی، رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بیان می دارد: باید جهان بینی و هستی شناسی به کمک علم بیاید تا علوم حاصله بتواند آثار وجودی برای هستی و کمال انسان داشته باشد.
تازه های نشر؛
جلد 54 «تفسیر تسنیم» آماده منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 54 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، منتشر شد
همزمان با 1 خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا (صدرالمتالهین)+ ترجمه انگلیسی و عربی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت اول خرداد، روز بزرگداشت ملا صدرا (صدرالمتالهین)، پیامی به همین مناسبت صادر فرمودند.
تازه هاي نشر
جلد سی و دوم کتاب «رحیق مختوم» منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد 32 کتاب ارزشمند «رحیق مختوم» شرح حکمت متعالیه، اثر گرانقدر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین المللی نشر اسراء، منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 51 «تفسیر تسنیم» آماده انتشار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 51 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا، آماده انتشار شد.
تازه های نشر؛
جلد 52 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 52 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مقاله علمی پژوهشی؛
بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی مقاله ای با عنوان «بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، آماده چاپ شد.
ـــ ـــدين، که برترين موهبت الهي به ساحت انساني است، از دير زمان حرکت خود را آغاز کرده، در طول تاريخ با فراز و نشيب هاي فراوان، گذرگاه هاي سنگين و سهمگين را پشت سر گذاشته است. تازيانه هاي تحريف و بدعت، بدن ظريف و پيکر نحيف دين را آزار مي داد و دين آسيب ديده و بيمار، ياراي رفع کسالت از خويش و هدايت ديگران را نداشت. مظلوم ترين حقيقت در طي قرون و اعصار، دين عزيز بود که هماره با تمام لطافت و مهرباني، نداي صلاح و بانگ فلاح بر مي آورد، ليکن افتان و خيزان راه مي برد تا اين که سرانجام به وادي امن ولي الله بار يافت و در آغوش او آرميد...

  دين، که برترين موهبت الهي به ساحت انساني است، از دير زمان حرکت خود را آغاز کرده، در طول تاريخ با فراز و نشيب هاي فراوان، گذرگاه هاي سنگين و سهمگين را پشت سر گذاشته است.

  تازيانه هاي تحريف و بدعت، بدن ظريف و پيکر نحيف دين را آزار مي داد و دين آسيب ديده و بيمار، ياراي رفع کسالت از خويش و هدايت ديگران را نداشت. مظلوم ترين حقيقت در طي قرون و اعصار، دين عزيز بود که هماره با تمام لطافت و مهرباني، نداي صلاح و بانگ فلاح بر مي آورد، ليکن افتان و خيزان راه مي برد تا اين که سرانجام به وادي امن ولي الله بار يافت و در آغوش او آرميد.

  اکنون دين قبل از هر چيز و هر کس، خرسند و شادمان است و بانگ ظفر را از ماذنه ولايت سر مي دهد که: (اليوم الذين کفرو من دينکم فلا تخشوهم واخشون اليوم اکملت لکم دينکم واتممت عليکم نعمتي و رضيت لکم الاسلام دينا) شادماني و خرسندي دين از آن رو است که در کنار سرو قامت امامت مأوي گزيد و بر ساحل نجات ولايت پهلو گرفت تا نقش هدايت و آزادي انسانها را بهتر انجام دهد.

  در عرصه غدير، که ميعاد آسمانيان و ميثاق زمينيان است، وعده وقوع دو فراز آسماني تحقق يافت:

  نخست در گامي بلند، ظرفيت و امکان فوق العاده اي همزمان با آخرين لحظات حيات رسالت حضرت نبوي عليه السلام به دين داده شد و حقيقت ولايت در متن دين تعبيه گرديد. دين واقعي و حقيقي، آن ديني است که تبيين و تفسير، تعليل و تاويل آن را صاحبان مقام ولايت، بر عهده گيرند. دين بدون چنين والياني، اساسا دين نيست، بلکه ماهيتا مغاير و جداي از آن است.

  در گام دوم، آن کسي که از حريم دين دفاع کرده و اجازه تعدي و تاخت و تاز در عرصه دين را نمي دهد ولي الله است. او که با خداي خويش عهدي بسته و با خون خود آن را امضا و تاييد کرده است، اجازه ظلم به حدود، معارف، حکم آيين الهي را نمي دهد و شمشير عدالت او براي تثبيت اين ميثاق آسماني و پاسداري از آن، پيوسته مبارز مي طلبد.

  در اين مختصر - که حاوي نگاه دقيق تفسيري استاد فرزانه، حضرت آيه الله جوادي آملي (مد ظله العالي) به آيه شريفه اکمال است - تلاشي در راستاي تثبيت ارکان اعتقادي در بخش امامت و ولايت صورت گرفته تا پايه هاي اعتقادي را استوار و پايدار سازد.

  اين کتاب در سه بخش تنظيم شده است:

  در بخش يکم، تلاش شده با بررسي واژه هاي آيه و حقايق تاريخي، تفسيري روشن از آيه و محتويات آن ارائه شود.

  در بخش دوم، برخي از رواياتي که در جوامع روايي، پيرامون حماسه غدير وارد شده همراه با شرحي مختصر ذکر گرديده است.

  در بخش سوم، برخي نکات و اشکالات پيرامون آيه همراه با جواب آن آمده است.

  در پايان از فاضل گرامي جناب حجه الاسلام آقاي محمد صفايي که براي انتزاع چنين مجموعه اي از آثار حضرت استاد آيه الله جوادي آملي (مد ظله العالي) اقدام بي شائبه و تلاش خالصانه داشتند و نيز از زحمات مجدانه جناب حجه الاسلام آقاي حسين شفيعي که ويرايش آن را بر عهده گرفتند، کمال تشکر و سپاسگزاري را داريم.

  اميد است اين اثر، در هرچه نزديک کردن ذهن ها و دلها به مولاي دين، دنيا و آخرت حضرت امير المومنين عليه السلام که - سال 1380 (ه - ش) نيز همانند سال قبل، به ابتکار مقام معظم رهبري، حضرت آيه الله خامنه اي (مد ظله العالي) به نام مقدس آن بزرگوار مزين است - گامي رسا بر دارد.