دیگر اخبار | بایگانی
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
جدیدترین اثر آیت الله العظمی جوادی آملی؛
جلد دوم کتاب «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» به زیور طبع آراسته شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد دوم کتاب ارزشمند« سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» تالیف آیت الله العظمی جوادی آملی که دربردارنده شرح و تحریر خطبه های 16 تا 32 نهج البلاغه می باشد، در 582 صفحه به زیور طبع آراسته گردیده است.
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
همزمان با هفته پژوهش برگزار می گردد؛
رونمایی از کتاب «سلونی قبل ان تفقدونی» تالیف آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با هفته پژوهش، مراسم رونمایی از کتاب گرانسنگ «سلونی قبل ان تفقدونی» تحریر نهج البلاغه؛ تالیف حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در محل سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برگزار می گردد.
حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی بیان داشت:
رسالت های مهم تفسیر تسنیم: «حفظ و صیانت از وحی» و پاسداری از آن/ «احیاء عقل» بر اساس آیات قرآن/ مواجهه علمی با قرآن/ تبیین نسبت بین قرآن با عترت و روایات
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی ریاست بنیاد بین المللی علوم حیانی، با حضور در نخستین همایش ملی «بررسی آراء و اندیشه های تفسیری آیت الله العظمی جوادی آملی» که امروز 14 آذر ماه در تالار خیام دانشگاه حضرت ولیعصر...
دیدار اعضای هیئت تحریریه نشریه اخلاق وحیانی با آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلسه علمی اعضای هیئت تحریریه «نشریه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» در محضر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با موضوع بررسی پرسش های مطرح شده حول محور مقاله «فلسفه اخلاق از دیدگاه استاد جوادی آملی» که در چهاردهمین شماره این نشریه،...
تازه های نشر؛
جلد 48 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 48 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 49 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 49 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مجلدات 13 تا 16 تفسیر گرانسنگ تسنیم و کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات از مجموعه تالیفات آیت الله العظمی جوادی آملی به زبان عربی ترجمه شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مرکز بین المللی نشر اسراء مجلدات 13 تا 16 تفسیر گرانسنگ تسنیم و کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات از مجموعه تالیفات حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به زبان عربی ترجمه و به زیور طبع آراسته شد.
طرح ملی «درجات» با محوریت آثار آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار می گردد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: طرح ملی «درجات» با محوریت آثار گرانسنگ حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار می گردد.
ـــ ـــنمي‏توان جلوهٴ ديگر دنيا را كه بستر كمال و سعادت و مايهٴ نجات و فلاحت است ناديده گرفت و به بهانه خطرزا بودن آتش، از بهره‏ها و پخته شدن انسان‏ها در درون آن و بيرون آمدن از خامي جهالت و ضلالت محروم ماند.

    دنيا كه مرحلهٴ نازل هستي و نماد نازلترين مراحل وجود است، پديدهٴ شگفتي است كه تا از منظر حق و بصيرت نگاه نشود و از ديدگاه ناقِد بصير و نافذِ حاذق نگذرد قطعاً معرفت، تقابل و تعامل با آن غير ممكن و چه بسا موجب خسران جان و ويراني تن مي‏گردد.
