دیگر اخبار | بایگانی
دیدار اعضای هیئت تحریریه نشریه اخلاق وحیانی با آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلسه علمی اعضای هیئت تحریریه «نشریه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» در محضر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با موضوع بررسی پرسش های مطرح شده حول محور مقاله «فلسفه اخلاق از دیدگاه استاد جوادی آملی» که در چهاردهمین شماره این نشریه،...
تازه های نشر؛
جلد 48 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 48 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 49 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 49 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مجلدات 13 تا 16 تفسیر گرانسنگ تسنیم و کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات از مجموعه تالیفات آیت الله العظمی جوادی آملی به زبان عربی ترجمه شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مرکز بین المللی نشر اسراء مجلدات 13 تا 16 تفسیر گرانسنگ تسنیم و کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات از مجموعه تالیفات حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به زبان عربی ترجمه و به زیور طبع آراسته شد.
طرح ملی «درجات» با محوریت آثار آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار می گردد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: طرح ملی «درجات» با محوریت آثار گرانسنگ حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار می گردد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی:
«مرجع»، استنباط شخصی ندارد و یک منبع وحیانی مبدأ فتاوای اوست
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی در پاسخ به اینکه آیا آثار سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مصلحت سنجی حکم مرجع متوجه مرجع نیست؟ گفت: مرجع به تنها منبعی که از جایگاه آن منبع بایستی این احکام را استنباط کند، رجوع و تمسک...
حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در دیدار وزیر علوم؛
باید در دانشگاه ها، دانشی داشته باشیم که با ابدیت ما هماهنگ و سازگار باشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که امروز به شهر مقدس قم سفر کرده است، با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت‌الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفت‌وگو کرد
منتشر شد؛
مجموعه ارزشمند «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: کتاب ارزشمند «سَلُونِی قَبْلَ أَن ْتَفْقِدُونِی، تحریر نهج البلاغه» به قلم حکیم متأله آیت الله العظمی جوادی آملی، به زیور طبع آراسته شد.
مقاله پژوهشی؛
تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌ الله جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسراء مقاله ای با عنوان « تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌الله جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد.
ـــ ـــگرچه شناخت هر پدیده و راهیابی به کنه وجود و حاق حقیقت آن آسان نیست ؛ لیکن در خصوص انسان این آگاهی و دانش به مراتب دشوارتر و سخت تر است و بخشی از غفلت انسان از حقیقت خود ، از همین نکته ، یعنی عدم آگاهی و ناشناخته بودن ذات انسانی سرچشمه می گیرد

  گرچه شناخت هر پدیده و راهیابی به کنه وجود و حاق حقیقت آن آسان نیست ؛ لیکن در خصوص انسان این آگاهی و دانش به مراتب دشوارتر و سخت تر است و بخشی از غفلت انسان از حقیقت خود ، از همین نکته ، یعنی عدم آگاهی و ناشناخته بودن ذات انسانی سرچشمه می گیرد.

  بدیهی است که اگر گوهر وجودی انسانی شناخته و به سویدای وجودی او معرفت حاصل شود ، قطعاً اوضاع انسانی و جامعهٴ جهانی ، به مراتب مناسب تر گردیده و حاکمیّت خیر و زیبایی ، و حق و عدل نمایان شده و شرّ زشتی ، و باطل و ظلم به کناری می خزد.

  آنچه بشر امروز را در هاله ای از ظلمت و تباهی و پرده ای از نادانی و گمراهی فروبرده ، به گونه ای که گاهی انسان را به جای خدا می نشانند و گاهی در حدّ حیوان ساقط می کنند ؛ گاهی او را موجودی هر جایی که تنها به دنبال تأمین غرایز دنیایی خود است ، معرّفی می کنند و گاهی بر او لباس تقدّس می پوشانند و او را موجودی غیبی توصیف می کند ، و گاهی هم او را با هویتی ناشناخته و حقیقتی نا پیدا معرفی می کنند ، همه و همه از عدم آگاهی به منبع هستی بخش انسان و ناآگاهی نسبت به منبع معرفتی او ناشی می شود.

  یکی از شگفتی هایی که در آفرینش انسان وجود دارد ، نحوهٴ خلقت و پیدایش انسان است. سابقهٴ درخشان آفرینش وی و بیان عظمت و جایگاه والای انسانی غرور آفرین است ؛ موجودی آفریده شد که نه تنها نقطهٴ عطف دار وجود و نیز نه تنها معلّم و مسجود فرشتگان است ، بلکه مایهٴ مباهات الهی بوده و در سرای هستی موجودی به شرافت او یافت نمی شود.

