دیگر اخبار | بایگانی
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
هدف دین رهایی جامعه از جهل است / فرهنگ تقریب نیاز دارد به اینکه یک اندیشه‌ی متعالی در صحنه باشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی بیان می دارد: دین آن هدفی که دارد این است که جامعه و مخاطب خودش را از جهل برهاند، و از جهالت نجات بدهد. یعنی انسان‌ها نه مبتلا به ظلوم بودن بشوند و نه مبتلا به جهالت. "انه کان ظلوما...
پیام به مسلمانان آمریکا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به کنگره مسلمانان آمریکا
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: کنگره مسلمانان آمريکا با موضوع «بصيرت دينی» با پيام حضرت آيت الله العظمی جوادی آملی در آمريکا برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی:
علم بدون هستی شناسی فاقد کارایی است/ تحول علوم انسانی سیاسی نیست
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی، رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بیان می دارد: باید جهان بینی و هستی شناسی به کمک علم بیاید تا علوم حاصله بتواند آثار وجودی برای هستی و کمال انسان داشته باشد.
تازه های نشر؛
جلد 54 «تفسیر تسنیم» آماده منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 54 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، منتشر شد
همزمان با 1 خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا (صدرالمتالهین)+ ترجمه انگلیسی و عربی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت اول خرداد، روز بزرگداشت ملا صدرا (صدرالمتالهین)، پیامی به همین مناسبت صادر فرمودند.
تازه هاي نشر
جلد سی و دوم کتاب «رحیق مختوم» منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد 32 کتاب ارزشمند «رحیق مختوم» شرح حکمت متعالیه، اثر گرانقدر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین المللی نشر اسراء، منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 51 «تفسیر تسنیم» آماده انتشار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 51 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا، آماده انتشار شد.
تازه های نشر؛
جلد 52 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 52 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مقاله علمی پژوهشی؛
بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی مقاله ای با عنوان «بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، آماده چاپ شد.
ـــ ـــ

تأمین نیازهای فکری نخبگانی؛ مهمترین راهبرد پژوهشگاه معارج است..


رویکرد پژوهشگاه معارج از حضور در نمایشگاه و ارائۀ آثار حضرت استاد بر محور تأمین نیازهای نهادهای علمی حوزه و دانشگاه یعنی نگاه نخبگانی منحصر شده است برپایی بيست و نهمين نمایشگاه بین المللی كتاب تهران وعرضۀ آثار و تألیفات حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در نمایشگاه کتاب، بهانه ای شد تا پای سخنان حجه الاسلام والمسلمین روح اللهی معاونت فناوری و پژوهشی پژوهشگاه معارج بنشینیم و از روند کلی فعالیت ها و پژوهشی این پژوهشگاه در سال جاری مطلع گردیم، که در ادامه بخش نخست این گفت و گو به مخاطبان ارائه می شود...

حجه الاسلام روح اللهی؛
تأمین نیازهای فکری نخبگانی؛ مهمترین راهبرد پژوهشگاه معارج است.