    بديهي است گذران زمان و سپري كردن دوران كه در بستر دنيا صورت مي‏گيرد ذاتاً كمال نبوده بلكه گاهي سقوط انساني و هبوط از مرحلهٴ برتر را به همراه خواهد داشت. شب و روز دنيا نشان از دوگانگي چهرهٴ آن دارد. دنيا در هيچ جلوه‏اش هرگز يك چهره نبوده و همواره گاهي چهرهٴ تاريك و سياه و گاهي جلوه روشن و سفيد را ارائه مي‏دهد. حتي اگر برترين نوع هدايت، يعني قرآن هم در دنيا ظهور پيدا كند، دنيا آن را به محكم و متشابه تقسيم مي‏كند، در كنار انبيا متنبّيان را مي‏نشاند و در جوار ملل، نحل را قرار مي‏دهد و در جنب انسان، حيوان را به نمايش مي‏گذارد، هرگز با انسان براساس صدق و يك‏رويي سخن نگفته و برخورد نمي‏كند، چهره‏هاي مختلف آن از يك سو و كشش‏ها، و جذبه‏هاي گوناگون آن از سوي ديگر دنيا را عنصري مهلك و دام مهيبي ساخته كه انسان را هشدار مي‏دهد تا احساس خطر كند و بدان نزديك نشده و از آن حذر كند. امّا نمي‏توان جلوهٴ ديگر دنيا را كه بستر كمال و سعادت و مايهٴ نجات و فلاحت است ناديده گرفت و به بهانه خطرزا بودن آتش، از بهره‏ها و پخته شدن انسان‏ها در درون آن و بيرون آمدن از خامي جهالت و ضلالت محروم ماند.
    اين معجون غريب و خليط عجيب كه چهره‏اي از آن ممدوح است و گرايش به آن مايه خير و سعادت و جلوهٴ ديگر آن مذموم است و تمايل به آن موجب اُفت و سقوط، انسان را بر آن مي‏دارد تا از انديشه و رفتار شخصيّت شاخصي بهره گيرد كه عين حق و عدل است و تمامي زواياي دنيا و فراز و فرود آن را دانسته و در مقام انديشه و معرفت،شناساي عليم قادر و در مقام عمل و رفتار نيز از همه خصيصه‏ها رسته و به همهٴ اوج‏هاي آن پيوسته است و او كسي جز حضرت اميرالمؤمنين علي ابن ابي‏طالب (عليه‏السلام) نيست كه امسال نيز از ناحيه مقام معظم رهبري حضرت آيةاللّه خامنه‏اي (دام ظلّه العالي) سال رفتار علوي نام گرفته است، به جاست كه با تاسي به انديشه و انگيزه آن حضرت در مرحله علم و عمل توشه برگيريم و بهره ببريم.
    اين مجموعه مختصر، كه انتخابي مناسب از مجموعهٴ بيانات حضرت استاد آية اللّه جوادي آملي (دام‏ظلّه) است شاهدي گويا و دليلي رسا بر آن ادّعاي صادق است. اين مجموعه به انگيزه دست يافتن به مباحث حضرت استاد و ايجاد قلمرو وسيع‏تر براي استفادهٴ علاقمندان پديد آمده است. انتخاب و چينش مباحث آن توسط يكي از فضلاي مركز تحقيقاتي اسراء جناب حجة الاسلام آقاي عباس رحيميان محقق صورت گرفته و ويرايش اين اثر نيز توسط حجةالاسلام سعيد بندعلي انجام پذيرفته است. ضمن تقدير از دوستان محترم و فاضل، گفتني است كه اين كتاب در چهار فصل تنظيم و فراهم آمده است. نخست به بيان معاني دنيا در لغت و كتاب و سنت و اقسام آن پرداخته شده، سپس در فصل اوّل ويژگي‏هاي دنياي ممدوح و در فصل دوم ويژگي‏هاي دنياي مذموم بيان شده است و در فصل سوم، گرايش به دنيا و آثار منفي و مخرّب آن گوشزد گرديده و در فصل چهارم و پاياني كتاب، راه درمان و علاج دنياگرايي به صورت روشن مطرح شده است، و چون اكثر مباحث و مستندات اين كتاب از صحيفه بي‏بديل علوي، نهج البلاغه است لذا اين كتاب به نام دنياشناسي و دنياگرايي در نهج البلاغه نام گرفته است.
    اميد است اين كتاب بتواند همهٴ ما و خوانندگان گرامي را گامي به سيرهٴ علوي و رفتار ولوي نزديك كند و چهره ولايتش را در جان ما روشن‏تر و اميد شفاعتش را در قلب ما پرفروغ‏تر گرداند.