دیگر اخبار | بایگانی
جلد هفتم کتاب ارزشمند رجال تفسیری منتشر شد
تازه های نشر؛
جلد هفتم کتاب ارزشمند رجال تفسیری منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد هفتم کتاب ارزشمند رجال تفسیری اثر مفسر بزرگ قرآن کریم حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج تدوین، منتشر و روانه بازار گردیده است.
حرّیت و آزادی از بهترین هدایا و مواهب الهی است/ فسادها به بنیان های اعتقادی، معرفتی و افکار جامعه آسیب می زند
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
حرّیت و آزادی از بهترین هدایا و مواهب الهی است/ فسادها به بنیان های اعتقادی، معرفتی و افکار جامعه آسیب می زند
حجت الاسلام و السملمین مرتضی جوادی آملی: جامعه ای که در آن بیمار، فقیر و فساد باشد، جامعه ای که در آن رنج و مشقت وجود داشته باشد و جامعه ای که اسیر در آن وجود داشته باشد، و انسان ها نتوانند آزادانه در مسیر رضایت الهی و خواسته های حق و حقیقی خود گام...
کتاب «ادب فنای مقربان» تألیف آیت الله العظمی جوادی آملی کتاب برگزیده سال جمهوری اسلامی ایران شد
کتاب «ادب فنای مقربان» تألیف آیت الله العظمی جوادی آملی کتاب برگزیده سال جمهوری اسلامی ایران شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء؛ کتاب «ادب فنای مقربان؛ شرح زیارت جامعه کبیره» تألیف آیت الله العظمی جوادی آملی کتاب برگزیده سال جمهوری اسلامی ایران شد.
بنیاد اسراء اساسا قائم به پژوهش و تحقیق است/ تاکید بر استفاده از ابزارهای نوین در حوزه پژوهش
حجت الاسلام و المسلمین مرتضی جوادی آملی:
بنیاد اسراء اساسا قائم به پژوهش و تحقیق است/ تاکید بر استفاده از ابزارهای نوین در حوزه پژوهش
ایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین دکتر مرتضی جوادی آملی ریاست بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء به مناسبت هفته پژوهش در سخنانی با اشاره به بیش از سه دهه فعالیت های پژوهشی و تحقیقی بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء، بیان داشت: بنیاد...
آخرین دستاوردهای پژوهشی پژوهشگاه معارج در گفتگو با معاون پژوهش بنیاد اسراء
به مناسبت آغاز هفته کتاب؛
آخرین دستاوردهای پژوهشی پژوهشگاه معارج در گفتگو با معاون پژوهش بنیاد اسراء
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین روح اللهی معاون آموزش و پژوهش بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء به تشریح آخرین تولیدات و دستاوردهای پژوهشی پژوهشگاه معارج پرداخت که در ادامه توجه...
رجال تفسیری؛ شروع یک جریان علمی!
رجال تفسیری؛ شروع یک جریان علمی!
به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با روز پژوهش، آیین رونمایی از کتاب گرانسنگ «رجال تفسیری» که تحت اشراف حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به رشته تحریر درآمده است، در سالن آمفی تئاتر بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار گردید.
روند پژوهشی تفسیر تسنیم منحصر به فرد است
تبیین ویژگی های روند پژوهشی تفسیر تسنیم؛
روند پژوهشی تفسیر تسنیم منحصر به فرد است
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین روح اللهی معاون آموزش و پژوهش بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء به تشریح روند پژوهشی تفسیر گرانسنگ تسنیم پرداخت.
نشست علمی «نسبت فلسفه و تفسیر» برگزار شد
نشست علمی «نسبت فلسفه و تفسیر» برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با ایام هفته پژوهش، نشست علمی «نسبت فلسفه و تفسیر» سه شنبه ۲۳ آذر ساعت ۱۵ الی ۱۷ در سالن کنفرانس موسسه آموزش عالی اسراء در قم برگزار گردید. در این نشست علمی حجت الاسلام و المسلمین استاد جوادی آملی و حجت الاسلام و...
گزارش تصویری(1): آیین رونمایی از کتاب گرانسنگ «رجال تفسیری» برگزار شد
گزارش تصویری(1): آیین رونمایی از کتاب گرانسنگ «رجال تفسیری» برگزار شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: همزمان با روز پژوهش، آیین رونمایی از کتاب گرانسنگ «رجال تفسیری» که تحت اشراف حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی به رشته تحریر درآمده است، در سالن آمفی تئاتر بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء برگزار گردید.
جلد 35 رحیق مختوم منتشر شد
تازه های نشر؛
جلد 35 رحیق مختوم منتشر شد
پایگاه اطلاع رسانی اسراء: جلد 35 کتاب ارزشمند «رحیق مختوم»؛ شرح حکمت متعالیه، اثر گرانقدر حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، با همکاری پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و مرکز بین المللی نشر اسراء،منتشر شد.
ـــ ـــ

