دیگر اخبار | بایگانی
دیدار اعضای هیئت تحریریه نشریه اخلاق وحیانی با آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلسه علمی اعضای هیئت تحریریه «نشریه علمی پژوهشی اخلاق وحیانی» در محضر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی با موضوع بررسی پرسش های مطرح شده حول محور مقاله «فلسفه اخلاق از دیدگاه استاد جوادی آملی» که در چهاردهمین شماره این نشریه،...
تازه های نشر؛
جلد 48 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 48 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
تازه های نشر؛
جلد 49 «تفسیر تسنیم» منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء، جلد 49 تفسیر گرانسنگ تسنیم اثر مفسر بزرگ قرآن کریم، آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین‌المللی نشر اسرا منتشر شد.
مجلدات 13 تا 16 تفسیر گرانسنگ تسنیم و کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات از مجموعه تالیفات آیت الله العظمی جوادی آملی به زبان عربی ترجمه شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مرکز بین المللی نشر اسراء مجلدات 13 تا 16 تفسیر گرانسنگ تسنیم و کتاب ارزشمند مفاتیح الحیات از مجموعه تالیفات حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به زبان عربی ترجمه و به زیور طبع آراسته شد.
طرح ملی «درجات» با محوریت آثار آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار می گردد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: طرح ملی «درجات» با محوریت آثار گرانسنگ حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی برگزار می گردد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی:
«مرجع»، استنباط شخصی ندارد و یک منبع وحیانی مبدأ فتاوای اوست
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی در پاسخ به اینکه آیا آثار سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و مصلحت سنجی حکم مرجع متوجه مرجع نیست؟ گفت: مرجع به تنها منبعی که از جایگاه آن منبع بایستی این احکام را استنباط کند، رجوع و تمسک...
حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی در دیدار وزیر علوم؛
باید در دانشگاه ها، دانشی داشته باشیم که با ابدیت ما هماهنگ و سازگار باشد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری که امروز به شهر مقدس قم سفر کرده است، با حضور در بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء با حضرت آیت‌الله العظمی جوادی آملی دیدار و گفت‌وگو کرد
منتشر شد؛
مجموعه ارزشمند «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» آیت الله العظمی جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: کتاب ارزشمند «سَلُونِی قَبْلَ أَن ْتَفْقِدُونِی، تحریر نهج البلاغه» به قلم حکیم متأله آیت الله العظمی جوادی آملی، به زیور طبع آراسته شد.
مقاله پژوهشی؛
تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌ الله جوادی آملی
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: در جدیدترین شماره از دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسراء مقاله ای با عنوان « تحلیل و مقایسه رابطه عقل و نقل از دیدگاه ابن‌تیمیه و آیت‌الله جوادی آملی» به چاپ رسیده است.
شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: به همت مدیریت نشریات پژوهشگاه علوم وحیانی معارج، شماره سی ام «دوفصلنامه علمی پژوهشی حکمت اسرا» آماده چاپ شد.
ـــ ـــفقه علم شريفي است كه تمامي حوزه فعل و عمل مكلّف را شامل شده و با حضورش حيرت عملي و با نورش تحيّر فعلي را برطرف مي‌سازد

  فقه علم شريفي است كه تمامي حوزه فعل و عمل مكلّف را شامل شده و با حضورش حيرت عملي و با نورش تحيّر فعلي را برطرف مي‌سازد.

  احكام الهي كه حوزه شريعت نبوي را تأمين مي‌كند انوار درخشان و فروغ تابناكي است كه با تبعيت از آن و اطاعت فرمان سلطاني ربّ‌العالمين بندگي و عبوديّت عملي انسان سامان پذيرفته و راه بندگي و تضلّع درگاه ربوبي هموار مي‌شود.

  علم فقه كه يكي از پايه‌هاي پويايي شريعت بيضاء محمدي(صلّي الله عليه و آله و سلّم) است را به (استنباط و احكام شرعي از ادلّه فقهي) تعريف مي‌كنند و ادلّه فقهي را نيز كتاب و سنّت و عقل معرفي مي‌كنند. اجتهاد مجتهدين و تفقّه فقها كه به (امناءالرسل) و (حصون الاسلام) وصف مي‌شوند يكي از جلوه‌هاي شيرين و لذّت‌بخش شريعتي است كه تمامي جهات وجودي انسان اعم از نيازهاي معرفتي، اخلاقي و عملي انسان را تأمين نموده و زنده

   

  بودن و حيات داشتن علم فقه را در پرتو حجّت عملي ارائه مي‌نمايد.

