دیگر اخبار | بایگانی
مقاله پژوهشی؛
تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌ الله جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسراء مقاله ای با عنوان « تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌الله جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد.
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی ‌جوادی آملی:
بزرگی و عظمت ملاصدرا به بزرگی اندیشه اوست/صدرالمتألهین هیچ محدوده ای برای علم قائل نشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به مناسبت اول خرداد ماه روز بزرگداشت ملاصدرا مراسم بزرگداشتی از سوی مجمع عالی حکمت شعبه شیراز در این شهر برگزار شد. حجت الاسلام و المسلین دکتر مرتضی جوادی آملی در این همایش در سخنانی به تبیین ابعاد مختلف شخصیت علمی...
گزارش تصویری؛ آئین بزرگداشت ملاصدرا در شیراز برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با اول خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا، آئین بزرگداشت بنیانگذار حکمت متعالیه، حکیم صدر المتالهین، فیلسوف شهیر قرن دهم هجری قمری، با حضور گسترده اصحاب اندیشه و فلسفه‌دانان، متولیان فرهنگی و هنرمندان، در زادگاهش شهر شیراز ...
به همت پژوهشگاه معارج؛
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» برگزار شد
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» به همت پژوهشگاه معارج، با حضور جمعی از محققین و پژوهشگران، در سالن جلسات بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بر گزار شد.
به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج؛
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» برگزار شد
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ و جمعی از پژوهشگران پژوهشگاه علوم وحیانی معارج در سالن کنفرانس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار...
در پی عقد تفاهم نامه همکاری های علمی پژوهشی، صورت گرفت:
ارتباط اینترنتی کتابخانه آستان قدس رضوی و بنیاد بین المللی اسراء
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در پی امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک علمی و پژوهشی بين «بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی» و «بنياد بین المللی علوم وحیانی اسراء»، ارتباط اینترنتی کتابخانه پژوهشگاه معارج وابسته به بنیاد اسراء و کتابخانه آستان قدس...
تجلیل از حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جمعی از شاگردان حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم، پیش از شروع درس خارج فقه معظم له در مسجد اعظم قم، از مقام علمی استاد خود تجلیل به عمل آوردند.
به زودی منتشر می شود؛
مجموعه ارزشمند «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد نخست از مجموعه ارزشمند و گرانسنگ «سَلُونِی قَبْلَ أَن ْتَفْقِدُونِی؛ شرح و تحریر نهج البلاغه» حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی (دام عزه) آماده چاپ و به زودی منتشر خواهد شد.
مقاله پژوهشی؛
«فلسفۀ اخلاقِ آیت الله العظمی جوادی آملی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جدیدترین شماره از دوفصلنلمه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج آماده انتشار شد. در این شماره از این فصلنامه علمی پژوهشی مقاله ای با عنوان «فلسفۀ اخلاق استاد جوادی آملی» به قلم دکتر محسن...
ـــ ـــگرچه تمام كلمات الهي تامّه و همه حجج الهي بالغه است ليكن كاملترين كلام و بالغترين حجّة، قرآن است كه معارج درجات او عالي و مراحل كمالات او وافي است. هور وجود قرآني را نياز به توصيف نيست و آفتاب لمعان فرقاني را مجالي براي تعريف نيست.

  گرچه تمام كلمات الهي تامّه و همه حجج الهي بالغه است ليكن كاملترين كلام و بالغترين حجّة، قرآن است كه معارج درجات او عالي و مراحل كمالات او وافي است.
  هور وجود قرآني را نياز به توصيف نيست و آفتاب لمعان فرقاني را مجالي براي تعريف نيست.
  گلستاني است كه عطر آيات و سُوَرش نسيم فرحبخش حيات طيّب را به مشام جان مي‏كشاند و بوستاني است كه اجزاء و احزابش ابواب سعادت را به سوي قلبها مي‏گشايد.
  كهكشان بيكران نور در مشرق رسالت نبوي طالع شد و هزاران ماه وخورشيد و ستاره را در اقطاب عالم انساني منتشر كرد، با انتشار اجزاء واحزاب، سوره‏ها و آيات اكنون آسمان انسانيّت روشن و راه زمينيان تيرگي ندارد. هادي بي‏ضنّت الهي بر اجنحه عقل و قلب سفر مي‏كند و تا سويداي هستي انساني راه مي‏برد تا از فرش تا عرش آسمان وجود انساني را از هر تيرگي و تاريكي برهاند و فروغ و روشنايي را جايگزين كند.
  بايد حكم آفتاب آمد دليل آفتاب را بر مبناي آيه: ﴿أولم يكف بربّك أنّه علي كل شي‏ءٍ شهيد﴾(سوره‏فصّلت، آيه53) به قرآن داد و با مطالعه نفس آن، خصايص جاودان و كريمانه قرآن را جستجو كرد و تنها از اين منظر در سماء وجود قرآني به مطالعه نشست تا زيبائيها، جلال و جمال الهي نمايانده شود و اين پرده‏نشين، شاهد بازاري گردد.
  تفسير موضوعي با شيوه ممتاز و بهره‏وري فراوان علمي و عملي خود نياز به اشراف و حضور مفسّر به تمامي ابعاد آيات الهي را دارد كه اين جز با دل و سرسپردن به حقيقت نوراني قرآن ممكن نيست.
