دیگر اخبار | بایگانی
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
هدف دین رهایی جامعه از جهل است / فرهنگ تقریب نیاز دارد به اینکه یک اندیشه‌ی متعالی در صحنه باشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی بیان می دارد: دین آن هدفی که دارد این است که جامعه و مخاطب خودش را از جهل برهاند، و از جهالت نجات بدهد. یعنی انسان‌ها نه مبتلا به ظلوم بودن بشوند و نه مبتلا به جهالت. "انه کان ظلوما...
پیام به مسلمانان آمریکا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به کنگره مسلمانان آمریکا
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: کنگره مسلمانان آمريکا با موضوع «بصيرت دينی» با پيام حضرت آيت الله العظمی جوادی آملی در آمريکا برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی:
علم بدون هستی شناسی فاقد کارایی است/ تحول علوم انسانی سیاسی نیست
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی، رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بیان می دارد: باید جهان بینی و هستی شناسی به کمک علم بیاید تا علوم حاصله بتواند آثار وجودی برای هستی و کمال انسان داشته باشد.
تازه های نشر؛
جلد 54 «تفسیر تسنیم» آماده منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 54 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، منتشر شد
همزمان با 1 خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا (صدرالمتالهین)+ ترجمه انگلیسی و عربی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت اول خرداد، روز بزرگداشت ملا صدرا (صدرالمتالهین)، پیامی به همین مناسبت صادر فرمودند.
تازه هاي نشر
جلد سی و دوم کتاب «رحیق مختوم» منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد 32 کتاب ارزشمند «رحیق مختوم» شرح حکمت متعالیه، اثر گرانقدر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین المللی نشر اسراء، منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 51 «تفسیر تسنیم» آماده انتشار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 51 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا، آماده انتشار شد.
تازه های نشر؛
جلد 52 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 52 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مقاله علمی پژوهشی؛
بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی مقاله ای با عنوان «بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، آماده چاپ شد.
ـــ ـــنمي‏توان جلوهٴ ديگر دنيا را كه بستر كمال و سعادت و مايهٴ نجات و فلاحت است ناديده گرفت و به بهانه خطرزا بودن آتش، از بهره‏ها و پخته شدن انسان‏ها در درون آن و بيرون آمدن از خامي جهالت و ضلالت محروم ماند.

    دنيا كه مرحلهٴ نازل هستي و نماد نازلترين مراحل وجود است، پديدهٴ شگفتي است كه تا از منظر حق و بصيرت نگاه نشود و از ديدگاه ناقِد بصير و نافذِ حاذق نگذرد قطعاً معرفت، تقابل و تعامل با آن غير ممكن و چه بسا موجب خسران جان و ويراني تن مي‏گردد.
    بديهي است گذران زمان و سپري كردن دوران كه در بستر دنيا صورت مي‏گيرد ذاتاً كمال نبوده بلكه گاهي سقوط انساني و هبوط از مرحلهٴ برتر را به همراه خواهد داشت. شب و روز دنيا نشان از دوگانگي چهرهٴ آن دارد. دنيا در هيچ جلوه‏اش هرگز يك چهره نبوده و همواره گاهي چهرهٴ تاريك و سياه و گاهي جلوه روشن و سفيد را ارائه مي‏دهد. حتي اگر برترين نوع هدايت، يعني قرآن هم در دنيا ظهور پيدا كند، دنيا آن را به محكم و متشابه تقسيم مي‏كند، در كنار انبيا متنبّيان را مي‏نشاند و در جوار ملل، نحل را قرار مي‏دهد و در جنب انسان، حيوان را به نمايش مي‏گذارد، هرگز با انسان براساس صدق و يك‏رويي سخن نگفته و برخورد نمي‏كند، چهره‏هاي مختلف آن از يك سو و كشش‏ها، و جذبه‏هاي گوناگون آن از سوي ديگر دنيا را عنصري مهلك و دام مهيبي ساخته كه انسان را هشدار مي‏دهد تا احساس خطر كند و بدان نزديك نشده و از آن حذر كند. امّا نمي‏توان جلوهٴ ديگر دنيا را كه بستر كمال و سعادت و مايهٴ نجات و فلاحت است ناديده گرفت و به بهانه خطرزا بودن آتش، از بهره‏ها و پخته شدن انسان‏ها در درون آن و بيرون آمدن از خامي جهالت و ضلالت محروم ماند.
    اين معجون غريب و خليط عجيب كه چهره‏اي از آن ممدوح است و گرايش به آن مايه خير و سعادت و جلوهٴ ديگر آن مذموم است و تمايل به آن موجب اُفت و سقوط، انسان را بر آن مي‏دارد تا از انديشه و رفتار شخصيّت شاخصي بهره گيرد كه عين حق و عدل است و تمامي زواياي دنيا و فراز و فرود آن را دانسته و در مقام انديشه و معرفت،شناساي عليم قادر و در مقام عمل و رفتار نيز از همه خصيصه‏ها رسته و به همهٴ اوج‏هاي آن پيوسته است و او كسي جز حضرت اميرالمؤمنين علي ابن ابي‏طالب (عليه‏السلام) نيست كه امسال نيز از ناحيه مقام معظم رهبري حضرت آيةاللّه خامنه‏اي (دام ظلّه العالي) سال رفتار علوي نام گرفته است، به جاست كه با تاسي به انديشه و انگيزه آن حضرت در مرحله علم و عمل توشه برگيريم و بهره ببريم.
    اين مجموعه مختصر، كه انتخابي مناسب از مجموعهٴ بيانات حضرت استاد آية اللّه جوادي آملي (دام‏ظلّه) است شاهدي گويا و دليلي رسا بر آن ادّعاي صادق است. اين مجموعه به انگيزه دست يافتن به مباحث حضرت استاد و ايجاد قلمرو وسيع‏تر براي استفادهٴ علاقمندان پديد آمده است. انتخاب و چينش مباحث آن توسط يكي از فضلاي مركز تحقيقاتي اسراء جناب حجة الاسلام آقاي عباس رحيميان محقق صورت گرفته و ويرايش اين اثر نيز توسط حجةالاسلام سعيد بندعلي انجام پذيرفته است. ضمن تقدير از دوستان محترم و فاضل، گفتني است كه اين كتاب در چهار فصل تنظيم و فراهم آمده است. نخست به بيان معاني دنيا در لغت و كتاب و سنت و اقسام آن پرداخته شده، سپس در فصل اوّل ويژگي‏هاي دنياي ممدوح و در فصل دوم ويژگي‏هاي دنياي مذموم بيان شده است و در فصل سوم، گرايش به دنيا و آثار منفي و مخرّب آن گوشزد گرديده و در فصل چهارم و پاياني كتاب، راه درمان و علاج دنياگرايي به صورت روشن مطرح شده است، و چون اكثر مباحث و مستندات اين كتاب از صحيفه بي‏بديل علوي، نهج البلاغه است لذا اين كتاب به نام دنياشناسي و دنياگرايي در نهج البلاغه نام گرفته است.
    اميد است اين كتاب بتواند همهٴ ما و خوانندگان گرامي را گامي به سيرهٴ علوي و رفتار ولوي نزديك كند و چهره ولايتش را در جان ما روشن‏تر و اميد شفاعتش را در قلب ما پرفروغ‏تر گرداند.