دیگر اخبار | بایگانی
همزمان با 1 خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا (صدرالمتالهین)+ ترجمه انگلیسی و عربی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت اول خرداد، روز بزرگداشت ملا صدرا (صدرالمتالهین)، پیامی به همین مناسبت صادر فرمودند.
تازه هاي نشر
جلد سی و دوم کتاب «رحیق مختوم» منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد 32 کتاب ارزشمند «رحیق مختوم» شرح حکمت متعالیه، اثر گرانقدر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین المللی نشر اسراء، منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 51 «تفسیر تسنیم» آماده انتشار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 51 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا، آماده انتشار شد.
تازه های نشر؛
جلد 52 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 52 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مقاله علمی پژوهشی؛
بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی مقاله ای با عنوان «بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، آماده چاپ شد.
تازه های نشر؛
جلد 50 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 50 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
جدیدترین اثر آیت الله العظمی جوادی آملی؛
جلد دوم کتاب «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» به زیور طبع آراسته شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد دوم کتاب ارزشمند« سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» تالیف آیت الله العظمی جوادی آملی که دربردارنده شرح و تحریر خطبه های 16 تا 32 نهج البلاغه می باشد، در 582 صفحه به زیور طبع آراسته گردیده است.
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
ـــ ـــآيات متعددي از قرآن کريم، بر طهارت و عصمت امامان (عليهم‌السلام) دلالت دارد، که يکي از آنها آيه‌ي تطهير است. دلالت اين آيه بر عصمت مخاطبان آن، بسيار واضح است چنان که روايات، در تعيين مصاديق، بي‌ابهام است، ليکن گويا غبار تعصّب و گرد غفلت بر ديدگان برخي از مفسران نشسته، حقيقت را در هاله‌اي از اوهام مي‌نگرند که از درک آن عاجز و از بيان آن گريزانند. چنان که دست غدّار سياست پرده‌ي ابهام بر ديدگان حق‌پويان افکنده است...


  آيات متعددي از قرآن کريم، بر طهارت و عصمت امامان (عليهم‌السلام) دلالت دارد، که يکي از آنها آيه‌ي تطهير است.

  دلالت اين آيه بر عصمت مخاطبان آن، بسيار واضح است چنان که روايات، در تعيين مصاديق، بي‌ابهام است، ليکن گويا غبار تعصّب و گرد غفلت بر ديدگان برخي از مفسران نشسته، حقيقت را در هاله‌اي از اوهام مي‌نگرند که از درک آن عاجز و از بيان آن گريزانند. چنان که دست غدّار سياست پرده‌ي ابهام بر ديدگان حق‌پويان افکنده است.

  اين مختصر، تلاش دارد تا از لابلاي الفاظ آيه و زواياي روايات، حقيقت را از پيرايه‌هاي تعصبّات کور و کرکننده صيقلي داده، آن را نمود بخشد، عَلَم هدايتي را در صراط حق‌طلبان برافرازد و چراغ روشني در طريق سالکان سبيل هدايت برفروزد.


  جايگاه آيه‌ي تطهير

  ائمه (عليهم‌السلام) به اين آيه، مباهات مي‌کردند و آن را دليل حقانيت خويش مي‌دانستند. امام سجاد (عليه‌السلام) با اين که در اسارت حقد و کينه‌ي امويان بود و اهالي شام به چشم خارجي (خروج‌کننده و آشوبگر نسبت به حکومت وقت) به او نگاه مي‌کردند، حقانيت خود را با استعانت از آيه‌ي مزبور، اينگونه به آن مرد شامي، که براي تحقير و سرزنش آن حضرت آمده بود، اعلام کرد:

  آيا آيه‌ي (إنما يريد اللَّه ليذهب عنکم الرجس) را در سوره‌ي احزاب خوانده‌اي؟ عرض کرد: مگر مراد اين آيه شما هستيد؟ فرمود: بله، مقصود آيه ما هستيم. [1] .

  امام باقر (عليه‌السلام) فرمود:

  کسي توان وصف ما را ندارد. چگونه مي‌توان گروهي را که خداوند رجس، يعني شک را از آنها برداشت، وصف کرد؟، «إنّا لا نوصَف و کيف يوصَف قومٌ رفع اللَّه عنهم الرِجْس و هو الشک» [2] .

  اميرالمؤمنين (عليه‌السلام) در روز شورا (که به انتخاب عثمان منتهي شد) با اشاره به اين آيه، فرمود:

  شما را به خدا قسم مي‌دهم آيا در ميان شما کسي هست که آيه‌ي تطهير درباره‌ي او نازل شده باشد؟ آن هنگام که پيامبر خدا صلي اللَّه عليه و آله و سلم من و فاطمه و حسن و حسين را زير عباي خيبري گرد آورد و گفت: خدايا! اينها اهل‌بيت من هستند پس رجس و پليدي را از ايشان دور کن و پاک و مطهرشان گردان. اعضاي شورا همگي جواب دادند نه!:

  «أُنشدکم اللَّه هل فيکم أحدٌ أنزل اللَّه فيه آية التطهير علي رسوله صلي اللَّه عليه و آله و سلم (إنّما يُريد اللَّه ليذهب عنکم الرجس أهل البيت و يطهّرکم تطهيراً) فأخذ رسول‌اللَّه صلي اللَّه عليه و آله و سلم کساءً خيبريّاً فضمّني فيه و فاطمة والحسن والحسين، ثمّ قال: يا ربّ هؤلاء أهل بيتي فأذْهِبْ عنهم الرِجْس و طهّرهم تطهيراً غيري»؟ قالوا: اللّهمّ لا. [3] .

  امام مجتبي (عليه‌السلام) نيز بعد از پذيرش صلح و سوزش تحميلي با طاغوت شام، در سخنراني خود در حضور معاويه ضمن برشماري فضايل و کمالات خاندان خود، به اين حادثه‌ي تاريخي اشاره کرده است. [4] .

  اينگونه روايات، که نمونه‌هاي آن فراوان است، نشان مي‌دهد امامان شيعه (عليهم‌السلام) معتقد بودند، اين آيه مخصوص آنهاست و کسي را در آن سهيم نمي‌دانستند، در حالي که عموم مفسران اهل سنّت برآنند که افزون بر اميرالمؤمنين، فاطمه‌ي زهرا و حسنين (عليهم‌السلام)، گروه فراوان ديگري را نيز شامل مي‌گردد. بدين ترتيب، اختصاص به اهل‌بيت عصمت و طهارت (عليهم‌السلام) ندارد.


  اما اراده الهی الی بر زدودن زنگار رجس و آلودگی از اهل البیت علیهم السلام و تجلی فرشته طهارت و پاکی در آنها است.

  از این رو باید این شاخصه برجسته و زنده ولایت  را به خوبی شناخت و در کار آمدی حقیقت ولایت،آن را موثر وحیاتی دانست .این کتاب حاوی مباحثی جالب در خصوص تجلی ولایت در آیه تطهیر می باشد که در طی 6 بخش به این مباحث می پردازد:

      جایگاه آیه تطهیر
      تعیین مصادیق آیه
      مرجع تفسیر وحی
      داستان مباهله
      طهارتهای سه گانه آیه تطهیر
      مقام مخلصین.

  منابع احادیث:

  1)جامع البیان ج22ص7ذیل آیه،احتجاج،ج2ص120

  2)نورالثقلین،ج4ص274،حدیث98 ذیل آیه

  3)همان،ص 272 ح90 ذیل آیه به نقل از:الخصال ج2ص561

  4)امالی شیخ طوسی،ص565،مجلس بیستم