دیگر اخبار | بایگانی
جلد هفتم کتاب ارزشمند رجال تفسیری منتشر شد
تازه های نشر؛
جلد هفتم کتاب ارزشمند رجال تفسیری منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد هفتم کتاب ارزشمند رجال تفسیری اثر مفسر بزرگ قرآن کریم حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج تدوین، منتشر و روانه بازار گردیده است.
حرّیت و آزادی از بهترین هدایا و مواهب الهی است/ فسادها به بنیان های اعتقادی، معرفتی و افکار جامعه آسیب می زند
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
حرّیت و آزادی از بهترین هدایا و مواهب الهی است/ فسادها به بنیان های اعتقادی، معرفتی و افکار جامعه آسیب می زند
حجت الاسلام و السملمین مرتضی جوادی آملی: جامعه ای که در آن بیمار، فقیر و فساد باشد، جامعه ای که در آن رنج و مشقت وجود داشته باشد و جامعه ای که اسیر در آن وجود داشته باشد، و انسان ها نتوانند آزادانه در مسیر رضایت الهی و خواسته های حق و حقیقی خود گام...
کتاب «ادب فنای مقربان» تألیف آیت الله العظمی جوادی آملی کتاب برگزیده سال جمهوری اسلامی ایران شد
کتاب «ادب فنای مقربان» تألیف آیت الله العظمی جوادی آملی کتاب برگزیده سال جمهوری اسلامی ایران شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء؛ کتاب «ادب فنای مقربان؛ شرح زیارت جامعه کبیره» تألیف آیت الله العظمی جوادی آملی کتاب برگزیده سال جمهوری اسلامی ایران شد.
بنیاد اسراء اساسا قائم به پژوهش و تحقیق است/ تاکید بر استفاده از ابزارهای نوین در حوزه پژوهش
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
بنیاد اسراء اساسا قائم به پژوهش و تحقیق است/ تاکید بر استفاده از ابزارهای نوین در حوزه پژوهش
ایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی ریاست بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء به مناسبت هفته پژوهش در سخنانی با اشاره به بیش از سه دهه فعالیت های پژوهشی و تحقیقی بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء، بیان داشت: بنیاد...
آخرین دستاوردهای پژوهشی پژوهشگاه معارج در گفتگو با معاون پژوهش بنیاد اسراء
به مناسبت آغاز هفته کتاب؛
آخرین دستاوردهای پژوهشی پژوهشگاه معارج در گفتگو با معاون پژوهش بنیاد اسراء
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین روح اللهی معاون آموزش و پژوهش بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء به تشریح آخرین تولیدات و دستاوردهای پژوهشی پژوهشگاه معارج پرداخت که در ادامه توجه...
رجال تفسیری؛ شروع یک جریان علمی!
رجال تفسیری؛ شروع یک جریان علمی!
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با روز پژوهش، آیین رونمایی از کتاب گرانسنگ «رجال تفسیری» که تحت اشراف حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به رشته تحریر درآمده است، در سالن آمفی تئاتر بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار گردید.
روند پژوهشی تفسیر تسنیم منحصر به فرد است
تبیین ویژگی های روند پژوهشی تفسیر تسنیم؛
روند پژوهشی تفسیر تسنیم منحصر به فرد است
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین روح اللهی معاون آموزش و پژوهش بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء به تشریح روند پژوهشی تفسیر گرانسنگ تسنیم پرداخت.
نشست علمی «نسبت فلسفه و تفسیر» برگزار شد
نشست علمی «نسبت فلسفه و تفسیر» برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با ایام هفته پژوهش، نشست علمی «نسبت فلسفه و تفسیر» سه شنبه ۲۳ آذر ساعت ۱۵ الی ۱۷ در سالن کنفرانس موسسه آموزش عالی اسراء در قم برگزار گردید. در این نشست علمی حجت الاسلام و المسلمین استاد جوادی آملی و حجت الاسلام و...
گزارش تصویری(1): آیین رونمایی از کتاب گرانسنگ «رجال تفسیری» برگزار شد
گزارش تصویری(1): آیین رونمایی از کتاب گرانسنگ «رجال تفسیری» برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با روز پژوهش، آیین رونمایی از کتاب گرانسنگ «رجال تفسیری» که تحت اشراف حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به رشته تحریر درآمده است، در سالن آمفی تئاتر بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار گردید.
جلد 35 رحیق مختوم منتشر شد
تازه های نشر؛
جلد 35 رحیق مختوم منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد 35 کتاب ارزشمند «رحیق مختوم»؛ شرح حکمت متعالیه، اثر گرانقدر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین المللی نشر اسراء،منتشر شد.
ـــ ـــ


ظهور ولایت در صحنه غدیر


دين، که برترين موهبت الهي به ساحت انساني است، از دير زمان حرکت خود را آغاز کرده، در طول تاريخ با فراز و نشيب هاي فراوان، گذرگاه هاي سنگين و سهمگين را پشت سر گذاشته است. تازيانه هاي تحريف و بدعت، بدن ظريف و پيکر نحيف دين را آزار مي داد و دين آسيب ديده و بيمار، ياراي رفع کسالت از خويش و هدايت ديگران را نداشت. مظلوم ترين حقيقت در طي قرون و اعصار، دين عزيز بود که هماره با تمام لطافت و مهرباني، نداي صلاح و بانگ فلاح بر مي آورد، ليکن افتان و خيزان راه مي برد تا اين که سرانجام به وادي امن ولي الله بار يافت و در آغوش او آرميد...