  گرچه انسان اعّم از اینکه در کسوت مرد ظاهر شود یا در لباس زن ، هدف و غایت آفرینش است ؛ امّا برترین و زیباترین هدف او همان پروردگار عالم وجود است که مقصد و مقصود انسانی معرّفی شده است : « خلقت الافلاک لاجلک و خلقتک لا جلی» خصایص و ویژگی های ذاتی انسانی فوق العاده ارزشمند است. قرآن کریم بر کرامت ذاتی انسانی صحّه نهاده : ﴿ وَ لَقَدْ كَرَّمْنا بَنی آدَمَ وَ ... ﴾   ، و خدای اکرم با قرآن کریم بر او تجلّی کرده و شرافت علم و بیان به او بخشیده است : ﴿ اقْرَأْ وَ رَبُّكَ الْأَكْرَمُ ٭ الَّذِى عَلَّمَ بِالْقَلَمِ ٭ عَلَّمَ الْانسَانَ مَا لَمْ یَعْلَمْ ﴾   ، این همه نشان گوهر یکتای وجود انسان است.این انسان دو سویه که طرفی به احسن تقویم و طرفی به اسفل سافلین دارد ، اگر به درستی شناخته و تربیت نشود ، چون همهٴ قوا و توان خود را در جهت سوء و تباهی مصروف می دارد ، از هر شیطانی نیرنگ بازتر و از هر حیوانی پست تر و گمراه تر است ؛ همان طوری که اگر شناخت و آگاهی درستی نسبت به وی حاصل شود و مسیر تربیتی و ساز و کار پرورش آن فراهم آید و مطابق با خصایص نهادی او ، همانند کرامت ذاتی ، آزادی و حریّت در پرتو عقل و نقل ، اختیار و ارادهٴ انسانی و ... ساخته و پرداخته شود ، جهان روح آرامش و چهرهٴ شکوفایی و توسعه و پیشرفت همه جانبه را شاهد خواهد بود.

  اکنون تمامی عالمان ، اندیشمندان و نخبگان جامعه باید برخیزند ، قیام کنند و ضمن تهذیب و طهارت نفس ، صلح و دوستی را از یک سو ، عقل و عدل را از سوی دیگر ، و آزادی و اختیار در پرتو دین را از جهت سوم ، صلا دهند تا جامعهٴ جهانی از مرداب فساد و تباهی و گرداب جهل و ظلم خارج شده ، مردم شمیم دل انگیز بهشت و اخلاق ، عرفان و آداب الهی را که شیمهٴ اهل قرب است ، تجربه خواهند کرد.

  این اثر مجموعه مباحثی است که استاد علامه ، حضرت آیت الله جوادی آملی ( دام ظله ) طی مباحث فراوان و متنّوعی که پیرامون انسان ، تطوّرات آفرینشی او ، خصایص و ویژگی های انسان همچون ، کرامت ، حرّیت ، آزادگی ، اختیار و اراده ، بیان داشته یا نگاشته اند. سیری در آثار استاد ، همچون حیات حقیقی انسان در قرآن ، سیرت و صورت انسان در قرآن ، فطرت در قرآن ، تفسیر انسان به انسان ، زن در آینه جلال وجمال ، انتظار بشر از دین ، دین شناسی ، سرچشمه اندیشه ( جلد1و3 ) ، قسمتی از تفسیر سورهٴ مبارکهٴ بقره و سورهٴ اسرا که در مجموعهٴ ارزشمند تفسیر تسنیم یافت می شود ، منابع این کتاب هستند. از این رو نام این کتاب را « انسان از آغاز تا انجام » نهاده و از جناب آقای سید مصطفی موسوی تبار که عهده دار تحقیق ، گردآوری و تنظیم این اثر بودند ، و نیز جناب حجةالاسلام سیدمحمود صادقی كه ویرایش و ارزیابی نهایی آن را بر عهده داشتند ، صمیمانه سپاس گزاریم.

  این اثر در سه بخش آفرینش انسان ، انسان ، و انسان در آفرینش ، مباحث مختلفی را در باب آفرینش انسان ، هدف آفرینش او ، تعریف انسان ، تعریف انسان در قرآن ، حی متألّه ، جایگاه انسان در نظام آفرینش ، فضیلت انسان بر دیگر موجودات ، کرامت انسان و ... با قلمی روان در اختیار علاقمندان قرار می دهد. امید داریم انتشار این اثر فصلی نو را در راه شناخت انسان به روی طالبان معارف دینی بگشاید.