دیگر اخبار | بایگانی
مقاله پژوهشی؛
تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌ الله جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسراء مقاله ای با عنوان « تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌الله جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد.
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی ‌جوادی آملی:
بزرگی و عظمت ملاصدرا به بزرگی اندیشه اوست/صدرالمتألهین هیچ محدوده ای برای علم قائل نشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به مناسبت اول خرداد ماه روز بزرگداشت ملاصدرا مراسم بزرگداشتی از سوی مجمع عالی حکمت شعبه شیراز در این شهر برگزار شد. حجت الاسلام و المسلین دکتر مرتضی جوادی آملی در این همایش در سخنانی به تبیین ابعاد مختلف شخصیت علمی...
گزارش تصویری؛ آئین بزرگداشت ملاصدرا در شیراز برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با اول خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا، آئین بزرگداشت بنیانگذار حکمت متعالیه، حکیم صدر المتالهین، فیلسوف شهیر قرن دهم هجری قمری، با حضور گسترده اصحاب اندیشه و فلسفه‌دانان، متولیان فرهنگی و هنرمندان، در زادگاهش شهر شیراز ...
به همت پژوهشگاه معارج؛
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» برگزار شد
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» به همت پژوهشگاه معارج، با حضور جمعی از محققین و پژوهشگران، در سالن جلسات بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بر گزار شد.
به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج؛
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» برگزار شد
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ و جمعی از پژوهشگران پژوهشگاه علوم وحیانی معارج در سالن کنفرانس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار...
در پی عقد تفاهم نامه همکاری های علمی پژوهشی، صورت گرفت:
ارتباط اینترنتی کتابخانه آستان قدس رضوی و بنیاد بین المللی اسراء
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در پی امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک علمی و پژوهشی بين «بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی» و «بنياد بین المللی علوم وحیانی اسراء»، ارتباط اینترنتی کتابخانه پژوهشگاه معارج وابسته به بنیاد اسراء و کتابخانه آستان قدس...
تجلیل از حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جمعی از شاگردان حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم، پیش از شروع درس خارج فقه معظم له در مسجد اعظم قم، از مقام علمی استاد خود تجلیل به عمل آوردند.
به زودی منتشر می شود؛
مجموعه ارزشمند «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد نخست از مجموعه ارزشمند و گرانسنگ «سَلُونِی قَبْلَ أَن ْتَفْقِدُونِی؛ شرح و تحریر نهج البلاغه» حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی (دام عزه) آماده چاپ و به زودی منتشر خواهد شد.
مقاله پژوهشی؛
«فلسفۀ اخلاقِ آیت الله العظمی جوادی آملی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جدیدترین شماره از دوفصلنلمه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج آماده انتشار شد. در این شماره از این فصلنامه علمی پژوهشی مقاله ای با عنوان «فلسفۀ اخلاق استاد جوادی آملی» به قلم دکتر محسن...
ـــ ـــشريعت كه تنها طريقت حقيقت، يكّه گذر هدايت و يگانه سبيل انسانيّت است؛ از معبر سفارت الهي گذر كرده و به دست برگزيدگان پروردگاري براي همه انسانها و در تمامي دوران نهاده شده است: ﴿هدي للنّاس﴾ . اين خطّ ممتدّ سابقه‌اي به امتداد حيات بشري و لاحقه‌اي به درازاي عمر انسانها داشته و خواهد داشت، «الحجّة قبل‏الخلق ومع الخلق وبعد الخلق» .

  شريعت كه تنها طريقت حقيقت، يكّه گذر هدايت و يگانه سبيل انسانيّت است؛ از معبر سفارت الهي گذر كرده و به دست برگزيدگان پروردگاري براي همه انسانها و در تمامي دوران نهاده شده است: ﴿هدي للنّاس﴾ . اين خطّ ممتدّ سابقه‌اي به امتداد حيات بشري و لاحقه‌اي به درازاي عمر انسانها داشته و خواهد داشت، «الحجّة قبل‏الخلق ومع الخلق وبعد الخلق» . ليكن بديهي است كه گرچه وجود شريعت براي آن مقصد اقصي يك ضرورت اجتناب ناپذير است، امّا هرگز شرط كافي نبوده بلكه همواره معرفت و شناخت بدان لازم بوده به گونه‌اي كه بدون آن تحقّق هدف فوق ناممكن خواهد بود. گرچه خود معرفت نيز تا به باور و ايمان مبدّل نشود و ثمره شيرين اعتقاد بر شاخسار شجره معرفت ننشيند حركت رو به كمال انساني عقيم خواهد ماند. ﴿إنّ الإنسان لفي خسر٭ إلاّ الذين امنوا وعملوا الصالحات﴾ .