رویکرد پژوهشگاه معارج از حضور در نمایشگاه و ارائۀ آثار حضرت استاد بر محور تأمین نیازهای نهادهای علمی حوزه و دانشگاه یعنی نگاه نخبگانی منحصر شده است
برپایی بيست و نهمين نمایشگاه بین المللی كتاب تهران  وعرضۀ آثار و تألیفات حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در نمایشگاه کتاب، بهانه ای شد تا پای سخنان حجه الاسلام والمسلمین روح اللهی معاونت فناوری و پژوهشی پژوهشگاه معارج بنشینیم و از روند کلی فعالیت ها و  پژوهشی این پژوهشگاه در سال جاری مطلع گردیم، که در ادامه بخش نخست این گفت و گو به مخاطبان ارائه می شود.
حجة الاسلام والمسلمین روح اللهی  افزودند:
در آغاز مبعث رسول اکرم(ص) را تبریک می­گویم، در وهله نخست باید گفت بخش معاونت پژوهشی به عنوان قلب و مرکز فعالیت های پژوهشی پژوهشکده های پژوهشگاه معارج به شمار می آید لیکن وظایف و رسالت های آن در دوبخش قابل تعریف است.
نخست بخش خدمات پژوهشی است که این پژوهشگاه به محققان و پژوهشگران و اعضای هیأت علمی خود ارائه می دهد و بخش دیگر نیز امور پژوهشی است که پیگیری طرح های علمی جدید و قرار دادهای پژوهشی را پیگیری می کند لذا معاونت پژوهشی خود را موظف می داند تا در راستای تحقق این امور همه سعی و تلاش خود را به کار گیرد.
ولی در چند سال اخیر با توجه به گسترش ابزار پژوهشی در عصر کنونی و تغییراتی که در روش ها و فرایندهای پژوهشی انجام شده است لذا ایجاد معاونت فن آوری نیز به مجموعه فعالیت ها اضافه گردید، زیرا نه تنها باید به امور پژوهشی اهتمام ورزید بلکه برای پژوهش بهتر می توان از ابزار جدید بهره گرفت، زیرا نه تنها فن آوری می تواند ابزار باشد بلکه می تواند ما را برای حصول نتایج بهتر در امر پژوهش یاری رساند.
هم چنین ارائه چشم انداز فعالیت های پژوهشی و رصد دقیق فعالیت های هم سو در فضای نخبگانی از جمله راهبردهایی است که برای اجتناب از برخی موازی کاری ها در این حیطه ونیز اهتمام به برخی طرح های پژوهشی مورد نیاز جامعه صورت می گیرد. که انجام این مهم نیازمند نیاز سنجی و تعاملات میان پژوهشی با دیگر نهادهای علمی و تحقیقاتی است.
ایشان به عنوان معاونت پژوهشی این پژوهشگاه در استمرار و تداوم سیر فعالیت های تحقیقاتی در این مرکز افزودند:
اولین هدف این است که بتوانیم در یک طرح جامع 5 ساله، همۀ آثار و تألیفات ارزشمند حضرت آیت الله جوادی آملی را منتشر کنیم زیرا این منابع به عنوان مبنای  فکری پژوهشگاه مورد توجه است، زیرا این مرکز بر اندیشه و فکر متعالی حضرت آیت الله جوادی آملی بنا شده است. لذا در پژوهشگاه همۀ سعی و تلاشمان بر این امر منحصر شده است که برای  بسط و گسترش اندیشه های معظم له انتشار همۀ آثار ایشان در بازده زمانی 5ساله مورد نظر قرار گیرد، لذا در سال 93 با قبول مسئولیت توسط اینجانب با ارائۀ سند چشم انداز این طرح عظیم علمی کلید خورد تا اندیشه های علامه جوادی آملی به سهولت و در اسرع وقت  در اختیاز محققان داخلی و خارجی قرار گیرد.
هم چنین در سال 94 انتشار مباحث تفسیری حضرت استاد در تفسیر گرانسنگ تسنیم مورد اهتمام جدی مدیران پژوهشگاه قرار گرفت به نحوی که در حال حاضر می توان مدعی گردید به صورت روزانه مراحل ویراستاری، نگارش و دیگر اقدامات مورد نیاز بر روی مباحث تفسیری ایشان صورت می گیرد.
لازم به ذکر است انجام طرح عظیم موسوعۀ فقهی از جمله فعالیت های مهم پژوهشی است که بنا بر فرمایش حضرت آیت الله جوادی آملی حاصل بیانات 23 سالۀ ایشان در موضوع فقه است و به تعبیر ایشان، آن چیزی که در فقه بیان شد چندین برابر بحث های فلسفی ما است که منتشر نشده است.
