دیگر اخبار | بایگانی
مقاله پژوهشی؛
تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌ الله جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسراء مقاله ای با عنوان « تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌الله جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد.
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی ‌جوادی آملی:
بزرگی و عظمت ملاصدرا به بزرگی اندیشه اوست/صدرالمتألهین هیچ محدوده ای برای علم قائل نشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به مناسبت اول خرداد ماه روز بزرگداشت ملاصدرا مراسم بزرگداشتی از سوی مجمع عالی حکمت شعبه شیراز در این شهر برگزار شد. حجت الاسلام و المسلین دکتر مرتضی جوادی آملی در این همایش در سخنانی به تبیین ابعاد مختلف شخصیت علمی...
گزارش تصویری؛ آئین بزرگداشت ملاصدرا در شیراز برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با اول خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا، آئین بزرگداشت بنیانگذار حکمت متعالیه، حکیم صدر المتالهین، فیلسوف شهیر قرن دهم هجری قمری، با حضور گسترده اصحاب اندیشه و فلسفه‌دانان، متولیان فرهنگی و هنرمندان، در زادگاهش شهر شیراز ...
به همت پژوهشگاه معارج؛
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» برگزار شد
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» به همت پژوهشگاه معارج، با حضور جمعی از محققین و پژوهشگران، در سالن جلسات بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بر گزار شد.
به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج؛
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» برگزار شد
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ و جمعی از پژوهشگران پژوهشگاه علوم وحیانی معارج در سالن کنفرانس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار...
در پی عقد تفاهم نامه همکاری های علمی پژوهشی، صورت گرفت:
ارتباط اینترنتی کتابخانه آستان قدس رضوی و بنیاد بین المللی اسراء
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در پی امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک علمی و پژوهشی بين «بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی» و «بنياد بین المللی علوم وحیانی اسراء»، ارتباط اینترنتی کتابخانه پژوهشگاه معارج وابسته به بنیاد اسراء و کتابخانه آستان قدس...
تجلیل از حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جمعی از شاگردان حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم، پیش از شروع درس خارج فقه معظم له در مسجد اعظم قم، از مقام علمی استاد خود تجلیل به عمل آوردند.
به زودی منتشر می شود؛
مجموعه ارزشمند «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد نخست از مجموعه ارزشمند و گرانسنگ «سَلُونِی قَبْلَ أَن ْتَفْقِدُونِی؛ شرح و تحریر نهج البلاغه» حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی (دام عزه) آماده چاپ و به زودی منتشر خواهد شد.
مقاله پژوهشی؛
«فلسفۀ اخلاقِ آیت الله العظمی جوادی آملی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جدیدترین شماره از دوفصلنلمه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج آماده انتشار شد. در این شماره از این فصلنامه علمی پژوهشی مقاله ای با عنوان «فلسفۀ اخلاق استاد جوادی آملی» به قلم دکتر محسن...
ـــ ـــكى از حقايق آن‌سويى كه به رنگ طبيعت درآمده و جلوه زمينى گرفته، گرچه باطن و جان آن همچنان آسمانى و سپهرى است، حقيقت والاى معجزه است.

  آن‌گاه كه بام فلک شكست و سقف طبيعت شكاف برگرفت و باب ورود به عالم ماوراء به‌سوى انسان گشوده گشت، حقايقى نمايان شد كه هر يک به تنهايى منظومه‌اى بهت‌آور و كهكشانى شگفت‌انگيز است. جنس آن حقايق و گوهر آن معانى هرگز با هيچ‌يک از واحدهاى شاخص‌گزارى برابر ماهيات زمينى متره و سنجيده نمى‌‌شود. نه از جنس عناصر زمينى است و نه از نوع جلوه‌هاى زمانى، بلكه بايستى آنها را به‌گونه‌اى ديگر ديد و با ابزارى ديگر شناخت.

  البته روشن است، انسان تا به عالم عقل پا ننهد و از مرغزار طبيعت جدا نشود، امكان شناخت و فرصت معرفت موجودات آن‌سويى را نخواهد يافت.

  يكى از حقايق آن‌سويى كه به رنگ طبيعت درآمده و جلوه زمينى گرفته، گرچه باطن و جان آن همچنان آسمانى و سپهرى است، حقيقت والاى معجزه است.

  معجزه گرچه روحاً ماورايى است؛ ليكن زمينى گشته تا دست حس و خيال و وهم را به دست عقل رساند و از حجاب شدن به درآورد تا امكان دستيابى بشر به عالم معنا فراهم گردد. معجزه كه ظهور قدرت بلامنازع الهى به دست حضرات انبيا و سفراى مرسلين است، هيچ محدوديتى و ممنوعيّتى را برنمى‌‌تابد. اين قدرت مطلق حضرت الهى و قوّت مرسل حضرت سبحانى است كه در هر عصرى به هر رنگى و در هر مصرى به هر جلوه‌اى درآمده، تا با قدرت تسخيركننده و نيروى خيره‌كننده خويش طرحى نو دراندازد و انسان‌ها را متوجه جهانى ديگر نمايد.

