اعضا هئیت علمی

حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا مصطفی پور

معرفی پژوهشگاه

نام:حجت الاسلام و المسلمین محمدرضا مصطفی پور

سمت:مدیر گروه کلام

تحصیلات:دکتری

متولد: 1330لاهیجان

 محمدرضا مصطفی‌پور فرزند ولی الله در سال 1330 در روستایی از دهستان امیری لاریجان از شهرستان آمل به نام آخا متولد شد در سن هفت سالگی به مدرسه روستا رفته و تا کلاس ششم ابتدایی را در سال 1343 به پایان رساند و در آبان ماه سال 1383 به راهنمایی یکی از روحانیون آشنا با خانواده، به حوزه علمیه آمل در مسجد جامع رفت و چهار سال را در آن جا به تحصیل علوم حوزوی مشغول بود و در سال 1347 به حوزه علمیه آمده و در مدرسه مرحوم آیت الله العظمی گلپایگانی امتحان داده و پس از قبول در مدرسه‌ای که تحت نظارت ایشان اداره می‌شد مشغول به تحصیل شد و تا پایان لمعتین و اصول فقه را در آنجا گذراند و...
در سال 1347 به مدرسه سعادت که تحت نظارت آیت الله جوادی آملی و حسن‌زاده آملی اداره می‌شد رفت. در این دوران دروس مقدماتی را در آمل خدمت حجت الاسلام سعیدی خراسانی مشغول بود. وقتی وارد حوزه علمیه قم شدم لمعه را در خدمت مرحومین حاج حسن آقا تهرانی و سید ابوالفضل موسوی تبریزیی و اصول فقه را خدمت آیت الله انسیان که اکنون امام جمعه آستانه اشرفیه هستند و خدمت آیت الله استادی و پیشاپیش معالم الاصول را خدمت حضرت آیت الله مقتدایی که اکنون عضو قوه قضائیه هستند تلمذ کرد. مکاسب را خدمت حجت الاسلام مرحوم آقای مصلحی اراکی و آیت الله جوادی آملی خواند و رسائل را خدمت آیت الله موسوی تهرانی و مرحوم آیت الله شمس گلپایگانی استفاده برد و کفایة الاصول را خدمت مرحوم آیت الله صالحی مازندرانی به پایان رساند.ناگفته نماند در کنار دروس رسمی فقه و اصول کتاب‌های منطقی و کلامی و فلسفی و عرفانی را نیز از محضر اساتید استفاده کرد.
منطق شمسیه و حاشیه ملا عبدالله را خدمت آقای انسیان فوق الذکر و المنطق را خدمت آقای ابراهیمی بهشهری و تجرید الاعتقاد را خدمت آقای وافی یزدی و منظومه را از محضر آیت الله آقای محمدی گیلانی و منطق آن را از خدمت آقای گرامی تملذ کرد.اشارات و شبهات را خدمت آیت الله حسن‌زاده آملی و اسفار الاربعه را خدمت آیت الله جوادی آملی بهره برد.عرفان نیز کتاب تمهید القواعد و فصول الحکم محی الدین را خدمت آیت الله جوادی آملی و مصباح الانس را خدمت آقای حسن‌زاده آملی تملذ کرد. دروس خارج اصول فقه را خدمت مرحوم آیت الله العظمی هاشمی آملی و آیت الله فاضل لنکرانی استفاده کردم و فقه را نیز خدمت آیت الله فاضل لنکرانی و آیت الله جوادی آملی و آیت الله منتظری حضور پیدا می‌کرد و از افاضات آنان بهره‌مند می‌شد.از سال 1362 با ارشادات دوستان به دانشگاه راه پیدا کرد و در دانشگاه‌های تهران و شهید بهشتی و تربیت معلم تهران به تدریس مشغول شده و اکنون نیز عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت معلم می باشد. پایان‌نامه ایشان درآمدی بر فلسفه اخلاق بود که با راهنمایی مرحوم دکتر سید جلال الدین مجتبوی استاد دانشگاه تهران نوشته شد و در سال 69 از آن دفاع کرد.در کنار این فعالیت با مراکز پژوهشی قم به فعالیت پژوهشی پرداخته و اکنون در حال نوشتن رساله سطح چهار هستند.
 


 1. صفات خدا در نهج البلاغه
 2.  دین شناسی
 3.  انتظار بشر از دین
 4. ولایت در قرآن
 5. فطرت در قرآن
   

 1. معرفی کتاب «فلسفه حقوق بشر»
 2. امام خمینی و رسالت دین و انسان شناسی
 3. نهضت عاشورا و هدایت انسان امروز
 4. حد دخالت دین
 5. دین و حقوق بشر
 6. معرفی تعلیقه شهید بهشتی
 7. اصول و مبانی تربیتی
 8. قلمرو شورا در منابع اسلامی
 9. حضرات حسن و عوامل ست
 10. عمومیت و جاودانگی اسلام
   

 1. مرکز تحقیقاتی اسراء   
 2. موسسه امام خمینی (عضو گروه کلام)
 3. پژوهشکده علوم انسانی جهاد دانشگاهی (عضو گروه الهیات)
 4. مرکز فرهنگ قرآن دانشگاه تربیت معلم
 5. شورای مدیریت حوزه (راهنما و مشاور)
 6. مرکز جهانی علوم اسلامی (راهنما و مشاور)
 7. دفتر تبلیغات(ناظر بخش فلسفه و کلام)
 8. دانشگاه تهران (مدرس )
 9. دانشگاه شهيد بهشتي تهران (مدرس)
 10. دانشگاهتربیت معلم( مدرس)