دیگر اخبار | بایگانی
همزمان با 1 خرداد، روز بزرگداشت ملاصدرا؛
پیام آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت روز بزرگداشت ملاصدرا (صدرالمتالهین)+ ترجمه انگلیسی و عربی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به مناسبت اول خرداد، روز بزرگداشت ملا صدرا (صدرالمتالهین)، پیامی به همین مناسبت صادر فرمودند.
تازه هاي نشر
جلد سی و دوم کتاب «رحیق مختوم» منتشر شد
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد 32 کتاب ارزشمند «رحیق مختوم» شرح حکمت متعالیه، اثر گرانقدر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین المللی نشر اسراء، منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 51 «تفسیر تسنیم» آماده انتشار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 51 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا، آماده انتشار شد.
تازه های نشر؛
جلد 52 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 52 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مقاله علمی پژوهشی؛
بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی مقاله ای با عنوان «بررسی امکان تربیت دینی بر مبنای نظریه عقلانیت وحیانی با تکیه بر نظریات علامه جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: شانزدهمین شماره از «دو فصلنامه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، آماده چاپ شد.
تازه های نشر؛
جلد 50 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 50 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
جدیدترین اثر آیت الله العظمی جوادی آملی؛
جلد دوم کتاب «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» به زیور طبع آراسته شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد دوم کتاب ارزشمند« سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» تالیف آیت الله العظمی جوادی آملی که دربردارنده شرح و تحریر خطبه های 16 تا 32 نهج البلاغه می باشد، در 582 صفحه به زیور طبع آراسته گردیده است.
پاسخ آیت الله العظمی جوادی آملی به پروفسور پیرونه در خصوص «آموزه های پیامبر اسلام و صلح جهانی»
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: پروفسور پیرونه، اسلام شناس مشهور ایتالیایی با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفتگو کرد.
ـــ ـــفقه علم شريفي است كه تمامي حوزه فعل و عمل مكلّف را شامل شده و با حضورش حيرت عملي و با نورش تحيّر فعلي را برطرف مي‌سازد

  فقه علم شريفي است كه تمامي حوزه فعل و عمل مكلّف را شامل شده و با حضورش حيرت عملي و با نورش تحيّر فعلي را برطرف مي‌سازد.

  احكام الهي كه حوزه شريعت نبوي را تأمين مي‌كند انوار درخشان و فروغ تابناكي است كه با تبعيت از آن و اطاعت فرمان سلطاني ربّ‌العالمين بندگي و عبوديّت عملي انسان سامان پذيرفته و راه بندگي و تضلّع درگاه ربوبي هموار مي‌شود.

  علم فقه كه يكي از پايه‌هاي پويايي شريعت بيضاء محمدي(صلّي الله عليه و آله و سلّم) است را به (استنباط و احكام شرعي از ادلّه فقهي) تعريف مي‌كنند و ادلّه فقهي را نيز كتاب و سنّت و عقل معرفي مي‌كنند. اجتهاد مجتهدين و تفقّه فقها كه به (امناءالرسل) و (حصون الاسلام) وصف مي‌شوند يكي از جلوه‌هاي شيرين و لذّت‌بخش شريعتي است كه تمامي جهات وجودي انسان اعم از نيازهاي معرفتي، اخلاقي و عملي انسان را تأمين نموده و زنده

   

  بودن و حيات داشتن علم فقه را در پرتو حجّت عملي ارائه مي‌نمايد.

  نقش و ارزش وجودي هر علمي تابع موضوع آن علم است و چون موضوع علم فقه عمل مكلّف است و بدون عمل صحيح و شرعي هرگز احساس آرامش و طمأنينه دست نمي‌دهد تنها اين علم فقه است كه با قرار دادن مكلّف در صراط مستقيم و طريق حق او را از انحراف و فساد نجات مي‌بخشد و اين همان رأي امام رحيل خميني كبير(قدس سره الشريف) است كه فرمود: «اسلام اگر خداي نخواسته همه چيز از دستش برود ولي فقهش به طريقه موروثي از فقهاي بزرگ بماند به راه خود ادامه خواهد داد ولي اگر همه چيز به دستش آيد و خداي نخواسته فقهش به همان طريقه سلف صالح از دستش برود، راه حق را نتواند ادامه داد و به تباهي خواهد كشيد». 

