دیگر اخبار | بایگانی
همزمان با 1 خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا (صدرالمتالهین)+ ترجمه انگلیسی و عربی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت اول خرداد، روز بزرگداشت ملا صدرا (صدرالمتالهین)، پیامی به همین مناسبت صادر فرمودند.
تازه هاي نشر
جلد سی و دوم کتاب «رحیق مختوم» منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد 32 کتاب ارزشمند «رحیق مختوم» شرح حکمت متعالیه، اثر گرانقدر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین المللی نشر اسراء، منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 51 «تفسیر تسنیم» آماده انتشار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 51 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا، آماده انتشار شد.
تازه های نشر؛
جلد 52 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 52 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مقاله علمی پژوهشی؛
بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی مقاله ای با عنوان «بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، آماده چاپ شد.
تازه های نشر؛
جلد 50 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 50 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
جدیدترین اثر آیت الله العظمی جوادی آملی؛
جلد دوم کتاب «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» به زیور طبع آراسته شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد دوم کتاب ارزشمند« سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» تالیف آیت الله العظمی جوادی آملی که دربردارنده شرح و تحریر خطبه های 16 تا 32 نهج البلاغه می باشد، در 582 صفحه به زیور طبع آراسته گردیده است.
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
ـــ ـــشاخص‌ترين چهرهٴ دين كه حتي نبوّت و امامت را هم در درون خود مي‌پروراند و نيز منبعي كه معدن همهٴ كمالات و اساس همهٴ خيرات است حقيقت ولايت است. در عظمت و والايي ولايت همين بس كه زبان عصمت و بيان امامت امام باقر(عليه السلام) فرمود: «و لم يناد بشيء كما نودي بالولاية» ; هيچ چيزي به اندازهٴ ولايت مورد توجه و گفت و شنود واقع نشده است

  شاخص‌ترين چهرهٴ دين كه حتي نبوّت و امامت را هم در درون خود مي‌پروراند و نيز منبعي كه معدن همهٴ كمالات و اساس همهٴ خيرات است حقيقت ولايت است. در عظمت و والايي ولايت همين بس كه زبان عصمت و بيان امامت امام باقر(عليه السلام) فرمود: «و لم يناد بشيء كما نودي بالولاية» ; هيچ چيزي به اندازهٴ ولايت مورد توجه و گفت و شنود واقع نشده است.

  ولايت از سويي قرب به حق و دنوّ به ساحت ربوبي است و از سوي ديگر ظهور فيض رب و انتشار و اشراق مولويّت حقيقي الٰه است, از اين رهگذر شايسته است اين جريان عمدهٴ هستي به درستي شناخته و مورد توجه قرار گيرد.

  از منظر ديگر, عيني و مجسّم كردن اين حقيقت بسيار پيچيده و دشوار است. اولياي الهي و كساني كه حقيقتاً از نعمت ولايت برخوردار هستند, نوعاً در خفا و باطن زيست مي‌كنند و مشي و مرام آنان به گونه‌اي نيست كه بتوان از سيره و رفتار آن‌ها به آساني و سهولت درس آموخت و به شيوهٴ صحيح, آن را در جامعه و فرد نهادينه كرد.

  بارزترين و در عين حال كامل‌ترين چهرهٴ ولايت بعد از شخص ارزشمند پيامبر(صلّي الله عليه و آله و سلّم), همانا وجود مبارك حضرت اميرالمؤمنين علي(عليه السلام) است كه تجسّم همهٴ خيرات و تمثّل همهٴ كمالات است. شناخت و معرفت نسبت به آن حضرت و آگاهي از نحوهٴ رفتار و كيفيت سلوك فردي و اجتماعي او يكي از بهترين راهكارها براي راه‌يابي به مراحل ولايت و نيز تحقق ارزش‌ها و جهات گرامي و متعالي ولايت است.

  علي(عليه السلام) روشن‌ترين چهرهٴ زندگي است. شخصيتي كه از آغاز ولادت تا انجام شهادت همواره مورد توجه جهانيان بوده و هيچ نقطهٴ تاريك و نكتهٴ ابهامي در سراسر حيات پربارش وجود ندارد او كه مستقيماً از سرچشمهٴ نبوّت حضرت ختمي مرتبت پيامبر بزرگ اسلام(صلّي الله عليه و آله و سلّم) سيراب شده و همواره با عنايات ربّاني همراه بوده است, در جنگ و صلح و فراز و نشيب هستي و دين, بهترين و كامل‌ترين اثر را از خود باقي گذاشته است.

  مقام معظم رهبري حضرت آية الله خامنه‌اي دام ظله, سال‌هاي 1379 و 1380 هـ .ش را به مناسبت تجليل از جريان عظيم غدير و ولايت حضرت اميرالمؤمنين(عليه السلام) و شئون گوناگون آن, مورد توصيه و توجه قرار دادند كه آثار فراواني را به همراه داشته است.در همين جهت با پيشنهاد معاونت محترم پشتيباني و دفتر فرهنگ وزارت محترم كار و امور اجتماعي, ده جلد كتاب به قطع كوچك (پالتويي) پيرامون موضوع ولايت مشخصاً راجع به شخصيّت امام علي(عليه السلام) از آثار حضرت استاد جوادي آملي در سال‌هاي مذكور طبع و انتشار يافت. امسال كه از طرف معظّم‌له سال عزّت و افتخار حسيني(عليه السلام) اعلام شده, اميد مي‌رود كه مجموعهٴ فوق در دو بخش جداگانه با يك تنظيم جديد تقديم فرهيختگان, نخبگان, روحانيون و آحاد تلاشگران گرانمايهٴ آن مجموعه و يا بيرون از آن گردد, اميد است با پذيرش حضرت حق كه با امضاي آن حضرت همراه است, همگان و مثاب و مأجور باشند.

  امتيازي كه در اين چاپ وجود دارد, ضمن بهره‌گيري از تمامي مباحث كتب ده‌گانهٴ قبل و نيز تجميع و صورت واحد پيدا كردن, همانا تنظيم و كنار هم قرار گرفتن منطقي مباحث است كه در بخش اول تمامي مباحث مربوط به اصل ولايت مطرح شده و در بخش ديگر آنچه كه از اين حقيقت در وجود مبارك حضرت علي(عليه السلام) تحقّق يافته, در حدّ توان و امكان مورد بحث واقع شده, و از آنجا كه از مجموعهٴ مباحث مطروح در اين كتاب عطر دل‌انگيز ولايت شامّه جان را مي‌نوازد, اين كتاب به نام «شميم ولايت» نامگذاري شده است.

  در اين نوبت ضمن تقدير از همهٴ دوستان, از حجةالاسلام سيّد محمود صادقي كه ويرايش اين اثر جديد را انجام داده‌اند, تقدير و سپاس داريم.