دیگر اخبار | بایگانی
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
هدف دین رهایی جامعه از جهل است / فرهنگ تقریب نیاز دارد به اینکه یک اندیشه‌ی متعالی در صحنه باشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی بیان می دارد: دین آن هدفی که دارد این است که جامعه و مخاطب خودش را از جهل برهاند، و از جهالت نجات بدهد. یعنی انسان‌ها نه مبتلا به ظلوم بودن بشوند و نه مبتلا به جهالت. "انه کان ظلوما...
پیام به مسلمانان آمریکا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به کنگره مسلمانان آمریکا
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: کنگره مسلمانان آمريکا با موضوع «بصيرت دينی» با پيام حضرت آيت الله العظمی جوادی آملی در آمريکا برگزار شد.
حجت الاسلام والمسلمین مرتضی جوادی آملی:
علم بدون هستی شناسی فاقد کارایی است/ تحول علوم انسانی سیاسی نیست
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی، رئیس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بیان می دارد: باید جهان بینی و هستی شناسی به کمک علم بیاید تا علوم حاصله بتواند آثار وجودی برای هستی و کمال انسان داشته باشد.
تازه های نشر؛
جلد 54 «تفسیر تسنیم» آماده منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 54 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، منتشر شد
همزمان با 1 خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا (صدرالمتالهین)+ ترجمه انگلیسی و عربی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت اول خرداد، روز بزرگداشت ملا صدرا (صدرالمتالهین)، پیامی به همین مناسبت صادر فرمودند.
تازه هاي نشر
جلد سی و دوم کتاب «رحیق مختوم» منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد 32 کتاب ارزشمند «رحیق مختوم» شرح حکمت متعالیه، اثر گرانقدر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین المللی نشر اسراء، منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 51 «تفسیر تسنیم» آماده انتشار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 51 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا، آماده انتشار شد.
تازه های نشر؛
جلد 52 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 52 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مقاله علمی پژوهشی؛
بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی مقاله ای با عنوان «بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، آماده چاپ شد.
ـــ ـــدون شك يكي از بارزترين چهره‌هايي كه تاريخ بشريت به چشم خود ديده شخصيت متعالي امام خميني(قدس سره) است كه با ظهورش لمعان پرفروغ و تلألؤ فروزنده اسلام را در همه جا گسترانيده و بعثت انبيا و امامت اوصيا را در خاطره‌ها زنده كرده است.

  دين كه چهرهٴ هدايت و سيماي لطف الهي است همواره به حبل متيني مانند است كه اعتصام بدان ضامن فلاح و تمسّك به آن چاره صلاح است.
  از اين رهگذر سعادت جوامع بشري تنها در پرتو رسوخ دين و نفوذ آواي دل‌نشين وحي در سراپرده نفوس و ژرفاي قلوب است. و از اين منظر به راحتي مي‌توان فلسفه وجودي انبيا و ادامه حركت آنها توسّط اوصيا را در جهت ايجاد و تحكيم رابطه فطرت با دين مشاهده نمود. ليكن شرط اوّل در اين نوع از گام زدن، دين باور بلكه عين آن بودن است.
  انبيا و اوصيا كه حيات واقعي خود را در سايه سلوك صراط تحصيل نموده‌اند اكنون مي‌كوشند با معرّفي صراط و نزديك كردن آن به افكار بشري ضمن تعهّد به رسالت خود به زندگي انسانها تعالي بخشيده و تيرگيهاي جهالت و ضلالت را با فروغ علم و هدايت از صحنه هستي محو كنند. و اين مسئوليت سنگين در عصر غيبت بر عهده دين‌مداراني است كه با همه هستي خود حقيقت آن را باور داشته و با تمام وجود در اجراي آن ساعي باشند.
  بدون شك يكي از بارزترين چهره‌هايي كه تاريخ بشريت به چشم خود ديده شخصيت متعالي امام خميني(قدس سره) است كه با ظهورش لمعان پرفروغ و تلألؤ فروزنده اسلام را در همه جا گسترانيده و بعثت انبيا و امامت اوصيا را در خاطره‌ها زنده كرده است. اساس حركت عظيم و نهضت بي‌نظير او در مسير آزادسازي انديشه ديني و تفكر قرآني بوده است. اگر رهبران جوامع بشري در فكر رهايي ملتها و ازادي انسانها هستند امام راحل(قدس سره) از آن برتر انديشيده و در فكر گسستن اَغلال و زنجيرهايي است كه طواغيت زمان و شياطين دوران به دست و پاي دين زده و او را از بالندگي و حيات بخشي ساقط كرده‌اند زيرا كه اين دين آزاد و رها است كه قدرت پرواز به انسانها داده و حصارهاي ستم و زنجيره‌هاي ظلم را مي‌گسلد كه نه تنها دست ظالمان و پاي تجاوزكاران را قطع مي‌كند بلكه تعدّي را خانه نشين و ظلم را نيز منزوي مي‌كند.
