دیگر اخبار | بایگانی
مقاله پژوهشی؛
تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌ الله جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسراء مقاله ای با عنوان « تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌الله جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد.
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی ‌جوادی آملی:
بزرگی و عظمت ملاصدرا به بزرگی اندیشه اوست/صدرالمتألهین هیچ محدوده ای برای علم قائل نشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به مناسبت اول خرداد ماه روز بزرگداشت ملاصدرا مراسم بزرگداشتی از سوی مجمع عالی حکمت شعبه شیراز در این شهر برگزار شد. حجت الاسلام و المسلین دکتر مرتضی جوادی آملی در این همایش در سخنانی به تبیین ابعاد مختلف شخصیت علمی...
گزارش تصویری؛ آئین بزرگداشت ملاصدرا در شیراز برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با اول خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا، آئین بزرگداشت بنیانگذار حکمت متعالیه، حکیم صدر المتالهین، فیلسوف شهیر قرن دهم هجری قمری، با حضور گسترده اصحاب اندیشه و فلسفه‌دانان، متولیان فرهنگی و هنرمندان، در زادگاهش شهر شیراز ...
به همت پژوهشگاه معارج؛
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» برگزار شد
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» به همت پژوهشگاه معارج، با حضور جمعی از محققین و پژوهشگران، در سالن جلسات بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بر گزار شد.
به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج؛
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» برگزار شد
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ و جمعی از پژوهشگران پژوهشگاه علوم وحیانی معارج در سالن کنفرانس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار...
در پی عقد تفاهم نامه همکاری های علمی پژوهشی، صورت گرفت:
ارتباط اینترنتی کتابخانه آستان قدس رضوی و بنیاد بین المللی اسراء
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در پی امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک علمی و پژوهشی بين «بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی» و «بنياد بین المللی علوم وحیانی اسراء»، ارتباط اینترنتی کتابخانه پژوهشگاه معارج وابسته به بنیاد اسراء و کتابخانه آستان قدس...
تجلیل از حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جمعی از شاگردان حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم، پیش از شروع درس خارج فقه معظم له در مسجد اعظم قم، از مقام علمی استاد خود تجلیل به عمل آوردند.
به زودی منتشر می شود؛
مجموعه ارزشمند «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد نخست از مجموعه ارزشمند و گرانسنگ «سَلُونِی قَبْلَ أَن ْتَفْقِدُونِی؛ شرح و تحریر نهج البلاغه» حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی (دام عزه) آماده چاپ و به زودی منتشر خواهد شد.
مقاله پژوهشی؛
«فلسفۀ اخلاقِ آیت الله العظمی جوادی آملی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جدیدترین شماره از دوفصلنلمه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج آماده انتشار شد. در این شماره از این فصلنامه علمی پژوهشی مقاله ای با عنوان «فلسفۀ اخلاق استاد جوادی آملی» به قلم دکتر محسن...
ـــ ـــعتکاف، از مقولات نىاىشى است که در فضا‌سازى بندگى و زمىنه‌آورى اطاعت و کرنش در آستان الهى نقش اساسى و بىشترى دارد.

  عبادت، اصلى‌ترىن گوهرى است که بر اندام هستى شاىسته آمده و تعالى و رشد موجودات نىز در گرو آن است؛ آن‌گونه که ربوبىت و بى‌نىازى هم رداىى است که تنها سزاوار درگاه الهى است: «لبس العِزّ و الکبرىاء...» ؛ لىکن عبادت را اَشکال و صُوَرى است که هر ىک به نوبهٔ خود نماىانگر نوعى خضوع و گونه‌اى خشوع در پىشگاه خالق ىکتا و ىگانه است. روشن است که ظاهر عبادات شاىد متفاوت باشد؛ لىکن همهٔ انواع عبادات به قصد تقرّب به ساحت الهى و راهجوىى به وادى ربوبى است؛ حتّى نماز که قائمهٔ دىن و عاصمهٔ باورهاى اىمانى است، صورتى دارد و سىرتى، و ظاهرى دارد و باطنى که سىرت و باطنِ نماز را ذکر خدا تأمىن مى‌کند: ﴿و اَقِمِ الصَّلوٰةَ لِذِكرى﴾  و از اىن رهگذر، هر ساختار عبادى و هر قالب نىاىشى مى‌تواند بخشى از نىازهاى بندگى و اهداف درونى را تأمىن کند؛ لىکن برخى از آن‌ها به جهت جامعىت و کمال سهم بىشترى را در اىن فضا اىفا مى‌کنند.

