دیگر اخبار | بایگانی
مقاله پژوهشی؛
تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌ الله جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسراء مقاله ای با عنوان « تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌الله جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد.
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی ‌جوادی آملی:
بزرگی و عظمت ملاصدرا به بزرگی اندیشه اوست/صدرالمتألهین هیچ محدوده ای برای علم قائل نشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به مناسبت اول خرداد ماه روز بزرگداشت ملاصدرا مراسم بزرگداشتی از سوی مجمع عالی حکمت شعبه شیراز در این شهر برگزار شد. حجت الاسلام و المسلین دکتر مرتضی جوادی آملی در این همایش در سخنانی به تبیین ابعاد مختلف شخصیت علمی...
گزارش تصویری؛ آئین بزرگداشت ملاصدرا در شیراز برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با اول خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا، آئین بزرگداشت بنیانگذار حکمت متعالیه، حکیم صدر المتالهین، فیلسوف شهیر قرن دهم هجری قمری، با حضور گسترده اصحاب اندیشه و فلسفه‌دانان، متولیان فرهنگی و هنرمندان، در زادگاهش شهر شیراز ...
به همت پژوهشگاه معارج؛
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» برگزار شد
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» به همت پژوهشگاه معارج، با حضور جمعی از محققین و پژوهشگران، در سالن جلسات بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بر گزار شد.
به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج؛
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» برگزار شد
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ و جمعی از پژوهشگران پژوهشگاه علوم وحیانی معارج در سالن کنفرانس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار...
در پی عقد تفاهم نامه همکاری های علمی پژوهشی، صورت گرفت:
ارتباط اینترنتی کتابخانه آستان قدس رضوی و بنیاد بین المللی اسراء
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در پی امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک علمی و پژوهشی بين «بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی» و «بنياد بین المللی علوم وحیانی اسراء»، ارتباط اینترنتی کتابخانه پژوهشگاه معارج وابسته به بنیاد اسراء و کتابخانه آستان قدس...
تجلیل از حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جمعی از شاگردان حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم، پیش از شروع درس خارج فقه معظم له در مسجد اعظم قم، از مقام علمی استاد خود تجلیل به عمل آوردند.
به زودی منتشر می شود؛
مجموعه ارزشمند «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد نخست از مجموعه ارزشمند و گرانسنگ «سَلُونِی قَبْلَ أَن ْتَفْقِدُونِی؛ شرح و تحریر نهج البلاغه» حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی (دام عزه) آماده چاپ و به زودی منتشر خواهد شد.
مقاله پژوهشی؛
«فلسفۀ اخلاقِ آیت الله العظمی جوادی آملی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جدیدترین شماره از دوفصلنلمه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج آماده انتشار شد. در این شماره از این فصلنامه علمی پژوهشی مقاله ای با عنوان «فلسفۀ اخلاق استاد جوادی آملی» به قلم دکتر محسن...
ـــ ـــشاخص‌ترين چهرهٴ دين كه حتي نبوّت و امامت را هم در درون خود مي‌پروراند و نيز منبعي كه معدن همهٴ كمالات و اساس همهٴ خيرات است حقيقت ولايت است. در عظمت و والايي ولايت همين بس كه زبان عصمت و بيان امامت امام باقر(عليه السلام) فرمود: «و لم يناد بشيء كما نودي بالولاية» ; هيچ چيزي به اندازهٴ ولايت مورد توجه و گفت و شنود واقع نشده است

  شاخص‌ترين چهرهٴ دين كه حتي نبوّت و امامت را هم در درون خود مي‌پروراند و نيز منبعي كه معدن همهٴ كمالات و اساس همهٴ خيرات است حقيقت ولايت است. در عظمت و والايي ولايت همين بس كه زبان عصمت و بيان امامت امام باقر(عليه السلام) فرمود: «و لم يناد بشيء كما نودي بالولاية» ; هيچ چيزي به اندازهٴ ولايت مورد توجه و گفت و شنود واقع نشده است.

  ولايت از سويي قرب به حق و دنوّ به ساحت ربوبي است و از سوي ديگر ظهور فيض رب و انتشار و اشراق مولويّت حقيقي الٰه است, از اين رهگذر شايسته است اين جريان عمدهٴ هستي به درستي شناخته و مورد توجه قرار گيرد.

