دیگر اخبار | بایگانی
مقاله پژوهشی؛
تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌ الله جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسراء مقاله ای با عنوان « تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌الله جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد.
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی ‌جوادی آملی:
بزرگی و عظمت ملاصدرا به بزرگی اندیشه اوست/صدرالمتألهین هیچ محدوده ای برای علم قائل نشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به مناسبت اول خرداد ماه روز بزرگداشت ملاصدرا مراسم بزرگداشتی از سوی مجمع عالی حکمت شعبه شیراز در این شهر برگزار شد. حجت الاسلام و المسلین دکتر مرتضی جوادی آملی در این همایش در سخنانی به تبیین ابعاد مختلف شخصیت علمی...
گزارش تصویری؛ آئین بزرگداشت ملاصدرا در شیراز برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با اول خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا، آئین بزرگداشت بنیانگذار حکمت متعالیه، حکیم صدر المتالهین، فیلسوف شهیر قرن دهم هجری قمری، با حضور گسترده اصحاب اندیشه و فلسفه‌دانان، متولیان فرهنگی و هنرمندان، در زادگاهش شهر شیراز ...
به همت پژوهشگاه معارج؛
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» برگزار شد
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» به همت پژوهشگاه معارج، با حضور جمعی از محققین و پژوهشگران، در سالن جلسات بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بر گزار شد.
به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج؛
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» برگزار شد
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ و جمعی از پژوهشگران پژوهشگاه علوم وحیانی معارج در سالن کنفرانس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار...
در پی عقد تفاهم نامه همکاری های علمی پژوهشی، صورت گرفت:
ارتباط اینترنتی کتابخانه آستان قدس رضوی و بنیاد بین المللی اسراء
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در پی امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک علمی و پژوهشی بين «بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی» و «بنياد بین المللی علوم وحیانی اسراء»، ارتباط اینترنتی کتابخانه پژوهشگاه معارج وابسته به بنیاد اسراء و کتابخانه آستان قدس...
تجلیل از حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جمعی از شاگردان حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم، پیش از شروع درس خارج فقه معظم له در مسجد اعظم قم، از مقام علمی استاد خود تجلیل به عمل آوردند.
به زودی منتشر می شود؛
مجموعه ارزشمند «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد نخست از مجموعه ارزشمند و گرانسنگ «سَلُونِی قَبْلَ أَن ْتَفْقِدُونِی؛ شرح و تحریر نهج البلاغه» حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی (دام عزه) آماده چاپ و به زودی منتشر خواهد شد.
مقاله پژوهشی؛
«فلسفۀ اخلاقِ آیت الله العظمی جوادی آملی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جدیدترین شماره از دوفصلنلمه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج آماده انتشار شد. در این شماره از این فصلنامه علمی پژوهشی مقاله ای با عنوان «فلسفۀ اخلاق استاد جوادی آملی» به قلم دکتر محسن...
ـــ ـــآيات متعددي از قرآن کريم، بر طهارت و عصمت امامان (عليهم‌السلام) دلالت دارد، که يکي از آنها آيه‌ي تطهير است. دلالت اين آيه بر عصمت مخاطبان آن، بسيار واضح است چنان که روايات، در تعيين مصاديق، بي‌ابهام است، ليکن گويا غبار تعصّب و گرد غفلت بر ديدگان برخي از مفسران نشسته، حقيقت را در هاله‌اي از اوهام مي‌نگرند که از درک آن عاجز و از بيان آن گريزانند. چنان که دست غدّار سياست پرده‌ي ابهام بر ديدگان حق‌پويان افکنده است...


  آيات متعددي از قرآن کريم، بر طهارت و عصمت امامان (عليهم‌السلام) دلالت دارد، که يکي از آنها آيه‌ي تطهير است.

  دلالت اين آيه بر عصمت مخاطبان آن، بسيار واضح است چنان که روايات، در تعيين مصاديق، بي‌ابهام است، ليکن گويا غبار تعصّب و گرد غفلت بر ديدگان برخي از مفسران نشسته، حقيقت را در هاله‌اي از اوهام مي‌نگرند که از درک آن عاجز و از بيان آن گريزانند. چنان که دست غدّار سياست پرده‌ي ابهام بر ديدگان حق‌پويان افکنده است.

  اين مختصر، تلاش دارد تا از لابلاي الفاظ آيه و زواياي روايات، حقيقت را از پيرايه‌هاي تعصبّات کور و کرکننده صيقلي داده، آن را نمود بخشد، عَلَم هدايتي را در صراط حق‌طلبان برافرازد و چراغ روشني در طريق سالکان سبيل هدايت برفروزد.


