دیگر اخبار | بایگانی
به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج؛
هشتمین دوره جلسات نقد کتاب های درسی معارف اسلامی برگزار شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: هشتمین دوره از سلسله جلسات نقد کتاب های درسی معارف اسلامی با همکاری بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء و دانشگاه معارف، در تاریخ 28 آبان ماه سال جاری با حضور نویسنده اثر و ناقدین علمی، در سالن کنفرانس بنیاد...
به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج؛
کتاب ارزشمند «کوثر اربعین» اثر آیت‌الله العظمی جوادی آملی به زیور طبع آراسته شد
آگاهی بخشی و راهبریِ عملی؛ دو ويژگي كه در متن رسالت پيامبر اكرم (ص) مشهود است، در برنامه معلّم اوّلِ شهادت و شهامت و سلحشوري و قيام بر ضد طاغيان متمرّد تاريخ؛ يعني حضرت سيّدالشّهداء (ع) مي‏درخشد. چنان‏كه در زيارت اربعينِ آن حضرت، كه از مختصّات...
به همت پژوهشگاه معارج؛
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» برگزار شد
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» به همت پژوهشگاه معارج، با حضور جمعی از محققین و پژوهشگران، در سالن جلسات بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بر گزار شد.
نشست ها و کرسی های آزاد اندیشی
هم اندیشی با مرکز کمیته اعطای مجوزهای کرسی های حوزوی
اولین جلسه از جلسات مدیریت امور پژوهشی درباره نشست ها و کرسی های علمی در تاریخ یک شنبه مورخ 18/6/97 در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضور نمایندگان دبیرخانه کرسی های آزاد اندیشی حوزه های علمیه در محل جلسات بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء...
به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج؛
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» برگزار شد
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ و جمعی از پژوهشگران پژوهشگاه علوم وحیانی معارج در سالن کنفرانس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار...
برگزاری جلسه مشترك بين پژوهشگاه معارج و دبير كنگره جهاني علوم انساني اسلامي
جلسه مشترک مسئولان پژوهشگاه علوم وحیانی معارج با دکتر عطاء الله رفیعی آتانی دبیر علمی کنگره بین‌المللی علوم انسانی اسلامی، با هدف هم اندیشی برای همكاری مشترك در زمینه تولید علوم انسانی اسلامی مبتنی بر اندیشه اصیل اسلامی، پنج‌شنبه ۱۴ تیرماه در محل این...
برگزاری نشست مشترك پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی
نشست مشترك اعضای پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و نمایندگان بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی در محل بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار شد.
مقاله؛
واکاوی مفهوم «دین» و«دینی» در نظریه علم دینی آیت‌الله جوادی آملی
این مقاله در پی تبیین برخی مفاهیم پایه در دیدگاه صاحب کتاب منزلت عقل در هندسۀ معرفت دینی است و پاسخ دادن به این پرسش که آیا دو مفهوم «دین» و «دینی» با یکدیگر تفاوت دارند؟ این مقاله ضمن پرداختن به این پرسش بیان تازه‌ای از نظریۀ علم دینی آیت الله...
مقاله؛
مبانی و اهداف تربیت زیست محیطی با تاکید بر اندیشه آیت الله العظمی جوادی آملی
محیط‌زیست و مشکلاتش زندگی انسان را تهدید می‌کند؛ ازاین‌رو تربیت زیست‌محیطی از موضوعات مهم دوران معاصر است. تربیت زیست‌محیطیْ رشد و پرورش دانش‌ها، گرایش‌ها و رفتارهای لازم برای حفظ و آبادانی محیط‌زیست است. هدف این تحقیق، بررسی مبانی و اهداف تربیت...
شکرگزاری، عبادت پرهیزکاران
خدای سبحان، انسان را آفرید تا به کمال شایسته خود نائل شود. انسان برای رسیدن به کمال شایسته خویش، نیازمند راهنمایی است تا از رهگذر این راهنمایی، به هدف خود برسد.
ـــ ـــجلد چهل و پنجم از تفسیر گران‎سنگ تسنیم، تألیف مفسر بزرگ قرآن کریم حضرت آیت الله جوادی آملی به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج منتشر شد.

جلد چهل و پنجم از تفسیر گرانسنگ تسنیم، تألیف مفسر بزرگ قرآن کریم حضرت آیت الله جوادی آملی به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج منتشر شد.