به مناسبت آغاز هفته کتاب؛

آخرین دستاوردهای پژوهشی پژوهشگاه معارج در گفتگو با معاون پژوهش بنیاد اسراء


پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین روح اللهی معاون آموزش و پژوهش بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء به تشریح آخرین تولیدات و دستاوردهای پژوهشی پژوهشگاه معارج پرداخت که در ادامه توجه شما را به آن جلب می نماییم.

پایگاه اطلاع رسانی اسراء: حجت الاسلام و المسلمین روح اللهی معاون آموزش و پژوهش بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی اسراء به تشریح آخرین تولیدات و دستاوردهای پژوهشی پژوهشگاه معارج پرداخت که در ادامه توجه شما را به آن جلب می نماییم:

 

حجت الاسلام و المسلمین روح اللهی:

بسم الله الرّحمن الرّحیم

در خصوص تولیدات و دستاوردهای پژوهشی پژوهشگاه معارج لازم است به این نکته تاکید شود که چند فعالیت بسیار مهم در پژوهشگاه معارج در حال انجام است که ارزش علمی و پژوهشی بسیاری  دارد تا آنجا که میراث بزرگ و ماندگار شیعه خواهد شد.

چاپ تفسیر تسنیم تا پایان شهریور سال 1401 در هشتاد جلد پایان مییابد

از جمله این فعالیت ها می توان به تفسیر گرانسنگ تسنیم اشاره کرد؛ آماده سازی و چاپ تفسیر تسنیم إنشاءالله تا پایان شهریور سال 1401 در هشتاد جلد پایان مییابد و این بشارت بسیار بزرگی برای جامعه علمی است که تفسیری با این وزانت پس از چند دهه پایان و تکمیل می گردد. ما برای اینکه به این هدف بزرگ برسیم ماهانه یک جلد تسنیم را باید تولید کنیم و از حیث چاپی باید هر سه هفته یک جلد را به چاپ برسانیم؛ جلد 61 تسینم همزمان با هفته کتاب به چاپ خواهد رسید، 15 جلد دیگر از این مجموعه باقی می ماند که بایستی در 11 ماه به چاپ برسد لذا هر دو ماه باید سه جلد کتاب تفسیر تسنیم را چاپ کنیم.

عقلانیت شهود؛ تحریر فصوص الحکم

فعالیت پژوهشی دیگری که در حال انجام است کلان پروژه شرح و تحریر فصوص، با نام «عقلانیت شهود» است؛ ویژگی این کتاب نسبت به شرحهای دیگر فصوص این است که حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی، آمدند مباحث عرفانی را که بیشتر یا شهودی است یا نظری، براساس مبانی عقلی قابل فهم برای همه جامعه، تدوین کرده اند. به همین خاطر اسم کتاب «عقلانیت شهود» است؛ یعنی حضرت استاد مباحث نظری و مباحث شهودی بحث عرفان را به ادله عقلی درآورده اند و این ویژگی منحصر به فرد این اثر گرانمایه است.

در خصوص این اثر نیز می توانیم این بشارت به علاقمندان عرض کنیم که این اثر در مجموع شانزده جلد است که تا جلد نُه آن تمام شده است و إنشاءالله در آذر ماه 1401 بحث آماده سازی مجلدات باقی مانده نیز نهایی خواهد شد که قرار است مجموعه کامل شانزده جلدی این اثر فاخر یکجا وارد  بازار نشر کشور شود چرا که مباحث شهودی و عرفانی باهم ارتباط  و پیوستگی زیادی دارند و انتشار مجلدات به صورت تکی مفید نخواهد بود.