  جايگاه آيه‌ي تطهير

  ائمه (عليهم‌السلام) به اين آيه، مباهات مي‌کردند و آن را دليل حقانيت خويش مي‌دانستند. امام سجاد (عليه‌السلام) با اين که در اسارت حقد و کينه‌ي امويان بود و اهالي شام به چشم خارجي (خروج‌کننده و آشوبگر نسبت به حکومت وقت) به او نگاه مي‌کردند، حقانيت خود را با استعانت از آيه‌ي مزبور، اينگونه به آن مرد شامي، که براي تحقير و سرزنش آن حضرت آمده بود، اعلام کرد:

  آيا آيه‌ي (إنما يريد اللَّه ليذهب عنکم الرجس) را در سوره‌ي احزاب خوانده‌اي؟ عرض کرد: مگر مراد اين آيه شما هستيد؟ فرمود: بله، مقصود آيه ما هستيم. [1] .

  امام باقر (عليه‌السلام) فرمود:

  کسي توان وصف ما را ندارد. چگونه مي‌توان گروهي را که خداوند رجس، يعني شک را از آنها برداشت، وصف کرد؟، «إنّا لا نوصَف و کيف يوصَف قومٌ رفع اللَّه عنهم الرِجْس و هو الشک» [2] .

  اميرالمؤمنين (عليه‌السلام) در روز شورا (که به انتخاب عثمان منتهي شد) با اشاره به اين آيه، فرمود:

  شما را به خدا قسم مي‌دهم آيا در ميان شما کسي هست که آيه‌ي تطهير درباره‌ي او نازل شده باشد؟ آن هنگام که پيامبر خدا صلي اللَّه عليه و آله و سلم من و فاطمه و حسن و حسين را زير عباي خيبري گرد آورد و گفت: خدايا! اينها اهل‌بيت من هستند پس رجس و پليدي را از ايشان دور کن و پاک و مطهرشان گردان. اعضاي شورا همگي جواب دادند نه!:

  «أُنشدکم اللَّه هل فيکم أحدٌ أنزل اللَّه فيه آية التطهير علي رسوله صلي اللَّه عليه و آله و سلم (إنّما يُريد اللَّه ليذهب عنکم الرجس أهل البيت و يطهّرکم تطهيراً) فأخذ رسول‌اللَّه صلي اللَّه عليه و آله و سلم کساءً خيبريّاً فضمّني فيه و فاطمة والحسن والحسين، ثمّ قال: يا ربّ هؤلاء أهل بيتي فأذْهِبْ عنهم الرِجْس و طهّرهم تطهيراً غيري»؟ قالوا: اللّهمّ لا. [3] .

  امام مجتبي (عليه‌السلام) نيز بعد از پذيرش صلح و سوزش تحميلي با طاغوت شام، در سخنراني خود در حضور معاويه ضمن برشماري فضايل و کمالات خاندان خود، به اين حادثه‌ي تاريخي اشاره کرده است. [4] .

  اينگونه روايات، که نمونه‌هاي آن فراوان است، نشان مي‌دهد امامان شيعه (عليهم‌السلام) معتقد بودند، اين آيه مخصوص آنهاست و کسي را در آن سهيم نمي‌دانستند، در حالي که عموم مفسران اهل سنّت برآنند که افزون بر اميرالمؤمنين، فاطمه‌ي زهرا و حسنين (عليهم‌السلام)، گروه فراوان ديگري را نيز شامل مي‌گردد. بدين ترتيب، اختصاص به اهل‌بيت عصمت و طهارت (عليهم‌السلام) ندارد.


  اما اراده الهی الی بر زدودن زنگار رجس و آلودگی از اهل البیت علیهم السلام و تجلی فرشته طهارت و پاکی در آنها است.

  از این رو باید این شاخصه برجسته و زنده ولایت  را به خوبی شناخت و در کار آمدی حقیقت ولایت،آن را موثر وحیاتی دانست .این کتاب حاوی مباحثی جالب در خصوص تجلی ولایت در آیه تطهیر می باشد که در طی 6 بخش به این مباحث می پردازد:

      جایگاه آیه تطهیر
      تعیین مصادیق آیه
      مرجع تفسیر وحی
      داستان مباهله
      طهارتهای سه گانه آیه تطهیر
      مقام مخلصین.

  منابع احادیث:

  1)جامع البیان ج22ص7ذیل آیه،احتجاج،ج2ص120

  2)نورالثقلین،ج4ص274،حدیث98 ذیل آیه

  3)همان،ص 272 ح90 ذیل آیه به نقل از:الخصال ج2ص561

  4)امالی شیخ طوسی،ص565،مجلس بیستم