  استاد عاليمقام آيت‏الله جوادي آملي(دام‏ظلّه‏العالي) با اُنس ديرين و ارتباط علمي و قلبي وثيق با گنجينه قرآني، تعليم و تدريس اين مباحث را از ديرباز در مراكز علمي و ديني اعمّ از حوزه‏هاي‏علمي ودانشگاهي آغاز كرده كه يكي از جلوه‏هاي بارز آن پخش‏ازسيماي جمهوري‏اسلامي‏ايران به عنوان تفسير موضوعي قرآن كريم است كه از سالهاي 61 ـ 1360 آغاز و تاكنون نيز استمرار داشته است. اين مجموعه آثار و بركات فراواني را به همراه داشته كه از جمله آنها انتشار همين دوره تفسيري است،ضمن اينكه اين افق جديد امروزه در حوزه‏هاي تفسيري پوياست‏و اساتيد فن از اين زاويه نيز نگرش قرآني خود را عرضه داشته‏اند.
  اين كتاب گران‏سنگ كه با فلسفه فوق تدوين شده است راه بهترين نگرش به قرآن را ارائه مي‏كند و با بيان ويژگيها و خصايص زنده قرآن به برترين عطيّه الهي پرداخته و آن را تبيين مي‏نمايد.
  برگهايي از مراحل تدوين اين دفتر هدايت را در پيش‏روي علاقمندان باز مي‏كنيم.
  در بخش نخست كتاب، درباره حقيقت قرآن، مراتب قرآن، نزول سه‏گانه قرآن، و ساير مسايل مربوطه بحث شده است.
  بخش‏دوم كتاب، در دو فصل تنظيم گرديده كه در فصل‏اول، حقيقت اعجاز و ويژگي‏هاي آن موردنظر قرار گرفته و در فصل‏دوم، ابعاد اعجاز قرآن كريم بررسي شده است.
  در بخش‏سوم، از هدايت قرآن و ابعاد اخروي، دنيوي، فردي و اجتماعي آن سخن رفته كه شامل بسياري از صفات ذكر شده در قرآن مي‏باشد.
  بخش‏چهارم كتاب كه در موضوع جاودانگي قرآن تنظيم گشته، با دو فصل، از كمال و خاتميت و از عدم تحريف قرآن سخن گفته شده است.
  بخش پاياني كتاب به فهم قرآن اختصاص دارد و در آن، درباره زبان و فرهنگ قرآن، شيوه‏هاي بيان معارف در قرآن، تفسير قرآن به قرآن، تكامل فهم قرآن، و ديگر موضوعات مهم تحقيق شده است.
  مباحث قويم و عميق اين كتاب مجموعه مباحث گفتاري و نوشتاري حضرت‏استاد(دام‏ظله) است كه پيرامون موضوع موردبحث در طول بيانات عميق‏تفسيري و معرفتي خود داشته كه با ساختاري مناسب و هماهنگِ با موضوع آن، با اشراف مستقيم حضرت مؤلّف(دام‏ظله) تنظيم و سپس تدوين‏شده،آنگاه تمامي مطالب آن از نظر صائب و قلم واصب آن استاد گرانقدرگذشته كه با اضافات و تكمله‏هاي شايسته بر غنا و مستوي آن نيز افزوده است.
  در پايان به برخي از ويژگيهاي بارز اين نوشتار تفسيري اشاره مي‏شود:
  1 ـ سبك تفسيري حضرت استاد در اين كتاب و مجلّدات بعدي اين دوره تفسيري، كه هر يك‏جلد يا هر دوجلد آن به موضوعي خاص اختصاص‏دارد، تفسير قرآن به قرآن است ولي در عين حال، براي تتميم و تكميل‏بحث، از روايات معصومين(عليهم‏السلام) نيز استفاده شده است.
  2 ـ مباحث كتاب، از حيث جامعيت مطالب، ظرافت و عمق، و نيز ترتيب منطقي مباحث، در مستوي مناسبي قرار دارد.
  3 ـ با آنكه مباحث كتاب، از ثقل ويژه‏اي در محتوا برخوردار است، از نظر قلم و نگارش سعي شده تا به زباني روان و رسا بيان شود تا علاوه بر فضلا و طلاب حوزه، فرهنگيان و دانشگاهيان محترم نيز بتوانند بيشترين بهره‏مندي را از آن داشته باشند.
  4 ـ در هنگام تحقيق و تنظيم، پرسش‏ها و تأمّلاتي از محضر استاد انجام‏گرديد كه حضرت استاد، براي پاسخ به پرسش‏ها و رفع شبهات و ابهامات، مطالب ارزنده‏اي را اضافه فرمودند. اين اضافات غالباً در پايان بحث هر عنوان وبا تعبير «گفتني است» يا «تذكّر» آمده و از حيث محتوا و سبك قلم با سايرقسمت‏ها تفاوت دارد كه خوانندگان نكته‏سنج مي‏توانند آن موارد را دريابند.  در اين مجال آخر از صديق صادق و دوست فاضل جناب حجةالاسلام محمّدمحرابي كه با سعي وافر و ذوقي كامل حاصل جمعي نيكو و انجامي پسنديده را براي اين كار رقم‏زده‏اند تقدير مي‏نمايد و رونقي بازار علم و رواج سوق‏توفيق را براي ايشان از درگاه بي‏منّت الهي مسئلت دارد.