  معجزه كه ويژگى بارز آن به عجز درآوردن همهٔ قدرت‌ها و ناتوان ساختن همه قوت‌هاست، در هر عصرى مطابق با آخرين دستاوردهاى بشرى ظهور مى‌‌نمايد. آن‌گاه كه بشر در هر نوع دانش و يا در هرگونه فناورى به مرتبه‌اى از قبولى رسيد و پنداشت كه ديگر برتر از آن فرضى ندارد، به ميدان مى‌‌آيد و بساط آدمى را بر هم زده و با ظهور پر ابهّت خويش همه را به خضوع و سجود وادار مى‌كند: ﴿و اُلقِى السَّحَرَةُ سـٰجِدين﴾.  هيچ‌كس را در برابر معجزه ياراى مقاومت و ايستادگى نيست، زيرا دستى غيبى است كه از آستين شهودى به درآمده تا تحوّل ايجاد نمايد و تغيير پديد آورد، البته چون اراده الهى بر حركت طبيعى و تغيير اختيارى انسان است: ﴿اِنَّ اللهَ لا يُغَيِّر‌ُ ما بِقَومٍ حَتّىٰ يُغَيِّروا ما بِاَنفُسِهِم﴾  جز به ضرورت ظهور نمى‌‌نمايد و جز در موارد حاجت آشكار نمى‌‌گردد.

  گرچه يكى از جهات حكمت‌آميز بلكه مهم‌ترين جنبه اعجاز، شاهد صادق ربوبى و آيت باهر الهى بر صدق مدّعاى نبىّ و حقانيّت ادّعاى رسول است؛ ليكن توجّه به روح و باطن آن كه قدرت ماورايى حق و تصرّف ولايى حضرت الهى است و كيفيّت تسخير عالم و ظهور آن در همه صحنه‌هاى وجود، نشانگر عظمت و شكوه اين جلال جمال برانداز و جمال ريشه‌كن كننده جلال است، گاهى در طوفان نوح ظاهر مى‌شود و دريا را به دريا مى‌آميزد و مهر آب را از قهر تنوّر بيرون مى‌كشد: ﴿و فارَ التَّنّور﴾  گاهى به صورت اژدهاى فرعون‌افكن درمى‌آيد و قدرت شيطانى و بساط فرعونى را به دريا مى‌ريزد و بدن نحس او را از بين امواج پرتلاطم دريا به بيرون مى‌افكند، تا آيت عبرتى براى همه صاحبان قدرت و ارباب مكنت باشد: ﴿... و لِنَجعَلَهُ ءايَةً لِلنّاسِ﴾  گاهى به دستان خليل خويش، نمايشى از معاد مى‌سازد و قدرت قاهر خويش را با به پرواز درآوردن ذرّات رضّاضى شده پرندگان آشكار مى‌سازد: ﴿ثُمَّ ادعُهُنَّ يَأتينَكَ سَعياً﴾  و گاهى نيز با دميدن روحش، مريم عذراء را مادر مسيح مى‌سازد و آن هر دو را كلمه خويش معرّفى مى‌نمايد: ﴿قالَ كَذ‌ٰلك قالَ رَبُّكِ هُوَ عَلَى هَيِّنٌ و لِنَجعَلَهُ ءايَةً لِلنّاسِ و رَحمَةً مِنّا و كانَ اَمرًا مَقضيّا﴾.

  البته واكاوى اين حقيقت، نياز به مباحث فراوانى داشته و دارد كه در اين اثر گرانسنگ پيش رو، براساس تحقيقات و مطالعات عميق قرآنى، فلسفى و عرفانى حضرت آية الله جوادى آملى(دام‌ظله) اين مجموعه گردآورى و به شكل بسيار شايسته‌اى فصل‌بندى و تنظيم گشته است. به منظور آشنايى مطالعه‌كنندگان اين جلوه آميخته از غيب و شهود (اعجاز الهى)، اين كتاب به پنج بخش كلّى تقسيم شده كه در بخش نخست به كليّات اين بحث از امكان ذاتى و هماهنگى آن با نظام علّى و سازگارى آن با توحيد افعالى و نظاير آن مى‌پردازد.

  در بخش دوم با عنوان اعجاز دليل نبوّت، از منظرهاى مختلف به اين بحث پرداخته و دليل گرايش تودهٔ انسان‌ها به معجزات الهى را يادآور گشته و عوامل بهره‌مندى و يا موانع استفاده از معجزه را متذكر مى‌شود.

  در بخش سوم به اقسام اعجاز توجه داده و انواع آن را شماره مى‌نمايد و در بخش چهارم به نمونه‌هاى برتر اعجاز انبيا اشاره كرده و به درخواست‌هاى نامعقول مشركان نسبت به مصاديق خاص و پاسخ آن‌ها نظر دارد و در نهايت در بخش پنجم به صورت خاص به معجزه خالده و اعجاز جاودان قرآنى مى‌پردازد و ويژگى‌هاى غالب اين معجزه ماندگار و اثر ابدى‌اش را بيان مى‌دارد و پاسخ شبهاتى مطرح در اين باب را يک به يک ارائه مى‌نمايد.

  در پايان از همه محقّقان و فضلاى پژوهشكده مطالعات اسلامى و فرهنگ عمومى پژوهشگاه علوم وحيانى معارج كه در فرايند تنظيم اين اثر از ابتدا تا انتها حضور عالمانه يافته؛ به ويژه حجج اسلام آقايان عباس فتحيّه، جعفر آريانى، محمدرضا مصطفى‌پور، محمدحسن امجدى و غلامحسين جوادپور و نيز از آقاىان مجتبى شاه‌قلى (صفحه‌آرا) و سيد محمدتقى حسينى (نمونه‌خوان) صميمانه تقدير و سپاس مى‌گردد.