به نظر می رسد تبیین و بسط و گسترش فراگیر اندیشه های فقهی ، فلسفی، تفسیری و اصولی..معظم له می تواند به خوبی پاسخگوی نیازهای فکری علاقمندان به آراء و اندیشه های معظم له باشد، لذا هدف این مرکز تدوین و تنظیم موسوعۀ فقهی است که در 41 جلد به طلاب و اساتید حوزه های علمیه و علاقمندان به مسائل فقهی ارائه خواهد شدکه البته در سال جاری گام خوبی در این مسیر برداشته ایم.
گفتنی است اگر چه در بخش فلسفه انتشار 16 جلد از کتاب نفیس «رحیق مختوم» تاکنون انجام شده است و دو جلد دیگر نیز در دست انتشار است و نیز در عرفان اثر گرانسنگ «عین نضاخ» منتشر گردید  لیکن این مقدار، بخش ناچیزی از  30 سال تدریس فلسفی و عرفانی حضرت استاد را شامل می شود لذا رویکرد پژوهشگاه در بخش فلسفه و عرفان تهیۀ موسوعۀ 100 جلدی در این بخش است که در سال های 96 و 97اجرایی خواهد شد.
لذا همه سعی و تلاش مدیران و سیاست گذاران پژوهشی پژوهشگاه علوم وحیانی معارج بر این مهم استوار است که در اوخر سال 98 تمام منابع فکری مرتبط با آراء و اندیشه های حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در 400 جلد به فضای علمی و نخبگانی کشور ارائه گردد که در صورت تحقق دقیق این برنامه، زیر ساخت های مطالعاتی و فکری در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسرا و پژوهشگاه علوم وحیانی معارج تکمیل خواهد شد، لیکن پس از تحقق این مهم چشم انداز پزوهشگاه بر تبیین و بسط و گسترش آموزه های فکری معظم له با بهره گیری از منابع مکتوب آثار ایشان منحصر خواهد شد.
 ایشان باتوجه به اینکه  در سال سوم برنامه 5 ساله قرار دارند حال گزیده ای از فعالیت های پژوهشکده های پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و هم چنین مطالبات و انتظارات را تبیین کردند:
پیش بینی بنده اینگونه است که توانسته ایم به خوبی به اهداف و سیاست گذاری های پژوهشی خود دست یابیم زیرا انتشار یک کتاب در هر هفته مبین ظرفیت و توانمندی مطلوب پژوهشگاه در امر تولیدات پژوهشی حضرت آیت الله جوادی آملی است که در صورت رفع برخی موانع و تنگناهای مالی پیش بینی می شود بر مبنای برنامه ریزی و ترسیم سند چشم انداز 5 سالۀ اول بتوانیم به اهداف مورد نظر خود نائل گردیم.
هم چنین باید به این نکته نیز اشاره کنم که در سند چشم انداز 5 ساله دوم از هم اکنون دغدغه هایی داریم و در راستای تقویت آموزش در بنیاد اسراء، طرح اعزام کارشناسان و صاحب نظران  آثار و اندیشه حضرت آیت الله جوادی آملی در نهادهای علمی داخلی و خارجی را اجرایی خواهیم نمود و با تقویت امر پژوهش، تبلیغ و رسانه و نیز تولید اندیشه های معظم له در قالب محصولات چند رسانه ای و نیز تأمین مترجمان متخصص در مسائل اسلامی و دینی مبادرت ورزیم.
وی با توجه به برپایی بيست و نهمين نمایشگاه بین المللی كتاب تهران  و برپایی غرفۀ نشر اسراء و نگاه ویژه دیگر نهادهای فرهنگی و پژوهشی به تولیدات پژوهشی مرتبط با آثار و اندیشه های معظم له، راهبرد پژوهشگاه در تأمین نیازهای مخاطبان به ویژه در تحقق سبک زندگی اسلامی را تشریح کردند:
بی شک رویکرد پژوهشگاه معارج از حضور در نمایشگاه و ارائۀ آثار حضرت استاد بر محور تأمین نیازهای نهادهای علمی حوزه و دانشگاه یعنی نگاه نخبگانی منحصر شده است لذا دست یابی محققان به آخرین نظرات معظم له به عنوان شاخصۀ راهبردی پژوهشگاه مورد توجه است، اگر چه سیاست های بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بر محور تأمین نیازهای عمومی جامعه به عنوان هدف کلان مورد نظر قرار گرفته است لیکن هدف بنیادین پزوهشگاه معارج ، ارائۀ تولیدات تخصصی حضرت استاد در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و دیگر نمایشگاه های داخلی و بین المللی بر محور تأمین منابع فکری برای  اندیشمندان و نخبگان جوامع اسلامی و دیگر متفکران در جوامع غیر اسلامی است.
 

$leaddd.getData()