«کتاب النکاح» و «کتاب الربا»؛ جدیدترین آثار فقهی حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی

از جمله انتظارات جدی جامعه علمی حوزوی کشور این است که مباحث فقهی حضرت استاد منتشر بشود. مباحث فقهی حضرت استاد چند ویژگی ممتاز دارد؛ از آنجا که، حضرت استاد هم به بحثهای تفسیری مسلط هستند و هم به بحثهای علوم عقلی، در نتیجه عملاً فقه را از سه منظر بررسی کردهاند؛ از منظر احادیث و اصول، از منظر قرآن کریم و از منظر علوم عقلی. به همین خاطر علاقمندان فراوانی پیگیر آثار فقهی حضرت استاد هستند تا ببینند حضرت استاد از این سه منظر چگونه بحثهای فقهی را مطرح کرده است. پیشبینی ما این است که هر دو ماه یا هر سه ماه، یک جلد از آثار فقهی حضرت استاد را منتشر کنیم. این کار آغاز شده است. «کتاب النکاح» در پاییز امسال منتشر میشود.

مبحث بعدی که در فقه منتشر میشود و حتی جامعه اقتصادی نیز انتظار و مطالبه آن را دارند «کتاب الربا» است که حضرت استاد به مباحث ربا و بانکداری ورود کرده اند، «کتاب الربا» در دو جلد به زبان عربی و تا پایان بهمن ماه امسال منتشر می شود.

یکی دیگر از آثار فقهی در دست تهیه کتابی به نام «عفو و قصاص» است؛ این بحث از جمله مباحثی است که در سالهای اخیر در جامعه به ویژه در رسانه ها مطرح و مورد توجه است که جایگاه قصاص و عفو در فرهنگ اسلامی کجاست؟! دز این اثر، حضرت استاد به این مساله ورود کرده است. کار علمی این اثر تمام شده و إنشاءالله این کتاب به دو زبان فارسی و عربی به زودی منتشر خواهد شد.

جلد چهارم کتاب «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» تا پایان سال منتشر می شود

کتاب «سلونی قبل ان تفقدونی؛ تحریر نهج البلاغه» سالانه دو جلد چاپ میشود، جلد سوم ایام هفته کتاب منتشر و تا پایان امسال إنشاءالله جلد چهار این اثر نیز چاپ خواهد شد. ولی با توجه به اینکه مجموعه، یک مجموعه بیست جلدی است نمیتوانیم زمان دقیقی برای اتمام این پروژه بیان کنیم.

بحث رجال تفسیری هم که یک کار علمی نوآورانه است، طبق برنامه ریزی صورت گرفته سالی یک جلد چاپ میشود، امسال هم جلد هفت و هضت این اثر چاپ خواهد شد. همچنین «رحیق مختوم» که شرح اسفار اربعه ملاصدرا است به صورت منظم سالی دو جلد منتشر میشود و این روال ادامه دارد.

سروش هدایت؛ مجموعه پیام های حضرت آیت الله العظمی جوادی آملی

پروژه دیگری که در حال اقدام است ادامه مجموعه کتاب های «سروش هدایت» است که پیامهای حضرت استاد است. پیام های حضرت استاد به مجامع علمی و یا مناسبت های خاص، دارای نکات علمی، معرفتی و اخلاقی بسیار ارزشمندی است. پیامهای ایشان چند سالی است اکثراً شفاهی و تصویری است. کلیه پیام های ایشان تا سال 1395 منتشر شده است و مجموعه پیام های معظم له از سال 1395 به بعد نیز در قالب یک کتاب به زودی منتشر خواهد شد.

تبدیل آثار پژوهشی به نظام های علمی و اجرایی

مبحث بسیار مهمی که به خصوص در چند سال اخیر در پژوهشگاه معارج در حال مطالعه و پژوهش درباره آن هستیم این است که به هر لحاظ ما چگونه از آثار حضرت استاد، نظامهای علمی را تولید کنیم؟ چگونه این مباحث علمی به نظامات اجتماعی برسد؟ چون این آثار اگر صرفاً در کتابخانه بماند هیچ مشکلی را حل نمیکند. این علم یا باید بیاید وارد آموزش بشود تا اساتید و شاگردان و طلبهها و دانشجوها این اندیشه را منتشر کنند یا باید وارد نظامات اجتماعی بشود اعم از نظام خانواده، نظام اداری و حکومتی، نظام روابط بین الملل، نظام حقوقی و ... که تأثیر این اندیشه آنگاه مشخص میشود. این مساله مهم از جمله برنامه هایی است که در حال مطالعه و بررسی آن هستیم که چگونه می توانیم نظامسازی براساس این اندیشه وحیانی را داشته باشیم.