  از آنجا كه عمل انساني در حوزه فردي ـ اجتماعي و رابطه با خداوند متعال معنا و تفسير مي‌شود و علم فقه به تمامي رفتارهاي آدمي همه حوزه‌هاي مذكور اعم از فردي، اجتماعي و نيز ترسيم مناسبات فرد و جامعه و همچنين به عبوديت و بندگي در پيشگاه پروردگار عالم مي‌پردازد و پاسخگوي تمام نيازهاي عملي انسان

   

  در هر عصر و مصري است تعبير رساي امام در معرّفي فقه زيبا جلوه مي‌كند كه فرمود: «فقه تئوري اداره انسان از گهواره تا گور است» .

  يكي از بارزترين خصوصيت اين علم توانمندي و استعداد حضور در تمامي عرصه‌هاي عملي و مسائل جديد و مستحدثه است كه دامنگير تمامي افراد در تمامي مشاغل است. اجتهاد پويا بر مبناي فقه اصيل كه نمونه بارز آن در فقه جواهري تبلور يافته مسير مشخص و روشني است كه فقهاي راستين عصر ما با توجه به دو اصل پويايي و اعتماد قطعي بر متون و منابع دين مشعل فقاهت را مشتعل داشته‌اند كه همين امر موجب توليد علم و گسترش حوزه فقه مي‌باشد و حديث شريف «وأمّا الحوادث الواقعه فارجوا فيما الي رواة احاديثنا»  معنا و تحقق مي‌يابد.

  استفتاء، واژهٴ قرآني است كه در اصيل‌ترين منبع ديني ما يعني قرآن مجيد بكار رفته خداوند متعال سؤالات و پرسشهاي افراد از پيامبر را با اين واژه بيان داشته است. ﴿يَسْتَفْتُونَكَ فِي النِّسَاءِ قُلِ اللّهُ يُفْتِيكُمْ فِيهِنَّ﴾ ، ﴿يَسْتَفْتُونَكَ قُلِ اللّهُ يُفْتِيكُمْ فِي الْكَلاَلَةِ﴾  كه اين روال

   

  در عصر ائمه بزرگوار دين ادامه داشته و تا عصر غيبت و روزگار فقاهت اين روش ادامه پيدا كرده و قسمت عمده‌اي از دستاوردها و آثار فقهي و علمي دوران ما بر اساس همين الگوي قرآني و ديني است فقهاي هر عصري به پرسشها و سؤالات مردم كه در قالب استفتاء مطرح مي‌شود به شكل افتاء جواب مي‌فرمودند. (جامع استفتائات) ميرزاي قمي (الفتاوي) محقّق نائيني نمونه‌هاي برجسته‌اي از اين دست مسائل است. اين كتاب كه حاوي بعضي از پرسشها و استفتائات فقهي مردم متدين امّت اسلامي كه در طول بيش از يك دهه از محضر آيت‌‌الله جوادي آملي(دام ظله) است كه با اصرار و تأكيد بر انتشار آن همراه بوده با اجازه معظم‌له منتشر گرديد. اميد است با عمل به احكام الهي و اطاعت از فرمان ربوي توفيق باريابي به درگاه الهي نصيب همگان گردد.

  مركز نشر اسراء از فضلا و پژوهشگران گروه فقه حجج اسلام فلاح‌زاده و مقدسي كه در تنظيم و ويراست اين اثر مساعدت شاياني داشته‌اند مراتب تقدير و سپاس را اعلام مي‌دارد.