  اين راه دشوار و طريق پرخار تنها با عصاي استواري و چوبدستي پايمردي آن انسانِ يگانه و آن كاملِ فرزانه ممكن بود و بس. او، كه يادش هميشه زنده و راهش همواره پررهرو باد، با انديشه‌اي بلند، نفسي پرصلابت، روحي قوي عقلي ژرف‌نگر، جاني پاك، ايماني راسخ، پيماني استوار، ميثاقي پايدار، ضميري آگاه، قلبي آرام، ستاره‌اي پرفروغ و فرشته نجات و هماي سعادت بود كه بر تارك انساني نشست و نغمهٴ دلنشين آزادي و ترانه جان نواز رهايي را آواز داد. او با درنورديدن موانع و خرق كردن حُجُب جرأت‌هاي حبس شده شهامتهاي دفن شده و رشادتهاي به گِل نشسته را آزاد، زنده و حركت داد به گونه‌اي كه هر يك با سلاح خاص خود پا به عرصه جهاد نهاده و آن شد كه به اعجاز قرن لقب گرفت.
  ليكن در بين همه اينها هيچ امري به اندازه انديشه‌اي همراه و گامي هم پا ارزش وجودي نداشته و امام را در آن قلّه هدايتش رفيق نيست؛ در اين رابطه نقش عالمان ديني و انديشوران آسماني كه با همگوني خاص فكري خود با امام(قدس سره) در تثبيت و استوارسازي انديشه انقلاب، ساعي بودند ممتاز است. در ميان آنان نقش وحيد و تأثير عميق حكيم فرزانه و مفسّر يگانه حضرت ايت الله جوادي آملي(دام ظلّه) در جهت تبيين دانشهاي متعالي و تشريح ارزشهاي متكامل امام راحل(قدس سره) به توصيف در نيامده و برگهاي زرّيني را در صفحات كتاب انقلاب به نام خود اختصاص داده است. همان‌گونه كه علي(عليه السلام) در ارتباط با پيغمبر(صلَي الله عليه وآله وسلَم) مي‌فرمايد: ‌«‌من در سايه تبعيّت از رسول الله(صلّي الله عليه و آله و سلّم) جايي قدم نهادم كه شجعان عرب و ابطال عجم راجل بودند» در مواضعي كه امام(قدس سره) در ورود به آن ميدان تنها بوده بر بال انديشهٴ برخاسته از فكر عالي امام، نشسته و زمينه‌هاي حيرت و جهالت و ضلالت و گمراهي را از بين مي‌برد و اگر رزمندگان و بسيجيان و سلحشوران ميدان نبرد نمودِ شجاعت و ظهور رشادت امام(قدس سره) بودند استاد عالي مقام حضرت آيت الله جوادي آملي(دام ظلّه) نمودِ آن مرحلهٴ عاليهٴ هستي امام(قدس سره)، يعني انديشه، معرفت و گرايشات خاص توحيدي آن انسان فرزانه است. لذا به جرأت مي‌توان نزديك‌ترين راه در جهت شناسايي امام راحل(قدس سره) را در بيان و بنان استاد معظم(دام ظلّه) جست و جو كرد و اين همان انگيزه پاك و داعي نابي است كه گردآورنده اين مجموعه را بر آن داشته است تا با سعي بليغ و تلاش وسيع، مجموعهٴ حاضر را كه در مناسبتهاي مختلف و در طول سالهاي 1359 تا 1357 در ارتباط با معرّفي شخصيت امام خميني(قدس سره) به بيان استاد و بنان ايشان آمده، تنظيم نمايد كه بعد از تقديم اين اثر حياتبخش به محضر استاد(دام ظلّه) به دو تن از محقّقين محترم مركز تحقيقاتي اسراء محوّل تا آنچه را كه در اين كتاب ارزشمند جمع‌آوري شده بررسي نمايند كه پس از تأييد مقدّمهٴ مبسوطي را معظّم‌له به قلم خود بر اين كتاب شريف نگاشته كه بر اعتبار و اهميّت آن افزوده است.
  لذا مركز نشر اسراء بر خود لازم مي‌داند از جناب آقاي محمد امين شاهجويي كه اين مجموعه را از سر شوق بلكه عشق گردآورده و زحمات فراواني را براي كمال اين مجموعه بر خود همواره ساخته است قدرداني نموده و توفيقات روزافزون را از درگاه باري براي ايشان و همهٴ كساني كه با مركز نشر اسراء در نشر اين مجموعه ارزشمند، همكاري نموده‌اند آرزو كند. در پايان براي آن روح خدا اعتلا و براي اين عبد خدا ارتقا مسئلت مي‌داريم.