  نقش و ارزش وجودي هر علمي تابع موضوع آن علم است و چون موضوع علم فقه عمل مكلّف است و بدون عمل صحيح و شرعي هرگز احساس آرامش و طمأنينه دست نمي‌دهد تنها اين علم فقه است كه با قرار دادن مكلّف در صراط مستقيم و طريق حق او را از انحراف و فساد نجات مي‌بخشد و اين همان رأي امام رحيل خميني كبير(قدس سره الشريف) است كه فرمود: «اسلام اگر خداي نخواسته همه چيز از دستش برود ولي فقهش به طريقه موروثي از فقهاي بزرگ بماند به راه خود ادامه خواهد داد ولي اگر همه چيز به دستش آيد و خداي نخواسته فقهش به همان طريقه سلف صالح از دستش برود، راه حق را نتواند ادامه داد و به تباهي خواهد كشيد». 

  از آنجا كه عمل انساني در حوزه فردي ـ اجتماعي و رابطه با خداوند متعال معنا و تفسير مي‌شود و علم فقه به تمامي رفتارهاي آدمي همه حوزه‌هاي مذكور اعم از فردي، اجتماعي و نيز ترسيم مناسبات فرد و جامعه و همچنين به عبوديت و بندگي در پيشگاه پروردگار عالم مي‌پردازد و پاسخگوي تمام نيازهاي عملي انسان

   

  در هر عصر و مصري است تعبير رساي امام در معرّفي فقه زيبا جلوه مي‌كند كه فرمود: «فقه تئوري اداره انسان از گهواره تا گور است» .

  يكي از بارزترين خصوصيت اين علم توانمندي و استعداد حضور در تمامي عرصه‌هاي عملي و مسائل جديد و مستحدثه است كه دامنگير تمامي افراد در تمامي مشاغل است. اجتهاد پويا بر مبناي فقه اصيل كه نمونه بارز آن در فقه جواهري تبلور يافته مسير مشخص و روشني است كه فقهاي راستين عصر ما با توجه به دو اصل پويايي و اعتماد قطعي بر متون و منابع دين مشعل فقاهت را مشتعل داشته‌اند كه همين امر موجب توليد علم و گسترش حوزه فقه مي‌باشد و حديث شريف «وأمّا الحوادث الواقعه فارجوا فيما الي رواة احاديثنا»  معنا و تحقق مي‌يابد.

  استفتاء، واژهٴ قرآني است كه در اصيل‌ترين منبع ديني ما يعني قرآن مجيد بكار رفته خداوند متعال سؤالات و پرسشهاي افراد از پيامبر را با اين واژه بيان داشته است. ﴿يَسْتَفْتُونَكَ فِي النِّسَاءِ قُلِ اللّهُ يُفْتِيكُمْ فِيهِنَّ﴾ ، ﴿يَسْتَفْتُونَكَ قُلِ اللّهُ يُفْتِيكُمْ فِي الْكَلاَلَةِ﴾  كه اين روال

   

  در عصر ائمه بزرگوار دين ادامه داشته و تا عصر غيبت و روزگار فقاهت اين روش ادامه پيدا كرده و قسمت عمده‌اي از دستاوردها و آثار فقهي و علمي دوران ما بر اساس همين الگوي قرآني و ديني است فقهاي هر عصري به پرسشها و سؤالات مردم كه در قالب استفتاء مطرح مي‌شود به شكل افتاء جواب مي‌فرمودند. (جامع استفتائات) ميرزاي قمي (الفتاوي) محقّق نائيني نمونه‌هاي برجسته‌اي از اين دست مسائل است. اين كتاب كه حاوي بعضي از پرسشها و استفتائات فقهي مردم متدين امّت اسلامي كه در طول بيش از يك دهه از محضر آيت‌‌الله جوادي آملي(دام ظله) است كه با اصرار و تأكيد بر انتشار آن همراه بوده با اجازه معظم‌له منتشر گرديد. اميد است با عمل به احكام الهي و اطاعت از فرمان ربوي توفيق باريابي به درگاه الهي نصيب همگان گردد.

  مركز نشر اسراء از فضلا و پژوهشگران گروه فقه حجج اسلام فلاح‌زاده و مقدسي كه در تنظيم و ويراست اين اثر مساعدت شاياني داشته‌اند مراتب تقدير و سپاس را اعلام مي‌دارد.