این جلد، تفسیر آیات 36 – 99 سوره «حجر» و پیش گفتار و آیات نخستین (1 – 29) از سوره «نحل» را در بر گرفته است.

در آغاز جلد، ادامه داستان حضرت آدم (ع) و ابلیس را بیان می کند که ابلیس از خدا تا روز قیامت مهلت خواست؛ ولی خدا به او تا وقت معلومی مهلت داد؛ آن گاه شیطان قسم یاد کرد که جز بندگان مخلَص، دیگران را با وسوسه های خود اغوا می کند؛ اما خدا راه راست را به بندگان نشان داده و ابلیس هم هیچ گونه سلطه ای بر بندگان ندارد، مگر کسانی که با اختیار خود از او پیروی کنند که دوزخ وعده گاه آن هاست، دوزخی که هفت در دارد و برای هر دری گروهی از دوزخیان انتخاب شده اند.

متقیان در بهشت ها و چشمه های بهشتی با سلامت و امنیت وارد می شوند. خدا هر گونه کینه ای را از دل های آنان برداشته و همچون برادر در روی تخت های بهشتی زندگی می کنند، به گونه ای که هیچ گونه درد و رنجی ندارند و در آنجا ماندگارند؛ البته به پیامبرش می فرماید به بندگانم خبر بده که من پروردگاری غفور و رحیم هستم؛ ولی عذاب من نیز عذابی دردناک است.

در ادامه، داستان مهمانان حضرت ابراهیم (ع) (فرشتگان الهی) را بیان می دارد که بر آن حضرت وارد شدند و او را به فرزند دار شدن بشارت دادند؛ اما مأموریت اصلی آنان نابودی قوم لوط است که گرفتار عمل بسیار زشت لواط بودند؛ آن گاه کیفیت نجات آل لوط و استثنای همسرش و دلسوزی ها و نصیحت های آن حضرت به قومش را نیز بیان می دارد؛ آنان سرانجام به عذاب بارش سنگ از آسمان گرفتار شدند، تا آیینۀ عبرت همگان باشد، چنان که به ستمگری اصحاب ایکه (قوم حضرت شعیب) و انتقام الهی از آن ها نیز اشاره دارد و در ادامه به داستان اصحاب «حجر» و تکذیبشان نسبت به انبیای الهی (ع) و کیفرشان نیز اشاره می فرماید.

در پایان سوره دوباره به توحید خالقی و اهمیت قران کریم پرداخته و از سوره حمد به «سبع مثانی» یاد می‌کند و پیامبرش را از چشم دوختن به دنیا نهی کرده و به خفض جناح در برابر مؤمنان دستور می‌دهد و کیفر کسانی که قرآن را عضه عضه کردند بیان می‌دارد و به پیامبرش دلداری می‌دهد که از استهزای مشرکان دلگیر نشود، بلکه تا پایان عمر به عبادت خدا بپردازد.

در قسمت دوم این جلد ضمن بیان شناسنامه سوره «نحل» به تفسیر آیات 1 – 29 می‌پردازد و مطالب مهمی ‌همچون آمدن عذاب الهی و نهی کافران از استعجال ظاهری، نزول فرشتگان به همراه روح به امر الهی و دو مأموریت مهم پیامبر در انذار بندگان به توحید و تقوا را بازگو میفرماید؛ آن گاه با بیان نعمت های الهی هم توحید ربوبی را ثابت می کند و هم بندگانش را به تقوا سفارش می‌کند؛ نعمت هایی همچون آفرینش انسان، حیوانات و فواید آن ها، نزول باران و رویش گیاهان و درختان با انواع میوه ها، تسخیر شب و روز و آسمان ها و تسخیر دریا و فواید آن در خوراک، پوشاک و کشتی رانی، آفرینش کوه ها و چشمه ها. آن گاه با یادآوری این نعمت  ها مشرکان مکه را با برهان به توحید خالقی متذکر می سازد، تا در پرتو آن توحید ربوبی و الوهی را ثابت کند.

در پایان جلد، مشکل اساسی آن ها را ایمان نیاوردن به آخرت می شمارد و به سران شرک هشدار می دهد که شما نه تنها بار گمراهی خود، بلکه بار گناه اضلال دیگران را باید به دوش بکشید و بدانید در هنگام مرگ باید پاسخ فرشتگان الهی را بدهید و خودتان را برای خلود در دوزخ آماده سازید که جایگاه بسیار بدی است.