  امروزه معرفت شناساني كه انديشه مادّيت و انحصار هستي در مادّه بر آنها حاكم است يا كساني كه نه موجود را منحصر در مادّه و مادّي مي‏دانند و نه شناخت را امر مادي تلقّي مي‏نمايند ليكنْ هم سويي فكري با اين جناح فكري دارند چون تنها شيوه شناخت و علم به پديده ها را تجربه مي دانند با اعتراف به عجز و ناتواني آن مي خواهند همين شيوه را نيز براي هر نوع معرفت حتي معرفت به حقايق ماوراء مادّي كه از جمله آنها [دين] است سرايت بدهند و حقايق علوي ديني را با محك سفلي دنيا ارزيابي كنند و آنگاه آن را به كار گيرند و از اين رهگذر تمامي مؤلّفه هاي اين شيوه را با خود يدك بكشند كه از جمله آن كليّت قبض و بسط در هر نوع معرفت و هر گونه شناختي است.
  اين كتاب ضمن اينكه راه معرفت صحيح نسبت به شريعت را تصحيح و اثبات مي كند تحليلي است عميق بر نظريه قبض و بسط در معرفت شريعت و به نقدكشي و آشكار كردن ويراني بنيان و اساس اين تفكّر كه هم از نظر ماهيّت، اين انديشه موهوم و پنداري است و هم از نظر شكل و ساختار به كژراهه مي رود.
  مجموعه گفتارهايي كه حضرت استاد آية الله جوادي آملي پيرامون اين نظريه ايراد فرمودند توسّط يكي از فضلا و محقّقين درس حجة الاسلام آقاي حميد پارسانيا (أيّده الله تعالي) به رشته تنظيم و تدوين درآمده كه با ارجاع آن به محضر استاد با نظر دقّي و متأمّلانه، تمامي كتاب مورد ملاحظه مجدّد استاد فرزانه قرار گرفته و بر همين اساس به قلم خود مقدّمه اي مبسوط بدان افزوده كه باعث غنا و تعالي مستوي مطالب كتاب شده است.
  لازم به تذكر است كه اوّل بار، نشر محترم رجا به چاپ و نشر آن در سال 1372 اقدام و در چاپ دوم نيز اين كتاب را با همان ساختار اوّلي منتشر ساخت.
  اينك كه مركز نشر اسراء عهده دار تنظيم و نشر كليّه آثار حضرت استاد آية الله جوادي آملي (دام ظلّه) مي باشد براي انتشار مجدّد آن با نظر به گذر زمان و گذار دوران و همچنين دفع، بلكه رفعِ برخي از شبهات مطروح يا قابل طرح و نيز روشن و هويدا ساختن برخي از مطالب كتاب كه تعرّضاتي به نظرات، كتب و مقالات نوشته شده در زمينه قبض و بسط [كه عمدتاً ناظر به كتاب قبض و بسط تئوريك شريعت مي باشد] دارد، از فاضل گرامي جناب آقاي پارسانيا(وفّقه الله) خواسته شد تا با به نگارش درآوردن مطلعي بر اين كتاب ضمن تحقّق اهداف فوق، راه وصول به انديشه و معرفت شريعت را هموارتر سازد لذا آنچه در پي با عنوان(مطلع) مي آيد نوشتار آقاي پارسانيا(دام‏مجده) بوده كه همين‏جا مركز نشر اسراء ضمن تقدير مجدّد از آن برادر گرامي و فاضل براي سعادت و توفيق روز افزون ايشان از وليّ سبحان آرزوي عنايت و لطف خاص ربوبي را دارد.