  اعتکاف، از مقولات نىاىشى است که در فضا‌سازى بندگى و زمىنه‌آورى اطاعت و کرنش در آستان الهى نقش اساسى و بىشترى دارد. مؤلّفه‌هاى عمده‌اى در هوىت‌بخشى به اعتکاف حضور دارند؛ مانند زمان، مکان، قىام، صىام، اشتغال به قرآن و ذکر، داشتن حالِ دعا و...؛ امّا مهم‌ترىن رکن اعتکاف، برونرفت از غفلت و نسىان و توجّه ىافتن به خود و آنچه به عنوان هوىت و جانماىهٔ معتکف است؛ التفات به افتقار خود و نىازمندى به خداوند بى‌نىاز و نهاىتاً بازسازى نفس و زدودن غبارهاىى که غىر را بر جان انسانى نشانده و غىرت الهى را از جان دور ساخته است.

  اعتکاف احکام، اسرار، معارف و آثار فراوانى دارد که معتکف هرچه بدان‌ها بىشتر آگاه باشد، بهتر مى‌تواند از آن‌ها بهره ببرد. اىن سنّت الهى و دىرىنهٔ عبادى که انبىاى الهى نىز، خصوصاً نبى گران‌قدر اسلام و اولىاى معصومان و امامان پاکى و فضىلت، در سلوک عبادى خود بدان توجّه وىژه داشته‌اند، از برجسته‌ترىن جلوه‌هاى عبادى است که از زمان ساخت کعبه به عنوان بىت عتىق و نخستىن خانهٔ عبادت مورد نظر بوده است؛ از آن هنگام که پروردگار جهان ابراهىم و اسماعىل را مأمور ساختن خانهٔ توحىد کرد تا نماز‌گزاران و اقامه‌کنندگان برنامه‌هاى عبادى با نگرشى اعتکافى در کنار کعبه به عبادت درآىند: ﴿... اَن طَهِّرا بَيتِى لِلطّائِفينَ و العـٰكِفينَ و الرّكَّعِ السُّجود﴾.

  اکنون که اىن سنّت الهى در فضاى وىژهٔ حکومت دىنى مورد توجّه عموم طبقات، به‌وىژه جوانان حوزوى و دانشگاهى قرار گرفته، بسىار شاىسته است که به آن شناخت اصىل و بى‌شائبه‌اى پدىد آىد. اىن مجموعه که بربال اعتکاف نام گرفته با هدف بازشناسى صحىح و اصىل احکام اىن سنّت عبادى ـ الهى و با آشناىى بىشتر به اسرار و آداب و معارف آن؛ از آثار قلمى و سخنان ارزشمند حضرت استاد، آىت الله جوادى آملى ـ مد ظله العالى ـ فراهم آمده تا علاقه‌مندان و مشتاقان اىن جرىان عبادى با آگاهى و شناخت هرچه بىشتر بدان معرفت ىافته و سپس ارادت ورزند.

  اىن کتاب در شش فصل، تنظىم شده:

  1. فصل نخست، کلىاتى دربارهٔ اعتکاف.

  2. فصل دوم، جاىگاه اعتکاف.

  3. فصل سوم، اهداف و اسرار اعتکاف.

  4. فصل چهارم، شروط و آسىب‌هاى اعتکاف.

  5. فصل پنجم، وىژگى‌ها و آداب اعتکاف.

  6. فصل ششم، آثار اعتکاف.

  امىد است اىن اثر براى تشنگان معرفت و شىفته‌گان قرب الهى که در محفل نورانى اعتکاف گرد هم مى‌آىند، سودمند افتد. ضمناً اىن اثر ارزشمند با تلاش گروه فقهِ پژوهشکدهٔ علوم وحىانى معارج پدىد آمده و مرکز نشر اسراء بر خود لازم مى‌داند از اهتمام و کوشش جناب حجج اسلام آقاىان ىدالله مقدّسى و سىد کمال الدىن عمادى در تحقىق و تدوىن و حجج اسلام آقاىان جواد وفادار و محمد رنجبر و سىد ولى كاظمى در تهىه منابع و مقابله علمى و آقاى سالم فىض الله در صفحه‌آراىى بسىار سپاسگزارى کند.