  دين، که برترين موهبت الهي به ساحت انساني است، از دير زمان حرکت خود را آغاز کرده، در طول تاريخ با فراز و نشيب هاي فراوان، گذرگاه هاي سنگين و سهمگين را پشت سر گذاشته است.

  تازيانه هاي تحريف و بدعت، بدن ظريف و پيکر نحيف دين را آزار مي داد و دين آسيب ديده و بيمار، ياراي رفع کسالت از خويش و هدايت ديگران را نداشت. مظلوم ترين حقيقت در طي قرون و اعصار، دين عزيز بود که هماره با تمام لطافت و مهرباني، نداي صلاح و بانگ فلاح بر مي آورد، ليکن افتان و خيزان راه مي برد تا اين که سرانجام به وادي امن ولي الله بار يافت و در آغوش او آرميد.

  اکنون دين قبل از هر چيز و هر کس، خرسند و شادمان است و بانگ ظفر را از ماذنه ولايت سر مي دهد که: (اليوم الذين کفرو من دينکم فلا تخشوهم واخشون اليوم اکملت لکم دينکم واتممت عليکم نعمتي و رضيت لکم الاسلام دينا) شادماني و خرسندي دين از آن رو است که در کنار سرو قامت امامت مأوي گزيد و بر ساحل نجات ولايت پهلو گرفت تا نقش هدايت و آزادي انسانها را بهتر انجام دهد.

  در عرصه غدير، که ميعاد آسمانيان و ميثاق زمينيان است، وعده وقوع دو فراز آسماني تحقق يافت:

  نخست در گامي بلند، ظرفيت و امکان فوق العاده اي همزمان با آخرين لحظات حيات رسالت حضرت نبوي عليه السلام به دين داده شد و حقيقت ولايت در متن دين تعبيه گرديد. دين واقعي و حقيقي، آن ديني است که تبيين و تفسير، تعليل و تاويل آن را صاحبان مقام ولايت، بر عهده گيرند. دين بدون چنين والياني، اساسا دين نيست، بلکه ماهيتا مغاير و جداي از آن است.

  در گام دوم، آن کسي که از حريم دين دفاع کرده و اجازه تعدي و تاخت و تاز در عرصه دين را نمي دهد ولي الله است. او که با خداي خويش عهدي بسته و با خون خود آن را امضا و تاييد کرده است، اجازه ظلم به حدود، معارف، حکم آيين الهي را نمي دهد و شمشير عدالت او براي تثبيت اين ميثاق آسماني و پاسداري از آن، پيوسته مبارز مي طلبد.

  در اين مختصر - که حاوي نگاه دقيق تفسيري استاد فرزانه، حضرت آيه الله جوادي آملي (مد ظله العالي) به آيه شريفه اکمال است - تلاشي در راستاي تثبيت ارکان اعتقادي در بخش امامت و ولايت صورت گرفته تا پايه هاي اعتقادي را استوار و پايدار سازد.

  اين کتاب در سه بخش تنظيم شده است:

  در بخش يکم، تلاش شده با بررسي واژه هاي آيه و حقايق تاريخي، تفسيري روشن از آيه و محتويات آن ارائه شود.

  در بخش دوم، برخي از رواياتي که در جوامع روايي، پيرامون حماسه غدير وارد شده همراه با شرحي مختصر ذکر گرديده است.

  در بخش سوم، برخي نکات و اشکالات پيرامون آيه همراه با جواب آن آمده است.

  در پايان از فاضل گرامي جناب حجه الاسلام آقاي محمد صفايي که براي انتزاع چنين مجموعه اي از آثار حضرت استاد آيه الله جوادي آملي (مد ظله العالي) اقدام بي شائبه و تلاش خالصانه داشتند و نيز از زحمات مجدانه جناب حجه الاسلام آقاي حسين شفيعي که ويرايش آن را بر عهده گرفتند، کمال تشکر و سپاسگزاري را داريم.

  اميد است اين اثر، در هرچه نزديک کردن ذهن ها و دلها به مولاي دين، دنيا و آخرت حضرت امير المومنين عليه السلام که - سال 1380 (ه - ش) نيز همانند سال قبل، به ابتکار مقام معظم رهبري، حضرت آيه الله خامنه اي (مد ظله العالي) به نام مقدس آن بزرگوار مزين است - گامي رسا بر دارد.