دیگر اخبار | بایگانی
مقاله پژوهشی؛
تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌ الله جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسراء مقاله ای با عنوان « تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌الله جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد.
حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی ‌جوادی آملی:
بزرگی و عظمت ملاصدرا به بزرگی اندیشه اوست/صدرالمتألهین هیچ محدوده ای برای علم قائل نشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به مناسبت اول خرداد ماه روز بزرگداشت ملاصدرا مراسم بزرگداشتی از سوی مجمع عالی حکمت شعبه شیراز در این شهر برگزار شد. حجت الاسلام و المسلین دکتر مرتضی جوادی آملی در این همایش در سخنانی به تبیین ابعاد مختلف شخصیت علمی...
گزارش تصویری؛ آئین بزرگداشت ملاصدرا در شیراز برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با اول خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا، آئین بزرگداشت بنیانگذار حکمت متعالیه، حکیم صدر المتالهین، فیلسوف شهیر قرن دهم هجری قمری، با حضور گسترده اصحاب اندیشه و فلسفه‌دانان، متولیان فرهنگی و هنرمندان، در زادگاهش شهر شیراز ...
به همت پژوهشگاه معارج؛
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» برگزار شد
نشست علمی «ادراک ناپذیری ذات الهی با تاکید بر دیدگاه آیت الله العظمی جوادی آملی» به همت پژوهشگاه معارج، با حضور جمعی از محققین و پژوهشگران، در سالن جلسات بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء بر گزار شد.
به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج؛
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» برگزار شد
نشست علمی «بررسی راهکارهای انتقال آموزه های اسلام به غرب» با حضور حجت الاسلام و المسلمین دکتر رضوی راد رئیس انستیتو علوم انسانی و اسلامی هامبورگ و جمعی از پژوهشگران پژوهشگاه علوم وحیانی معارج در سالن کنفرانس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار...
در پی عقد تفاهم نامه همکاری های علمی پژوهشی، صورت گرفت:
ارتباط اینترنتی کتابخانه آستان قدس رضوی و بنیاد بین المللی اسراء
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در پی امضای تفاهم نامه همکاری های مشترک علمی و پژوهشی بين «بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی» و «بنياد بین المللی علوم وحیانی اسراء»، ارتباط اینترنتی کتابخانه پژوهشگاه معارج وابسته به بنیاد اسراء و کتابخانه آستان قدس...
تجلیل از حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جمعی از شاگردان حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز معلم، پیش از شروع درس خارج فقه معظم له در مسجد اعظم قم، از مقام علمی استاد خود تجلیل به عمل آوردند.
به زودی منتشر می شود؛
مجموعه ارزشمند «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد نخست از مجموعه ارزشمند و گرانسنگ «سَلُونِی قَبْلَ أَن ْتَفْقِدُونِی؛ شرح و تحریر نهج البلاغه» حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی (دام عزه) آماده چاپ و به زودی منتشر خواهد شد.
مقاله پژوهشی؛
«فلسفۀ اخلاقِ آیت الله العظمی جوادی آملی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جدیدترین شماره از دوفصلنلمه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج آماده انتشار شد. در این شماره از این فصلنامه علمی پژوهشی مقاله ای با عنوان «فلسفۀ اخلاق استاد جوادی آملی» به قلم دکتر محسن...
ـــ ـــگرچه شناخت هر پدیده و راهیابی به کنه وجود و حاق حقیقت آن آسان نیست ؛ لیکن در خصوص انسان این آگاهی و دانش به مراتب دشوارتر و سخت تر است و بخشی از غفلت انسان از حقیقت خود ، از همین نکته ، یعنی عدم آگاهی و ناشناخته بودن ذات انسانی سرچشمه می گیرد

  گرچه شناخت هر پدیده و راهیابی به کنه وجود و حاق حقیقت آن آسان نیست ؛ لیکن در خصوص انسان این آگاهی و دانش به مراتب دشوارتر و سخت تر است و بخشی از غفلت انسان از حقیقت خود ، از همین نکته ، یعنی عدم آگاهی و ناشناخته بودن ذات انسانی سرچشمه می گیرد.

  بدیهی است که اگر گوهر وجودی انسانی شناخته و به سویدای وجودی او معرفت حاصل شود ، قطعاً اوضاع انسانی و جامعهٴ جهانی ، به مراتب مناسب تر گردیده و حاکمیّت خیر و زیبایی ، و حق و عدل نمایان شده و شرّ زشتی ، و باطل و ظلم به کناری می خزد.

  آنچه بشر امروز را در هاله ای از ظلمت و تباهی و پرده ای از نادانی و گمراهی فروبرده ، به گونه ای که گاهی انسان را به جای خدا می نشانند و گاهی در حدّ حیوان ساقط می کنند ؛ گاهی او را موجودی هر جایی که تنها به دنبال تأمین غرایز دنیایی خود است ، معرّفی می کنند و گاهی بر او لباس تقدّس می پوشانند و او را موجودی غیبی توصیف می کند ، و گاهی هم او را با هویتی ناشناخته و حقیقتی نا پیدا معرفی می کنند ، همه و همه از عدم آگاهی به منبع هستی بخش انسان و ناآگاهی نسبت به منبع معرفتی او ناشی می شود.