  از منظر ديگر, عيني و مجسّم كردن اين حقيقت بسيار پيچيده و دشوار است. اولياي الهي و كساني كه حقيقتاً از نعمت ولايت برخوردار هستند, نوعاً در خفا و باطن زيست مي‌كنند و مشي و مرام آنان به گونه‌اي نيست كه بتوان از سيره و رفتار آن‌ها به آساني و سهولت درس آموخت و به شيوهٴ صحيح, آن را در جامعه و فرد نهادينه كرد.

  بارزترين و در عين حال كامل‌ترين چهرهٴ ولايت بعد از شخص ارزشمند پيامبر(صلّي الله عليه و آله و سلّم), همانا وجود مبارك حضرت اميرالمؤمنين علي(عليه السلام) است كه تجسّم همهٴ خيرات و تمثّل همهٴ كمالات است. شناخت و معرفت نسبت به آن حضرت و آگاهي از نحوهٴ رفتار و كيفيت سلوك فردي و اجتماعي او يكي از بهترين راهكارها براي راه‌يابي به مراحل ولايت و نيز تحقق ارزش‌ها و جهات گرامي و متعالي ولايت است.

  علي(عليه السلام) روشن‌ترين چهرهٴ زندگي است. شخصيتي كه از آغاز ولادت تا انجام شهادت همواره مورد توجه جهانيان بوده و هيچ نقطهٴ تاريك و نكتهٴ ابهامي در سراسر حيات پربارش وجود ندارد او كه مستقيماً از سرچشمهٴ نبوّت حضرت ختمي مرتبت پيامبر بزرگ اسلام(صلّي الله عليه و آله و سلّم) سيراب شده و همواره با عنايات ربّاني همراه بوده است, در جنگ و صلح و فراز و نشيب هستي و دين, بهترين و كامل‌ترين اثر را از خود باقي گذاشته است.

  مقام معظم رهبري حضرت آية الله خامنه‌اي دام ظله, سال‌هاي 1379 و 1380 هـ .ش را به مناسبت تجليل از جريان عظيم غدير و ولايت حضرت اميرالمؤمنين(عليه السلام) و شئون گوناگون آن, مورد توصيه و توجه قرار دادند كه آثار فراواني را به همراه داشته است.در همين جهت با پيشنهاد معاونت محترم پشتيباني و دفتر فرهنگ وزارت محترم كار و امور اجتماعي, ده جلد كتاب به قطع كوچك (پالتويي) پيرامون موضوع ولايت مشخصاً راجع به شخصيّت امام علي(عليه السلام) از آثار حضرت استاد جوادي آملي در سال‌هاي مذكور طبع و انتشار يافت. امسال كه از طرف معظّم‌له سال عزّت و افتخار حسيني(عليه السلام) اعلام شده, اميد مي‌رود كه مجموعهٴ فوق در دو بخش جداگانه با يك تنظيم جديد تقديم فرهيختگان, نخبگان, روحانيون و آحاد تلاشگران گرانمايهٴ آن مجموعه و يا بيرون از آن گردد, اميد است با پذيرش حضرت حق كه با امضاي آن حضرت همراه است, همگان و مثاب و مأجور باشند.

  امتيازي كه در اين چاپ وجود دارد, ضمن بهره‌گيري از تمامي مباحث كتب ده‌گانهٴ قبل و نيز تجميع و صورت واحد پيدا كردن, همانا تنظيم و كنار هم قرار گرفتن منطقي مباحث است كه در بخش اول تمامي مباحث مربوط به اصل ولايت مطرح شده و در بخش ديگر آنچه كه از اين حقيقت در وجود مبارك حضرت علي(عليه السلام) تحقّق يافته, در حدّ توان و امكان مورد بحث واقع شده, و از آنجا كه از مجموعهٴ مباحث مطروح در اين كتاب عطر دل‌انگيز ولايت شامّه جان را مي‌نوازد, اين كتاب به نام «شميم ولايت» نامگذاري شده است.

  در اين نوبت ضمن تقدير از همهٴ دوستان, از حجةالاسلام سيّد محمود صادقي كه ويرايش اين اثر جديد را انجام داده‌اند, تقدير و سپاس داريم.