  یکی از شگفتی هایی که در آفرینش انسان وجود دارد ، نحوهٴ خلقت و پیدایش انسان است. سابقهٴ درخشان آفرینش وی و بیان عظمت و جایگاه والای انسانی غرور آفرین است ؛ موجودی آفریده شد که نه تنها نقطهٴ عطف دار وجود و نیز نه تنها معلّم و مسجود فرشتگان است ، بلکه مایهٴ مباهات الهی بوده و در سرای هستی موجودی به شرافت او یافت نمی شود.

  گرچه انسان اعّم از اینکه در کسوت مرد ظاهر شود یا در لباس زن ، هدف و غایت آفرینش است ؛ امّا برترین و زیباترین هدف او همان پروردگار عالم وجود است که مقصد و مقصود انسانی معرّفی شده است : « خلقت الافلاک لاجلک و خلقتک لا جلی» خصایص و ویژگی های ذاتی انسانی فوق العاده ارزشمند است. قرآن کریم بر کرامت ذاتی انسانی صحّه نهاده : ﴿ وَ لَقَدْ كَرَّمْنا بَنی آدَمَ وَ ... ﴾   ، و خدای اکرم با قرآن کریم بر او تجلّی کرده و شرافت علم و بیان به او بخشیده است : ﴿ اقْرَأْ وَ رَبُّكَ الْأَكْرَمُ ٭ الَّذِى عَلَّمَ بِالْقَلَمِ ٭ عَلَّمَ الْانسَانَ مَا لَمْ یَعْلَمْ ﴾   ، این همه نشان گوهر یکتای وجود انسان است.این انسان دو سویه که طرفی به احسن تقویم و طرفی به اسفل سافلین دارد ، اگر به درستی شناخته و تربیت نشود ، چون همهٴ قوا و توان خود را در جهت سوء و تباهی مصروف می دارد ، از هر شیطانی نیرنگ بازتر و از هر حیوانی پست تر و گمراه تر است ؛ همان طوری که اگر شناخت و آگاهی درستی نسبت به وی حاصل شود و مسیر تربیتی و ساز و کار پرورش آن فراهم آید و مطابق با خصایص نهادی او ، همانند کرامت ذاتی ، آزادی و حریّت در پرتو عقل و نقل ، اختیار و ارادهٴ انسانی و ... ساخته و پرداخته شود ، جهان روح آرامش و چهرهٴ شکوفایی و توسعه و پیشرفت همه جانبه را شاهد خواهد بود.

  اکنون تمامی عالمان ، اندیشمندان و نخبگان جامعه باید برخیزند ، قیام کنند و ضمن تهذیب و طهارت نفس ، صلح و دوستی را از یک سو ، عقل و عدل را از سوی دیگر ، و آزادی و اختیار در پرتو دین را از جهت سوم ، صلا دهند تا جامعهٴ جهانی از مرداب فساد و تباهی و گرداب جهل و ظلم خارج شده ، مردم شمیم دل انگیز بهشت و اخلاق ، عرفان و آداب الهی را که شیمهٴ اهل قرب است ، تجربه خواهند کرد.

  این اثر مجموعه مباحثی است که استاد علامه ، حضرت آیت الله جوادی آملی ( دام ظله ) طی مباحث فراوان و متنّوعی که پیرامون انسان ، تطوّرات آفرینشی او ، خصایص و ویژگی های انسان همچون ، کرامت ، حرّیت ، آزادگی ، اختیار و اراده ، بیان داشته یا نگاشته اند. سیری در آثار استاد ، همچون حیات حقیقی انسان در قرآن ، سیرت و صورت انسان در قرآن ، فطرت در قرآن ، تفسیر انسان به انسان ، زن در آینه جلال وجمال ، انتظار بشر از دین ، دین شناسی ، سرچشمه اندیشه ( جلد1و3 ) ، قسمتی از تفسیر سورهٴ مبارکهٴ بقره و سورهٴ اسرا که در مجموعهٴ ارزشمند تفسیر تسنیم یافت می شود ، منابع این کتاب هستند. از این رو نام این کتاب را « انسان از آغاز تا انجام » نهاده و از جناب آقای سید مصطفی موسوی تبار که عهده دار تحقیق ، گردآوری و تنظیم این اثر بودند ، و نیز جناب حجةالاسلام سیدمحمود صادقی كه ویرایش و ارزیابی نهایی آن را بر عهده داشتند ، صمیمانه سپاس گزاریم.

  این اثر در سه بخش آفرینش انسان ، انسان ، و انسان در آفرینش ، مباحث مختلفی را در باب آفرینش انسان ، هدف آفرینش او ، تعریف انسان ، تعریف انسان در قرآن ، حی متألّه ، جایگاه انسان در نظام آفرینش ، فضیلت انسان بر دیگر موجودات ، کرامت انسان و ... با قلمی روان در اختیار علاقمندان قرار می دهد. امید داریم انتشار این اثر فصلی نو را در راه شناخت انسان به روی طالبان معارف دینی بگشاید.